Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Po śmierci nie będzie nic - o co w tym chodzi? Co to jest nic?

śmierc życie po śmierci życie duch dusza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 kapitol1

kapitol1

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 19 postów
  • Imię:Marcinek

Napisano 24 sierpień 2021 - 13:43

Mówiąc tak ludzie muszą z góry zakładać że dusza nie istnieje.

Bo inaczej mówią głupotę bo: przed narodzinami nie istnieli, więc od tamtego momentu nie powinni powstać skoro zakładają że nigdy by nie powstali.

Nie wiem, u takich osób chyba nie istnieje idea duszy w myśleniu, musieli być wychowani w rodzinie ateistycznej.

Chociaż nawet z brakiem idei duszy nie mieści się to w głowie bo ciało ciągle się zmienia a mamy wciąż tę samą świadomość. Bliźniaki jednojajowe mają identyczne struktury mózgu a jednak nie mają tej samej świadomości.

#2 Tawak

Tawak

blackpill

• Bywalec
  • 2118 postów

Napisano 24 sierpień 2021 - 14:57

Ja zostałem wychowany w rodzinie katolickiej, średnio praktykującej, ale wszystkie sakramenty oprócz kapłaństwa i namaszczenia chorego przyjąłem.

Jestem niewierzący, szukałem duszy i jej nie znalazłem. Nie wykluczam jednak, że inni ludzie mogą tę duszę posiadać. Ja jej nie mam.

Po śmierci świadomość zanika, a strach i cierpienie się kończą. Może i niektóre dusze wędrują w inne ciała, ja jednak, jak już zaznaczyłem, duszy nie mam.

A co do bliźniaków - mam sobowtóra i mamy niestety bardzo podobny mózg.

Użytkownik Tawak edytował ten post 24 sierpień 2021 - 14:58

#3 Gość_Oreganok_*

Gość_Oreganok_*
  • Gość

Napisano 24 sierpień 2021 - 21:00

@kapitol1 -
Jak na pewno wiesz, jako niemowlak odpalamy nasz gadzi mózg – pień mózgu i jesteśmy zawzięci i zafiksowani

by płaczem i rykiem wymusić od rodziców to czego chcemy i potem jako młodzi ludzie aktywujemy mózg ssaczy

–czyli limbiczny i zaczynamy poprawnie funkcjonować na emocjach, a na końcu dopiero zwykle jako dorośli ludzie

w pełni odpalamy korę nową, neo cortex, która wywyższa nad nad gady i ssaki i zaczynamy poprawnie myśleć logicznie, analitycznie, abstrakcyjnie.
Ale czy wiesz, że ciężkie doznania dolegliwości psychicznych skutecznie resetują forumowiczów
do funkcjonowania na mózgu gadzim (popędy) i ssaczym (emocje) i nie korzystają  wtedy w pełni z neo cortex.
Dlatego, choć zapodałeś ciekawy intelektualnie wątek, to odzew na niego jest „nie-onieśmielajaco przytłaczający”.
Proszę miej cierpliwość do nas. :)

Użytkownik Oreganok edytował ten post 24 sierpień 2021 - 21:02

#4 kapitol1

kapitol1

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 25 sierpień 2021 - 09:42

@kapitol1 -
Jak na pewno wiesz, jako niemowlak odpalamy nasz gadzi mózg – pień mózgu i jesteśmy zawzięci i zafiksowani

by płaczem i rykiem wymusić od rodziców to czego chcemy i potem jako młodzi ludzie aktywujemy mózg ssaczy

–czyli limbiczny i zaczynamy poprawnie funkcjonować na emocjach, a na końcu dopiero zwykle jako dorośli ludzie

w pełni odpalamy korę nową, neo cortex, która wywyższa nad nad gady i ssaki i zaczynamy poprawnie myśleć logicznie, analitycznie, abstrakcyjnie.
Ale czy wiesz, że ciężkie doznania dolegliwości psychicznych skutecznie resetują forumowiczów
do funkcjonowania na mózgu gadzim (popędy) i ssaczym (emocje) i nie korzystają  wtedy w pełni z neo cortex.
Dlatego, choć zapodałeś ciekawy intelektualnie wątek, to odzew na niego jest „nie-onieśmielajaco przytłaczający”.
Proszę miej cierpliwość do nas. :)

To jakaś aluzja rozumiem. Nie musisz mieć świadomości w pierwszych latach życia, tu chodzi o to że cząsteczka kwantowa czy nie wiem daje możliwość zaistnienia świadomości w ogóle, przecież nawet śpiąc nie masz świadomości, ale ona zaistnieje po przebudzeniu i będzie we wszechświecie unikalna. Zatagowałem dusza, ale w nią nie wierzę, bardziej wierzę że jest cząsteczka kwantowa w ciele, która po śmierci trafi do innego ciała tu na ziemi w pobliżu naszego martwego ciała. Cholera wie co będzie.

Użytkownik kapitol1 edytował ten post 25 sierpień 2021 - 09:55

#5 Gość_Oreganok_*

Gość_Oreganok_*
  • Gość

Napisano 25 sierpień 2021 - 10:20

@kapitol1 To nie aluzja. Po prostu nie wszyscy, a nawet mniejsza mniejszość ludzi,

a forumowiczów zwłaszcza  będzie lubowała się w teoretycznych rozważaniach. (ja uwielbiam)

Zgadzam się z Tobą – nikt z nas nie zna prawdy, której może być pewien.

Jest wiele systemów religijnych, duchowych, ezoterycznych, filozoficznych,

czy naukowych o tym traktujących i zdecydowanie się na jeden z nich jest szaleństwem.

Ciekawe jaki  system wierzeń, - jaki rodzaj szaleństwa wybrali inni forumowicze? :)

Użytkownik Oreganok edytował ten post 25 sierpień 2021 - 10:21

#6 kapitol1

kapitol1

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 25 sierpień 2021 - 10:27

@kapitol1 To nie aluzja. Po prostu nie wszyscy, a nawet mniejsza mniejszość ludzi,

a forumowiczów zwłaszcza  będzie lubowała się w teoretycznych rozważaniach. (ja uwielbiam)

Zgadzam się z Tobą – nikt z nas nie zna prawdy, której może być pewien.

Jest wiele systemów religijnych, duchowych, ezoterycznych, filozoficznych,

czy naukowych o tym traktujących i zdecydowanie się na jeden z nich jest szaleństwem.

Ciekawe jaki  system wierzeń, - jaki rodzaj szaleństwa wybrali inni forumowicze? :)

Nie pisz o innych napisz o sobie. W co ty wierzysz. Pisanie za innych i o innych nie mając o nich żadnej wiedzy nie jest za mądre.

Użytkownik kapitol1 edytował ten post 25 sierpień 2021 - 10:29

#7 Gość_Oreganok_*

Gość_Oreganok_*
  • Gość

Napisano 25 sierpień 2021 - 10:48

oj tam oj tam.

Użytkownik Oreganok edytował ten post 25 sierpień 2021 - 11:03

#8 Daria_xs

Daria_xs

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 38 postów
  • Imię:Daria

Napisano 11 październik 2021 - 12:27

Ja uważam, że dusza nie istnieje. Ale chcialabym wierzyc ze jest inaczej.

#9 Varg

Varg

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 173 postów

Napisano 11 październik 2021 - 12:52

po to powstały religie ( większość z nich ) żeby zachować nadzieje że po śmierci jednak coś jest

jeżeli ta nadzieje niepotrzebna twój wybór

nie możesz stwierdzać niczego na pewno bo tak naprawdę gówno na ten temat wiemy

@Daria_xs nie wiem czy ci to w czym pomoże ani czy ten wpis jest słuszny

ale powiem ci czym wg mnie jest człowiek

człowiek to zwierzę z duszą

gdyby nie dusza niczym nie różnilibyśmy się od zwierząt

" Nie czas żałować róż gdy płoną lasy "

#10 Gość_Oreganok_*

Gość_Oreganok_*
  • Gość

Napisano 11 październik 2021 - 13:55

@Daria_xs , a jakie są podstawy Twoich przekonań, że “dusza nie istnieje”

– czytałaś "Bóg urojony" Dawkins'a czy jakieś inne źródła/ doświadczenia tak na Ciebie wpłynęły?

#11 Wyder

Wyder

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 11 październik 2021 - 20:21

Ja uważam że na chwilę obecną nie mamy po prostu sposobów, aby stwierdzić, czy po śmierci coś jest, czy nic nie ma. I myślę, że może być tak, że nigdy ludzkość nie pozna na to pytanie odpowiedzi. :) Myślę, że nawet nauka(która stała się de facto nową religią hahaa ateiści znaleźli sobie swojego bożka) przez to swoje szkiełko nie jest w stanie tego sprawdzić. Ja mam swoją hipotezę na temat tego co nazywamy bogiem, duszy i świadomości, ale też nie da się jej w żaden sposób potwierdzić(ani obalić). :D

• Varg lubi to

#12 amino

amino

Bywalec

• Bywalec
  • 536 postów

Napisano 12 październik 2021 - 09:05

nauka(która stała się de facto nową religią hahaa ateiści znaleźli sobie swojego bożka) 

NIE, ateisci nie znaleźli sobie nowego bożka. To tylko ograniczone umysły ludzi wierzących nie są w stanie pojąć, ze komuś żadna wiara w nic nie jest potrzebna do zycia i że tak można. Nie ma czegoś takiego jak WIARA w NAUKĘ, tzn. oczywiscie można wypaczyć wszystko i zrobić sobie ze wszytskiego religię jak ktoś zechce ale to nie ma nic wspólnego z ateizmem a z ludzka potrzebą wiary w coś, którą nie każdy posiada. I ja jako ateistka czuję się urażona kiedy mi sie takie pierdoły imputuje, że ateiści też wierzą tlyko inaczej to nazywają i inne takie głupoty.

• Tawak i Zołza lubią to

#13 Wyder

Wyder

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 12 październik 2021 - 20:38

NIE, ateisci nie znaleźli sobie nowego bożka. To tylko ograniczone umysły ludzi wierzących nie są w stanie pojąć, ze komuś żadna wiara w nic nie jest potrzebna do zycia i że tak można. Nie ma czegoś takiego jak WIARA w NAUKĘ, tzn. oczywiscie można wypaczyć wszystko i zrobić sobie ze wszytskiego religię jak ktoś zechce ale to nie ma nic wspólnego z ateizmem a z ludzka potrzebą wiary w coś, którą nie każdy posiada. I ja jako ateistka czuję się urażona kiedy mi sie takie pierdoły imputuje, że ateiści też wierzą tlyko inaczej to nazywają i inne takie głupoty.

Ateizm to też (ślepa) WIARA. :D Wiara, że nic nie ma po śmierci i nie ma żadnego boga/absolutu. Dlaczego czujesz się urażona i dlaczego uważasz że umysły ludzi wierzących są ograniczone? Ja na przykład uważam, że umysły ateistów są ograniczone, ponieważ nawet nie biorą nawet pod uwagę, że być może jesteśmy czymś więcej niż tylko ciałem i zamykają się w tym swoim materialistycznym myśleniu. Btw, bez konceptu Boga najprawdopodobniej nie istniałyby takie pojęcia jak na przykład moralność, czy prawa człowieka. :D I myślę, że nie powstałaby cywilizacja w takiej formie jaką znamy, o ile w ogóle by powstała. 

• Varg lubi to

#14 Varg

Varg

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 173 postów

Napisano 13 październik 2021 - 10:22

ja trochę spróbuję zmienić temat bo wydaje mi się to ważne

większość z nas ma problemy na tle depresyjnym z tego powodu że raczej boi się ŻYCIA nie śmierci

takie przypadłości że ktoś ma ataki paniki w nocy myśląc że go ktoś zabije zdarzają się rzadko

#15 Gość_Nann_*

Gość_Nann_*
  • Gość

Napisano 13 październik 2021 - 15:24

@ Varg mam wrazenie ze z wiekiem coraz czesciej.

#16 Varg

Varg

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 173 postów

Napisano 13 październik 2021 - 16:44

@14137 tego nie wiem. natomiast ze swej strony powiem że mam nadzieję że sie mylisz.

#17 Leśnik

Leśnik

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 121 postów
  • Imię:Gucio

Napisano 13 październik 2021 - 21:28

Ciekawe czemu ludzie tak wiele energii i czasu poświęcają na wytykanie słabych punktów w wierze lub w braku wiary u innych?

Czy rzeczywiście, to czego oczekuje zaznać po śmierci inna osoba jest takie istotne?

#18 amino

amino

Bywalec

• Bywalec
  • 536 postów

Napisano 13 październik 2021 - 23:53

Ateizm to też (ślepa) WIARA. :D Wiara, że nic nie ma po śmierci i nie ma żadnego boga/absolutu. Dlaczego czujesz się urażona i dlaczego uważasz że umysły ludzi wierzących są ograniczone? Ja na przykład uważam, że umysły ateistów są ograniczone, ponieważ nawet nie biorą nawet pod uwagę, że być może jesteśmy czymś więcej niż tylko ciałem i zamykają się w tym swoim materialistycznym myśleniu. Btw, bez konceptu Boga najprawdopodobniej nie istniałyby takie pojęcia jak na przykład moralność, czy prawa człowieka. :D I myślę, że nie powstałaby cywilizacja w takiej formie jaką znamy, o ile w ogóle by powstała. 

Ech... nawet mi sie nie chce strzępic języka. Może komuś innemu sie zechce. Ja piszę, że można nie wierzyć i żyć a ten swoje, że wszystko jest wiarą. Ech...

#19 Wyder

Wyder

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 14 październik 2021 - 10:24

Ech... nawet mi sie nie chce strzępic języka. Może komuś innemu sie zechce. Ja piszę, że można nie wierzyć i żyć a ten swoje, że wszystko jest wiarą. Ech...

Myślałem, że rozwinie się z tego jakaś ciekawa dyskusja, ja uwielbiam takie egzystencjalno-filozoficzne tematy! xd

#20 amino

amino

Bywalec

• Bywalec
  • 536 postów

Napisano 14 październik 2021 - 11:57

Ja na przykład uważam, że umysły ateistów są ograniczone, ponieważ nawet nie biorą nawet pod uwagę, że być może jesteśmy czymś więcej niż tylko ciałem i zamykają się w tym swoim materialistycznym myśleniu.

A skąd ten wniosek ? Znasz wogóle jakiegoś ateistę ? Rozmawiałes z jakimś ?

Ateizm to też (ślepa) WIARA.  :D Wiara, że nic nie ma po śmierci i nie ma żadnego boga/absolutu.

Nie myl proszę braku wiary w istnienie Boga z wiarą w jego nieistnienie bo to nie to samo.

Dlaczego czujesz się urażona i dlaczego uważasz że umysły ludzi wierzących są ograniczone?

No właśnie dlatego, że spora część jeśli nei wiekszość ludzi wierzących (w jakąkolwiek siłe wyższą) nie ogarnia, że taki ateista może nie wierzyć w nic i na siłę próbują udowadniać, że brak wiary to tez wiara.

Zabijają mnie np. teksty typu: "Skoro Boga nie ma to w kogo nie wierzą ateiści ?" - chciałabym wierzyć ( :P ), że takie teksty to jakis kiepski żart, niestety obawiam się, ze tutaj wiara też nie pomoże  :lol:

• Tawak lubi to