Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Wortioksetyna (Brintellix)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Complicated_85

Complicated_85

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5041 postów
  • Gadu-Gadu:3246621
  • Imię:Dominika

Napisano 21 sierpień 2019 - 19:34

Nie było do tej pory tematu z tym lekiem, a z racji tego, że są o nim pozytywne opinie i jest stosunkowo nowym antydepresantem (wprowadzony na rynek w 2013 r.), uważam, że powinien mieć swój wątek.

Lek przeznaczony głównie dla osób, u których nie było pozytywnego odzewu na SSRI I SNRI. Ze względu na szczególny mechanizm działania wortioksetyna jest określana jako lek wielomodalny, będący „modulatorem i stymulatorem przekaźnictwa serotoninergicznego”, o dużym powinowactwie wobec transportera serotoniny – SERT. 

Zrobiłam drugie podejście do tego leku i zauważam pozytywny wpływ. Wróciła energia, chęć do działania, dobry nastrój. Z efektów ubocznych niestety spore nudności na początku zażywania, poirytowanie i paradoksalnie gorszy nastrój. Trzeba przeczekać i jak każdemu antydepresantowi "dać się wkręcić". Niestety, największy minus to cena. Lek jeszcze nie jest refundowany, a koszt miesięcznej kuracji waha się od 160 - 180 zł. Jeśli ma być to cena za moje dobre samopoczucie, to idę w to.

• molenka i Willow47 lubią to

"The pain you feel today, will be the strength you feel tomorrow".

"Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad samym sobą".

#2 szmaragd

szmaragd

Zadomowiony

• Moderator
  • 2634 postów

Napisano 21 sierpień 2019 - 20:27

Miło się czyta, że komuś coś pomogło. Cieszę się, że lek ma na Ciebie pozytywne działanie :). Mimo wszystko napawa jakąś nadzieją, że może będzie lepiej. A co do samego leku to znalazłam w kilku postach parę opinii o nim. Może się coś przyda:

https://www.depresja.../?hl=brintellix

https://www.depresja...lix#entry654660

Cena nadal koszmarna :(. I nawet na miesiąc opakowanie nie wystarczy, bo zawiera 28 tabletek. Ale mimo wszystko to stosunkowo niewielka cena za dobre samopoczucie. 

• molenka, Complicated_85 i Milkyway lubią to
,,Jeśli jestem tym, co posiadam i to stracę, czym wówczas będę? [...] Jeśli jestem tym, kim jestem, nie zaś tym, co posiadam, nikt nie może mnie pozbawić pewności ani zagrozić mojemu bezpieczeństwu i poczuciu tożsamości" - Erich Fromm.

#3 Complicated_85

Complicated_85

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5041 postów
  • Gadu-Gadu:3246621
  • Imię:Dominika

Napisano 09 wrzesień 2019 - 17:29

Po blisko miesiącu kuracji nasuwają się mi się pewne spostrzeżenia.  Otóż wydaje mi się, że mimo brania leku, odzyskałam uczucia, odczuwanie. Na SSRI było tak, że smutek często przyjmował postać głębokiej depresji a z kolei radość nadmiernej, nieadekwatnej euforii czy hipomanii. Teraz wydaje mi się, że czuję w końcu normalnie. Reakcje na różne sytuacje nie są już przerysowane czy wyolbrzymione. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że chyba zaczynam czuć się "normalnie", ale chyba jednak będzie to nadużyciem, bo mimo wszystko w krwi krąży substancja chemiczna zwana wortioksetyną :).

Użytkownik Complicated_85 edytował ten post 09 wrzesień 2019 - 17:31

• szmaragd lubi to

"The pain you feel today, will be the strength you feel tomorrow".

"Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad samym sobą".

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych