Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Terapia grupowa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mart

Mart

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 11 postów
  • Imię:Marta

Napisano 11 maj 2022 - 20:52

Chodzę na terapię indywidualną od prawie 2 lat. Ze względu na to, iż powiedziałam, że czuję się samotna i wydaje mi się, że osoby z podobnymi problemami lepiej by mnie zrozumiały, moja psycholog zaproponowała mi zmianę terapii na grupową. Czy ktoś z was chodzi na taką? Jakie macie doświadczenia?

#2 hawwa

hawwa

jestem jaka jestem :O)

• Bywalec
  • 5266 postów

Napisano 11 maj 2022 - 21:52

Ja chodziłam tylko na terapię grupową ale dla współuzależnionych. Mnie się ta terapia podobała. Procz problemów jakie omawialiśmy, rozmawialiśmy też o sobie...

• samotna_dusza lubi to
"Świat należy do ludzi, którzy mają odwagę marzyć i ryzykować, aby spełniać swoje marzenia. I starają się robić to jak najlepiej." Paulo Coelho

#3 Nann

Nann

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 198 postów

Napisano 11 maj 2022 - 22:13

@Mart ja kilka razy uczestniczylam w takiej terapii i osobiscie bardzo mi pomogla, niektore rzeczy pamietam do dzis. U mnie jednak obraz siebie samej jest bardzo mocno zaburzony i ja potrzebuje tego potwierdzenia osob trzecich, ich perspektywy. Ciezko mi bylo w niektore rzeczy uwierzyc, ale potem sie to jakby potwierdzilo i gdzies mi to zakielkowalo. Kazda grupa ma swoje rytualy, raczej jest to ustalane pomiedzy uczestnikami, raczej tez nie ma przymusu mowienia - inna terapia jest na oddziale, kiedy z tymi ludzmi widzisz sie praktycznie caly czas przez np.pol roku, a inna jest w poradni psychologiczno-pedagogicznej kiedy te osoby widzisz raz na tydzien i terapia trwa np.trzy miesiace. Gdyby nie to, ze przeraza mnie jeszcze jeden, staly termin w moim zyciu, i chyba bym go sobie nie wiem gdzie jeszcze wlozyla, albo nie chce wiedziec gdzie, to bym sie i teraz chetnie na taka pisala.

zblizysz sie o krok, porachuje kosci

#4 Mart

Mart

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 11 postów
  • Imię:Marta

Napisano 12 maj 2022 - 15:26

Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami. Ja najbardziej obawiam się oceniania przez innych. Przez to mogę zamiast mówić co faktycznie czuję przyjąć pewną pozę. Moja psycholog zwróciła mi uwagę, że inaczej zachowuje się na spotkaniach na żywo niż online.

#5 hawwa

hawwa

• Bywalec
  • 5266 postów

Napisano 12 maj 2022 - 17:01

Na moich terapiach nikt nikogo nie oceniał

• samotna_dusza lubi to
"Świat należy do ludzi, którzy mają odwagę marzyć i ryzykować, aby spełniać swoje marzenia. I starają się robić to jak najlepiej." Paulo Coelho

#6 Gość_SmacznyKeksik_*

Gość_SmacznyKeksik_*
  • Gość

Napisano 12 maj 2022 - 17:27

Ja nie byłam na takiej typowej terapii tylko raczej na grupie wsparcia prowadzonej przez terapeutkę, ale jakoś dziwnie mi tam było. Jeden facet zawłaszczał całe spotkania swoją agresywną osobą, a nawet jeśli nie, to jakieś 60% spotkań było zdominowane przez krępującą ciszę przerywaną z rzadka przez sugestywne chrząknięcia i westchnienia ;3

#7 K24

K24

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 440 postów

Napisano 13 maj 2022 - 04:12

Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami. Ja najbardziej obawiam się oceniania przez innych. Przez to mogę zamiast mówić co faktycznie czuję przyjąć pewną pozę. Moja psycholog zwróciła mi uwagę, że inaczej zachowuje się na spotkaniach na żywo niż online.

Ja przeszło dwa lata na grupowe chodziłwem.  Indywidualnie też, ale grupowa to grupowa, ma ogromne zalety Moze poczatkowo byłem spiety, ale z kazda bylo tylko lepiej..Naprawde zachęcam pod koniec tak bardzo mi bylo szkoda ze musze zrezygnować, że szok  :(  Przeprowadzka takie tam.

Natomiast co do oceniania to nigdy nie bylo to dopuszczalne, spokojnie, tym sie nie martw.

• Willow47 i Nann lubią to

#8 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 14 maj 2022 - 05:29

@Mart terapia grupowa to najlepsza z form terapii. szczerze polecam.

#9 Paolcia87

Paolcia87

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 172 postów
  • Imię:Paulina

Napisano 14 maj 2022 - 08:54

@K24 myślę, że to zależy na jaką grupę się trafi. Też jestem zdecydowana, żeby spróbować, bo w moim przypadku to chyba jedyna forma leczenia, jeśli nie chcę brać żadnych leków. Natomiast ostatnio jedna osoba bardzo mi to odradzała i szczerze trochę wystraszyła. Nie znam tej osoby z reala, więc nie wiem czy można zaufać, ale pewne obawy wzbudziła. ^^"

#10 K24

K24

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 440 postów

Napisano 15 maj 2022 - 01:02

@K24 myślę, że to zależy na jaką grupę się trafi. Też jestem zdecydowana, żeby spróbować, bo w moim przypadku to chyba jedyna forma leczenia, jeśli nie chcę brać żadnych leków. Natomiast ostatnio jedna osoba bardzo mi to odradzała i szczerze trochę wystraszyła. Nie znam tej osoby z reala, więc nie wiem czy można zaufać, ale pewne obawy wzbudziła. ^^"

Spokojnie, chyba ktoś przesadził z tym straszeniem. Nie,  obawiac to naprawde nie ma sie czego.

Tak nawwert dluzej sie zastanowilem przed napisaniem, ale nie no nie widze powodow do obaw.

Oczywiscie nie od razu zacznie to działać, nie jest to benzo czy inna tabletka co uspokoi, ale naprawde warto i warto dac z siebie wiele.

To znaczy uczestniczyć, nie mowie ze koniecznie od razu na pierwszym spotkaniu, chyba ze taka masz potrzebe, ale ja wiele pozytywnych skutkow nawet chwile po sklonczeniu terapii u siebie stwierdzilem To jak z rehabilitacja, rozcwiczysz zlamana noge, to bedzie soprawna, ale powoli do skutku.

Użytkownik K24 edytował ten post 15 maj 2022 - 01:03

#11 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 15 maj 2022 - 09:25

@Paolcia87 wez fenyloanine. zakochaj sie w jakims zjebie. tylko nie dresiarzu bo bedziesz go musiala scigac za alimenty.

#12 shadowsun

shadowsun

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 57 postów
  • Imię:Agata

Napisano 15 maj 2022 - 09:42

A ja powiem przekornie, że terapia grupowa nie jest dla każdego.

Brałam udział w 2 terapiach grupowych, obie prowadziła moja terapeutka, z którą mam też terapię indywidualną i po drugiej, której nie ukończyłam nawet stwierdziła, że ja i terapia grupowa to zły pomysł. Druga terapia grupowa wręcz pogorszyła mój stan (a zaczynałam ją i tak w złym stanie) i to na tyle, że nawet terapeutka, która zna mnie już "100 lat" była przestraszona i skończyło się to szpitalem z racji wysokiego ryzyka samobójstwa.

Jak byłam na kwalifikacji na oddział terapeutyczny w Bydgoszczy, to tam ordynatorka powiedziała, że ona może mnie przyjąć, ale nie uważa, żeby terapia grupowa była dla mnie dobra, że w jej opinii 100x bardziej sprawdzi się terapia indywidualna, ambulatoryjnie 2x w tygodniu. Lekarce wystarczyła 15-minutowa rozmowa ze mną, żeby stwierdzić to, co po czasie i tak się okazało.

Dla mnie ogólnie grupa to kółeczko wzajemnej adoracji i tyle :P z tego też powodu ja nie byłam lubiana na grupach (poza grupą spoko, lubiliśmy się), zawsze wychodziły jakieś kwasy w stosunku do mnie (np. dlaczego ja czekałam tylko 2 mce a inni po 8-9miesięcy na miejsce - jakby to ode mnie zależało xD), takie trochę przedszkole. 

Na szczęście teraz już, ani lekarka, ani tym bardziej terapeutka, nie wpadają na takie genialne pomysły jak terapia grupowa.

Użytkownik shadowsun edytował ten post 15 maj 2022 - 09:44

#13 fatum

fatum

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 40 postów

Napisano 15 maj 2022 - 12:48

Utrzymuje ktoś kontakt z ludźmi z terapii grupowej, czy to są tylko takie mocno powierzchowne, chwilowe kontakty na potrzeby terapii?

#14 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 15 maj 2022 - 12:58

@fatum roznie to bywa. glownym celem jest terapia. ale jak jest fajna grupa to pojawiaja sie propozycje wspolnego spedzania czasu na przyklad grill czy gra w siatkowke. nie zawsze to wychodzi ale proby sa. czlonkowie grupy jesli chca wymieniaja sie numerami telwfonow. wiec jest mozliwy kontakt telefoniczny.
  • fatum lubi to

#15 Paolcia87

Paolcia87

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 172 postów

Napisano 15 maj 2022 - 17:41

Czyli jednak tak jak myślałam, zależy to od grupy..

Pamiętam jedną taką sytuację kilka dobrych lat temu.. Spotkałam się z jednym gościem z internetu,bo też był z okolic Łodzi. Kiedy mnie zobaczył, to dosłownie mnie opieprzył, bo nie tego się spodziewał.. Było to dla mnie bardzo przykre. Stwierdził, że tak ładna dziewczyna jak ja i tak go nie zrozumie i skreślił całą znajomość. Niby miło, że docenił wygląd zewnętrzny,ale że nagle stałam się "płytka" przez wygląd, to już przykro. Dlatego między innymi obawiam się terapi grypowej. Podobno wyglądam na osobę pewną siebie, a tak nie jest... Wygląd,a charakter często się różnią, szkoda, że nie każdy to rozumie..

#16 hawwa

hawwa

• Bywalec
  • 5266 postów

Napisano 15 maj 2022 - 18:12

@Paolcia87 mnie się często znajome twarze pytają "czy jest ok?" jak mnie widzą, bo niby zawsze mój wyraz twarzy przypomina "wkurwa" :P

#17 Paolcia87

Paolcia87

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 172 postów

Napisano 15 maj 2022 - 18:19

@hawwa czyli mnie rozumiesz. Ja może nie wyglądam na wkurzoną,ale pewną siebie i odważną, a taka nie jestem :( Wygląd nie pasuję do charakteru po prostu.. A ludzie oczekują..

#18 hawwa

hawwa

• Bywalec
  • 5266 postów

Napisano 15 maj 2022 - 18:27

@Paolcia87 rozumiem.

Na moich terapiach dla wspóluzależnionych nie było adoracji i głaskania... Kazdy mowił to co mu leżalo na sercu, a terapeutka też nie glaskała. Mi nawet mowiła, że źle robię jadąc za granicę na stale...

#19 Paolcia87

Paolcia87

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 172 postów

Napisano 15 maj 2022 - 18:35

@hawwa a jednak dobrze na tym wyszłaś, że przeprowadzilaś się za granicę :) Kiedyś też o tym myślałam, ale jednak zostałam dla rodziny. Nie żałuję, bo przy okazji poznałam swoją Drogą Połówkę, więc miała szczęście. Natomiast Ty dobrze się czujesz tam gdzie jesteś teraz i to najważniejsze. :)

#20 hawwa

hawwa

• Bywalec
  • 5266 postów

Napisano 15 maj 2022 - 19:20

@Paolcia87 na początku było ciężko. Bez języka. Ale w ciągu 6 lat, nie perfekcyjnie ale komunikuję się. I chodzę na lekcje angielskiego.