Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Ćwiczenie nr 1 - twój obraz świata

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#1 kate

kate

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2520 postów

Napisano 13 październik 2008 - 13:58

1. Jakie negatywne komunikaty słyszałeś od rodziców, dziadków, nauczycieli, rówieśników? O twoich zdolnościach, osobistej atrakcyjności, twoim ciele, o tym, czy zasługujesz na miłość, o twoim otoczeniu? Spisz listę najważniejszych niekorzystnych przeświadczeń , które ukształtowały twoje życie:

2. Teraz z drugiej strony . Sporządź listę pozytywnych przeświadczeń na których mógłbyś się skoncentrować i które warto podtrzymywać stale:

3.Jak mogłyby zmienić twoje życie te dobre przeświadczenia? Zapisz kilka zmian, któe zaszłyby automatycznie, gdybyś zaczął z nimi żyć:

#2 Spirit

Spirit

Zadomowiony

• Bywalec
  • 3022 postów

Napisano 13 październik 2008 - 18:35

Ciekawe cwiczenie, chociaz duzo tutaj spekulacji i domysłów.
Jestem ciekaw, czy wszyscy współczesni psychoanalitycy koncentrują sie wyłącznie na tak powierzchownych i abstrakcyjnych rzeczach jak mentalne koncepty w naszym umyśle i sposoby ich zmienienia na pozytywne.
Naprawdę żaden z nich nie daje swoim pacjentom wskazówek dotyczacych znalezienia w sobie głębszego wymiaru, który dopiero produkuje te myśli ?
  • odczepSię lubi to
Życie nie ma przeciwieństwa. Przeciwieństwem śmierci są narodziny. Życie jest wieczne

#3 anika

anika

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 83 postów

Napisano 13 październik 2008 - 19:12

Tym sie zajmuje psychologia transpersonalna. Napisałam ładnego posta, ale nie dodał się, drugi raz nie mam sily.
  • John Rambo lubi to

#4 Spirit

Spirit

Zadomowiony

• Bywalec
  • 3022 postów

Napisano 13 październik 2008 - 19:40

Tym sie zajmuje psychologia transpersonalna. Napisałam ładnego posta, ale nie dodał się, drugi raz nie mam sily.

Rzeczywiście widzę tu kilka podobieństw. Byc może jest to kolejna "mapa" do esencji życia- ale z tego co przeglądałem napisana niezbyt przystępnym językiem i nie zawierająca zadnych wskazówek praktycznych, jak uzdrowic swoje życie
Życie nie ma przeciwieństwa. Przeciwieństwem śmierci są narodziny. Życie jest wieczne

#5 kate

kate

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2520 postów

Napisano 13 październik 2008 - 20:11

czy nie możesz po prostu zrobic tych cwiczen ?

#6 Spirit

Spirit

Zadomowiony

• Bywalec
  • 3022 postów

Napisano 13 październik 2008 - 20:34

Dobra, to lecimy:

1. Jakie negatywne komunikaty słyszałeś od rodziców, dziadków, nauczycieli, rówieśników? O twoich zdolnościach, osobistej atrakcyjności, twoim ciele, o tym, czy zasługujesz na miłość, o twoim otoczeniu? Spisz listę najważniejszych niekorzystnych przeświadczeń , które ukształtowały twoje życie:

- jestem mało zaradny
- nie jestem domyślny
- agresja ze strony rówiesników i przezywanie mnie

Wszystko to było na poziomie podstawówki , trudno powiedziec, czy ukształtowało to mój charakter. Nie martwiło mnie to jakoś szczególnie.

W dorosłym życiu:

- jestem zerem
- pierwszy menel na ulicy jest lepszy ode mnie
- nic nie potrafie

Z tej sytuacji tez wyszedłem obronną ręką

2. Teraz z drugiej strony . Sporządź listę pozytywnych przeświadczeń na których mógłbyś się skoncentrować i które warto podtrzymywać stale:

Obecnie nie potrzebuję żadnych abstrakcyjnych konceptów, których miałbym się trzymac. Życie nie polega na szukaniu pozytywów w świecie przemijajacych form, ale pozwoleniu, aby ten pozytywim wypłynął ze środka, bez względu na okolicznosci. W innym przypadku cały czas bede niewolnikiem tych przeświadczeń, opinii innych ludzi i zamiast celebrowac życie bede tracił energię oraz cierpiał, aby utrzymac tą iluzję

3.Jak mogłyby zmienić twoje życie te dobre przeświadczenia? Zapisz kilka zmian, któe zaszłyby automatycznie, gdybyś zaczął z nimi żyć:

Czym głębiej bedę zakorzeniony w swoim " jestestwie" a czym mniej w potencjalnych konceptach w mojej głowie- zawartosci umysłu, tym będę szczęśliwszy
  • casper i odczepSię lubią to

#7 Filozofka

Filozofka

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2594 postów

Napisano 14 październik 2008 - 07:06

dziękuje Kate ciesze się że dodałaś to brakuje tu takich ćwiczeń wiele osób może skorzystać sobie z tego,przemyśleć.
http://pl.wikipedia....g/wiki/Rusałka

"Prozac – na chęć życia. Geriavit – na się nie starzenie. Nootropil – na lepsze funkcjonowanie metabolizmu mózgu. Etopirynę – profilaktycznie." Dzień Świra

#8 whoCares

whoCares

Bywalec

• Bywalec
  • 697 postów

Napisano 13 maj 2009 - 17:14

Ciekawe cwiczenie, chociaz duzo tutaj spekulacji i domysłów.
Jestem ciekaw, czy wszyscy współczesni psychoanalitycy koncentrują sie wyłącznie na tak powierzchownych i abstrakcyjnych rzeczach jak mentalne koncepty w naszym umyśle i sposoby ich zmienienia na pozytywne.
Naprawdę żaden z nich nie daje swoim pacjentom wskazówek dotyczacych znalezienia w sobie głębszego wymiaru, który dopiero produkuje te myśli ?

nie sadzisz ze takie cos pokazuje mysli i wpojone 'prawdy' ksztaltuja zycie czlowieka?
to nie jest kwestia naprawiania czegos co jest popsute, tylko pokazania ludziom, ze myśli w ich głowach zależą od wielu nieuświadomionych czynników i jak można poradzić sobie z problemami uświadamiając sobie owe czynniki

#9 Spirit

Spirit

Zadomowiony

• Bywalec
  • 3022 postów

Napisano 13 maj 2009 - 20:28

nie sadzisz ze takie cos pokazuje mysli i wpojone 'prawdy' ksztaltuja zycie czlowieka?
to nie jest kwestia naprawiania czegos co jest popsute, tylko pokazania ludziom, ze myśli w ich głowach zależą od wielu nieuświadomionych czynników i jak można poradzić sobie z problemami uświadamiając sobie owe czynniki

Myśli i wpojone " prawdy" kształtują jedynie naszą sytuację życiową, nie maja wpływu na samo życie, które można by przedstawic jako rodzaj świadomej przestrzenii. powietrza nie zabarwisz na czarno, przestrzeni nie zniszczysz nawet bomba atomową. o kształceniu nie moze byc wiec mowy.
oczywiście uświadomienie sobie pewnych czynników, zachowań, które mogą powodowac strumien negatywnych myśli i emocji jest godny pochwały.

jednak jest to jak z oczyszczaniem rzeki, w której pływają odpady fabryczne.
wszyscy analizują te odpady, uswiadamiaja sobie ich istnienie, charakter i działanie, filtrują itd. fajnie ;) mało kto jednak pomyśli o wkroczeniu do samej fabryki i przejęciu nad nią kontroli. Bo bez tego zabawa w oczyszczanie rzeki bedzie trwała bez końca...

#10 looney gee

looney gee

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 23 postów

Napisano 14 maj 2009 - 08:39

Obecnie nie potrzebuję żadnych abstrakcyjnych konceptów, których miałbym się trzymac. Życie nie polega na szukaniu pozytywów w świecie przemijajacych form, ale pozwoleniu, aby ten pozytywim wypłynął ze środka, bez względu na okolicznosci. W innym przypadku cały czas bede niewolnikiem tych przeświadczeń, opinii innych ludzi i zamiast celebrowac życie bede tracił energię oraz cierpiał, aby utrzymac tą iluzję

Podoba mi się to podejście, rzeczywiste dużo rzeczy robimy albo czujemy się w szczególny sposób tylko dlatego, że ktoś coś o nas myśli albo może pomyśleć.

Ja niestety tkwię teraz w "przyjaźni", która już dawno przyjaźnią nie jest, bo takiej egoistki to ja jeszcze w życiu nie spotkałam, potrafi olać twoje wołanie o pomoc a trzy godziny później jęczeć, że ma problem, bo nie wie, czy przełożyć bilet do Kanady, bo nie jest pewna, czy chce lecieć tam na trzy miesiące wakacji w czerwcu, czy w sierpniu, generalnie, toksyczna osoba dla mnie BARDZO, a ja się ciągle waham powiedzieć jej wprost SPIER.... bo w sumie, nasze towarzycho zna się dziesięć lat, trzyma razem, i jak dwa lata temu była kłótnia to ona wszystkich przeciwko mnie nastawiała, co było bardzo niemiłe. Trochę się tego teraz boję, że znowu będzie to samo, ale z drugiej strony więcej jest plusów za pozbyciem się jej z życia, a ja jednak nie mam na to siły, nie wiem czemu :(
Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli

#11 AniaG

AniaG

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 15 postów

Napisano 23 maj 2009 - 21:02

1. Ze jestem gruba, nie zadbana, nieuk, wredna s..a, itd,
2. mimo nadwagi dalej jestem laska :-), w sumie to polubiłam siebie taka jaka jestem, a jak komus sie nie podoba to niech spada.
mam zdolnosci manualne - kiedys malowałam obrazy, teraz zostały mi tylko malowanie paznokci i moja nowa pasja jak jest mi smutno i nie mam czym sie zając to origami.
3. chciała bym miec swój gabinet kosmetyczny. Mysle że codzienne spotykanie sie z ludzmi i tak zwane ploteczki jak to sie dzieje w takich gabinetach podniosło by mnie troszke na duchu i zapomniała bym choc przez chwile o tym wszystkim.
to tyle. Mam nadzieje że dobrze zrozumiałam ćwiczenie
W życiu piękne są tylko chwile, moim pięknem jest cierpienie !

#12 nieodkryta

nieodkryta

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 63 postów

Napisano 29 maj 2009 - 14:22

Ćwiczenia bardzo ciekawe i twórcze, jednak bez interpretacji osoby, która ma do tego odpowiednie kwalifikacje to ćwiczenie nie ma żadnych rezultatów, ponieważ osoba, która zna odpowiedź na te pytania ciężko jej samej wyciągnąćz tego jakiekolwiek wnioski...
Always want you go, but you never want to stay...

#13 Megan

Megan

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 9 postów

Napisano 01 czerwiec 2009 - 15:00

1Negatywne komunikaty:jestem leń patentowany w niedziele rodzony- , wpadam z jednej skrajności w drugą , o moim otoczeniu usłyszałam że nie umiem sobie dobierać odpowiednich koleżanek ,
2Jestem ładna wysoka, szczupła , umiem się ładnie ubierać
3W tej chwili nie potrafie odpowiedziec na to pytanie

#14 madzik

madzik

Bywalec

• Bywalec
  • 854 postów

Napisano 03 czerwiec 2009 - 20:32

negatywne słyszane z ust różnych ludzi:psychiczna,wariatka,furiatka,najczęściej: "ty jesteś chora psychicznie lecz się!"
pozytywne, odkryte przeze mnie:stara wariatka! :)

#15 nirvana

nirvana

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 31 postów

Napisano 08 czerwiec 2009 - 10:56

pytania z tego testu sa dla mnie zbyt trudne by udzielic na nie odpowiedzi... jestem nikim i na tym wszysto sie opiera, coz mowia inni...wali mnie to

#16 Gość_Rebeliant_*

Gość_Rebeliant_*
  • Gość

Napisano 11 czerwiec 2009 - 22:09

1. Negatywne:
- jestem frajerem
- jestem nierobem, leniem, darmozjadem, nieukiem, lewusem
- jestem głupi bo udaje że coś mi dolega
- poszedłem któregoś dnia do psychologa, to potem w domu usłyszałem, że w ten sposób sobie zasram tylko papiery... fakt że jestem chory się nie liczy, liczą się papiery...
- przeżywam za bardzo
- ponoć dzieje się tak bo ja tego chce...
- jestem szm.tą
- jestem zapyziałym brudasem niedbającym o siebie (nie użyje tu określeń jakie padają bo są niecenzuralne)
- niestety od bliskich nie usłyszałem miłych słów przez długie lata
- na Wigilie zostałem pobity przez ojca...
- codziennie słyszę w domu wypominanie, śniadania jadam jak nikogo nie ma w domu (tj godz ok 14)...
- większość dnia spędzam sam w pokoju, przy komputerze, wychodzę wieczorem na kilka godzin, po czym w domu słyszę, że się szlajam i ponoć dobrze mi się powodzi bo kolega postawił mi wodę mineralną....

2. Pozytywne:
- przyjaciele (mam ich całe 3 osoby), mówią że potrafię im pomóc gdy jest im źle co mi daje w pewnym sensie satysfakcje

3. Zmiana życia na lepsze:
Nijak bym nie zmienił, ponieważ nie mam podstaw do tego by się ono zmieniło. Sam fakt że komuś pomogę nie zmieni tu niczego, co najwyżej da poczucie że jest się potrzebnym... na całe 10 minut

#17 madzik

madzik

Bywalec

• Bywalec
  • 854 postów

Napisano 12 czerwiec 2009 - 16:33

to przejmujące, że tak dużo możemy napisać o sobie złych rzeczy a prawie wcale dobrych, które w sobie cenimy.moja psycholożka zadała mi takie zadanie domowe niecały rok temu.nigdy więcej do niej nie poszłam.do tej pory zastanawiam się co mogłabym jej wymienić poza bredniami, które zazwyczaj wymyślam na poczekaniu gdy nie wiem co powiedzieć.czas chyba stawić temu czoła.

#18 Gość_Rebeliant_*

Gość_Rebeliant_*
  • Gość

Napisano 12 czerwiec 2009 - 19:40

dziś dostałem prace jako konsultant osobisty pewnej telefonii , nie ukrywam że się ciesze jednak w głębi jest ta niepewność i strach przed ludźmi... słowa ojca gdy przyszedłem do domu znosiły się tylko do tego ile "przyniosę do domu" ....... naprawdę żałuje ze mam takich bliskich i w jednej chwili taki człowiek przekreśla moje chęci do czegokolwiek :(

#19 ramona

ramona

a gdyby tak...

• Bywalec
  • 1674 postów

Napisano 03 sierpień 2009 - 12:21

1. jak będziesz na swoim to pogadamy, a teraz siedź cicho i rób co mówię; ty się nigdy nie pomalujesz tak jak ona ( 7 lat poświęceń dla kogos kto wybrał inną ), ona jest popier....., bierzesz te tabletki żeby cię mógł dupczyć ( słowa ze strony ojca )

2. jestem miła, potrafię słuchać, jestem dobrze zorganizowana, jestem tolerancyjna, szanuję ludzi, pomagam ludziom ( zawód ), umiem kochać i okazywać uczucia, jestem bardzo wrażliwa

3. Co zamierzam? Uciec stąd, wyjechać, wyprowadzić się i zacząc od nowa z pełną kieszenią pomysłów, których mi nie brakuje...

#20 Pimpek

Pimpek

Zadomowiony

• Bywalec
  • 4326 postów

Napisano 04 sierpień 2009 - 05:17

kate krótkie pytanie. Po co to wszytko?
"Śmierć rozwiązuje wszystkie problemy - nie ma człowieka, nie ma problemu." - Józef Stalin