Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co złego usłyszeliście od psychologa czego nie da się odusłyszeć?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#21 anche

anche

anche

• Moderator
  • 6565 postów

Napisano 26 październik 2021 - 00:15

@anche żeby otworzyć gabinet wcale nie trzeba kończyć studiów psychoterapeutycznych. Nikt też nie mówi żeby ktoś pracował po godzinach na kasie w markecie. Chyba że przychody rzędu 1200 zł dziennie są dla Ciebie czymś przeciętnym to zazdroszczę komfortu finansowego.

Nie trzeba? To być może mówimy o czymś innym, ja mówię o pomocy psychoterapeutycznej :)

Życzę każdemu przychodów rzędu 1200 zł, znam wielu terapeutów, a żaden nie osiąga takiego przychodu dziennego.
Tak na luźno myślę sobie, że skoro to taka ekstra praca to czemu tak trudno dostać się do dobrych terapeutów prywatnie, czemu wszyscy nie chcą nimi być?

Mam wrażenie, że trochę dochodzi tu do idealizacji i demonizacji tej pracy jednocześnie.

Każde powołanie wymaga także pracy i poświęceń. Ta praca wymaga dużej wiedzy, pracy własnej i energii. Ogromu inwestycji czasowej i finansowej.

Nikogo nie dziwi 100 zł za paznokcie, a 120 za wizytę u kogoś kto zmienia nasze życie to dużo?

Wiem, że kiedyś także miałam inne podejście do pieniędzy i że mi z wtedy pewnie łatwiej było to zrozumieć. Pieniądz jest formą wymiany którą przyjęliśmy jako ludzie jako waluta wymiany energii. Ja widzę to tak, że ktoś wspiera moją zmianę życia, moje zdrowie i jest to warte tej inwestycji.

Linia Wsparcia (24h) 800 70 2222

Kryzysowy Telefon Zaufania (pon-pt, 14-22) 116 123

ITAKA centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (24h) 22 484 88 01 

ITAKA antydepresyjny telefon zaufania (pon i czw, 17-20) 22 484 88 01

Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne 801 889 880 (codziennie, 17-22 opłata tylko za pierwszą minutę)

#22 Zołza

Zołza

Bywalec

• Bywalec
  • 580 postów
  • Imię:D

Napisano 26 październik 2021 - 18:48

Fakt, o ile się orientuję, otworzyć gabinet terapeutyczny może każdy - nie jest to jakoś prawnie ustanowione w Polsce, nikt tego nie sprawdza (co jest niepoważne wg mnie), ALE dobry psychoterapeuta po zwykłych studiach magisterskich musi zrobić kurs psychoterapeutyczny, który trwa kolejne 4 lata. To jest w sumie 9 lat nauki. Przy tym sam kurs jest bardzo kosztowny. 

A tu ciekawa rozmowa "Kogo stać na zdrowie psychiczne?" 

Użytkownik Zołza edytował ten post 26 październik 2021 - 18:49

#23 cytrynówka

cytrynówka

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 32 postów

Napisano 01 listopad 2021 - 19:13

Patrząc na ilość wysiłku jaką trzeba wsadzić w to żeby nim być i odpowiedzialność i oczekiwania innych uważam, że to adekwatne ceny.
Podobne jak u lekarzy czy kosmetyczek ;)

Tak, a jednocześnie mogą mówić, co chcą i absolutnie nie zastanawiać się nad konsekwencjami, a jeśli klient rezygnuje, to nigdy nie jest to wina terapeuty, tylko zawsze klienta, że "po prostu nie potrawi wytrwać w terapii".

Nie trzeba? To być może mówimy o czymś innym, ja mówię o pomocy psychoterapeutycznej :)

Życzę każdemu przychodów rzędu 1200 zł, znam wielu terapeutów, a żaden nie osiąga takiego przychodu dziennego.
Tak na luźno myślę sobie, że skoro to taka ekstra praca to czemu tak trudno dostać się do dobrych terapeutów prywatnie, czemu wszyscy nie chcą nimi być?

Mam wrażenie, że trochę dochodzi tu do idealizacji i demonizacji tej pracy jednocześnie.

Każde powołanie wymaga także pracy i poświęceń. Ta praca wymaga dużej wiedzy, pracy własnej i energii. Ogromu inwestycji czasowej i finansowej.

Nikogo nie dziwi 100 zł za paznokcie, a 120 za wizytę u kogoś kto zmienia nasze życie to dużo?

Wiem, że kiedyś także miałam inne podejście do pieniędzy i że mi z wtedy pewnie łatwiej było to zrozumieć. Pieniądz jest formą wymiany którą przyjęliśmy jako ludzie jako waluta wymiany energii. Ja widzę to tak, że ktoś wspiera moją zmianę życia, moje zdrowie i jest to warte tej inwestycji.

Zostawiłam u terapeutów kilkadziesiąt tysięcy, a zmienili moje życie jedynie na gorsze.

#24 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Junior Admin
  • 10375 postów
  • Imię:Willow

Napisano 01 listopad 2021 - 20:11

@cytrynówka Teoretycznie możesz się zwrócić ze skargą do PTPu. Jak rozpatrzą sprawę nie wiem, lekarze trzymają się razem i mało kto z nimi wygrywa. Ale są i tacy, którym się udało. Może z psychoterapeutami jest inaczej? Każdy terapeuta powinien mieć swojego superwizora. Który pilnuje, żeby wszystko było jak należy na terapiach. Tyle teoria. A życie i tak robi swoje....

Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#25 heroina

heroina

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 14 postów
  • Imię:Her

Napisano 07 listopad 2021 - 17:43

@anche więc albo pracują po 2-3h dziennie albo mają bardzo niskie stawki. jeśli to drugie to podaj do nich kontakt, pewnie nie tylko ja bym skorzystała :)

"Nikogo nie dziwi 100 zł za paznokcie, a 120 za wizytę u kogoś kto zmienia nasze życie to dużo?"

Szkoda, że w sporej ilości przypadków (co widać choćby na forum) to zmiana na gorsze. Poza tym- paznokcie źle wykonane można zareklamować i więcej nie przyjść a terapeuta? Będzie ci powtarzał nawet przez kilka lat że potrzebujesz czasu, że brak efektów to twoja wina itp itp. Jak mu cokolwiek udowodnisz? Jak odzyskasz stracone pieniądze? Jak odzyskasz resztki komfortu psychicznego które zniszczy osoba która miała ci pomóc? 

#26 anche

anche

anche

• Moderator
  • 6565 postów

Napisano 09 listopad 2021 - 14:54

Zupełnie nie rozumiem skąd założenie, że psychoterapeuci nie mają konsekwencji swoich działań i wnioski nie są rozpatrywane.

Jest ich mało to prawda.

Bo jak dla mnie wygląda to po prostu tak w praktyce, że klienci przestają przychodzić i tyle. Nie mówią ani terapeucie co było nie tak, ani nie piszą opinii w internecie, ani tego nie zgłaszają i czekanie na nie wiem sąd ostateczny (suchy żarcik ;) ).

Widzę tu założenia ,,jak udowodnisz", ,,będzie Ci wmawiał"... jak każdą inną usługę niefizyczną. Jak oszustwo, spór z sąsiadem czy inne domniemanie popełnienia przestępstwa. Nie jestem prawnikiem, jeśli chciałabym dobiegać sprawiedliwości to myślę, że wypadałoby szukać tam pomocy, a nie negując całą grupę zawodową na forum internetowym.

• Willow47 lubi to

ITAKA centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (24h) 22 484 88 01 

Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne 801 889 880 (codziennie, 17-22 opłata tylko za pierwszą minutę)

#27 amino

amino

Bywalec

• Bywalec
  • 536 postów

Napisano 09 listopad 2021 - 19:01

Szkoda, że w sporej ilości przypadków (co widać choćby na forum) to zmiana na gorsze. Poza tym- paznokcie źle wykonane można zareklamować i więcej nie przyjść a terapeuta? Będzie ci powtarzał nawet przez kilka lat że potrzebujesz czasu, że brak efektów to twoja wina itp itp. Jak mu cokolwiek udowodnisz?

Nie widze tu róznicy miedzy kosmetyczką a terapeutą. Kiedyś mi kosmetyczka skopała paznokcie ale oczywiście twierdziła twardo, że jest dobrze, ładnie i tak ma być. Ona zawsze tak robi i wszystkie jej klientki są zadowolone. I jak ja jej miałam udowodnić, że nie jest ładnie tylko niechlujnie i na odwal się ? Oczywiście nigdy do niej wiecej nie poszłam, ale tak samo moge nie pójśc do terapeuty więcej jak mi nie będzie pasowało. A, ze mi coś będzie wmawiał to chyba tym bardziej. Kosmetyczka mi kiedys też wmawiała, ze nie moze mi wyregulować brwi równo bo mam niesymetryczną twarz. Każdy ma niesymetryczną twarz przecież. I co z tego, że ktoś ci głupoty wmawia ? to ty wybierasz czy w nie wierzysz czy nie. Jak nie masz do terapeuty zaufania to go zmieniasz tak samo jak kosmetyczkę.

#28 heroina

heroina

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 09 listopad 2021 - 20:11

Nie widze tu róznicy miedzy kosmetyczką a terapeutą. Kiedyś mi kosmetyczka skopała paznokcie ale oczywiście twierdziła twardo, że jest dobrze, ładnie i tak ma być. Ona zawsze tak robi i wszystkie jej klientki są zadowolone. I jak ja jej miałam udowodnić, że nie jest ładnie tylko niechlujnie i na odwal się ? Oczywiście nigdy do niej wiecej nie poszłam, ale tak samo moge nie pójśc do terapeuty więcej jak mi nie będzie pasowało. A, ze mi coś będzie wmawiał to chyba tym bardziej. Kosmetyczka mi kiedys też wmawiała, ze nie moze mi wyregulować brwi równo bo mam niesymetryczną twarz. Każdy ma niesymetryczną twarz przecież. I co z tego, że ktoś ci głupoty wmawia ? to ty wybierasz czy w nie wierzysz czy nie. Jak nie masz do terapeuty zaufania to go zmieniasz tak samo jak kosmetyczkę.

@amino Prace kosmetyczki mogłaś wcześniej zobaczyć.

"Oczywiście nigdy do niej wiecej nie poszłam, ale tak samo moge nie pójśc do terapeuty więcej jak mi nie będzie pasował"

Potrafisz ocenić kompetencje terapeuty po pierwszym spotkaniu? To chyba jakiś szczególny talent albo pierniczysz bzdury.

@anche Może dlatego że spore grono osób niezadowolonych z terapii lub ktoś z ich otoczenia próbował pociągnąć terapeutę do odpowiedzialności? widzę, że za wszelką cenę ich bronisz.

Użytkownik heroina edytował ten post 09 listopad 2021 - 20:12

#29 Gość_Oreganok_*

Gość_Oreganok_*
  • Gość

Napisano 09 listopad 2021 - 23:20

@heronina  – Obawiam się, że najlepsi  terapeuci emigrują z Rzeszowa do Krakowa czy Warszawy, więc będziesz miała rację w swoich krytycznych opiniach.
Jednak są terapeuci, którzy udzielają się przez skype…  może któryś z nich Cię przekona?

Użytkownik Oreganok edytował ten post 09 listopad 2021 - 23:21

#30 heroina

heroina

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 10 listopad 2021 - 17:34

@11150 zapytałam już @anche o kontakt do swoich polecanych terapeutów ale jak widać tutaj nikt o konkretach nie napisze. 

Poza tym proszę cię o nie wyciąganie prywatnych informacji o mnie do innych wątków na forum.

#31 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Junior Admin
  • 10375 postów

Napisano 10 listopad 2021 - 21:23

@heroina Też bronię terapii i terapeutów. Owszem, zdarzają się wyjątki, jak w każdym zawodzie ale oni podlegają szczegółowej superwizji, ponieważ pracują z ludzką psyche. Dlatego jeśli zawiodłaś się na swoim terapeucie, możesz to zgłosić do PTP a tam pokierują sprawą dalej. Zwykle działa to tak, że skarga na daną osobę przekazywana jest superwizorowi tejże osoby, który na superwizji rozpatruje co i jak. I nie warto się użalać, że zaszkodzimy w opinii, że może to tylko pojedynczy wypadek. Trzeba zgłaszać problemy. 

@11150 proszę o uważność i nie przenoszenie informacji na inne wątki.

Dołączona grafika

#32 heroina

heroina

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 10 listopad 2021 - 22:55

@Willow47 Dlaczego zakładacie, że nikt tego nigdzie nie zgłaszał?

#33 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Junior Admin
  • 10375 postów

Napisano 11 listopad 2021 - 13:14

@heroina Pewnie dlatego, że nie ma o tym informacji. Jeśli się pomyliłam, przepraszam. Doprecyzuj zatem.

Dołączona grafika

#34 heroina

heroina

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 11 listopad 2021 - 13:29

@Willow47 W takim razie nie zakładaj że znasz użytkowników i ich historie lepiej niż oni sami bo to krzywdzące. Nie będę Ci niczego opowiadać bo nie mam takiej ochoty ani obowiązku za to Ty powinnaś opierać swoje wypowiedzi wyłącznie na napisanych postach a nie na dopowiadaniu sobie.

#35 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Junior Admin
  • 10375 postów

Napisano 11 listopad 2021 - 13:39

@heroina Ostrzegam, że pasywna agresja to też agresja i proszę o niewkładanie mi domysłów i słów, których nie wypowiadałam. Grzecznie przeprosiłam, czego nie raczyłaś zauważyć, koncentrując się na udowadnianiu, no właśnie czego????? Jeśli szukasz gównoburzy, to tu jej nie znajdziesz. 

Dołączona grafika

#36 heroina

heroina

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 11 listopad 2021 - 14:09

@Willow47 Ale to ty wkładasz w swoje posty te domysły. Według netykiety nadużywanie znaków interpunkcyjnych to też agresja.

#37 anche

anche

anche

• Moderator
  • 6565 postów

Napisano 13 listopad 2021 - 23:32

Fakt, że nie generalizuje całej grupy terapeutów do złych czy do osób które nie ponoszą odpowiedzialności nie oznacza, że idealizuję tę grupę.
Mam kilku godnych polecenia terapeutów w Warszawie, nie prowadzę żadnej bazy na Polskę ;)
Jesli nie odpisałam konkretnie na prośbę o polecenie terapeuty, a poszukujesz to zawsze zapraszam na priv, czasem może także mi coś umknąć :)

#38 Tapicer

Tapicer

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 153 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 14 listopad 2021 - 17:56

Na co zwró­cić uwagę przy wybo­rze psy­cho­te­ra­peuty? (polskigabinetpsychoterapii.eu)

#39 Het

Het

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 10 postów
  • Imię:Anna

Napisano 28 listopad 2022 - 09:08

Co myślicie o takim psychologu;?
Na pierwszym spotkaniu terapeutka wysłała mnie do psychiatry ale termin był za 3 miesiące. Po tym czasie gdy termin się zbliżał psycholog stwierdziła, ze już nie potrzebuje, więc nie poszłam.
Skończyło się to tak, ze przestałam wychodzić z domu (również na terapie) i po 6 miesiącach trafiłam do psychiatry z głęboką depresją.
Biorę leki wiec jest nieznaczna poprawa ale wróciłabym do terapii i zastanawiam się czy iść do tego samego terapeuty?
Jak psycholog mógł się nie zorientować, ze jestem w takim złym stanie?

#40 Adram

Adram

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 271 postów
  • Imię:Adam

Napisano 28 listopad 2022 - 09:14

Co myślicie o takim psychologu;?
Na pierwszym spotkaniu terapeutka wysłała mnie do psychiatry ale termin był za 3 miesiące. Po tym czasie gdy termin się zbliżał psycholog stwierdziła, ze już nie potrzebuje, więc nie poszłam.
Skończyło się to tak, ze przestałam wychodzić z domu (również na terapie) i po 6 miesiącach trafiłam do psychiatry z głęboką depresją.
Biorę leki wiec jest nieznaczna poprawa ale wróciłabym do terapii i zastanawiam się czy iść do tego samego terapeuty?
Jak psycholog mógł się nie zorientować, ze jestem w takim złym stanie?

Psycholog na NFZ ? Normalka... Większość ma w dupie ludzi, którzy nie są skłonni wydawać tysięcy złotych na prywatne terapie tylko "ośmielają" się przyjść na NFZ. 

Ja mam podobny problem z psychiatrą na NFZ. W ogóle nie słucha, siedzi w gabinecie tam jakby za karę. Ostatnim razem jak poszedłem w stanie wyjątkowo podłym to ta na dzień dobry strzela tekstem że "wyglądam jakbym był pogodniejszy". 

Idiotka...