Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Depresja wśród polskich raperów

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Robot

Robot

<?php echo 'Robot'; ?>

• Oczekujący
  • PipPipPipPip
  • 1115 postów

Napisano 24 wrzesień 2011 - 14:14

Słucham polskiego rapu po kilkanaście godzin dziennie i ostatnio zacząłem się zastanawiać, kto z czołowych polskich raperów mógł nie mieć problemów z psychiką (nie chodzi mi tu konkretnie o depresję). Nie znalazłem takiego. Wiadomo, część z nich już sobie poradziła i ma się świetnie, ale nadal jest wielu, którzy mają spore problemy ze sobą, a część z nich pewnie cierpi na depresję.

Poza Magikiem, nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś w swoich tekstach przyznał się do depresji wprost, ale niektóre kawałki bardzo na to wskazują. Dzisiaj usłyszałem utwór, który zwalił mnie z nóg. Nawet jeśli nienawidzisz polskiego rapu, to spróbuj chociaż przesłuchać ten kawałek dla samego tekstu:

Macie podobne wrażenie, że czołówki polskich raperów, szczególnie ten problem dotyczy? Myślę, że stali się oni czołówką właśnie ze względu na ciężkie przeżycia i przekaz, który porusza człowieka.

Myślę, że w tej chwili spore problemy mają właśnie Kajman, Eldo, Pelson, Kaczor i Tede. Polecam też posłuchać kawałków HIFI Bandy.

Użytkownik Robot edytował ten post 24 wrzesień 2011 - 14:18

• odczepSię lubi to
Dołączona grafika
"Ponieważ nic nie jest niemożliwe, człowiek powinien mieć wielkie marzenia. Im większe, tym lepiej." - Michael Phelps
"A odwaga nie polega na tym, żeby nie czuć strachu, lecz na tym, żeby mimo strachu robić swoje." - Tal Ben-Shahar
"Wszystko będzie dobrze w końcu. Jeśli nie jest, to jeszcze nie koniec."

#2 Gość_Ołówek_*

Gość_Ołówek_*
  • Gość

Napisano 24 wrzesień 2011 - 14:34

Muszę przyznać, że trochę zdumiony jestem...ale Tede? I depresja?

Tak czy inaczej wielu sławnych ludzi też ma problemy psychiczne. Hugh Laurie, przynajmniej kiedyś miał spore problemy z załamaniem nerwowym. Johnny Depp. Mel Gibson ma ChAD. A jednak choroba nie przeszkodziła im w dojściu do czegoś.

#3 Robot

Robot

<?php echo 'Robot'; ?>

• Oczekujący
  • PipPipPipPip
  • 1115 postów

Napisano 24 wrzesień 2011 - 14:45

Muszę przyznać, że trochę zdumiony jestem...ale Tede? I depresja?

Tak czy inaczej wielu sławnych ludzi też ma problemy psychiczne. Hugh Laurie, przynajmniej kiedyś miał spore problemy z załamaniem nerwowym. Johnny Depp. Mel Gibson ma ChAD. A jednak choroba nie przeszkodziła im w dojściu do czegoś.

Nie mówię, że Tede ma depresję, tylko że ma problemy. Oglądałem sporo wywiadów z tego roku z nim i widać, że nienawiść od ludzi w jego stronę, bardzo ale to bardzo na niego wpłynęła i nie radzi sobie z tą sytuacją.
O Hugh Laurie też ostatnio czytałem i byłem w szoku. Podobno po każdym dniu zdjęciowym do Dr House'a, siedzi w kącie zasmucony i kiedy ktoś się go pyta co się dzieje, to odpowiada, że fatalnie wypadł, że mógł zrobić to i tamto lepiej. Normalnie jak ja

Użytkownik Robot edytował ten post 24 wrzesień 2011 - 14:46

• odczepSię lubi to
Dołączona grafika
"Ponieważ nic nie jest niemożliwe, człowiek powinien mieć wielkie marzenia. Im większe, tym lepiej." - Michael Phelps
"A odwaga nie polega na tym, żeby nie czuć strachu, lecz na tym, żeby mimo strachu robić swoje." - Tal Ben-Shahar

#4 konicufka

konicufka

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 207 postów

Napisano 24 wrzesień 2011 - 14:48

po przeczytaniu tematu skojarzył mi się kawałek "teraz spij" Trzeciego wymiaru. Stary jak świat, ale myślę, że w temacie. A tak ogólnie to jest mnóstwo kawałków, przeważnie rap/hip-hop traktujących o tej tematyce, bo raczej pop singerzy lub techno dj'e nie wprowadzają takich tematów do swojej muzyki. Po to własnie jest rap i dlatego tak wielu ludzi się z nim identyfikuje, bo jest prawdziwy, opowiada to o czym nie mówią inni. Takie moje spostrzeżenia. Pzdr
  • odczepSię lubi to
I'm so bittersweet...

#5 Gość_Ołówek_*

Gość_Ołówek_*
  • Gość

Napisano 24 wrzesień 2011 - 15:01

Właśnie kilkanaście lat temu się leczył.

To Konicufko posłuchaj takiej Anathemy, może Opeth'a lub coś w te klimaty. Jest więcej gatunków muzycznych poza popem i hip hopem, które zdecydowanie częściej poruszają taką tematykę. Albo z polskich Coma. Tu polecam utwór "Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków" oraz "Ekhart".

Użytkownik Ołówek edytował ten post 24 wrzesień 2011 - 15:01

#6 konicufka

konicufka

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 207 postów

Napisano 24 wrzesień 2011 - 15:12

znam opeth'a i come :) tylko mówiliśmy tu o rapie. aczkolwiek sama słucham zupełnie czego innego. gdy byłam nastolatka natomiast słuchałam głównie hiphopu i sentyment pozostał:) a co do głównego tematu, każdy jest tylko człowiekiem, artysta czy nie artysta, a jeśli artysta to prawdopodobnie wrażliwszy niz inni co znaczy, ze może być podatny na deprę czy podobne bardziej niż inni. Ale faktycznie jest to szokujące, gdy ktoś kto jest autorytetem, kimś sławnym, znanym nagle okazuje się zwykłym człowiekiem, a nie wielkim superhero.
I'm so bittersweet...

#7 Piotrek1000

Piotrek1000

Bywalec

• Bywalec
  • 973 postów

Napisano 24 wrzesień 2011 - 15:58

Tez słucham polskiego hh i uwazam,ze wiekszosc własnie ma problemy...np Pih,Peja itd... ostatniuo znalazłem kawałki mało znanego Neluxa,on wprost mówi,ze ma depresje...

#8 Robot

Robot

<?php echo 'Robot'; ?>

• Oczekujący
  • PipPipPipPip
  • 1115 postów

Napisano 24 wrzesień 2011 - 18:30

po przeczytaniu tematu skojarzył mi się kawałek "teraz spij" Trzeciego wymiaru. Stary jak świat, ale myślę, że w temacie. A tak ogólnie to jest mnóstwo kawałków, przeważnie rap/hip-hop traktujących o tej tematyce, bo raczej pop singerzy lub techno dj'e nie wprowadzają takich tematów do swojej muzyki.

No "teraz śpij" to piękny utwór. Kojarzy się mi z nim inny świetny kawałek DKA - Marzenia.
Właśnie to jest ciekawe, że rap, szczególnie polski, bardzo często jest tworzony przez bardzo inteligentnych ludzi, którzy swoje przeszli, a i tak nadal istnieje stereotyp, że rap i hip-hop to kasa, lans, łańcuchy, imprezy, bezmyślność, dresiarze, JP.

Ale faktycznie jest to szokujące, gdy ktoś kto jest autorytetem, kimś sławnym, znanym nagle okazuje się zwykłym człowiekiem, a nie wielkim superhero.

No ja tak miałem z Eldo. Byłem pewien, że już stał się pewny siebie, że skoro tworzy teraz mniej osobiste teksty, to już się jakoś wybił z marazmu, no a okazało się, że chyba wręcz przeciwnie.

Tez słucham polskiego hh i uwazam,ze wiekszosc własnie ma problemy...np Pih,Peja itd... ostatniuo znalazłem kawałki mało znanego Neluxa,on wprost mówi,ze ma depresje...

O, na pewno posłucham, dzięki
Dołączona grafika

#9 konicufka

konicufka

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 207 postów

Napisano 24 wrzesień 2011 - 23:29

dka...to bylo jakies 8 lat temu:Palbo jakos tak. ale to byly piekne czasy i beztroskie. i pierwsze związki pachnące "marzeniami". ach. apropo tematu to wlasnie te kawalki, o ktorych mowilismy wprawiaja mnie w cholernie nostalgiczny nastroj, ze to juz bylo i minelo i strasznie mi z tym zle, dlatego juz teraz nie slucham. ajj ale mnie przycisnęło teraz z tymi wpsominkami;/
I'm so bittersweet...

#10 Robot

Robot

<?php echo 'Robot'; ?>

• Oczekujący
  • PipPipPipPip
  • 1115 postów

Napisano 25 wrzesień 2011 - 00:52

"pierwsze związki" heh, zazdroszczę. Ja w ciągu ostatnich ośmiu lat byłem tylko w dwóch związkach. Jeden 2 tygodnie, a drugi rok :mellow:
Dołączona grafika

#11 Gość_Ołówek_*

Gość_Ołówek_*
  • Gość

Napisano 26 wrzesień 2011 - 00:22

"pierwsze związki" heh, zazdroszczę. Ja w ciągu ostatnich ośmiu lat byłem tylko w dwóch związkach. Jeden 2 tygodnie, a drugi rok :mellow:

Przelicytowałbym Cię, wiesz?

#12 stokrotnisien

stokrotnisien

Bywalec

• Bywalec
  • 542 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 16:58

Nie potrafię uspokoić tego co steruje duszę
Zagmatwany problemami czuję że się mocno kruszę
Ruszę swoje drganie tętna- przecież mam nad tym kontrolę
Zastanawiam się jak długo będzie psuć się życie moje
To codzienne, monotonne- wstawać, tyrać, szamać, spać
24 h na dobę próbuję coś z siebie dać
Jaki sens tego że staramy się żyć godnie
Skoro za każdym razem ktoś popsuje czyny dobre?
Ja nie rządzę- ja błądzę.
I wiem, że mogę, wiem, że mogę,
choć mam pod skórą coś jakby strach.

#13 lazarus

lazarus

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 24 postów

Napisano 28 wrzesień 2011 - 11:10

Zawsze wydawało mi sie,że O.S.T.R mógł mieć jakieś problemy ze sobą .Zawsze kiedy w głośnikach jest " Mówiłaś mi" odnosze takie wrażenie.Może to jest złudzenie tylko..

#14 stokrotnisien

stokrotnisien

Bywalec

• Bywalec
  • 542 postów

Napisano 29 wrzesień 2011 - 19:01

"ze za duzo spie, a w modzie energia na fali"... calkiem mozliwe, chociaz z tego co spiewa to duzo pali, lubi palic, a gdyby mial takie doly to raczej by nie palil, bo czulby sie jeszcze gorzej...

#15 Madzieńka69

Madzieńka69

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 19 postów

Napisano 29 wrzesień 2011 - 22:37

Pih wprost się przyznał w jednym z kawałków że leczy się psychicznie...Pelson też bierze leki,bo w diss na Peje Parias nawija o tym,bo go Peja wyśmiał że bierze leki...Cd Tede...bardzo go lubię jako artystę i producenta fajne bity robi...ale szczerze wątpię by miał problemy...no chyba że z twardymi dragami,a to wiadomo że miał..Eldo gdzieś czytałam że zmagał się z depresją...W jego kawałkach można wyczytać wiele wersów wskazujących na to...Wielu artystów ma jakieś problemy wielu z nich miało trudne życie...Ale muze robią świetną :)

Użytkownik Madzieńka69 edytował ten post 29 wrzesień 2011 - 22:46

#16 stokrotnisien

stokrotnisien

Bywalec

• Bywalec
  • 542 postów

Napisano 30 wrzesień 2011 - 14:40

Jak widac jedno nie wyklucza drugiego.
A, ze Pih sie leczy tego nie wiedzialam, bardzo lubie jego kawalki...

#17 Madzieńka69

Madzieńka69

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 19 postów

Napisano 01 październik 2011 - 09:32

Żadna choroba nie wykluczy pasji i talentu...ja lubię poszczególne piosenki piha:) nie jestem pewna,ale albo na płycie dowód rzeczowy nr.1 on o tym nawija kawałek albo na krew,pot i łzy...mogę się mylić więc sorki :) ale jak tylko odświeżę wiedzę to napisze dokładnie,bo dawno piha nie słuchałam i nie pamiętam po prostu.

#18 stokrotnisien

stokrotnisien

Bywalec

• Bywalec
  • 542 postów

Napisano 01 październik 2011 - 20:09

"Zaczął płakać i powtarzać, że nie wie co się dzieje, że ktoś lub coś odbiera mu nadzieję..." -Nagły Atak Spawacza, "Cmentarna brama"...

#19 Robot

Robot

<?php echo 'Robot'; ?>

• Oczekujący
  • PipPipPipPip
  • 1115 postów

Napisano 02 październik 2011 - 18:11

O, widzę, że temat nie wymarł :P. Dzisiaj znalazłem kawałek Tedego, który odrobinę uzewnętrznia jego prawdziwe ja:

Dołączona grafika

#20 stokrotnisien

stokrotnisien

Bywalec

• Bywalec
  • 542 postów

Napisano 02 październik 2011 - 18:54

Nie umrze póki my żyjemy, heh.
A właśnie gdzieś kiedyś czytałam, ze polski hh wzmaga depresje i doły psychiczne...ale mimo wszystko dalej go lubię...

Użytkownik stokrotnisien edytował ten post 03 październik 2011 - 20:08