Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

kwestia prywatności TO WAŻNE

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 amino

amino

Napisano 15 wrzesień 2020 - 15:01

W porozumieniu z moderacją forum chciałabym zwrócić Waszą uwagę na pewien dość istotny aspekt dotyczący naszego forum. W dużym skrócie chodzi o podejście do anonimowości i prywatności ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki naszego forum.

Ludzie tutaj dzielą się tak z grubsza na 2 grupy:  tych, którzy dbają o swoją prywatność/anonimowość  (z różnych wglądów) i tych, którzy nie widzą takiej potrzeby i przed nikim nie ukrywają kim są ani co im dolega. Oba podejścia mają swoje wady i zalety, o których później.

Problem pojawia się wówczas kiedy ktoś z tej drugiej grupy kto nie ma potrzeby zachowania anonimowości w żadnym stopniu nie rozumie i nie potrafi uszanować takich potrzeb u innych osób. Wówczas może dochodzić do bardzo nieprzyjemnych sytuacji, którym niniejszy post mam nadzieję w dużej mierze zapobiegnie.

Skupmy się na początek na wadach i zaletach oraz możliwych powodach jednego i drugiego podejścia do sprawy.

Nie ma nic złego w tym, że ktoś otwarcie mówi o swojej chorobie, nie ukrywa tego ani w pracy ani w domu ani przed bliskimi czy nawet przed przypadkowo spotkanymi ludźmi. W niektórych sytuacjach jest to nawet dobre i może przynosić korzyści:  bliscy, rodzina, przyjaciele mogą pomóc, wesprzeć, lepiej zrozumieć nasze zachowania i nastroje jeśli wiedzą co się z nami dzieje, możemy uniknąć dzięki temu wielu niepotrzebnych kłótni i spięć albo chociaż złagodzić ich skutki, w pracy nieraz również można spotkać się z większym zrozumieniem i wsparciem. Wszystko zależy od tego jakimi ludźmi się otaczamy i jakie podejście do tych spraw ma pracodawca czy współpracownicy.

O tym komu i na ile można w tej kwestii zaufać każdy z nas ma prawo i powinien decydować sam we własnym najlepiej pojętym interesie bo każdy z nas może na tym równie wiele zyskać co stracić.

Przyznanie się przed przed innymi do naszych problemów często pozwala również nam  łatwiej  je zaakceptować  i lepiej zrozumieć czy pozbyć się pewnych czasem nieuzasadnionych lęków. Dobrze jest jeśli możemy sobie na taką szczerość pozwolić. Są ludzie i sytuacje, w których przyznanie się do choroby  wiele w życiu ułatwia i pozwala wywalczyć chociażby lepsze traktowanie, jakieś przywileje czy zwyczajnie benefity w postaci zapomogi, renty ect.

Ale nie każdy i nie zawsze może  sobie na taką otwartość pozwolić.

W życiu zdarzają się różne sytuacje i bywają też  takie, w których przyznanie się do choroby może zaszkodzić czy to w pracy czy w życiu osobistym. Przykładowo osoba, która walczyła z depresją i dzięki lekom czy terapii zażegnała problem i może już funkcjonować  normalnie nic nie zyska na rozpowiadaniu wszem i wobec, że miała z tym problem. W pracy nikt jej nie potraktuje lepiej, nie okaże większej wyrozumiałości a może np. ominąć ją awans, o który się stara bo pracodawca będzie się bał, że nie udźwignie większej odpowiedzialności skoro ma skłonność do depresji itp. Jeśli ktoś prowadzi własną firmę albo jest jej wizytówką tym bardziej nie osiągnie nic dobrego przyznając  się, że ma problemy natury psychicznej. W takich wypadkach o naszych kompetencjach powinny decydować nasze czyny, zdolności i osiągnięcia i jakiekolwiek czynniki, które mogłyby budzić w potencjalnych klientach/kontrahentach wątpliwości co do nich nie są wskazane, mogą nam tylko zaszkodzić.

W życiu osobistym również zdarzają się sytuacje, w których nasza choroba może zostać wykorzystana przeciwko nam: chociażby w przypadku rozwodu czy jakiejkolwiek innej sprawy sądowej z naszym udziałem możemy zostać uznani np. za mniej wiarygodnych albo nie dość odpowiedzialnych ect. a konsekwencje mogą okazać się naprawdę poważne.

Oczywiście nie ma tutaj reguły, wszystko zależy od sytuacji. Czasem może być odwrotnie i zatajenie przed np. współmałżonkiem czy pracodawcą swojej choroby może nam przysporzyć kłopotów.

Dlatego tak ważne jest żeby każdy sam miał prawo zadecydować komu i na ile może zaufać, ile chce żeby inni o nim wiedzieli. Bierzcie to proszę pod uwagę i miejcie zawsze z tyłu głowy. Pozwólcie innym decydować o zakresie swojej anonimowości czy tu na forum czy poza nim. Nawet jeśli kogoś znacie osobiście, widzieliście go, macie z nim kontakt na FB,  znacie jego profil na Instagramie, rozmawiacie codziennie na GG, skypie, macie wspólne pamiątkowe zdjęcie ect. pamiętajcie, że to nie oznacza automatycznie, że możecie się tą wiedzą beztrosko dzielić z innymi.

Pamiętajcie proszę również, że jesli ktoś się z jedną osobą podzielił jakąś cząstką swojego życia czy zdradził swoją tożsamość  nie oznacza, że zgadza się dzielić tymi informacjami również  z innymi. Warto zawsze zapytać osoby zainteresowanej zanim się opublikuje jej zdjęcie, poda osobie trzeciej dane kontaktowe itp. czy wyraża na to zgodę. O obowiązku prawnym uzyskania zgody na publikację czyichś zdjęć czy innych danych wrażliwych w Internecie oraz konsekwencjach jakie moga zostać wyciągnięte w przypadku łamania tego obowiązku już nawet nie wspominając. To samo dotyczy dość powszechnego na forum zwracania się do bliżej poznanych osób po imieniu. Zastanów się czy na pewno to że ktoś zdradził Ci prywatnie swoje prawdziwe imię oznacza, że wyraził zgodę na to żebyś się do niego po imieniu zwracał na forum ? To że Ty je znasz nie oznacza automatycznie, że ktoś chce żeby je znali wszyscy.

Jeśli macie ochotę podzielić się swoimi własnymi spostrzeżeniami, swoim podejściem do prywatności/anonimowości, albo  chcielibyście napisać o sytuacjach, w których pomogło/zaszkodziło Wam ujawnienie bądź zatajenie swoich problemów zdrowotnych to tutaj jest miejsce do dyskusji J

Upewnijcie sie tylko, że pisząc o konkretnych sytuacjach nie naruszacie prywatności osób trzecich.

• molenka i beatkaok lubią to

#2 Nann

Nann

Napisano 15 wrzesień 2020 - 15:52

Y. Ja ostatnio wyslalam pewnemu użytkownikowi na priv nr gg jednej userki, ktory byl jednak w profilu. W sensie, kazdy mogl go zobaczyc. Mam nadzieje ze to nie o to chodzi. 

edit*

w ramach zachowania prywatności powstrzymujmy się podawania jakichkolwiek danych

#3 Panoramix

Panoramix
  • Imię:Adrian

Napisano 15 wrzesień 2020 - 17:07

Czegoś nie kapuje. Przecież każdy ma tutaj Nick. I nie podaję imiona i nazwiska itp. Czy ktoś tu podał czyjeś dane, że taki temat? Chyba, że ktoś ma w nicku imię i nazwisko, ale to już sam ktoś dobrowolnie wybiera. Albo samo imię. Np. Victoria

@Nann Numery były ogólnie dostępne więc nie zlamałaś żadnych zasad:)

Użytkownik Panoramix edytował ten post 15 wrzesień 2020 - 17:17

#4 WhiteBlankPage

WhiteBlankPage

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:30

@Panoramix tak, ktoś podawał i udostępniał.

Za głośno? Co jest za głośne? Tylko cisza. Cisza, w której się człowiek rozpada jak w próżni.

#5 Panoramix

Panoramix

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:36

@WhiteBlankPage A no to już świństwo. Myślę, że za to powinien być ban.
  • Nann lubi to

#6 WhiteBlankPage

WhiteBlankPage

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:38

@Panoramix dokładnie. :)

Za głośno? Co jest za głośne? Tylko cisza. Cisza, w której się człowiek rozpada jak w próżni.

#7 amino

amino

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:41

@Panoramix takich przypadków było kilka. Raz na jakiś czas się zdarza taka nieprzyjemna sytuacja i nie chodzi tutaj o podanie komuś nr GG, który i tak widnieje w profilu. Raz ktoś na forum strzelił np. focha, że skoro ktoś sie nie chce przyznawać do swojej choroby w swoim najbliższym otoczeniu tzn. że się wstydzi i wysunął na tej podstawie daleko idacy wniosek, że jak się wstydzi swojej choroby przed bliskimi tzn. że wstydzi się znajomości ze wszystkimi osobami tutaj bo przecież tutaj wszyscy sa chorzy na "te wstydliwe choroby". Uzytkownik ów zrobił jazdę i sie obraził, ze on się nie bedzie zadawał z kimś kto sie go wstydzi  :rolleyes:

Czegoś nie kapuje. Przecież każdy ma tutaj Nick. I nie podaję imiona i nazwiska itp

Chodziło mi o dosc powszechne na forum zjawisko kiedy userzy nawiazują ze sobą znajomość również poza forum i wówczas zdarza się, że podają swoje prawdziwe dane np. imiona, w rozmowach pozaforumowych sie nimi swobodnie posługują i czasem zapominaja, że być może na samym forum już nie wypada.

Użytkownik amino edytował ten post 15 wrzesień 2020 - 21:44

#8 Moon73

Moon73

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:45

Jeśli chodzi o kwestię prywatności, to na razie mam jedną sugestię.

Uważam że "Pokój zapoznawczy", w którym ludzie się witają i opisują swoją historię, powinien być widoczny tylko dla zarajejestrowanych użytkowników, którzy się zalogują. Wielu z nas wpisało tam swoje intymne historie (także ja) i trochę niewygodnie żyć w poczuciu, że każdy przypadkowy gość z internetu może sobie tam zajrzeć i o nas poczytać (i być może przez to nas rozpoznać).
Przykładem niech będzie historia Bishopa, w której wręcz na żywo była opisywana jego trudna sytuacja. To, co tam pisał, mogło być potencjalnie wykorzystane przez walczącą z nim żonę.
Innymi słowy nie widzę sensu, dla którego ten dział jest ogólnodostępny. 

Użytkownik Moon73 edytował ten post 15 wrzesień 2020 - 21:48

• Zołza i Nann lubią to

#9 Panoramix

Panoramix

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:53

@Moon73 W pełni się zgadzam. Ten dział powinien być jakoś dodatkowo chroniony. To m.in przez to boję się opisywać swoją historię, a chciałbym bardzo. Ale chciałbym żeby mogli je przeczytać ludzie z forum, ludzie którzy przeszli podobne problemy...
  • Zołza i Nann lubią to

#10 Zołza

Zołza
  • Imię:D

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:53

@Panoramix tak, ktoś podawał i udostępniał.

Ufam, że osoba której to dotyczyło została powiadomiona o tym jakoś np. na priv przez kogoś z moderacji? Bo mogla sama nie wychwycić na forum.

#11 amino

amino

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:56

@Panoramix ty akurat możesz to zrobić w pokoju prywatnym ,do którego dostęp maja tylko zarejestrowani użytkownicy, którzy dodatkowo już ileś postów (chyba 20) na forum napisali, więc nie są to całkiem przypadkowe osoby, ale rzeczywiscie wątek powitalny mógłby być dostępny również tylko dla zarejestrowanych uzytkowników już bez limitu napisanych postów ale chociaz zarejestrowanych.

• Zołza i Moon73 lubią to

#12 molenka

molenka

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:59

@Zołza moderacja niestety nie ma szklanych kul i nie wie o WSZYSTKIM ;)

Dołączona grafika

#13 amino

amino

Napisano 15 wrzesień 2020 - 22:04

Ufam, że osoba której to dotyczyło została powiadomiona o tym jakoś np. na priv przez kogoś z moderacji? Bo mogla sama nie wychwycić na forum.

Jak na razie we wszystkich tego typu przypadkach, o których wiemy osoba, której problem dotyczył zdaje sobie z tego sprawę. Jedną z tych osób jestem ja (stara sprawa juz opanowana) dlatego min. założyłam ten temat uzgadniając to wczesniej z moderacją.

#14 Zołza

Zołza

Napisano 15 wrzesień 2020 - 22:13

Mam na myśli sytuacje o których moderacja wie, podczas gdy użytkownik pozostaje nieświadomy.

#15 molenka

molenka

Napisano 15 wrzesień 2020 - 22:38

Mam na myśli sytuacje o których moderacja wie, podczas gdy użytkownik pozostaje nieświadomy.

Nie przypominam sobie, żeby ktoś w jakimś poście wyjawił takie dane. Oczywiście w takich sytuacjach reagujemy tak szybko, jak to możliwe.

Tak naprawdę każdy z nas może zareagować poprzez zgłoszenie naruszającego prywatność postu i zawsze o to prosimy, by móc sprawniej reagować.

• Zołza lubi to
Dołączona grafika

#16 amino

amino

Napisano 16 wrzesień 2020 - 10:37

Tylko, że moderacja tak jak pisała moleńka, nie ma szkalnej kuli :rolleyes: i nie zawsze jest w stanie ocenić czy jakas informacja czy nawet fotka opublikowana na forum została opublikowana za zgodą czy bez zgody osoby zainteresowanej. Dlatego w takich wypadkach reagować powinny osoby, które np. na tyle dobrze znają osobę zainteresowaną zeby móc podejrzewać, ze coś tu jest nie halo. I w sytuacjach, o których ja wiem tak właśnie było do tej pory.

• Nann lubi to

#17 Nann

Nann

Napisano 16 wrzesień 2020 - 10:52

Co do historii w watkach powitalnych, to chyba macie mozliwosc zwyczajnego przeniesienia watkow do innego dzialu? Ja mam zwyczajne forum na punie i jest taka opcja, tu forum jest rozbudowane wiec raczj tym bardziej...

#18 WhiteBlankPage

WhiteBlankPage

Napisano 16 wrzesień 2020 - 11:30

@Nann do pokojów prywatnych które są dostępne dopiero po pewnym czasie. W tym okresie wszyscy ni zalogowani mają dostęp do tego, co piszesz.

#19 Nann

Nann

Napisano 16 wrzesień 2020 - 13:03

No tak ale mi chodzi o watki starszych userow ktorzy tam opisali swoje historie. I to ma sens, bo wtedy nowi nie mieliby dostepu do tych tematow tylko wlasnie po przekroczeniu tej liczby postow. 

#20 Zołza

Zołza

Napisano 16 wrzesień 2020 - 13:25

Tylko, że moderacja tak jak pisała moleńka, nie ma szkalnej kuli :rolleyes:

Dlatego po poście molenki napisałam, że jeśli moderacja wie. Bo zakładam, że moderatorzy są częstszymi bywalcami forum, a użytkownik, którego sprawa dotyczy może akurat bywa raz w tygodniu, albo nie przegląda wątków, w którym ktoś akurat wyjawia jego sekrety. Różnie bywa. Tak czy inaczej z poziomu uzytkownika tego forum, gdyby spotkała mnie taka sytuacja (raczej się pilnuję, ale jakby), to oczywiście byłoby miło, gdyby jakakolwiek dobra dusza z forum dał mi znać o tym, gdyby mi to umknęło, ale oczekiwałabym też wiadomości od moderatora czy administratora, jeśli przede mną posiedli wiedzę o danym incydencie.

A tak poza tym przyznam, że najlepiej czuję się pisząc w swoim pokoju prywatnym własnie przez wzgląd na to, że tylko zarejestrowani użytkownicy po określonej ilości postów maja tam dostęp. Mam jakiś lęk, że ktoś przypadkiem mógłby mnie skojarzyć, świat czasami jest bardzo mały.