Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Depresja a genetyka

genetyka rodzina gównogeny

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nieoświecony

Nieoświecony

Napisano 14 wrzesień 2021 - 16:49

Hej,

Krótko o sobie - życie bez rewelacji, ale bez jakichś większych traum. Kilka epizodów depresyjnych na przestrzeni ostatnich 15 lat, na pewno wiecie co i jak więc pominę detale.

Ostatnio problemy znowu wróciły niestety tym razem u mojej córki. Inni rodzice, inne warunki, inne czasy... to samo dziadostwo. Po prostu nie wierze.

Córce pomagają już minimalne dawki Sertaliny tak samo jak mi. Bez leków oprócz klasycznych objawów depresji od razu pojawiają się u niej wszystkie negatywne cechy, które pamiętam u mojej bezpośredniej rodziny (rodzice, rodzeństwo), pomimo że nie ma z nimi dużego/wogóle kontaktu. Ja po wielu latach walki i samorozwoju na wielu płaszczyznach uspokoiłem się już parę lat temu, więc niektórych rzeczy córka już nie była świadkiem, a jednak...

Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakieś gówno-geny, które podejrzewam powodują niski poziom serotoniny w całej naszej rodzinie.

Geny te są przekazywane bezpośrednio lub pośrednio - przez powielanie błędów wychowawczych? Nie wiem czy to ma znaczenie skoro efekt jest taki sam.

Pytanie jak to jest u Was - czy problemy tego typu występują również u innych członków rodziny?

#2 Varg

Varg

Napisano 14 wrzesień 2021 - 17:05

@Nieoświecony nie będę kłamał że jestem znawcą ani nie robiłem badań. powiem tylko że jestem chory na schizofrenie a nikt w rodzinie chory nie był więc w moim przypadku teoria genowa odpada. chyba że w tamtych czasach ta choroba nie była tak wykrywalna tyle mogę powiedzieć od siebie

#3 SmacznyKeksik

SmacznyKeksik
  • Imię:Magda

Napisano 15 wrzesień 2021 - 12:23

Moi rodzice nie mieli depresji. Rodzeństwo rodziców też nie. Dziadkowie prawdopodobnie też nie (znałam tylko jedną babcię, a resztę dziadków tylko z opowiadań).

#4 niektory

niektory

Napisano 16 wrzesień 2021 - 22:52

Występowały, o niektórych grubych rzeczach dowiedziałem się po latach. Są osoby tzw wysokofunkcjonujące po których nie widać.

Ale według mnie to raczej przechodzi przez warunki środowiskowe, wychowanie, bierne obserwacje złych zachowań rodzica, nie przez geny

Użytkownik niektory edytował ten post 16 wrzesień 2021 - 22:54

#5 Tawak

Tawak

Napisano 17 wrzesień 2021 - 00:23

Ja mam sobowtóra i on też miał depresję, jeszcze głębszą. To jednak chłopak trochę wyższy, z wyższym poczuciem własnej wartości i dlatego trudniej mu było pogodzić się z pewnymi deficytami, trudniej znosił niepowodzenia. Ja do bycia przegrywem zaś przywykłem już w młodości i mniej ruszały kolejne niepowodzenia. Teraz już w ogóle się nimi nie przejmuję. Po prostu jestem zerem.
Ja nie ukrywam przed rodziną, że jestem śmieciem. Córce jednak tego powiedzieć nie mogę, a żona po takim wyznaniu nie wytrzymałaby i pozbawiłaby mnie kontaktu z córką.
To musi być bardzo bolesne dla kobiety, gdy mąż wyjawia jej swoją samoocenę. Nawet gdy już są od siebie daleko.

Użytkownik Tawak edytował ten post 17 wrzesień 2021 - 00:27

#6 splatterfest

splatterfest

Napisano 17 wrzesień 2021 - 17:24

dziadek mial schizofrenie, ojciec mial depresje, matka tez, babka tez, ja tez, brat przyrodni nie wiem czy ma ale jak czasem widze typa to tez mulowaty, myslalem o tym troche ostatnio i to na pewno nie moze byc przypadek, trafilo ze to ja mam najgorzej i to ja jako jedyny nie moge z tego wyjsc i jak przyjdzie mi splodzic bombla to chyba wyjme przed czasem ze strachu ze tez bedzie musial przez to przechodzic

#7 Varg

Varg

Napisano 17 wrzesień 2021 - 18:01

@splatterfest kurwa jak ty masz depresje to maskowanie perfect

#8 splatterfest

splatterfest

Napisano 17 wrzesień 2021 - 19:28

uzalanie sie w nieskonczonosc jest nudne i tylko pogarsza wszystko

#9 Willow47

Willow47
  • Imię:Willow

Napisano 18 wrzesień 2021 - 00:05

Wygrałam los na loterii i jestem pierwsza w rodzinie.

Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak