Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Ciągły strach, stres na studiach

studia stres płacz strach problemy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 nessuno

nessuno
  • Imię:Nessuno

Napisano 20 listopad 2020 - 14:38

Hej wszystkim. W tym roku zaczęłam studia... 

Jeszcze przed studiami występowały u mnie różne wahania emocjonalne, jestem bardzo wrażliwa, płaczliwa, jednak z reguły jakoś sobie z tym radziłam. Teraz jest inaczej, od około 2 miesięcy sobie z tym przestaję radzić. Odczuwam ogromny lęk przed nieznanym, już dziś obawiam się o swoje egzaminy, sesję, pomimo że zawsze byłam dobrą, a nawet bardzo dobrą uczennicą. Często nachodziły mnie myśli aby studia porzucić, aby przenieść się do jakiejś szkoły, w której miałabym łatwiej.

Teraz każdy najmniejszy problem, często z pozoru błahy, strasznie mnie załamuje. Prawie codziennie płaczę, czuję taki wewnętrzny bezsens. Do tego dochodzi ogromny stres i strach przed zajęciami. Gdy mam lepsze chwile myślę o tym, że warto tak naprawdę skończyć te studia, chociaż licencjat, bo zawsze da mi to jakieś większe możliwości w życiu...

Tylko jak się zmobilizować? Jak uwierzyć, że jeszcze może być lepiej :(

#2 doomer

doomer
  • Imię:p

Napisano 20 listopad 2020 - 15:42

Hej wszystkim. W tym roku zaczęłam studia... 
Jeszcze przed studiami występowały u mnie różne wahania emocjonalne, jestem bardzo wrażliwa, płaczliwa, jednak z reguły jakoś sobie z tym radziłam. Teraz jest inaczej, od około 2 miesięcy sobie z tym przestaję radzić. Odczuwam ogromny lęk przed nieznanym, już dziś obawiam się o swoje egzaminy, sesję, pomimo że zawsze byłam dobrą, a nawet bardzo dobrą uczennicą. Często nachodziły mnie myśli aby studia porzucić, aby przenieść się do jakiejś szkoły, w której miałabym łatwiej.
Teraz każdy najmniejszy problem, często z pozoru błahy, strasznie mnie załamuje. Prawie codziennie płaczę, czuję taki wewnętrzny bezsens. Do tego dochodzi ogromny stres i strach przed zajęciami. Gdy mam lepsze chwile myślę o tym, że warto tak naprawdę skończyć te studia, chociaż licencjat, bo zawsze da mi to jakieś większe możliwości w życiu...
Tylko jak się zmobilizować? Jak uwierzyć, że jeszcze może być lepiej :(

Na każdego działa coś innego.

Ja zawsze kiedy miałem takie wątpliwości to starałem siebie przekonywać, że przecież nie bez powodu poszedłem na te studia, wyliczałem ich plusy, co zyskam jak je skończę, no i ostatecznie studiowałem coś co mnie interesowało, więc to też był plus. Zadaj sobie pytanie - czy jak rzucisz studia to czy twoja sytuacja w jakikolwiek sposób się poprawi? Czy da ci to nowe możliwości? Plus, czy nie jest tak, że inne sprawy w twoim życiu sprawiły, że łatwiej się zalamujesz? Pamiętaj też, że czasem warto się przemęczyc żeby potem było choć trochę lżej

Pozdro i z farszem, jeszcze będzie lepiej

#3 Nann

Nann

Napisano 20 listopad 2020 - 23:36

Mysle, ze to jedynie efekt uboczny czegos glebszego. Powinnas skierowac swoje kroki do psychologa, na terapie, inaczej to bedzie wplywac na wszystkiego obszary Twojego zycia. Ja tez nie moglam dotrzec na uczelnie,jak mialam gleboka depresje, mimo ze mialam dobre oceny przez caly czas i raczej bylam lubiana w gronie studentow.

#4 nessuno

nessuno
  • Imię:Nessuno

Napisano 21 listopad 2020 - 10:03

No chyba niestety tak jest, że inne rzeczy odbijają się na mojej nauce... To prawda. Obecnie sytuacja życiowa nie jest u mnie najlepsza, jednak dopiero po nowym roku, może w lutym, coś się w tej kwestii rozjaśni... Gdyby to zależało tylko ode mnie, już dziś bym podjęła decyzję, jednak ostateczne zdanie ma ktoś inny, bardzo mi bliski, i jakkolwiek ona nie zostanie podjęta, to zaważy na moim życiu dość znacząco i odbije się na następnych semestrach...

Najgorsze jest to, że ta decyzja niesie ze sobą i plusy, i minusy... Boję się pewnych zmian, ale jeszcze bardziej obawiam się, że jeśli nic nie zmienimy, to będę czuła się jeszcze gorzej, bo sytuacja będzie taka, jak teraz... :( 

Mysle, ze to jedynie efekt uboczny czegos glebszego. Powinnas skierowac swoje kroki do psychologa, na terapie, inaczej to bedzie wplywac na wszystkiego obszary Twojego zycia. Ja tez nie moglam dotrzec na uczelnie,jak mialam gleboka depresje, mimo ze mialam dobre oceny przez caly czas i raczej bylam lubiana w gronie studentow.

A czy jest gdzieś online jakiś sprawdzony psycholog? Raczej w formie pisania, chyba nie jestem w stanie komuś opowiedzieć o tym twarzą w twarz, bo skończyło by się wielkim płaczem, czego nie pokazuję na zewnątrz :(

#5 Nann

Nann

Napisano 21 listopad 2020 - 20:58

@nessunomusisz poszukac.

#6 egipt31

egipt31
  • Imię:Miroslaw

Napisano 21 listopad 2020 - 23:12

Witaj Serdecznie, Moim zdaniem powiinnas isc do dobrego psychiatry(dobierze dobrze leki i bedzie ok). Na psychologa szkoda czasu. Takie jest moje zdanie. Przechodzilem to samo, uwierz mi, Mam teraz 45 lat i do dzisiaj bardzo czeste sny koszmary dotyczace szkoly, uczelni (ze zawsze mi czegos brakuje, nie zdazylem z zaliczeniem itp. Lecze sie na depresje i stany lekowe juz 25 lat z przerwami.

#7 WhiteBlankPage

WhiteBlankPage

Napisano 22 listopad 2020 - 17:30

Witaj Serdecznie, Moim zdaniem powiinnas isc do dobrego psychiatry(dobierze dobrze leki i bedzie ok). Na psychologa szkoda czasu. Takie jest moje zdanie. Przechodzilem to samo, uwierz mi, Mam teraz 45 lat i do dzisiaj bardzo czeste sny koszmary dotyczace szkoly, uczelni (ze zawsze mi czegos brakuje, nie zdazylem z zaliczeniem itp. Lecze sie na depresje i stany lekowe juz 25 lat z przerwami.

Same leki niestety to zwykle słabe rozwiązanie. Najskuteczniejsze to terapia + farmakologia.
  • Nann lubi to

Za głośno? Co jest za głośne? Tylko cisza. Cisza, w której się człowiek rozpada jak w próżni.

#8 Internetowa Ciotka

Internetowa Ciotka

Napisano 22 listopad 2020 - 17:48

też uważam, że tylko kompleksowa terapia farmako plus psycho pozwoli Ci dobrze funkcjonować w przyszłości. Bez ciągłego lęku i depry. Oczywiście nawroty są, ale pomiędzy można całkiem nieźle żyć.

• titanic lubi to