Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Boże, daj mi wiarę...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Killing me softly

Killing me softly

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 419 postów
  • Gadu-Gadu:10445693

Napisano 29 wrzesień 2019 - 18:26

ale znaleźć jej nie mogę w Biblii...

ale kiedyś wstanę jak Niki Lauda!!

Coś prowadzi mnie za rękę, może Pan, może szatan, sam już nie wiem co to jest

#2 Le Pentrec

Le Pentrec

Cham i tłuk, granatem oderwany od pługa!

• Bywalec
  • 1435 postów

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:02

ale znaleźć jej nie mogę w Biblii...

A przeczytałeś ją?

• Paweł 1983 lubi to

#3 Wisienka770330

Wisienka770330

Zadomowiony

• Bywalec
  • 14815 postów
  • Imię:Kasia

Napisano 30 wrzesień 2019 - 10:41

@Killing me softly każda modlitwa jest rozmową z Bogiem. A tam gdzie rozmawiają dwie osoby konieczne jest czasem milczenie aby druga osoba mogła Ci przekazać to co można odczuć sercem.
Jeśli nasza modlitwa jest ciągłym mówieniem do Boga i nie ma w niej czasem ciszy to zagadamy tak Boga że Jego głos nie przebije się do naszego wnętrza, serca i nie usłyszymy i nie poczujemy tego co Bóg chce nam powiedzieć.
Najlepiej wsłuchać się w ciszę swojego serca. Im bardziej nauczymy się słuchać swojego serca tym więcej odczujemy Boga bo Jego miłość jest rozlana w naszych sercach.
Dla mnie na tym polega wiara.
  • Willow47 lubi to

#4 victoria

victoria

...se ne vrati...

• Bywalec
  • 8972 postów
  • Imię:tak

Napisano 30 wrzesień 2019 - 10:57

@Killing me softly dokladnie tak jak powiedziala Wisienka. modlitwa to nie tylko mantry klepane na pamięć czy obowiązkowe czytanie Pisma Świętego. To również zwykła rozmowa, ale dla mnie także kazdorazowe myślenie o Bogu, wszelkie rozwazania itp. Mi na przykład to daje dużą siłę i ukojenie w trudnych chwilach.

• Wisienka770330 lubi to
nie mam nic do powiedzenia

#5 Paweł 1983

Paweł 1983

Zadomowiony

• Bywalec
  • 6186 postów

Napisano 30 wrzesień 2019 - 19:24

chyba jeszcze nie napisali podręcznika do poszukiwania wiary, mógł by być bestsellerem :)

Jak to pani od polskiego opowiadała "historia to sinusoida (a pani od polskiego :) ) ludzie dązą do Boga a później odsuwają się, dążą do Boga a później odsuwają się, dążą do Boga a póżniej odsuwają się i tak w kółko) biorąc pod uwagę tendencje europejskie jesteśmy na etapie odsuwania (pomijam powody, a już najbardziej te nibynaukowe) więc zgodnie ze schematem w końcu zaczniemy poszukiwać Boga i taki poradnik był by strzałem w 10 :)

Wszystko co doskonałe, dojrzewa powoli.

..widzę że się Pan ładnie przedstawił, przed nam, tutaj, w tej chwili słuchaczom, przed milionami słuchaczy....

#6 Tawak

Tawak

Bywalec

• Bywalec
  • 776 postów

Napisano 01 październik 2019 - 21:10

Biblia ma olbrzymie walory poznawcze, jeśli ktoś ma wiedzę na temat okoliczności powstania tej księgi.

Czytać takie dzieła zawsze warto, lecz z tej księgi nie można chyba samodzielnie nauczyć się wiary.

Użytkownik Tawak edytował ten post 01 październik 2019 - 21:13

#7 Paweł 1983

Paweł 1983

Zadomowiony

• Bywalec
  • 6186 postów

Napisano 01 październik 2019 - 21:52

Biblia ma olbrzymie walory poznawcze, jeśli ktoś ma wiedzę na temat okoliczności powstania tej księgi.

Czytać takie dzieła zawsze warto, lecz z tej księgi nie można chyba samodzielnie nauczyć się wiary.

Wierząc Biblii wiary nie można się nauczyć, to dar albo go dostajesz albo nie.

• Tawak lubi to

..widzę że się Pan ładnie przedstawił, przed nam, tutaj, w tej chwili słuchaczom, przed milionami słuchaczy....

#8 Le Pentrec

Le Pentrec

• Bywalec
  • 1435 postów

Napisano 01 październik 2019 - 21:55

A wręcz można się nawet jeszcze bardziej oddalić od wiary po przeczytaniu jej.

#9 Tawak

Tawak

Bywalec

• Bywalec
  • 776 postów

Napisano 01 październik 2019 - 21:55

Ja nie zostałem tym darem obdarowany. Ale Biblię czytać warto, choćby z ciekawości, jak również literaturę naukową o tekstach biblijnych.

#10 Paweł 1983

Paweł 1983

Zadomowiony

• Bywalec
  • 6186 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:02

Ja nie zostałem tym darem obdarowany. Ale Biblię czytać warto, choćby z ciekawości, jak również literaturę naukową o tekstach biblijnych.

Ludzie odnajdują wiarę w różnych okresach życia, dopuki żyjesz masz szanse i na wiarę. To akurat moja wiara.

Wierzącym chyba w życiu łatwiej co nie znaczy że łatwo tylko z tego powodu że wierzą.

A wręcz można się nawet jeszcze bardziej oddalić od wiary po przeczytaniu jej.

a to pewnie zależy od oczekiwań,

Jak się okazuje wiara to temat dość istotny jak tu dyskutujemy.

#11 Le Pentrec

Le Pentrec

• Bywalec
  • 1435 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:03

a to pewnie zależy od oczekiwań,

Lub też to co człowiek tam znajdzie, może być sprzeczne z jego etyką, moralnością itp...

#12 Paweł 1983

Paweł 1983

Zadomowiony

• Bywalec
  • 6186 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:06

Lub też to co człowiek tam znajdzie, może być sprzeczne z jego etyką, moralnością itp...

ale co ma wspólnego wiara w istnienie Boga ze zgodą na zasady przedstawione w Biblii? Możesz wierzyć w istnienie Boga i Go nie lubić.

#13 Le Pentrec

Le Pentrec

• Bywalec
  • 1435 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:09

ale co ma wspólnego wiara w istnienie Boga ze zgodą na zasady przedstawione w Biblii? Możesz wierzyć w istnienie Boga i Go nie lubić.

Możesz sformułować pytanie w inny sposób?

#14 Paweł 1983

Paweł 1983

Zadomowiony

• Bywalec
  • 6186 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:13

straciłeś wiarę w Boga czytając zasady proponowane przez Biblię? Albo uścislając, Twoje zasady etyczne, moralne sprawiają że nie wierzysz w istnienie Boga czy nie wierzysz w obraz Boga przedstawiony w Biblii ?

#15 Tawak

Tawak

Bywalec

• Bywalec
  • 776 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:15

Jestem dorosłym mężczyzną, ojcem. Nie mogę być naiwny.

Wiara katolicka, w której zostałem wychowany, jest dla mnie niezrozumiała, a do fanatyków katolickich podchodzę z rezerwą. Tylko by mi przeszkadzało trzymanie się wypracowanych w dawnych wiekach schematów myślowych i aksjomatów.

Moja rodzina nie była związana z Kościołem, rodzice czynnie uczestniczyli we mszy świętej chyba kilka razy w całym moim życiu. Tradycji katolickich silnych u mnie nie ma, ani poczucia wspólnoty z wiernymi.

#16 Le Pentrec

Le Pentrec

• Bywalec
  • 1435 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:17

straciłeś wiarę w Boga czytając zasady proponowane przez Biblię? Albo uścislając, Twoje zasady etyczne, moralne sprawiają że nie wierzysz w istnienie Boga czy nie wierzysz w obraz Boga przedstawiony w Biblii ?

Wiesz, ja to zupełnie inna sprawa. Ja tam nigdy nie wierzyłem, a biblię przeczytałem z założeniem, że warto znać to co się odrzuca.

Chodziło mi raczej o osoby wierzące, ale przechodzące kryzys wiary. Taka osoba może szukać ponownego umocnienia tej wiary w lekturze biblii, i osiągnąć zupełnie odwrotny efekt, widząc fragmenty w których np. bóg karze zabijać nieposłusznych mu ludzi, a nawet ich niewinne dzieci.

#17 Paweł 1983

Paweł 1983

Zadomowiony

• Bywalec
  • 6186 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:26

Wiesz, ja to zupełnie inna sprawa. Ja tam nigdy nie wierzyłem, a biblię przeczytałem z założeniem, że warto znać to co się odrzuca.

Chodziło mi raczej o osoby wierzące, ale przechodzące kryzys wiary. Taka osoba może szukać ponownego umocnienia tej wiary w lekturze biblii, i osiągnąć zupełnie odwrotny efekt, widząc fragmenty w których np. bóg karze zabijać nieposłusznych mu ludzi, a nawet ich niewinne dzieci.

kryzys wiary w obraz Boga to chyba dość powrzechne zjawisko, trudno cos na to poradzic, może jakiś duchowny w takiej sytuacji mógł by pomóc, napewno mają sensowne argumenty które moga takiej osobie pomóc jeżeli czuje potrzebę podtrzymania wiary w obraz Boga, kościoła itd.

Jednak wiarę w istnienie Istoty Wyższej, Opiekuna, Boga odseparował bym od obrazu Boga, wiara w istnienie może istnieć niezależnie od wiary w faktyczną dobroć Boga. Drugie opiera się na interpretacji właśnie nakazów, zakazów, sugestii jak żyć, jakim być człowiekiem i z tym można się nie zgadzać ale wiara w to że Bóg może istnieć może opierać się na zupełnie innych argumentach.

• Tawak lubi to

#18 Le Pentrec

Le Pentrec

• Bywalec
  • 1435 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:30

kryzys wiary w obraz Boga to chyba dość powrzechne zjawisko, trudno cos na to poradzic, może jakiś duchowny w takiej sytuacji mógł by pomóc, napewno mają sensowne argumenty które moga takiej osobie pomóc jeżeli czuje potrzebę podtrzymania wiary w obraz Boga, kościoła itd.

Jednak wiarę w istnienie Istoty Wyższej, Opiekuna, Boga odseparował bym od obrazu Boga, wiara w istnienie może istnieć niezależnie od wiary w faktyczną dobroć Boga. Drugie opiera się na interpretacji właśnie nakazów, zakazów, sugestii jak żyć, jakim być człowiekiem i z tym można się nie zgadzać ale wiara w to że Bóg może istnieć może opierać się na zupełnie innych argumentach.

A to co opisałeś było, jest i będzie indywidualną kwestią każdego człowieka i ile osób, tyle może być kombinacji. Czy ktoś będzie wierzył w boga biblijnego, czy też z biblią go nie utożsami... to każdy sobie inaczej zinterpretuje.

Ja tylko pozwoliłem sobie zauważyć że lektura biblii paradoksalnie może człowieka wierzącego oddalić od boga.

#19 Paweł 1983

Paweł 1983

Zadomowiony

• Bywalec
  • 6186 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:34

Jestem dorosłym mężczyzną, ojcem. Nie mogę być naiwny.

Wiara katolicka, w której zostałem wychowany, jest dla mnie niezrozumiała, a do fanatyków katolickich podchodzę z rezerwą. Tylko by mi przeszkadzało trzymanie się wypracowanych w dawnych wiekach schematów myślowych i aksjomatów.

Moja rodzina nie była związana z Kościołem, rodzice czynnie uczestniczyli we mszy świętej chyba kilka razy w całym moim życiu. Tradycji katolickich silnych u mnie nie ma, ani poczucia wspólnoty z wiernymi.

Nie nazwał bym wiary naiwnością, a że nie utożsamiasz się z wspólnotą kościelną bywa, nie Ty pierwszy, nie Ty ostatni, z tego powodu jako wierzący napewno nie powiem nic negatywnego.

Masz prawo do własnego zdania i własnego poglądu byle byś tylko nie obrażał wierzących ze względu na ich przekonania.

A to co opisałeś było, jest i będzie indywidualną kwestią każdego człowieka i ile osób, tyle może być kombinacji. Czy ktoś będzie wierzył w boga biblijnego, czy też z biblią go nie utożsami... to każdy sobie inaczej zinterpretuje.

Ja tylko pozwoliłem sobie zauważyć że lektura biblii paradoksalnie może człowieka wierzącego oddalić od boga.

zgadzam się że może oddalić przez wątpliwości związane z obrazem Boga przedstawionym w Biblii, to prawda, zależy z czym zabieramy się do czytania, czyli nasze przekonania.

#20 Le Pentrec

Le Pentrec

• Bywalec
  • 1435 postów

Napisano 01 październik 2019 - 22:36

zgadzam się że może oddalić przez wątpliwości związane z obrazem Boga przedstawionym w Biblii, to prawda, zależy z czym zabieramy się do czytania, czyli nasze przekonania.

I właśnie te przekonania są kwestią indywidualną - jednemu takie czytanie wyjdzie na dobre, drugi będzie miał inne przekonania i wyjdzie mu na złe...

Użytkownik Le Pentrec edytował ten post 01 październik 2019 - 22:36