Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 2 głosy

Jak radzić sobie z depresją

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
575 odpowiedzi w tym temacie

#481 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8644 postów
  • Imię:Willow

Napisano 27 marzec 2020 - 17:56

@sheldon00

Nie walczę z depresją. Pogodziłem się z tym, że jestem niskiej jakości i część powszechnych doświadczeń jest dla mnie nieosiągalna.

a to akurat jest pierwszy krok do zdrowienia. Zauważyłeś, ze jesteś chory i to zaakceptowałeś. Za chwilę przyjdzie czas na zmiany :) Spokojnie i bez spiny :)

• Tawak i victoria lubią to
Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#482 Tawak

Tawak

Weteran forum

• Bywalec
  • 1113 postów

Napisano 27 marzec 2020 - 18:47

@Willow47

Nie jestem chory na depresję. Mam inne liczne minusy i deficyty, ale na pewno nie jestem depresantem.

#483 anche

anche

anche

• Moderator
  • 5391 postów

Napisano 27 marzec 2020 - 21:00

Wyleczona od 2 lat.

Łączny czas zaburzeń od pierwszej diagnozy- 10 lat

• Willow47 lubi to
szczęście nie jest dziełem przypadku ani darem bogów.
szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.
~ e. fromm

#484 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8644 postów
  • Imię:Willow

Napisano 27 marzec 2020 - 22:36

@Tawak nie ma znaczenia co to za choroba, coś Ci dolega. O tym napisałam. A jaki jest numer statystyczny Twojej choroby, to już tylko Twoja sprawa :)

Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#485 Tawak

Tawak

Weteran forum

• Bywalec
  • 1113 postów

Napisano 27 marzec 2020 - 22:50

Mam daleko posuniętą skoliozę, kamicę nerkową, astygmatyzm, nikotynizm, nerwicę natręctw ( a raczej jej irytujące resztki) i jeszcze jedno wstydliwe schorzenie (fizyczne, nie psychiczne), o którym nie napiszę.

#486 ktośtam

ktośtam

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 28 marzec 2020 - 18:08

NIE RADZĘ SOBIE

• Aylene lubi to

#487 victoria

victoria

...se ne vrati...

• Bywalec
  • 9382 postów

Napisano 28 marzec 2020 - 18:53

@{ktośtam} co takiego się dzieje? skąd takie odczucia?

nie mam nic do powiedzenia

#488 sebastian86

sebastian86

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 140 postów
  • Imię:Sebek

Napisano 30 marzec 2020 - 12:00

a jak walczyc z depresyjnymi myslami/ruminacjami? gdy zawodzą wszelkie proby odwrocenia uwagi jakims zajeciem

#489 Liana

Liana

Zadomowiony

• Bywalec
  • 7382 postów
  • Imię:Monika

Napisano 30 marzec 2020 - 12:23

@sebastian86 leki tylko zatem.

#490 anche

anche

anche

• Moderator
  • 5391 postów

Napisano 31 marzec 2020 - 21:18

a jak walczyc z depresyjnymi myslami/ruminacjami? gdy zawodzą wszelkie proby odwrocenia uwagi jakims zajeciem

A czego próbowałeś? 

Czasem zajęcia pomagają na krótkie chwile, dobre są metody angażujące inne aspekty- np. zmywając czy sprzątając głowa może mocno pracować, ale już wykonując ćwiczenia fizyczne niekoniecznie, tworząc sztukę pracują inne części mózgu, można wziąć prysznic, układać puzzle. 

Inna sprawa, że naturalnym też jest, że pojawiają się emocje, czasem dobrze jest np. z pełną świadomością wypłakać się, ważne jest żeby jednak trzymać się myśli- można ją sobie nawet zapisać i powtarzać wówczas- ,,Mam depresję, teraz tak czuję, ale nie będzie tak zawsze, wypuszczę to i zaraz poczuję się lepiej" albo nawet "Mam depresję, nie myślę tak zawsze, to przeminie"

• Willow47 lubi to
~ e. fromm

#491 sebastian86

sebastian86

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 140 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 21:08

A czego próbowałeś? 

Czasem zajęcia pomagają na krótkie chwile, dobre są metody angażujące inne aspekty- np. zmywając czy sprzątając głowa może mocno pracować, ale już wykonując ćwiczenia fizyczne niekoniecznie, tworząc sztukę pracują inne części mózgu, można wziąć prysznic, układać puzzle. 

Inna sprawa, że naturalnym też jest, że pojawiają się emocje, czasem dobrze jest np. z pełną świadomością wypłakać się, ważne jest żeby jednak trzymać się myśli- można ją sobie nawet zapisać i powtarzać wówczas- ,,Mam depresję, teraz tak czuję, ale nie będzie tak zawsze, wypuszczę to i zaraz poczuję się lepiej" albo nawet "Mam depresję, nie myślę tak zawsze, to przeminie"

stosowalem juz te metody. nawet tyranie po 12 godzin fizycznie w pracy nie odwracalo uwagi...

#492 anche

anche

anche

• Moderator
  • 5391 postów

Napisano 03 kwiecień 2020 - 22:15

stosowalem juz te metody. nawet tyranie po 12 godzin fizycznie w pracy nie odwracalo uwagi...

Pracowałam fizycznie, ale raczej było tam dużo przestrzeni na myślenie, więc nie jestem pewna czy dobrze rozumiemy o jakiego typu zajęciu mówimy.
Co robiłeś z tego np. jaki sport uprawiałeś?

~ e. fromm

#493 sebastian86

sebastian86

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 140 postów

Napisano 11 kwiecień 2020 - 22:24

jazda rowerem 

Pracowałam fizycznie, ale raczej było tam dużo przestrzeni na myślenie, więc nie jestem pewna czy dobrze rozumiemy o jakiego typu zajęciu mówimy.
Co robiłeś z tego np. jaki sport uprawiałeś?

jazda rowerem

#494 anche

anche

anche

• Moderator
  • 5391 postów

Napisano 12 kwiecień 2020 - 10:36

jazda rowerem 

jazda rowerem

Myślę, że mógłbyś spróbować z czymś innym, jak jeździ się rowerem to trochę tak jak się chodzi- można iść i mielić w głowie. Chodzi o to by aktywność wymagała skupienia na ciele lub aby była na tyle męcząca, że po prostu nie ma się nawet siły myśleć nad niczym innym.
Sam wysiłek wspiera zdrowy organizm, a to wspiera oczywiście także proces zdrowienia, ale nie każda aktywność nadaje się na opcję odciągacza uwagi.
Może to być bieganie czy jazda rowerem, ale wymaga to doprowadzenia do zwiększonego wysiłku organizmu np. długiego biegania, szybkiego biegania, szybkiej jazdy na rowerze, jazdy na rowerze pod górkę itp.

Jeśli jest możliwość rozmyślać w trakcie czynności i się to robi to nie jest to ten typ aktywności.

Udało mi się wyjaśnić bardziej o co chodzi?

• Willow47 lubi to
~ e. fromm

#495 SmacznyKeksik

SmacznyKeksik

Bywalec

• Bywalec
  • 573 postów
  • Imię:Magda

Napisano 12 kwiecień 2020 - 11:21

Ech ja potrafię rozmyślać nawet w czasie skomplikowanych zadań umysłowych... mam światy równoległe w swojej głowie i zawsze się znajdzie rezerwa na międlenie :ph34r:

#496 sebastian86

sebastian86

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 140 postów

Napisano 14 kwiecień 2020 - 20:30

Myślę, że mógłbyś spróbować z czymś innym, jak jeździ się rowerem to trochę tak jak się chodzi- można iść i mielić w głowie. Chodzi o to by aktywność wymagała skupienia na ciele lub aby była na tyle męcząca, że po prostu nie ma się nawet siły myśleć nad niczym innym.
Sam wysiłek wspiera zdrowy organizm, a to wspiera oczywiście także proces zdrowienia, ale nie każda aktywność nadaje się na opcję odciągacza uwagi.
Może to być bieganie czy jazda rowerem, ale wymaga to doprowadzenia do zwiększonego wysiłku organizmu np. długiego biegania, szybkiego biegania, szybkiej jazdy na rowerze, jazdy na rowerze pod górkę itp.

Jeśli jest możliwość rozmyślać w trakcie czynności i się to robi to nie jest to ten typ aktywności.

Udało mi się wyjaśnić bardziej o co chodzi?

ja niestety musze uwaznie dozowac wysilek fizyczny bo potem miewam rozbicie fizyczne przez dlugi czas. cos w rodzaju silnego kaca fizycznego.straszne dolegliwosci glowy. rozumiem co chcialas przekazac. probuje tez cwiczyc w domu hantlem.ale i przy tym sie rozmysla. chyba strzelanie byloby najbardziej absorbujące. ale nie mam karabinka.

#497 Spectrum

Spectrum

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 99 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 14 kwiecień 2020 - 22:53

@Tawak

Hemoroidy?

Użytkownik Spectrum edytował ten post 14 kwiecień 2020 - 22:54

"Gdy czasy inne idą, to
Nie lubi się zazwyczaj
Tych, co po tamtej stronie są
Lub stronią od barykad..."

#498 anche

anche

anche

• Moderator
  • 5391 postów

Napisano 14 kwiecień 2020 - 23:23

@Tawak

Hemoroidy?

Hm, mówi się, że to wstydliwa dolegliwość, nie wiem czy wypada pytać kogokolwiek tak wprost ;)

• Tawak lubi to
~ e. fromm

#499 K24

K24

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 115 postów
  • Imię:Krystian

Napisano 15 kwiecień 2020 - 14:14

Widzę że nie radzę sobie. A myślałem, raczej miałem nadzieję, że idzie to w dobrym kierunku.

Niestety dołek emocjonalny, pokazał mi jak to jest naprawdę

#500 anche

anche

anche

• Moderator
  • 5391 postów

Napisano 15 kwiecień 2020 - 14:45

Widzę że nie radzę sobie. A myślałem, raczej miałem nadzieję, że idzie to w dobrym kierunku.

Niestety dołek emocjonalny, pokazał mi jak to jest naprawdę

@K24 Hm, nie wiem czy od razu można powiedzieć "jak to jest naprawdę". Często tworzymy sobie takie wyobrażenie w głowie, że nasze samopoczucie jest jak linia która idzie cały czas w górę lub w dół, albo schodkami w którymś kierunku. A życie to fale, raz mamy lepsze dni, raz gorsze, czasem się to zgrywa z tym co się u nas wydarza, czasem nie.

Każdy ma prawo do gorszego dnia i to nie świadczy o tym jak wygląda nasze życie w rzeczywistości.

TERAZ masz tak, przetrwasz ten moment choć jest trudno i wrócisz do radzenia sobie, to tylko dołek, czymże jest dołek na całej planecie? Wyrzuć z siebie co tam zalega i będzie jeszcze lepiej, zobaczysz :)

• molenka i K24 lubią to
~ e. fromm