Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Jak pomóc osobie z depresją poprzez rozmowę?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Vivian

Vivian

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 36 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 18:00

Przeciez nie wystarczy zwykle"nie martw sie".

#2 Gość_John_Doe_*

Gość_John_Doe_*
  • Gość

Napisano 07 sierpień 2008 - 18:30

Jeśli to pomoże... "Wszystko będzie dobrze" też nie wystarczy.

#3 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 18:32

a juz napewno nie powinno sie mowic "wez sie w garsc"
Animus aeger semper errat. Chory umysł zawsze błądzi

"Nie podawajcie sie, walczcie!"

#4 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 18:37

ciezko stwierdzic jak pomoc osobie przez rozmowe, p[rzwaznie w depresji nie ma sie ochoty rozmawuiac, a szczegolnie mi ciezko o niej mowic bo gdy probujesz osobie zdrowej wytlumaczyc jak sie czujesz to albo brakuje slow na to by wyrazic ten stan albo dana osoba nie jest w stanie sobie tego wyobrazic....

to tak jakby niewidomej osobie od urodzenia probowac wyjsnic jak wyglada kolor czerwony...

#5 Vivian

Vivian

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 36 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 19:01

analizowac problemy,majac nadzieje na rozwiazanie ich w jakis sposob?(jezeli ona sa glownym powodem twojej depresji).no ale wtedy caly czas o tym myslimy i jeszcze bardziej ogarnia nas pustka i bezradnosc:( jak tu nie myslec?co zrobic?to i tak nic nie pomoze,w kolko to samo.

#6 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 19:03

to jest zamkniete kolo vivan

w sumie czasami wystarczy ze ktos wyslucha i nawet lepiej jak nie doradza tylko wyslucha

#7 kulka

kulka

الكرة

• Bywalec
  • 2941 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 20:20

Witaj Vivian, nie jest łatwo znaleźć właściwe słowa. Dla każdego z nas są inne. Powiem Ci co mi pomaga. Moja znajoma, którą poznałam już chorując i która stała się moim przyjacielem robi taki zwykłe rzeczy: mówi usiądź, odpocznij, zrobiłam Ci kanapkę, tu masz wodę jeśli chcesz. Chodź, idziemy do fryzjera. Idziemy z psem na spacer. Rzuć mu patyk. Dobrze, że jesteś. Jestem tu, dla Ciebie. Opowiedz mi o tym.
I ona po prostu jest. Mówi: nie ma sprawy, zrobimy to później. Masz czas. Płacz, jeśli potrzebujesz.
Szkoda, że nie możemy spędzać razem więcej czasu. To taki kojące, bo czuję, że Ona nie oczekuje niczego. Dlatego przy Niej czuję się bezpiecznie.
To oczywiście subiektywne odczucia.
instinct, patience & hope
'and I still hold your hand
in mine when I'm asleep'
'I can't decide if I'll let you save my life or if I'll drown'

#8 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 20:24

ja tez chce takiego przyjaciela, kulka jakie masz szczescie

#9 kulka

kulka

الكرة

• Bywalec
  • 2941 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 20:57

Wiem, aż mi trudno uwierzyć. Przyszła, kiedy nie spodziewałam sie niczego. Kiedy mój świat był ruiną.
Życzę Ci tego. Przyjaciela.
Wiesz, czasami mam poczucie winy, że nic z siebie nie daję, że jestem bezużytecznym kawałkiem wszechświata zajmującym cenne dla innych miejsce. A Ona nadal jest. Jak już z tego bałaganu wyjdę to będę też dla kogoś.
A teraz po prostu jestem sobie. I z reguły nie wiem co powiedzieć. Ale już czasem słucham. Idzie nowe. Nie wiem czy lepsze. Inne.
in mine when I'm asleep'

#10 Gość_John_Doe_*

Gość_John_Doe_*
  • Gość

Napisano 07 sierpień 2008 - 21:20

Zmiany są dobre. Czynią życie bogatszym.

#11 Vivian

Vivian

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 36 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 21:25

Taki przyjaciel to najcenniejszy Skarb.Moja przyjaciolka jest siostra,ale przeprowadzila sie na drugi koniec Polski-do Gdanska,wiec zostal nam tylko nieczesty kontakt telefoniczny. Ciesze sie,ze udalo Ci sie znalezc kogos,kto jest z Toba,nawet w tych najgorszych momentach.Rzadko sie takich ludzi spotyka niestety,bo dla wiekszosci ludzi ulubionym tematem jest ich wlasna osoba i ich problemy.Rozwiazaniem depresji jest dla nich'nie martw sie,jakos to bedzie",albo "wez sie w garsc" i na tym temat sie konczy.

#12 kulka

kulka

الكرة

• Bywalec
  • 2941 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 21:33

Wiesz Vivian, chyba najbardziej mnie kiedyś uderzyło to, że ktoś na moje 'boje się' zapytał : 'gdzie są worki na śmieci?'. Poczułam się jak śmieć...
Ważne, że jednak ktoś jest, odległość daje się we znaki ale przynajmniej jest to odległość czyli między czymś a czymś. Odległość wrogiem pustki.
John_Doe, to cenne, co mówisz. Czynią życie.
in mine when I'm asleep'

#13 Vivian

Vivian

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 36 postów

Napisano 07 sierpień 2008 - 22:21

Wiem,ze moge do niej zadzwonic,a ona mnie wyslucha,tylko czasem potrzebna jest osoba do ktorej sie po prostu przytulisz i ktora poglaszcze cie po glowie,nic nie mowiac.Wlasnie tego najbardziej mi brakuje i tego mi potrzeba.Zeby poczuc sie wazna dla kogos,zeby poczuc,ze ktos cie kocha i jest blisko.Moze to banalne,ale chcialabym zapomniec o tym jak siebie nie znosze i jaka jestem okropna i rozkoszowac sie tym,ze ktos mysli o mnie inaczej.

#14 Gość_John_Doe_*

Gość_John_Doe_*
  • Gość

Napisano 07 sierpień 2008 - 22:32

Dziwnie znana mi potrzeba. Ja niestety nie mam nawet zbytnio do kogo zagadać. Mam/miałem jedną osobę, która czasami próbowała mnie pocieszyć. Obecnie jest na mnie zła. O kochającej osobie nawet nie marzę.

#15 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 08 sierpień 2008 - 17:41

wiecie co ja nawet niepozwalam sie pokochac i to jest problem, nie kocham siebie bo sie nie cenie i nie pozwalam tez nikomu.....

#16 Gość_John_Doe_*

Gość_John_Doe_*
  • Gość

Napisano 08 sierpień 2008 - 18:16

Eh... Ja pozwalam, a mam ten sam efekt. Czas chyba zmienić kodeks moralny na chamstwo.

#17 kate

kate

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2520 postów

Napisano 08 sierpień 2008 - 19:38

dziś od psychiatry usłyszałam że tych ludzi co mówią weź sie w garść to on by wybił , że wogóle są oni nienormalni jesli myślą że to takie proste !

#18 kulka

kulka

الكرة

• Bywalec
  • 2941 postów

Napisano 08 sierpień 2008 - 21:14

Nie jest i dobrze, że my się chociaż rozumiemy na tyle, żeby być, a nie od razu chcieć.
John, ja dałam z siebie więcej niż mogłam i co? Nic.
in mine when I'm asleep'

#19 Gość_John_Doe_*

Gość_John_Doe_*
  • Gość

Napisano 08 sierpień 2008 - 21:19

Może ktoś mi to jeszcze z głowy wybije, ale zacząłem się zamykać na świat. Wszystko staje się coraz bardziej obojętne. Zacząłem rozmyślać o ile ciekawiej by było, gdyby odizolować się od pewnych osób. Pojawił się zamysł pójścia sobie w nieokreślone 'gdzieś' bez powrotu i w sumie nie wiem, czemu się jeszcze powstrzymuję.

#20 kulka

kulka

الكرة

• Bywalec
  • 2941 postów

Napisano 08 sierpień 2008 - 21:29

Bo jesteś. I cokolwiek powiem, pewnie nie ma znaczenia, jak ja. Wiesz, że od wielu dni nie wiem, co się dzieje? Nie rozumiem co czytam i mój umysł nie przyswaja nowego.
Ale świat jest. Gdzieś tam, gdzie nie ma nas jest coś. I powtórzę się, jesteś. I bardzo mi dziś pomagasz.
in mine when I'm asleep'