Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Jak radzicie sobie z natrętnymi, nie dającymi spokoju myślami?

#myśli#natrętne#nerwica

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sterrennacht

Sterrennacht

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 170 postów
  • Imię:Nothing

Napisano 18 lipiec 2022 - 20:38

Jak radzicie sobie z natrętnymi, nie dającymi spokoju myślami? Przyznam, że ja szczerze mówiąc nie potrafię sobie z nimi poradzić. Przykład? Kilka dni temu przyszedł do mnie sms z nieznanego numeru z prośbą o uregulowanie należności i linkiem. Co pomyślałaby normalna osoba? 1. Że to pomyłka 2. Że to oszustwo/scam ect. Ale oczywiście nie ja. Ja muszę zaraz wszystko analizować, przemyślać, przeliczać itp itd. Czy rzeczywiście nie zapłaciłam za coś, czy może mam jakiś dług itp. Międlę już tę informację kilka dni i nie mogę się uspokoić. Do tego dochodzą jakieś paranoiczne myśli. To nie jedyna sytuacja którą potrafię tak wałkować. Jest ich mnóstwo i przyznam, że strasznie mi to zatruwa życie. Może ktoś ma podobnie i podzieli się swoim sposobem na walczenie z tym?

#2 Mart

Mart

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 14 postów
  • Imię:Marta

Napisano 18 lipiec 2022 - 21:23

Mi również towarzyszą różne natrętne i abstrakcyjne myśli. Nasila to stres i zmęczenie. Powinno się się racjonalnie przemyśleć każdą taką myśl i spróbować uspokoić. Ale łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić.

#3 Paolcia87

Paolcia87

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 312 postów
  • Imię:Paulina

Napisano 18 lipiec 2022 - 22:44

@Sterrennacht miewam podobnie, najlepszą metodą jest po prostu sprawdzenie na spokojnie o co chodzi. Jeśli dostałabym takiego smsa, to w pierwszej kolejności bym sprawdziła w internecie co jest grane, bo za pewne to zwykłe oszustwo. W takie linki nigdy się nie klika..
I to nic złego mieć swoje sprawy pod kontrolą, wtedy też nie będzie wiele sytuacji do zmartwień.

A jak zająć myśli? Ja zwykle zajmuję się czymś co lubię- film, serial,gotowanie ćwiczenia, dobra książka czy jakieś "zabiegi upiększające", co kto lubi.

#4 anche

anche

anche

• Moderator
  • 6198 postów

Napisano 19 lipiec 2022 - 08:36

Różne mam myśli, sporo za mną i ze mną pracy z krytykiem i lękliwością.
Przede wszystkim pomaga mi podejście, nie utożsamianie z myślami. To, że coś się pojawia w mojej głowie to nie znaczy, że tak myślę czy że jest to prawdziwe.

Myśli są jak chmury przepływające przez niebo umysłu.
A czasem są i burze i słonecznie tez bywa.
Ale to dalej chmury, pojawiają się i znikają.

Im więcej energii się im daje tym mocniejsze się stają.

W praktyce często wystarcza zauważenie i nieporuszenie, nie uznania ich za ważne.
Czasem dziękuję im, bo wiem, że np. lękowe myśli mają na celu ochronę mnie, więc dziękuję im mówię, że poradzę sobie lub że nic jeszcze nie wiem także nie ma co się nastawiać.
Gdy jest ich dużo staram się wyciszyć poprzez kąpiel, spacer, medytację, polezenie, ostatecznie przespanie.

Nie mogę się zgodzić z @Paolcia87 , nie da się mieć wszystkich swoich spraw pod kontrolą, a próby kontroli produkują tylko wewnętrzne napięcie i stan ciągłego czuwania który już sam w sobie jest ciągłym stresem, a i w końcu ten stres odbija się i na natężeniu myśli. Kontrola to iluzja, że nie będzie się o co martwić. Zawsze jest się o co martwić jak się chce. A czasem niby się nie chce, ale głową to lubi, bo lubi gadać, a strachliwe myśli działają.
  • hawwa i Willow47 lubią to
Linia Wsparcia (24h) 800 70 2222

Kryzysowy Telefon Zaufania (pon-pt, 14-22) 116 123

ITAKA centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (24h) 22 484 88 01 

ITAKA antydepresyjny telefon zaufania (pon i czw, 17-20) 22 484 88 01

Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne 801 889 880 (codziennie, 17-22 opłata tylko za pierwszą minutę)

#5 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Junior Admin
  • 10272 postów
  • Imię:Willow

Napisano 19 lipiec 2022 - 10:07

Super pomysł z podziękowaniem natrętnym myślom. Bo w sumie, jak słusznie zauważyła @anche to nasz umysł troszczy się o nas. Może i nieudolnie ale jednak.....

Ja sprzątam lodówkę albo garderobę, najlepiej mi idzie wtedy wyrzucanie starych "przydasie". Jak to nie pomaga to mam taką gierkę polegającą na przelewaniu kolorowych płynów w buteleczkach, tak aby je posortować kolorystycznie. Gierka dość prosta, wyświetliła mi się jako reklama i spróbowałam. Skupia uwagę  i odwraca od natrętnych myśli. Zauważyłam, że w stresie przeskakuję poziomy jak szalona  :D

Każdy z nas ma swoje sposoby i ten dobry, który skuteczny.

• hawwa lubi to
Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#6 Gość_Oreganok_*

Gość_Oreganok_*
  • Gość

Napisano 19 lipiec 2022 - 11:22

Oh @Sterrennacht. Nadal z nami jesteś? Nie wiem, czy bardziej się cieszyć, że żyjesz i że wciąż masz dostęp do internetu,

czy martwić się, że dalej masz jakieś problemy natury psychicznej i dlatego tu piszesz ..

Wiem, że wielu tutaj nie interesują losy innych forumowiczów tyko ich własne 4 litery i że mało kto Cię pamięta,

ale gdyby zgrubnie opisała co się u Ciebie działo, to sprawisz mi radość, ok?

Oh @ Jan Nowak : „Nikt nie pyta dlaczego tak jest” ?

Oto ja pytam dlaczego tak jest? W jaki sposób zły los Cię / Pana doświadczył, że teraz nie masz kontroli nad tym,

by zachować się w sposób społecznie akceptowalny ?

Dla Was moi mili, i dla każdego, kto ma podobne problemy niespełna 4 minutowy film o tym,

że na zespół obsesyjno kompulsywny ang obsessive compulsive dissorder OCD

bardzo pomaga zioło ashagawanda:

Użytkownik Oreganok edytował ten post 19 lipiec 2022 - 11:23

• hawwa i Willow47 lubią to

#7 Dziewczynkazzapalkami

Dziewczynkazzapalkami

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 86 postów
  • Imię:Emi

Napisano 19 lipiec 2022 - 12:47

Ja też miałam problemy z natrętnymi myślami, do tego stopnia, że jak kładłam się zdrzemnąć, to cały czas jakiś głos nadawał w tle. A co mi na to pomaga? Różaniec. Powtarzanie tej samej modlitwy x razy skutecznie mnie wycisza.

• anche, Willow47 i Dasbotu96 lubią to

#8 Paolcia87

Paolcia87

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 312 postów
  • Imię:Paulina

Napisano 19 lipiec 2022 - 18:44

@anche czuję się lepiej kiedy przynajmniej staram się mieć wszystko pod kontrolą, ale masz oczywiście sporo racji. Życie w ciągłym stresie nie jest dobre.
Chociaż ten przykład z smsem nie odzwierciedla tego, bo chyba lepiej jak najszybciej się dowiedzieć o co chodzi, niż nic z tym nie zrobić,a później zamartwiać się przez ileś tam dni. Kiedy sprawę można było rozwiązać pewnie w jakieś maks 20 min. i mieć święty spokój.
W szerszej perspektywie zgadzam się z Tobą Anche, chociaż sama tak nie potrafię. Może kiedyś się nauczę..

#9 anche

anche

anche

• Moderator
  • 6198 postów

Napisano 19 lipiec 2022 - 20:01

@anche czuję się lepiej kiedy przynajmniej staram się mieć wszystko pod kontrolą, ale masz oczywiście sporo racji. Życie w ciągłym stresie nie jest dobre.
Chociaż ten przykład z smsem nie odzwierciedla tego, bo chyba lepiej jak najszybciej się dowiedzieć o co chodzi, niż nic z tym nie zrobić,a później zamartwiać się przez ileś tam dni. Kiedy sprawę można było rozwiązać pewnie w jakieś maks 20 min. i mieć święty spokój.
W szerszej perspektywie zgadzam się z Tobą Anche, chociaż sama tak nie potrafię. Może kiedyś się nauczę..

Myślę sobie, że i Ty masz dużo racji- kiedy się człowiek zastanawia czy zamknął drzwi to lepiej czasem wstać z łóżka i po prostu sprawdzić zamiast zajmować się pracą z myślami, jak można sprawdzić co to za sms sprawnie, ok super. Ale wyobrażam sobie, że dostaje takiego smsa w piątek wieczór i mam wybór zadręczania się cały weekend lub powiedzenia sobie "ok, w poniedziałek zadzwonię, nie kojarzę żebym cokolwiek mogła przegapić z opłat, ale może, dowiem się wtedy". I pewnie, że wróci kilka razy do głowy, ale sztuką jest wtedy wrócić do swojego założenia.

Praca z myślami to też i długa praca, to zmiana oprogramowania działania samego siebie i to się zmienia myśl po myśli. Każda myśl jest ćwiczeniem. Często to też praca z emocjami.

Techniki medytacyjne są pod tym względem przesuper, bo są regularnym ćwiczeniem.

Dziś swoją drogą zasiadłam do medytacji, bardzo mi służyła, a zaprzestałam już dawno temu, sporadycznie medytuję, chwilami, minutami, ale sporadycznie. Dziś zaczęłam na spokojnie- 30 minut.

Rozmałpił mi się mózg, skacze z liany na lianę tematów, łapie się każdego banana po drodze, okrzyki wydaje, weź tu się człowieku wycisz :D

Linia Wsparcia (24h) 800 70 2222

Kryzysowy Telefon Zaufania (pon-pt, 14-22) 116 123

ITAKA centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (24h) 22 484 88 01 

ITAKA antydepresyjny telefon zaufania (pon i czw, 17-20) 22 484 88 01

Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne 801 889 880 (codziennie, 17-22 opłata tylko za pierwszą minutę)

#10 Ten_Obcy

Ten_Obcy

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 129 postów

Napisano 19 lipiec 2022 - 22:30

Natrętne myśli mogą być tak różne, że trudno wskazać jeden niezawodny sposób. 

W przypadku opłat, to wydaje się akurat do uporządkowania. Można sobie podefiniować wszystkie płatności i w jeden dzień w miesiącu przejść przez listę i zamknąć temat na kolejne +/- 30 dni. Ja osobiście długów wystrzegam się jak tylko mogę. Generalnie człowiek jest tak skonstruowany, że lepiej przyjmuje rozłożone w ratach nagrody, niż jednorazową skumulowaną. Z karami jest odwrotnie. Lepsza jedna skumulowana, niż kilka mniejszych rozłożonych na raty. Dług to pewnego rodzaju 'kara' rozłożona na raty. Oczywiście nie zawsze da się go uniknąć, ale czasem warto się zastanowić czy to jest akurat ten przypadek.

Inną kategorią mogą być obawy o swoje zdrowie, życie, przyszłość etc. W tych przypadkach ważne wydaje się, żeby nie działać jedynie doraźnie, w chwilach porwania emocjonalnego, tylko znaleźć czas na przyjrzenie się sobie w chwili większego spokoju. Doraźne metody też pewnie warto mieć w zanadrzu, ale to tylko po to, żeby przywrócić jakiekolwiek racjonalne działania. Takie doraźne metody znajdziesz pewnie w wielu internetowych poradnikach, więc nie będę tutaj wypisywał przykładów. Powodzenia. 

#11 Gość_Oreganok_*

Gość_Oreganok_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2022 - 09:29

Zacytuję sam siebie ( wpis nr 4 z tego wątku) : 

Oh @Jan Nowak : „Nikt nie pyta dlaczego tak jest” ?

Oto ja pytam dlaczego tak jest? W jaki sposób zły los Cię / Pana doświadczył, że teraz nie masz

kontroli nad tym, by zachować się w sposób społecznie akceptowalny ?

.koniec cytatu

@ Jan Nowak zignorował moje do Niego słowa. Najpierw się Pan żali Pani Janie,

że jest Pan poddawany ostracyzmowi zwz. Na Pana zachowanie

i nikt nie pyta o przyczyny takiego zachowania, a gdy ja zapytałem:”dlaczego?” Pan to zignorował.

Jak Pan myśli Panie Janie, kiedy wykazuję szczere zainteresowanie przyczyną Pana niedoli,

a Pan to ignoruje, to jak ja takie lekceważące zachowanie odbieram?

Poczułem się Pana zachowaniem troszkę dotknięty. :(

Pani @Sterrennacht zignorowała również zignorowała moje słowa do Niej ( ponownie wpis nr 4 z tego wątku):

„Wiem, że wielu tutaj nie interesują losy innych forumowiczów tyko ich własne 4 litery i że mało kto Cię pamięta,

ale gdyby zgrubnie opisała co się u Ciebie działo, to sprawisz mi radość, ok?”

Od czasu, kiedy byłem jedyną osobą, którą zainteresował wpis Pani @Sterrennacht po jej powrocie ze szpitala

na forum przybyło kilka cudownych osób oby płci i IMO warto była dać im szansę się poznać pisząc co się działo…

chyba, że działy się przykre rzeczy a ja byłem niedelikatny dopytując się :o

Użytkownik Oreganok edytował ten post 23 lipiec 2022 - 09:30