Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Czym różni się psycholog od psychiatry i psychoterapeuty?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 kate

kate

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2520 postów

Napisano 18 czerwiec 2008 - 14:18

Podane poniżej rozróżnienie nie wyczerpuje całej złożoności zagadnienia i jest naszym poglądem na tę kwestię.

Psycholog jest to osoba, która ukończyła studia psychologiczne na poziomie magisterskim. Posiada on wiedzę o metodologii psychologii, koncepcjach psychologicznych, potrafi posługiwać się narzędziami do pomiaru hipotetycznych konstruktów psychicznych takich jak np. inteligencja. Psychologowie mają swoje specjalizacje np.: niektórzy z nich zajmują się problematyką rozwoju i wychowania człowieka, inni wykorzystaniem psychologii w biznesie; inni określaniem społecznych i emocjonalnych przyczyn zaburzeń "zdrowia psychicznego"

Psychiatra to lekarz, który ukończył studia medyczne i zdobył stopień specjalizacji z zakresu psychiatrii. Jest on zorientowany głównie na poszukiwanie organicznych i biologicznych przyczyn chorób i zaburzeń psychicznych i usuwanie ich za pomocą leków.

Psychoterapeutą natomiast może być zarówno psycholog, psychiatra jak i każda inna osoba, której bliska jest praca z innymi ludźmi. Psychoterapeuta przechodzi wieloletnie szkolenie oraz własną psychoterapię w jednej z licznych obecnie szkół psychoterapeutycznych. Te szkoły psychoterapeutyczne zostały stworzone przez konkretne osoby, które korzystając z wiedzy wypracowanej przez psychologię, filozofię, socjologię, fizykę i inne nauki opracowały własną teorię dotyczącą natury człowieka, przyczyn trudności, których on doświadcza i sposobów pracy z nimi - sposobów, które korzystają z oddziaływań psychologicznych, a nie farmaceutycznych. Wokół takich osób gromadzą się inni psychoterapeuci, którzy czują, że dana koncepcja najbardziej im odpowiada - tworząc daną szkołę psychoterapeutyczną. Metodą psychoterapeutyczną, którą my pracujemy jest psychologia procesu, a jej twórcą jest dr Arnold Mindell.

Zazwyczaj ci trzej specjaliści współpracują ze sobą, np. jeśli psychoterapeuta czy psycholog podejmując się terapii widzi, że zachodzi potrzeba używania leków przez daną osobę, to kieruje ją na konsultację z psychiatrą. Podobnie działają psychiatrzy - leczą farmakologicznie, ale często dostrzegają potrzebę oddziaływań psychologicznych i jeżeli sami nie są psychoterpeutami, to kierują daną osobę do psychoterapeuty lub psychologa.

Czy psychoterapia to tylko rozmowa?

Psychoterapia to nie tylko rozmowa, to także tworzenie warunków, w których można, nauczyć się czegoś nowego i wypróbować nowe zachowania. To także często zadania i ćwiczenia, które warto wykonać w normalnym życiu pomiędzy sesjami terapeutycznymi.

Czy informacje, które psycholog uzyska ode mnie nie zostaną przekazane innym osobom?

Psychologa i psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa.
Mówi o tym chociażby art. 21 Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa: " Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Ujawnienie wiadomości objętych tajemnicą zawodową może nastąpić jedynie wtedy, gdy poważnie zagrożone jest bezpieczeństwo klienta lub innych osób. Jeśli jest to możliwe, decyzję w tej sprawie należy dokładnie omówić z doświadczonym i bezstronnym kolegą. Materiały poufne powinny być komisyjnie zniszczone, jeżeli zaistnieją warunki grożące ich ujawnieniem."
Informacją poufną jest nie tylko to, o czym klient mówi, ale również to, że w ogóle przychodzi do psychologa.

#2 Wisienka770330

Wisienka770330

Zadomowiony

• Bywalec
  • 14116 postów
  • Imię:Kasia

Napisano 11 czerwiec 2019 - 00:57

...

Załączone pliki

• molenka, Willow47, Complicated_85 i 1 inna osoba lubią to

#3 czarny Wilk

czarny Wilk

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 67 postów
  • Imię:Boro

Napisano wczoraj, 10:04

ja tam dalej uważam że jak sobie sam nie pomożesz, nie znajdziesz motywacji lub punktu zaczepienia to nic ci nie pomoże żaden psycholog,terapęta czy psychiatra. Można i się skrzywdzić jeśli się pójdzie do psychiatry i da nie tą diagnozę co trza. Psycholog nie groźny może coś pomóc ale wszystko zależy od nas samych i wole tak żyć niż wylądować gdzieś w szpitalu nie świadomy co ze mną się dzieje.

#4 WhiteBlankPage

WhiteBlankPage

Weteran forum

• Bywalec
  • 1178 postów
  • Imię:Natalia

Napisano wczoraj, 21:29

@czarny Wilk mnie psycholog wyrządziła na przykład straszna krzywdę, więc nie zgodzę się z tym, że psycholog nie jest groźny.

Za głośno? Co jest za głośne? Tylko cisza. Cisza, w której się człowiek rozpada jak w próżni.

#5 czarny Wilk

czarny Wilk

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 67 postów
  • Imię:Boro

Napisano wczoraj, 23:40

całkiem możliwe @WhiteBlankPage bo do psychologa chodziłem może przez 2 miesiące i może 5,6 wizyt i zawsze mnie denerwowało że nic nie wiedziała co mówiłem na wcześniejszej rozmowie czyli wiecznie w kółko gadałem aż do znudzenia a to nie pomagało i zrezygnowałem. Powiedziała tylko że może mi zafundować szpital albo psychiatrie ale to że jestem wrogiem leków zrezygnowałem i szukałem pracy bo wtedy byłem na bezrobociu . To był czas gdzie byłem na samym dnie ,a miesiąc wcześniej miałem już plan jak się zabić ale poznałem ważną osobę w mym życiu i do tego nie doszło co nie zmienia faktu że dalej jest różnie ale tamte czas był koszmarem a dodam że miałem już w wieku 13 lat próbę samobójczą ale to już przeszłość i dlatego kocham adrenalinę ,niebezpieczeństwo. Mam natręctwo myśli ,wyobrażam sobie swoją śmierć gdziekolwiek idę,co robię i czasem sam ją prowokuje robiąc rzeczy niebezpieczne. Czasem myślę że sam Lucyfer nade mną czuwa ale nie będę się rozpisywał od razu. Nie chce żebyście wzięli mnie za czubka na początku jak tu jestem a podoba mi się te miejsce i wasze towarzystwo tyle że mogę wam ja nie odpowiadać bo ja nie pasuje nigdzie. Jestem samotnym wilkiem co nie ma swego miejsca bo jestem za szczery i inny od większości. Miłych snów wszystkim  :)