Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Czy znalazł ktoś tutaj pomoc/wsparcie?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jakub300

Jakub300
  • Imię:Jakub

Napisano 20 kwiecień 2021 - 07:24

Jestem ciekaw, czy komukolwiek tutaj pomogła ta strona. Nie na zasadzie wylania swoich smutków, czy czytaniu historii innych użytkowników i uświadomienie, że "nie mam najgorzej" lub "nie jestem sam". Chodzi mi bardziej na zasadzie jakiś prawdziwych relacji, gdzie można pogadać na każdy temat i nie jest to jednodniowe. Również, czy kogoś może zmotywował taki portal i samemu się podniósł. 

#2 TruskawkoweCiastko

TruskawkoweCiastko
  • Imię:Jagoda

Napisano 20 kwiecień 2021 - 07:51

Zdecydowanie można tu stworzyć niejednodniowe relacje! Bardzo dużo dają takie rozmowy z osobami, które czują się podobnie jak Ty, lub potrafią Cie po prostu zrozumieć, a Ty ich i możecie gadać o wszystkim, nie tylko o swoim samopoczuciu. Wystarczy się do kogoś odezwać, a czasami ktoś inny odezwie się pierwszy do Ciebie. Mnie ten portal dużo daje, bo mam z kim porozmawiać i mogę zobaczyć co słychać u Was. Stał się częścią mojego życia codziennego.
Ale to 'nie jestem sam' też dużo daje. Fajnie zobaczyć ludzi, którzy mimo swojego stanu miewają lepsze dni, lub potrafią się też z czegoś czasami zaśmiać. Ludzi, którzy żyją z depresją, ale starają się nie w depresji.

#3 amino

amino

Napisano 20 kwiecień 2021 - 10:13

Jestem ciekaw, czy komukolwiek tutaj pomogła ta strona. Nie na zasadzie wylania swoich smutków, czy czytaniu historii innych użytkowników i uświadomienie, że "nie mam najgorzej" lub "nie jestem sam". Chodzi mi bardziej na zasadzie jakiś prawdziwych relacji, gdzie można pogadać na każdy temat i nie jest to jednodniowe. Również, czy kogoś może zmotywował taki portal i samemu się podniósł. 

Trudno ocenić z perspektywy czasu na ile i czy wogóle w podniesieniu się pomogło mi to forum. Kiedy je znalazłam byłam w kiepskim stanie ale trafiłam tu bo szukałam informacji na temat depresji a nie wsparcia czy ludzi którzy by mnie poklepali po pleckach i powiedzieli "będzie dobrze" albo "rozumiem Cię, tez tak mam" - to między innymi tutaj dowiedziałam się, że depresja to nie jedyna choroba jaka może trapic człowieka, że jest ich duzo, duzo wiecej i każda ma swoje odmiany, spektrum itp. Dzisiaj trudno mi sobie to wogóle wyobrazić ale ja naprawde wczesniej zanim trafiłam pierwszy raz do psychiatry i w zwiazku z tym zaczęłam szukać informacji w necie na temat depresji myślałam, że jak człowiek jest przybity bez powodu to ma depresje, jak "widzi rzeczy, słyszy głosy" to schizofrenie i to z grubsza już jesli chodzi o choroby psychiczne. O całej reszcie dowiedziałam sie z neta dopiero po pierwszej wizycie u psychhiatry czyli jakby po tym pierwszym kroku jakim jest przyznanie się, że coś ewidentnie jest nie tak z moją głową. I to własnie wtedy odnalazłam to forum i cała masę informacji na temat róznych chorób i ich aspektów. Znalazłam tu też ludzi, z którymi chciało mi sie rozmawiac czy spotykac w tamtym czasie kiedy z innymi ludźmi jakoś zwyczajnie przestało mi sie chcieć zadawać. W moim przypadku żadna z tych znajomości praktycznie próby czasu nie przetrwała, ale to raczej moja zasługa a nie ludzi stąd bo to ja mam problem z utrzymywaniem długofalowych relacji międzyludzkich albo z takim sobie ich komplikowaniem że coś w końcu musi pie*nąć tak, że nie ma juz co zbierać. Podejrzewam, że gdybym nie miała tego problemu to zostało by mi do końca życia całe stadko znajomych poznanych tutaj. Ale wracajac do meritum: czy to forum mi pomogło się podnieść ? Nie wiem do końca na ile to zasługa tego miejsca ale wydaje mi się, ze to raczej zadziałało tak, że to ja sama poprostu chciałam sie podnieść i jak nie tą to inną drogę bym do tego znalazła. Wiem jedno: za długie i zbyt intensywne przebywanie w jakimkolwiek tego typu miejscu może być zgudne bo często powoduje, że W pewnym momencie zaczyna to bardziej przypominac uzależenienie, które daje jedynie złudzenie jakiejś poprawy czy ulgi podczas gdy tak naprawdę tkwimy w miejscu i jedyne co "osiągamy" to to, ze  przestajemy czuć potrzebę żeby iść na przód bo ta chwilowa ulga i poprawa wystarcza na tyle zeby przestać naprawdę o siebie walczyć. Ja tak miałam pzrez chwilę, i z tego co obserwuję wydaje mi się, ze wiele osób tutaj chyba tak ma, nie wszyscy tylko zdają sobie z tego sprawę.

Użytkownik amino edytował ten post 20 kwiecień 2021 - 10:15

• anche lubi to

#4 SmacznyKeksik

SmacznyKeksik
  • Imię:Magda

Napisano 20 kwiecień 2021 - 13:26

Nie wiem czy mi pomogła ani w jakim stopniu ona a w jakim inne czynniki, jednak lubię tu przebywać i w czasie od kiedy jestem na forum mam duży progres w pracy nad depresją i ogólnie w wielu dziedzinach mojego życia. Na pewno dużo się dowiedziałam z lektury starych wątków, a możliwość zwykłego ulżenia sobie przez wygadanie się też jest moim zdaniem ważna, jeśli nie poprzestajemy tylko na tym, jak to trafnie wskazała amino. Odciąża to umysł i daje przestrzeń do bardziej konstruktywnego myślenia. Na tym forum poznałam też fajnego kolegę, który już się tu niestety nie udziela, ale mamy kontakt smsowy. Spotkaliśmy się też na żywo.

• anche lubi to

#5 Oreganok

Oreganok
  • Gadu-Gadu:Przecież GG już nie działa
  • Imię:Karim

Napisano 20 kwiecień 2021 - 14:13

Jestem tu od niedawna i cenię sobie prywatność, więc na bliskie kontakty nie liczę.
Domyślam się Jakub300,  że podświadomie dostrzegasz patologie tego świata i tego forum,
 tylko nie wiesz jak to nazwać. Masz rację, ale jeszcze nie wiesz jak bardzo. Głowa do góry :)

----------------------------

wszystko jest możliwe.

#6 Depresjonista

Depresjonista

Napisano 20 kwiecień 2021 - 15:37

Jestem tutaj od niedawna, więc nawet jeśli bym liczył na jakąś pomoc to na razie nie mógłbym napisać niczego pewnego, jednak jak tutaj dołączałem to nie miałem takich oczekiwań, żeby otrzymywać wsparcie czy coś takiego, jedynie chciałem się dowiedzieć czegoś więcej o depresji lub poznać kogoś podobnego do mnie. To, że inni mają gorzej w niczym nie pomaga, najlepiej nie porównywać się do innych, bo to nie ma sensu. Wydaje mi się, że jeśli ktoś oczekuje wsparcia lub pomocy to też powinien okazywać wsparcie innym osobom.

• anche lubi to

#7 AdAm.

AdAm.

Napisano 20 kwiecień 2021 - 16:10

Ja również jestem tutaj krótko ale dla mnie osobiście to forum nie ma żadnych minusów. Nie dołuje mnie gdy tutaj wchodzę, wręcz przeciwnie. To stąd dowiedziałem się bardzo dużo o mojej chorobie, codziennie poznaję ją coraz bardziej i staram się na różne sposoby dzięki różnym wskazówkom sobie radzić. To forum i ludzie którzy tutaj przebywają to jest teraz również mój świat żeby z kimś porozmawiać kto czuję się podobnie do mnie bo kto inny Cię tak dobrze zrozumie jak nie osoby które tutaj są? Nie oczekuję również żadnego klepania po plecach jak pisała amino tylko zwykłego zrozumienia i rozmowy, niczego więcej. Można tutaj nawiązać dobre relacje z ludźmi, ja taką nawiązałem i bardzo sobie ją cenię. Nie chodzi tylko o wylewanie żali tylko też o zwykłą rozmowę nawet o głupotach. Mnie osobiście bardzo ciężko jest aktualnie spotkać się w realu ze znajomymi ze względów wiadomo jakich dlatego bardzo cenię to forum i możliwość kontaktu wirtualnego z innymi bo inaczej już bym dawno popłynął.

#8 anche

anche

Napisano 20 kwiecień 2021 - 20:24

Jestem na tym forum dość długo i z perspektywy czasu myślę, że w trakcie choroby był okres, gdy to miejsce było mi bardzo potrzebne. Będąc w depresji można odczuwać czasem swoją chorobę jako ciężar dla innych i ciężko jest wtedy szczerze powiedzieć o swoich trudnościach, o chwilach zwątpienia. To miejsce które zawsze jest dla Ciebie, w którym zawsze jest przestrzeń dla Ciebie i w którym wsparcie pochodzi od prawdziwych ludzi i to uważam bardzo dużo.

Był czas, gdy byłam tu zawsze, gdy byłam w domu i gdy relacje z ludźmi z forum były dla mnie równie ważne jak te w realu.

Osobiście utrzymuje obecnie zdawkowy kontakt z częścią osób poznanych na forum, nie wchodzę już w prywatne znajomości internetowe, bo brak mi czasu na ich pielęgnowanie, niektórzy zawarli tu jednak przyjaźnie czy znaleźli małżonków. 

Myślę, że takie miejsca mogą też mieć i bardziej mroczną stronę, gdyż depresja zmienia sposób widzenia świata, odbiera nam pełnię zdolności poznawczych (widzenia, słyszenia, interpretacji, reagowania) i gdy wiele osób mających podobne zaburzenia spotyka się i wymienia spostrzeżeniami można ulec złudzeniu, że świat jest zero jedynkowy. Np. że jesteśmy my- wrażliwi i dobrzy oraz cała reszta- nierozumiejąca nas i wykorzystująca innych.

Wyjście z choroby zawsze musi zacząć się w środku nas samych, na forum jak i w życiu, będą ludzie którzy do walki mogą nas motywować, znajdą się ludzie którzy będą nas inspirować, a znajdą i tacy którzy stwierdzą, że wszystko nic nie warte i siedź i nic nie rób. Jesteśmy ludźmi i różnimy się, w życiu jak i tu na forum.

• amino, Leśnik i AdAm. lubią to
Linia Wsparcia (24h) 800 70 2222

Kryzysowy Telefon Zaufania (pon-pt, 14-22) 116 123

ITAKA centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (24h) 22 484 88 01 

ITAKA antydepresyjny telefon zaufania (pon i czw, 17-20) 22 484 88 01

Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne 801 889 880 (codziennie, 17-22 opłata tylko za pierwszą minutę)

#9 Orezefil

Orezefil

Napisano 20 kwiecień 2021 - 21:58

Uważam trochę tak jak większość co tutaj wyraziła zdanie na ten temat - to zależy od nas samych, ale w innym rozumieniu niż ten do bólu powierzchowny. W sensie jak człowiek posiada umiejętności pozwalające odnaleść się w społeczności oraz ma chęci na  aktywne uczestnictwo, to tak naprawdę na prawie każdym forum z podobnymi "zainteresowaniami" się odnajdzie i dogada z jakąś grupą ludzi. Gorzej jak się nie ma tego "czegoś" ani zacięcia by potem siłować się samym ze sobą.

#10 Nann

Nann

Napisano 22 kwiecień 2021 - 13:41

Jesli mialabym podchodzic do tego w ten sposob, to mysle ze moglabym sie od razu wylogowac. Owszem, forum mi pomaga ale nie na zasadzie porownywania sie, po prostu sa tu ludzie ktorzy pewne sprawy rozumieja.

• SmacznyKeksik i AdAm. lubią to

#11 SmacznyKeksik

SmacznyKeksik

Napisano 22 kwiecień 2021 - 17:24

Otoz to :)

#12 Jakub300

Jakub300
  • Imię:Jakub

Napisano 22 kwiecień 2021 - 18:02

Jesli mialabym podchodzic do tego w ten sposob, to mysle ze moglabym sie od razu wylogowac. Owszem, forum mi pomaga ale nie na zasadzie porownywania sie, po prostu sa tu ludzie ktorzy pewne sprawy rozumieja.

Chyba nie czytasz ze zrozumieniem, więc napiszę jeszcze raz. "Nie na zasadzie porównywania się". 

#13 SmacznyKeksik

SmacznyKeksik

Napisano 22 kwiecień 2021 - 18:36

To raczej ty źle zrozumiałeś wypowiedź Nann - ona odniosła się do przykładu który podałeś jako taki, który cię nie interesuje jako sposób korzystania z forum - i potwierdziła, że ona takiego sposobu korzystania z forum nie praktykowałaby.
  • Nann lubi to

#14 victoria

victoria

Napisano 22 kwiecień 2021 - 19:12

Ja już dekadę tu przychodzę z mniejszym lub większym natężeniem. No bo bywają czasy lepsze i gorsze a w każdym z nich zarówno potrzeba jak i jej brak aby korzystać z forum. A forum pomagało mi na różne sposoby: czasem potrzebowałam kontaktu, odzewu, czasem bycia pośród społeczności, poprzyglądania się innym, czasem zweryfikowania problemu, dyskusji. Ale bezdyskusyjnym chyba aspektem/ objawem tegoż wsparcia jest bycie zrozumianym przez innych, czego nie zawsze doświadczamy w życiu realnym. A na początku przychodząc tutaj większość z nas z tym właśnie sobie nie radzi.

nie mam nic do powiedzenia