Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

nienawidze siebie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
94 odpowiedzi w tym temacie

#41 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 11:09

@amino nic ciekawego. standardowe testy na osobowosc przeprowadzane w szpitalu.

#42 amino

amino

Bywalec

• Bywalec
  • 536 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 12:25

No bo ja ostatnio czytałam ksiażkę pt. "Psychopaci sa wśród nas" napisaną przez psychoneurologa, który się badaniem psychopatów i psychopatii zajmował przez ileś tam dziesiąt lat. I on tam opisuje taki specjalny test, który sam opracował i który jest obecnie wdrażany w USA w celu badania psychopatii między innymi u więźniów. Ten test nazywa sie SKALA OBSERWACYJNA SKŁONNOŚCI PSYCHOPATYCZNYCH. Niestety samego testu nie ma w tej książce, wiec nie mam pojęcia jak on wygląda. Ale podejrzewam, ze w Polsce i tak sie go nie stosuje. Wg. autora ksiażki ten test jest bardziej precyzyjny od innych stosowanych w psychiatrii i psychologi testów chociażby dlatego, że odróżnia psychopatię od socjopatii czy ogólniej antysocjalnych zaburzeń osoobowości. Podczas kiedy podobno większość psychiatrów i testów nie rozrżónia tych pojęć i stosuje je zamiennie jako synonimy. Generalnie fascynujące zagadnienie ta psychopatia. Przynajmniej dla mnie. I ciekawi mnie właśnie jakie np. Twoje cechy osobowości sprawiły, że zostałeś tak zdiagnozowany. Bo osobiście nie wiem czy znam jakiegoś psychopatę (bo skad to można wiedzieć co komu we łbie siedzi?), socjopatów znam (zresztą sama mam cechy osobowości socjopatycznej) ale to nie to samo.

#43 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 13:01

@amino dobrze podkoloryzowalem. mam osobowosc psychopatyczna ale nie jestem psychopata.
delikatna roznica. testy sa wiarygodne stosowane w szpitalach psychiatrycznych od wielu lat.

ciezko mi powiedziec co wplynelo na wynik testu bo jest on strasznie obszerny.
jedyne co wiem o sobie to to ze niczego sie nie boje.
jest to rzadko spotykana cecha uznawana przez lekarzy za chorobowa.

#44 amino

amino

Bywalec

• Bywalec
  • 536 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 13:15

mam osobowosc psychopatyczna ale nie jestem psychopata.

z tego co czytałam to psychopatia tak jak i wiele innych zaburzeń (np. autyzm) to skala, każdy z nas gdzies tam an tej skali sie znajduje i w sumie nie ma klinicznie ściśle określonej granicy, za która kogoś już mozna nazwać psychopatą. Choć na pewno musi byc na tej skali bliżej końca niż początku :lol:

rzeczywiście brak strachu jest jedną z typowych cech psychopatii z tego co czytałam (ale sama jedna bez pozostałych to jeszcze nie psychopatia) i w sumie nie wiem czy w opisach innych zaburzeń sie z tym spotkałam, nie przypominam sobie. Natomiast to co mnie najbardziej zafascynowało w tym co czytałam o psychopatii to znaczące różnice w budowie i funkcjoonowaniu mózgu psychopatów, które wpływają min. własnie na nieumiejetnosc odczuwania strachu ale też na wszelkie procesy zwiazane z mówieniem i rozumieniem słów i o tym musze sobie poczytać więcej.

Użytkownik amino edytował ten post 26 kwiecień 2022 - 13:17

#45 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 13:32

@amino dobra postaram sie nie byc wrogo do ciebie nastawiony.
uczysz sie ja tez sie ucze.
podkreskam ze moja wiedza jest niepelna.
z tego co gdzies wyczytalem osobowosci o sklonnosciach psychopatycznych
kieruje sie scisle logika. moze to byc szokujace dla wiekszosci ludzi
ale tak wlasnie jest.

#46 amino

amino

Bywalec

• Bywalec
  • 536 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 13:54

z tego co czytałam to psychopaci poprostu nie kierują sie emocjami bo tych nie posiadają zbyt wiele. Ale ich logika z racji właśnie tych nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu, o których wspominałam często jest niespójna i dlatego niezrozumiała dla innych ludzi. Psychopaci np. bardzo często kłamią ale nie przywiazują wagi do tego zeby ich na tym kłamstwie nie przyłapać i zeby te kłamstwa były spójne i w konsekwencji potrafią sami sobie przeczyć nawet w tym samym zdaniu nie widząc w tym absolutnie żadnego problemu, a nawet jak podejrzewają Ci co prowadzą badania nad psychopatią nie zauważają tych nieścisłości i niekonsekwencji. Już sam fakt nie posiadania emocji i uczuć jest niezrozumiały dla innych, ale jak do tego dochodza jeszcze zakłócone procesy poznawcze to juz wogóle robi się kosmos niezrozumiały dla nikogo. Podejrzewam, że dwóch psychopatów tez by sie nawzajem nie zrozumiało  :P

#47 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 14:13

@amino wyjasnie jak ci jest naprawde ale zrobie to tylko raz
psychopaci posiadaja emocje ale sie nimi nie kieruja bo nie moga.
nie bede ci tlumaczyl dlaczego. ich logika jest spojna ale niezrozumiala dla normalnego czlowieka.
nie zalezy im na przylapaniu badz nieprzylapaniu bo robia swoje.
prosze nie siej klamstw wiecej.

#48 amino

amino

Bywalec

• Bywalec
  • 536 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 14:49

Ja tylko napisałam to co sama przeczytałam w książkach opracowanych przez ludzi zajmujacych sie tym zagadnieniem i badających to zaburzenie. To co napisałam mozna porzeczytać między innymi w tej właśnie książce: "psychopaci sa wśród nas."  Nie napisałam, ze psychopaci nie maja emocji tylko, że nie maja ich zbyt wiele. U kazdego człowieka poziom emocjonalny i uczuciowy jest inny, jedni sa mniej wrażliwi i emocjonalni inni bardziej. Psychopaci są mało emocjonalni i ich emocje cytując książkę "są spłycone" tak jak strach (to tez emocja) jest u nich spłycony bo pozbawiony objawów fizycznych typowych dla tzw. normalnych ludzi. Bo to też nie jest tak, ze nie odczuwają strachu wogóle, ale odczuwaja go na tyle słabo, że w konsekwencji sie nim nie kierują. A co do spójnosci logiki to z punktu widzenia zdrowego człowieka nie jest ona spójna i o tym pisałam, ale z punktu widzenia psychopaty zapewne jest. Wszystko zależy od tego co przyjmiemy za normę. Jesli przyjmiemy, ze psychopatia jest jakaś tam normą to tak: ich zachowanie i wypowiedzi sa spójne ale tylko dla nich bo tak funkcjonuje ich mózg. Ale jeśli przyjać, że jednak to inne funkcjonowanie mózgu normą nie jest a spójność i konsekwencje wypowiedzi i zachowań będziemy oceniać z punktu widzenia zdrowych ludzi, którzy rozumują zgodnie z przyjętymi w społeczeństwie normami to zachowanie psychopatów spójne z tymi normami i ogólnie przyjętym rozumowaniem spójne nie jest.

Ale jeśli posiadasz inne informacje to zamiast zarzucac mi kłamstwo podaj źródło tych informacji. Ewentualnie grzecznie zakończmy tą dyskusję zanim zamieni się w niepotrzebną pyskówkę, na która kompletnie ochoty nie mam.Miałam raczej ochotę na jakąś konstruktywną wymiane zdań.

#49 Marek123

Marek123

Weteran forum

• Bywalec
  • 1356 postów
  • Gadu-Gadu:10566169
  • Imię:Marek

Napisano 26 kwiecień 2022 - 15:23

Poczytałem o tym dylemacie wagonika i to nie jest wcale takie proste i oczywiste, że większość ludzi poświęciłaby życie jednej osoby, ratując 5 pozostałym na innym torze.

Wszystko zależy od wielu czynników, okoliczności itd Patrząc na twój punkt widzenia, zastanawiając się nad nim, nie znając wszystkich zmiennych ciężko stwierdzić, czy wartość życia tej piątki jest wyższa niż tej jednej osoby. Czy zawsze życie większej liczby ludzi jest więcej warte niż pojedynczej osoby? Co gdy ta piątka z pierwszego toru to terroryści, a człowiek z pierwszego np. policjant?

#50 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 15:52

@Marek123 to nie ma znaczenia czy terrorysci czy policjant.
myslicie w innych kategoriach niz ja?
@amino nie jestes dla mnie odpowiednim partnerem do rozmowy.
idz sie wymadrzac gdzie indziej.

#51 Mart

Mart

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 14 postów
  • Imię:Marta

Napisano 26 kwiecień 2022 - 15:58

@Tawak powód jest bardzo prosty - trzeba jakoś przetrwać. Samokrytycyzm jest potrzebny w życiu, ale skrajny nas paraliżuje. Na okropnych psychologów/ psychiatrów trafiłeś. Ja dopiero za czwartym razem trafiłam na dobrą osobę. Nie powiem, że przez terapię stałam się nie wiem jak bardzo pewna siebie i mnie w ogóle już nie nachodzą złe, destrukcyjne myśli, ale trochę szybciej odchodzą.
  • Marek123 lubi to

#52 Marek123

Marek123

Weteran forum

• Bywalec
  • 1356 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 15:59

Wiesz, czytałem o tym i wszystko zależy od okoliczności, a ich jest wiele :) Każdy ma prawo do własnej oceny tej hipotetycznej sytuacji, która sama w sobie jest trochę absurdalna, gdy nie znamy okoliczności.

#53 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 16:06

@Marek123 dla mnie absurdalne jest przelaczanie dzwigni gdy nikt cie o to nie prosi.
ale to jest moe zdanie.

#54 Marek123

Marek123

Weteran forum

• Bywalec
  • 1356 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 16:10

No też racja, zbyt wiele tu niejasności, bo raczej leżący na torach o to nie prosili. To nie jest życiowa sytuacja, tylko brakuje w niej wielu aspektów.

#55 Dasbotu96

Dasbotu96

Bywalec

• Bywalec
  • 942 postów
  • Imię:Joanna

Napisano 26 kwiecień 2022 - 16:12

Ja bym po prostu zatrzymała pociąg....Zawsze robię po swojemu 🙁

#56 Marek123

Marek123

Weteran forum

• Bywalec
  • 1356 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 16:17

Ja bym po prostu zatrzymała pociąg....Zawsze robię po swojemu

To sam odczepiony wagonik, stacza się w dól, bez lokomotywy.

#57 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 16:29

@Marek123 pomysl nie jest zly wiadono ze sytuacja nierzeczywista.
chodzi o nasze wartosciowanie.

#58 Dasbotu96

Dasbotu96

Bywalec

• Bywalec
  • 942 postów
  • Imię:Joanna

Napisano 26 kwiecień 2022 - 16:35

Życie ludzkie jest bezcenne.Oby nigdy nie trzeba dokonywać takich wyborów.

#59 Marek123

Marek123

Weteran forum

• Bywalec
  • 1356 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 16:42

No tak, więc sytuacja jest wymyślona, hipotetyczna, nie zawiera istotnych informacji, więc ciężko wybrać, co zrobić.

#60 samotna_dusza

samotna_dusza

Nowy uczestnik

• Grupa z ograniczeniami
  • 139 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 16:52

@Dasbotu96 czasami trzeba. na przyklad na wojnie. czego nikomu nie zycze.