Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Orzeczenie o niepełnosprawnosci

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 redrose

redrose
  • Imię:Wiktoria

Napisano 22 lipiec 2020 - 11:17

Cześć, czy ktoś z Was posiada takie orzeczenie o stopniu lekkim/średnim/wysokim? (Nie znam się na tej skali)
Czy ktoś z Was mógłby mi pomoc i powiedziec co i jak? Czy faktycznie mając takki wniosek długo pozostawaliscie bez zatrudnienia?
Jestem z województwa pomorskiego :(

#2 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 22 lipiec 2020 - 12:01

Mam takowe od ośmiu lat (stopień umiarkowany, zwany czasem średnim) Co do zatrudnienia się nie wypowiem, gdyż mam uczciwie i legalnie przepracowany jeden dzień w życiu, na umowę zlecenie (żałuję do dziś) ale w moim przypadku to wynika z czegoś innego. Jednak z tego co mi wiadomo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie stanowi problemu w znalezieniu pracy, a wręcz ułatwia, bo pozwala na podjęcie pracy w zakładzie pracy chronionej.
Podobno z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności można uzyskać zniżki np na przejazdy autobusami itd, ale to zależy od rejonu kraju. W moich rejonach nikt nie honoruje takich zniżek.
Może odezwie się ktoś z rejonów gdzie takie zniżki są uznawane i napisze o nich coś więcej.

Użytkownik Le Pentrec edytował ten post 22 lipiec 2020 - 12:05

#3 redrose

redrose
  • Imię:Wiktoria

Napisano 22 lipiec 2020 - 12:18

Mam takowe od ośmiu lat (stopień umiarkowany, zwany czasem średnim) Co do zatrudnienia się nie wypowiem, gdyż mam uczciwie i legalnie przepracowany jeden dzień w życiu, na umowę zlecenie (żałuję do dziś) ale w moim przypadku to wynika z czegoś innego. Jednak z tego co mi wiadomo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie stanowi problemu w znalezieniu pracy, a wręcz ułatwia, bo pozwala na podjęcie pracy w zakładzie pracy chronionej.
Podobno z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności można uzyskać zniżki np na przejazdy autobusami itd, ale to zależy od rejonu kraju. W moich rejonach nikt nie honoruje takich zniżek.
Może odezwie się ktoś z rejonów gdzie takie zniżki są uznawane i napisze o nich coś więcej.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy ono może być dane dożywotnio? Czy ktoś się tego podejmie? Orientujesz się może? :(

#4 Complicated_85

Complicated_85
  • Gadu-Gadu:3246621
  • Imię:Dominika

Napisano 22 lipiec 2020 - 12:18

O tu zadzwoń:

https://www.pfron.or...omorski-odzial/

• molenka lubi to
"Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się lęk". 

"Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad samym sobą".

#5 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 22 lipiec 2020 - 12:22

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy ono może być dane dożywotnio? Czy ktoś się tego podejmie? Orientujesz się może? :(

Może być dożywotnio, jak najbardziej.

#6 dopołowy

dopołowy

Napisano 22 lipiec 2020 - 12:34

@redrose z tego co wiem orzeczenie jest przyznawane na czas określony? Mam w rodzinie osobę, która ma sparaliżowaną całą prawą stronę ciała, st. niepełnosprawności znaczący i aby mieć orzeczenie musi co jakieś czas jeździć na kontrole i do lekarzy po opinię. Nie wiem jak to się dokładnie odbywa.

• molenka lubi to

#7 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 22 lipiec 2020 - 12:58

@redrose z tego co wiem orzeczenie jest przyznawane na czas określony? Mam w rodzinie osobę, która ma sparaliżowaną całą prawą stronę ciała, st. niepełnosprawności znaczący i aby mieć orzeczenie musi co jakieś czas jeździć na kontrole i do lekarzy po opinię. Nie wiem jak to się dokładnie odbywa.

Można uzyskać dożywotnio, ale graniczy to z cudem. Osoba bez nóg musi co kilka lat przyjeżdżać po przedłużenie orzeczenia, bo może jej nogi w tym czasie odrosły.
  • d z i k a lubi to

#8 dopołowy

dopołowy

Napisano 22 lipiec 2020 - 13:10

@Le Pentrec z tego co wiem to ta osoba z mojej rodziny już od 14 lat tak jeździ, dalej jest tak samo sparaliżowana - nie jest w stanie używać prawej nogi i ręki, nie dostała dożywotniego orzeczenia. I nie zanosi się.

#9 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 22 lipiec 2020 - 13:14

@Le Pentrec z tego co wiem to ta osoba z mojej rodziny już od 14 lat tak jeździ, dalej jest tak samo sparaliżowana - nie jest w stanie używać prawej nogi i ręki, nie dostała dożywotniego orzeczenia. I nie zanosi się.

Tak osoba nie dostała, ok, aczkolwiek można otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na czas nieokreślony, gdyż znam taką osobę. Tylko tak jak napisałem wcześniej - otrzymanie orzeczenia o niepełnosprawności na czas nieokreślony graniczy z cudem. Nie ode mnie to zależne, tylko od komisji.

#10 dopołowy

dopołowy

Napisano 22 lipiec 2020 - 13:15

@Le Pentrec ale ja nie neguje, że nie można dostać - tak o piszę, że ta nie dostała akurat

Użytkownik dopołowy edytował ten post 22 lipiec 2020 - 13:23

#11 Wisienka770330

Wisienka770330
  • Imię:Kasia

Napisano 22 lipiec 2020 - 20:30

@redrose z tego co wiem okres na jaki wydawane jest orzeczenie o niepełnosprawności zależy od stopnia niepełnosprawności oraz rozpoznania chorób współistniejących.
Ja mam na 5 lat (stopień umiarkowany ale dzięki rehabilitacji długiej zmierzam do stopnia lekkiego - często jest tak że istnieje możliwość częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania pracy poprzez leczenie, rehabilitację - ja za niecały rok będę miała kolejne badania aby na nowo określić stopień niepełnosprawności plus rozprawę sądową z ex mężem.

#12 amino

amino

Napisano 22 lipiec 2020 - 20:56

@Wisienka770330 to tak w teorii jest jak piszesz, bo w praktyce raczej tak jak napisał @Le Pentrec. Jak nie masz chodów gdzie trzeba to choćbyś sie urodziła bez nóg to i tak bywa, że masz przyjeżdżac na kontrolę co iles tam bo a nuż ci urosły  :blink: ? A jak masz chody to i z duperelą da radę dostać dożywotnio. Moja znajoma ubiegała się o grupę inwalidzką od zawsze bo urodziła się już z pewnymi brakami. To przez x lat ja zbywali tekstem, ze skoro sie taka urodziła to jest przyzwyczajona i to dla niej stan naturalny, więc się nic nie należy. Obłęd jakiś. Dopiero niedawno uruchomiła jakies tam pomniejsze znajomości i w końcu dostała w wieku niespełna lat 40stu jakąś tam grupę inwalidzką.

Użytkownik amino edytował ten post 22 lipiec 2020 - 20:57

#13 Wisienka770330

Wisienka770330

Napisano 22 lipiec 2020 - 21:39

@aminonie wiem jak jest w przypadku wielu innych ludzi.. Ja podałam swoje przykład. U mnie odbywało się to wszystko wraz z udziałem Sądu, w związku z rozwodem i przyznaniem mi renty alimentacyjnej na podstawie kilku czynników, w tym też orzeczenie o niepełnosprawności. Co musiałam mieć oprócz obdukcji licznych i innych rzeczy do rozpraw sądowych (pobyty w szpitalu w związku z obrażeniami).
A jak jest w innych przypadkach nie wiem i raczej nie słyszałam o tym że trzeba mieć chody😉 prędzej anielską cierpliwość 😀 . (Może miałam więcej,,szczęścia", nie wiem). Poza tym każdy przypadek jest inny Jeśli chodzi o stopień niepełnosprawności.

Użytkownik Wisienka770330 edytował ten post 22 lipiec 2020 - 21:41

#14 SadFrog

SadFrog

Napisano 23 lipiec 2020 - 04:39

Ja po roku leczenia na depre w PL złożyłem papiery na grupę i dostałem - stopień lekki. Ważne bodajże do 2024 roku. 

Generalnie to pomaga... jest dużo firm, gdzie bez orzeczenia nie dostaniesz normalnej umowy. Np wiele ofert w branży ochrony ma wymagania podane - grupa, najlepiej z kodem specjalnym schorzenia, na który jest zwiększone dofinansowanie z PFRON. A depresja i inne problemy psych łapią się pod to

#15 dopołowy

dopołowy

Napisano 23 lipiec 2020 - 05:51

Kuźwa co za dupki jedne w temych komisjach. Ode mnie na 2 lata MAKSYMALNIE dostawał..

#16 Complicated_85

Complicated_85

Napisano 23 lipiec 2020 - 07:08

Ciekawe z tą depresją, bo ja kiedyś z ciekawości spytałam i po blisko pół roku życia leczenia depresji mi się nie należy renta :). Poza tym ochrona i choroby psychiczne?

Użytkownik Complicated_85 edytował ten post 23 lipiec 2020 - 07:08

#17 Magmie123

Magmie123

Napisano 23 lipiec 2020 - 08:07

Dwa lata temu w orzeczeniu miałam zaznaczone choroby psychiczne. Rok temu jak robiłam grupę, to tylko wpisali epi.
Dostałam umiarkowany stopień do końca sierpnia tego roku. Dzięki symbolowi na depre, przy umiarkowanym stopniu mogłam jeździć za darmo autobusami wraz z opiekunem. Znów muszę zaświadczenia pozbierać i starać się.

#18 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 23 lipiec 2020 - 09:29

Poza tym ochrona i choroby psychiczne?

Chodzi o "ciecia". Otwórz bramę, zamknij bramę. Co prawda mnie nawet do tego nie chcieli, ale rzeczywiście, w tej branży jest sporo ogłoszeń wymagających orzeczenia o niepełnosprawności.

#19 Complicated_85

Complicated_85

Napisano 23 lipiec 2020 - 09:30

@Le Pentrec No racja, znam niestety takiego jednego.

#20 Wisienka770330

Wisienka770330

Napisano 23 lipiec 2020 - 12:37

U mnie w uzasadnieniu wyroku sądu o przyznaniu renty alimentacyjnej oraz w uzasadnieniu decyzji o wydaniu na czas 5 lat orzeczenia niepełnosprawności o stopniu umiarkowanym jest kilka punktów.
1. Liczne poważne obrażenia ciała wymagające długiej rehabilitacji.
2. Wrodzona wada kręgosłupa wymagającą rehabilitacji i regularnych badań kontrolnych. (Dodatkowe obrażenia w okolicy kręgosłupa piersiowego na skutek doznanych obrażeń fizycznych - dokumentacja medyczna i źródło ,, Niebieskiej karty".
3. Obrażenia głowy i jednego oka (dodatkowy opis dotyczy problemu z prawym okiem które długo wymagało leczenia w chwili gdy były te badania).
4. Choroby współistniejące na tle somatycznym (egzema na tle somatycznym i inne - źródło - dokumentacja medyczna psychiatry prowadzącego.
Plus obszerne opisy dodatkowe, tego nie będę kopiować.

Użytkownik Wisienka770330 edytował ten post 23 lipiec 2020 - 12:44