Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Kultura HIP-HOP

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#1 Thomass

Thomass

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 143 postów

Napisano 30 październik 2009 - 06:33

Wiem, że jest tutaj kilka osób słuchających tej muzyki.
Ja od dziecka zawsze z muzyką przez dobrych 10 lat grałem na pianinie nie obce mi organy czy nawet akordeon, także bez muzyki dla mnie nie ma życia.
Jednak zawsze najbliżej mi wlasnie do dobrego rapu, hip-hopu mimo tego, że słucham wszystkiego dosłownie od muzyki poważnej do metalu.
W tym wątku chcę abyscie komentowali obecne wydarzenia na scenie głównie hip-hopwej, komentowali płyty, podrzucali dobre waszym zdaniem kawałki czy wynajdywali dobrych podziemnych artystów w tej dziedzinie, możecie równiez wrzucać swoje teksty z chęcią skomentuję, ja mam ich pokażny zbiór przez lata. Pisanie jest jedną z moich form terapii.
Każda polemika na poziomie jak również krytyka ze strony innych jak najbardziej wskazana.

Jak powszechnie wiadomo wielu artystów hip-hopwych choruje bądż chorowało na depresję jednym z najsłynniejszych jest chyba Eminem, ale również The Game i wielu innych.
Jako, że mieszkam w USA stykam się z tą kulturą niemal codziennie.

Peace
"Mam kilka chwil z życia w których pamiętam smak powietrza
i niezapomne ich choćbym chciał"

#2 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 30 październik 2009 - 09:58

wrescie wątek dla mnie...:)

ostatnio zaniedbałem sie w tym temacie, a zyłem tą kultura i ta muzyka i teksty szczegolnie polskie nieraz duzo mi uzmysłowiły...

ale ostatnio nie wiem nic co sie dzieje na rynku...wiec jak ktos moze podac jakies ciekawe utwory ktore ostatnio slyszal to bede mega wdzieczny :)
Animus aeger semper errat. Chory umysł zawsze błądzi

"Nie podawajcie sie, walczcie!"

#3 Gail

Gail

Wędrowiec

• Bywalec
  • 2569 postów

Napisano 30 październik 2009 - 12:04

Po pierwsze hip-hop to nie muzyka, tylko kultura dzielaca sie na: rap-muzyke, breakdance-taniec i graficiarstwo-sztuka ;)

Prawda ze nie ktorzy choruja. Słynny Magik chorowal na schizofremie.

Tez sie ciesze z tego watku, rapu slucham od malego :)

#4 Thomass

Thomass

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 143 postów

Napisano 30 październik 2009 - 17:28

Oczywiscie Gail masz rację:) zapomniałem stanowczo to podkreslić, więc podkreslam kultura hip-hop to 4 elementy łączące się w jedną całosć:).
Co do Magika bez wątpienia genialny artysta, pierwszy Kaliber, a pożniej Paktofonika wyprzedziły całą scenę w Polsce i wyznaczły wysokie nowe standardy w tej muzyce.

Nie będe wymianiał wszystkiego od razu z mojej kolekcji muzyki, gdyż jest tego tyle, że zajełoby mi to pewnie kilka stron tego wątku.
Nie ograniczam się też tylko do hip-hopu z USA czy Polski, bo słucham również melodycznego rapu francuskiego ale również charakterystycznego niemieckiego, a nawet meksykańskiego hehe:) duży przekrój.
Co do rapu ze stanów słucham go coraz mniej ale to tylko dlatego, że nie mogę zdzierżyć tej plastikowej masówki wypuszczanej głównie z myslą o pieniądzach i mam tu na mysli dla przykładu Joung Jazzy czy Fabolous ale całe lata 90 i połowa 21 wieku to genialny okres w tej materii więc jest czego słuchać. Wiadomo Wu-Tang, NAS, JAY Z, THE GAME i wielu wielu innych.

W Polsce słucham całej czołówki ale też i podziemia jednak po Paktofonice dla mnie nie było drugiej tak genialnej płyty.
Niemcy od zawsze Azad, Kool Savas czy ostatnio Fler.
Francja IAM, NTM czy Shurik'n ale to tylko mały zarys przekroju muzyki której
słucham.

Ps. Taka ciekawostka dla Jasa byłem raz w Tychach u Cyklona reprezentanta waszego podwórka, wiem że wydał płytę niedawno ale jeszcze nie miałem okazji jej posłuchać:)

#5 Bonawentura

Bonawentura

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 481 postów

Napisano 30 październik 2009 - 23:29

Sokół feat. Pono 'Teraz pieniądz w cenie' - świetne teksty przede wszystkim.
 melanżownik 

#6 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 31 październik 2009 - 01:59

z Usa wymienilbym jeszcze Das EFX czy naprawde stare NWA...pamieta ktosz jeszcze mlodego Ice Cuba i Dr. Dre :)

co do Magika to podobno mial tez Dwubiegónuwke jak ja dlatego jego teksty tak do mnie przemawiaja

ale jesli mowimy o poczatkach to nie zapominajmy WYP3 czy kawalki 3H a pozniej Warszawkiego Deszczu :)

ktore kawalki z plyty TPWC ci sie najbardziej podobaja bonawentura? uwazam to za calkiem niezla plyte osobiiscie

#7 legwanek

legwanek

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 433 postów

Napisano 31 październik 2009 - 02:01

Mial, mowila mi to kumpela, jak polecialysmy w 2004 do USA po raz pierwszy :) Pamietam, jak dzis, bo ja tez sie obawialam, ze ja mam, bo wowczas zdradzalam takie objawy :)
Jak - tu, gdzie mieszkam, ktos mnie pyta skad jestem, nie ma znaczenia, czy odpowiem, "z Polski", czy z "K-Pax"... i tak reakcja jest ta sama, nikt nie wie gdzie to jest...

#8 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 31 październik 2009 - 03:05

od godziny slucham tego kawałka

lubie Tedego za to ze robi swoje i pierdzieli co o nim pisza i mowia

to fighter i dla mnie mega duzo zrobil dla polskiego HH

#9 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 31 październik 2009 - 03:23

i za takie optymistyczne teksty uwielbiam Tedeusza :)

sluchajcie tej melodi :)

tylko on potrafi mi poprawic tak humor

tytuł zycie jest piekne :)

#10 Thomass

Thomass

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 143 postów

Napisano 31 październik 2009 - 07:37

Szacun Jasu oczywiscie, że pamiętam Das EFX oraz NWA hip-hopu słuchałem jeszcze zanim Liroy wydał Alboom :)
Jesli o tym mówimy to dodać należy Cypress Hill, EPMD, Onyx, Gangstarr, genialny Rakim czy pożniej Moob Deep.
Co do rapu w Polsce i jego początków pierwsze 3 wzgórza to klasyki, WFD również.

Co do TPWC pierwsza częsc pomimo elektronicznych bitów znacznie bardziej mi przypadła do gustu pomijając kawałki w aucie i uderz w puchara bardzo dobra płyta.
Szczerze powiedziawszy bardziej liczyłem na tą drugą dlatego niemile się zawiodłem ale widać, że Sokół bardziej przyłożył się do pierwszej, takie moje zdanie.

Tedego przestałem słuchać po wydaniu Sportu ale najnowsza płyta naprawdę dobra, poza tym MEGA szacun za to jak pojechał Ryszarda Errata genialny diss chyba najlepszy jaki powstał w Polsce moim zdaniem. Konkretnie z polotem i naprawdę z głową więc dla mnie Peja nie jest w stanie zrobić już nic lepszego gdyż jego dyskografię sledzę od pierwszego Slums Attack i jego styl znam doskonale. Nawiasem mówiąc numer 997 do dzis znam na pamięć :)

Czego słucham teraz wszystkich nowych polskich płyt gdyż wyszło ich ostatnio kilka Tede, Peja, Onar, Fu, Fundacja i tylko co do nowego Borixona z Kajmanem po jednokrotnym przesłuchaniu dałem sobie spokój.

Poza tym kawałek Stoprocent 2, chory bit Mateo, Kool Savas w formie, Kasta, wpada w ucho - dobry na imprezy.

#11 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 31 październik 2009 - 13:05

Thomass rzeczywisnie zapomnialem napisac jeszcze o Onyx a przeciez to też klasyk...pamietam jak sie tym jarałem jak miałem 18 lat...old school...wtedy rap to był rap...a nie rymowanie o balonach laluni i jak bym ja zerznal ....

wlasnie wczoraj natknełem sie na beff miedzy jackiem a rysiem.. i powiem ci ze nie zmiernie sie ciesze z tych dissow.
bedzie sie dzialo.
peja jest ostry i napewno nie tak rzenujacy jak Onar czy nowator a ci co znaja tedego wiedza ze on jest mistrzem Dissow...

a smaczku dodaje to, że właczył sie do tego Borixon.
Nie spodziewalem sie tego że dwoch kumpli z Gib gibon sqklad stanie naprzeciwko siebie :)

a jutro ma wyjsc zapowiadana odpowiedz Tedego na dissy Peji ...oj bedzie sie dzialo...takie teksty jakie oni tworza na tych disach sa nawet lepsze niz to co wydaja na plytach...

ps. mozecie umiescic tu linki do wszystkich dissow tego beffa, fajnie jakbysmy mogli tu sledzic przebieg tej wojny,
bo szykuje sie Walka Stulecia w polskim HH

Wielkie Jol kontra polowa Polski :)

ps2. mi cos sie wydaje że i Sokól sie wmiesza w ten Beff

#12 Thomass

Thomass

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 143 postów

Napisano 31 październik 2009 - 18:46

Jasu mówisz i masz :)
http://miasta.gazeta...ias=4&startsz=x

Pokrótce cały opis zdarzenia i dissy. Jesli Tede nagra pod ten bit z zapowiedzi to będzie miazga ja to wiem już teraz. Peja stracił bardzo dużo w moich oczach, a gadałem z Ryszardem na koncertach w Chicago, spoko koles zdecydowanie bardziej normalny niż czasem w Tv u Wojewódzkiego czy filmikach na You Tube.
Stracił nie dlatego, że pusciły mu nerwy w Zielonej Górze to może zdarzyć się każdemu chłopakowi "z ulicy", ale dlatego że nie potrafił stanowczo za tą sytuację przeprosić tylko odwracał kota ogonem.
Muszę dodać, że z Borysem również wypiłem co nieco na koncercie w Cafe Lura Chicago i całkiem w porządku z niego koles, ale nie mogę się doszukać wątku z nim w tym beefie oprócz tego, że TDF go nieco zachaczył.

Co do artystów początku lat 90 tych muszę dodać jeszcze Snoop Doga oczywiscie, każdy nawet nie słuchający hip-hopu znał kawałki z płyty Doggystyle :)

Pozdro

#13 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 31 październik 2009 - 23:35

Masz racje co do Peji...nierozumiem czemu po prostu odwraca kota ogonem...to prawda co Tede napisał, kultura HH nigdy nie była świeta ale zeby na koncertach robic taka chałe???

Zresztą mógł sam zejśc ze sceny i chlopakowi wpieprzyć a nie nasyłac na niego pomagierow...taki z niego twardziel...ale coż z drugiej strony Tede jest tez zaczepny... jak sluchałem poprzedniego beffu i piosenki w ktorej onar dissowal tedego to odnioslem wrazenie że Tede troche za szybko wyciagnal pochopne wnioski i chcial tego beffu...zreszta dla mnie zdecydowanie go wygrał i to z wielka klasa dzieki utworowi 3 korony...

wers -"kto wygrał bitwe?? Tede, pezet czy Onar? wygrał Hip Hop jak mawial Hirek Wrona" pokazał klase Tedego...niestety onar nie odpuscił, wydał nastepny kawałek na Tedego ale chyba bardziej by wypromować swoj niowy album...dissy powinny moim zdaniem byc publikowane w internecie a nie wydawane na albumach ktore mozna kupic w sklepie...to nic innego jak promocja nowego albumu...jak wiemy Tede nagral dwie odpowiedzi i moim zdaniem wygral zasłuzenie...ale tamten beff to Historia...

a ten zapowiada sie na armagedon...

szacun dla pierwszych utworw Tedego za to że sa humorystyczne i przedstawiaja argumenty a nie tylko wyzwiska...swietne poczucie humoru w postaci swietnie wkomponowanych fragmentow z Filmu "Miś" i filmików z You tube nawiazujacych do imienia Ryszard...samymi podkladami osmiesza Peje...:)

odpowiedz Peji była szybka, ale i przemyslana, szczegolnie podobalo mi sie to ze odpowiada w jednym utworze wstawkami tak jak Tede z filmu "Miś" świetnie wykorzystując ta sama broń ktora zaatakował Tede, podal tez niezle argumenty ktorymi chce podważyć osiagniecia Tedego, probujac zdeklasowac go do lamusa za zachowania jego dziwne zachowania z ostatnich lat, szkoda ze pozniej były już tylko groźby i wyzwiska...szczegolnie 3 utwor juz jest tak jakby na sile, slaby....

do tej pory nierozumiem postawy Borysa...kiedy Tedeusz zachaczył o jego osobe? zreszta jego Diss jest najslabszy z wszystkich jakie slyszalem do tej pory...

ale jesli Tede mu odpowie to zacznie sie nie bitwa, ale wojna porównywalna jak w USA w poczatkach lat 90 miedzy west cost i east cost...tylko na polskiej ziemi...coraz wiecej osob sie w to włączy.... tak mi sie wydaje....

masz racje Thomass bit z zapowiedzi Jacka wymiata ale nie zapominaj ze Tede w swojej stajni Wielkie Joł ma wielu zdolnych producentów i Tede ma z czego wybierać a Peja niestety moze liczyć tylko na jednego (choć bardzo utalentowanego, lubie Dj. Decka)...

jeszcze raz to powiem zapowiada sie ciekawie.... ostre osiedlowe teksty Peji kontra dosadny i osmieszajacy humor Tedego i jego nieprzewidywalnośc... nie zapominajmy że i jacek moze być ostry pamietacie numer "69"???

#14 Gość_toy._*

Gość_toy._*
  • Gość

Napisano 31 październik 2009 - 23:44

mezo to nie tutaj ? :/

#15 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 31 październik 2009 - 23:49

jeszcze jedno....nie rozumiem czasem Tedego...rzeczywiście prawda jest ze duzo wydaje i wiekszasc za darmo...ale przewaznie na kilkanascie utworow przecietnych znajdujesz jedna perełke ktora po prostu wymiata...jego teksty w innych utworach sa raczej o niczym i z powracajacymi motywami...ale jak ten kolo zaczyna kogos dissowac to kurwa normalnie, jego kawalki to nie perly ale diamenty...zajebiste bity...zabawa slowem...swietny flow...humor...i taka swierzosc....jakby on tak do plyt sie przykladal jak do beffow to nikt by nie smial nazwac go lamusem bo po prostu byłby krolem polskiego HH...niesadzicie?

#16 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 31 październik 2009 - 23:51

mezo to nie tutaj ? :/

niby Mezo to HH ale dla mnie troche za bardzo pod pop podchodzi....

ale jakis odlam HH to jest...

#17 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 01 listopad 2009 - 00:04

jeszcze jedno apropo beffu

popatrzcie i posluchajcie co peja kiedys wypowiadal sie w sprawie Tedego :)

#18 Thomass

Thomass

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 143 postów

Napisano 01 listopad 2009 - 07:44

Dobry filmik z wywiadu Peji Jasu, oglądałem ten wywiad w całosci już jakis czas temu i miałem wrażenie, że Ryszard ostro pojechał po nosie.

Toy Mezo, Jeden 8L i inni tego typu wykonawcy to tylko hiphopolo inaczej tego nie mogę sklasyfikować niestety, a jesli bym musiał to zdecydowanie POP.

Co do beefu z Onarem ale też Pezetem, który wrzucił swoją zwrotę to moim zdaniem Jasu Tede nie wygrał go zdecydowanie. Musimy rozróżniać style rymowania, jak wiadomo każdy MC to cos innego. Dlatego też ursynowski styl blokowisk dał radę i jesli bym miał oceniać to skłaniał bym się raczej w stronę remisu wtedy, pomijając całkowicie Nowatora artystę nurtu hiphopolo.

Peja niestety mnie zawiódł jesli chodzi o stronę muzyczną. Pierwsze disy nagrane na szybko były moim zdaniem próbą natychmiastowego odparcia ataku czego po Ryszardzie można było się spodziwać oczywiscie. Kolejna próbka umiejętnosci, była już nieco bardziej przemyslana jednak patent z 8 Mili kompletnie tutaj nie wypalił moim zdaniem, gdyż mam w głowie genialny flow i tekst Eminema i wydaje mi się to raczej żenujące w wykonaniu Peji. Mimo wszystko rzeczywiscie stara się odpowiedzieć Tedemu w jego konwencji ale jak zwykle skończyło się na inwektywach.
Zaznaczyć muszę, że naprawdę nigdy nie byłem wielkim zwolennikiem Tdfa ale dla mnie na razie Peja nie zrobił nic aby przynajmniej mu dorównać.
Tutaj Jasu możesz mieć rację Tede ma za sobą całe Wielkie Joł, a tam bity dają m.in Mateo, Sir Michu, L Pro i kilku innych liczących się w Polsce producentów.
Peja ma tylko Deksa, jak dobrze zapłaci znanych z Kodexów White House i tutaj możemy własnie zauważyć znaczną przewagę Tedeusza.

Ps. Co do kolejnych ciekawostek to mój dobry znajomy Sqra zrobił 4 bity na poprzednią płytę Peji :)

#19 Jasu

Jasu

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5530 postów

Napisano 01 listopad 2009 - 21:04

no dobra moze z płomieniem nie byl to nokaut:P ale mixtape 3 korany mnie powalil na kolana :)

ale jak dla mnie jedyna naprawde dobry kawalek plomienia z tego dissu to ten z Pezetem...

jeszcze chcialbym poruszyc jedna kwestie...beff zaczal sie od freestylu ryska...nie slyszalem go do tej pory na wolnym...ale mam takie nieodparte uczucie że to nie był wolny...za dobrze wyszla mu ta koncowka gdzie rymuje na Tdfa...mysle że on to wczesniej wymyslil...

nie oszukujmy sie na polskiej scenie w stylu wolnym liczy sie tylko O.S.T.R, Tede i kiedys Pan duze P...

dlatego smiesza mnie groźby ryska że moze wparowac na koncert i pojechac po Twdeuszu na wolnym...chyba że o zymś nie wiem i Peja naprawde wypracowal dobry styl wolny

z moich ciekawostek...to moge sie Ci powiedzieć że mo kumpel zrobil podklad doi "Jestem Bogiem" PFK wiec tez bylem blisko wtedy kiedy rozwijał sie polski HH :)

widze Thomass że pamietasz tak jak ja poczatki tego wszystkiego...to były piekne czasy...

szanuje to ze ktoś może nie lubioć stylu Tdf ale ja go zawsze bede szanował za "Nastukafszy" i "S.P.O.R.T" sentyment do tamtych czasów, do audycji Kolor Szok i pierwszysch Skladankach Volta...tak samo zreszta mam Szacunek do K44 i WYP3 bo to naprawde były poczatki...dlatego czasami draznia mnie dzieciaki ktore uwazaja że Tedego za lamusa...maja po 18 lat ale jak 10 lat temu sie to wszystko zaczelo to nawet niewiedzieli co to HH w polsce a teraz robia z siebie ekspertow...

#20 Thomass

Thomass

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 143 postów

Napisano 02 listopad 2009 - 03:56

Hehe spoko luz Jasu powiedz mi jeszcze kto zrobił bit pod chwile ulotne, bo to dla mnie najlepszy kawałek z tej płyty, chyba zaraz sam zacznę szukać.

Jasne, że piekne czasy, przede wszystkim człowiek był zdrowy, po drugie pierwsze imprezy na imprezach wiadomo wszystko + laski najlepszy miks itp itd. ale to niestety już nie wróci :(

Co do freestylu nie chcę wyjsć na jakiegos narcyza, ale wielu mowiło, że mam talent.
Zawsze cięzko było mi się zmucić do kartki, więc czasami jechałem na wolno nagrywałem to na kasetę i spisywałem na kartkę niezle co. Do dzis kumple z Polski, żartują czasem, że nie wiedzą jak to się stało, że ja nie zostałem rapperem, a muszę dodać, żę większosc nie słuchała hip-hopu ech...

Do dzis utrzymuję stare kontakty z hip-hopowym srodowiskiem z mojego miasta.
W związku z tym freestylem Peji nic mu nie ujmując jako artyscie jest w tym mega cienki i lepszy nie będzie, Tede zjadłby go po pierwszej minutowej próbie.
Widziałem i słyszałem wiele walk wszystkie jak zawsze zresztą z WBW i jest tam kilku naprawdę dobrych młodych wilków.
Zapomiałes Jasu jeszcze o największym przeciwniku Pana duże P, Tetrisie gosć był genialny i to on wygrywał większosć bitew całkowicie zasłużenie moim zdaniem.

Ja szanuję całą scenę, bo każdy wniósł cos do niej czy to Liroy, Tede, a nawet Jędker chociaż ten ostatni z braku hajsu skundlił się do jakigos disco schitu zresztą zawsze jechał na fejmie Sokoła - przynajmniej ja przeważnie gdy wychodziło Wwo czekałem na jego zwroty, bo wiedziałem, że to będzie cos.

Małolaty zawsze będą szczekać Jasu, wiesz jak to było zresztą my nie bylismy inni tylko, wtedy nie było jeszcze internetu, a tylko kasety...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych