Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Czego Wam brakuje w życiu?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#1 Liana

Liana

Zadomowiony

• Bywalec
  • 6336 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 07:52

Jak pytanie wyżej...zastanawialiście się kiedyś czego Wam brak? Czego pragniecie najbardziej w życiu i co robicie aby to osiągnąć?

Czy Wasze potrzeby są zaspokojone? Wydaje się, że dążenie do zaspokojenia własnych potrzeb może uczynić nas szczęśliwszymi.

Odpowiem może pierwsza...brakuje mi najbardziej pozytywnego myślenia innych o mnie...wiem, że nie powinnam uzależniać się od opinii innych ale boli mnie, że niektórzy mają fałszywe przekonanie o mnie. Wg potrzeb Maslowa punkt o potrzebie przynależności do grupy społecznej jest w środku piramidy więc dość wysoko. Powiązałabym mój przypadek z potrzebą uznania i szacunku jeszcze..generalnie myślenie innych o mnie generuje u mnie lęki. Czuję się na marginesie społecznym w realu i wiem, że swoje potrzeby próbuję nadrobić w świecie wirtualnym. Zupełnie nie wiem jak poddać swój "skarb" w postaci myślenia innych o mnie..jak zostawić przeszłość i żyć dniem dzisiejszym bez zbędnego obciążenia. 

A jak jest u Was?

• molenka i Wisienka770330 lubią to

#2 Tawak

Tawak

Bywalec

• Bywalec
  • 838 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 09:08

Brak mi prostego kręgosłupa. Nic na to nie poradzę, to wada nabyta.

#3 cień wiatru

cień wiatru

Zadomowiony

• Moderator
  • 13364 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 09:15

@Liana obawiam się, że potrzeba przynależności do grupy, uznanie, akceptacja itd są wpisane w skład cech osobowości i nie zabijesz tego w sobie. Zawsze będziesz odczuwać presję, że ktoś coś pomyślał, kwestia tylko nabycia dystansu i krytycznego spojrzenia czy aby ten ktoś ma rację myśląc negatywnie o tobie i kwestia oceny (obiektywnej, nie lękowej) czy faktycznie myśli w ten sposób.

Co do mnie - moja potrzeba akceptacji w grupie jest ujemna, co oznacza, że nie tylko nie potrzebuję tego, ale opinia innych jest mi obojętna. Uważam, że postępuję w życiu wg zasad etycznych, nie krzywdzę innych, jeśli coś mnie przerasta wycofuję się. Moje zasady są proste jak konstrukcja cepa, jeśli się komuś to podoba to dobrze, jeśli nie - drugie dobrze. I jestem zadowolony.
  • Liana lubi to

#4 SmacznyKeksik

SmacznyKeksik

Bywalec

• Bywalec
  • 521 postów
  • Imię:Magda

Napisano 18 lipiec 2019 - 09:16

Wg. piramidy potrzeb Maslowa brakuje mi samorealizaji i szacunku oraz uznania.

Poza tym terapia schematów dobrze określa też mój naważniejszy problem emocjonalny - deprywacja emocjonalna. Dopiero to podejście dobrze opisuje ten problem, nie spotkałam się w żadnym innym nurcie z tak dogłębnym opisem tego problemu. To właśnie to sprawia, że nawet wśród bliskich czuję się jak za szklaną szybą.

Emocjonalna deprywacja to dezadaptacyjny, wyuczony w procesie rozwoju schemat, który rodzi poczucie, że czegoś Ci brakuje. Świadczy ona o tym, że Twoje potrzeby emocjonalne, potrzeba wsparcia i troski są zaniedbane, co w efekcie prowadzi do uczucia samotności, pustki, poczucia braku zrozumienia. Emocjonalnej deprywacji towarzyszy przygnębiające i uciążliwe przekonanie, że jesteś skazany na samotność, pozbawiony szansy na bycie kochanym, czy też poczucie, że nikomu nie zależy na Tobie na tyle, by zatroszczyć się o Ciebie, okazując Ci ciepło i wsparcie.

Źródło: http://www.humanskil...lna-deprywacja/

Najbardziej wyczerpujące książki na (między innymi) ten temat to ksiażki J. Younga

• Liana lubi to

#5 WhiteBlankPage

WhiteBlankPage

Zadomowiony

• Bywalec
  • 3328 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 09:53

MI brakuje po prostu wewnętrznej motywacji do działania. 

Za głośno? Co jest za głośne? Tylko cisza. Cisza, w której się człowiek rozpada jak w próżni.

#6 victoria

victoria

...se ne vrati...

• Bywalec
  • 9073 postów
  • Imię:tak

Napisano 18 lipiec 2019 - 10:06

A ja wciąż poszukuję sensu w życiu i znaleźć go nie mogę :mellow:

• Milkyway lubi to
nie mam nic do powiedzenia

#7 Daniela2018

Daniela2018

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2139 postów
  • Imię:Daniela

Napisano 18 lipiec 2019 - 10:34

Niby mam akceptację i szacunek w pracy oraz zrozumienie... doczekałam się mnóstwa pochwał i docenienia tego, co robię i jak  robię, jednak w życiu osobistym brakuje mi czegoś...

Dobrze, że  @SmacznyKeksik wyciągnęła na powierzchnię teorię o deprywacji emocjonalnej i tu doszukałam się i znalazłam swoje braki i potrzeby:

Świadczy ona o tym, że Twoje potrzeby emocjonalne, potrzeba wsparcia i troski są zaniedbane, co w efekcie prowadzi do uczucia samotności, pustki, poczucia braku zrozumienia. Emocjonalnej deprywacji towarzyszy przygnębiające i uciążliwe przekonanie, że jesteś skazany na samotność, pozbawiony szansy na bycie kochanym, czy też poczucie, że nikomu nie zależy na Tobie na tyle, by zatroszczyć się o Ciebie, okazując Ci ciepło i wsparcie.

Tak, ostatnio brakuje mi tego... chociaż wciąż widzę, że czuję się potrzebna i doceniana, jednak "tego czegoś, jakiegoś smaczku" wciąż mi brakuje... a domagać się nie umiem, nie potrafię...

Użytkownik Daniela2018 edytował ten post 18 lipiec 2019 - 20:51

#8 Wisienka770330

Wisienka770330

Zadomowiony

• Bywalec
  • 15742 postów
  • Imię:Kasia

Napisano 18 lipiec 2019 - 10:58

Normalności opartej na szacunku, akceptacji, miłości ze strony ojca;
poczucia bezpieczeństwa;
Życia bez ataków agresji ze strony ojca;
Zdrowia;
możliwości wyrażania bez lęku swojego zdania, uczuć;
troski; przytulenia w trudnych chwilach;
Asertywności;
Dobrego słowa na swój temat;
Pozytywnego myślenia innych ludzi na mój temat(na których mi zależy bardzo);
Bliskości fizycznej;
Bliskości emocjonalnej;
Większego zrozumienia ze strony ludzi a raczej chęci i siły wewnątrz z ich strony do większego wgłębienia się w przyczyny moich pewnych zachowań;
Asertywności;
Większej odwagi w wyrażaniu swoich opinii;
Życia bez poczucia winy wobec ojca i innych ludzi których nie spełniam oczekiwań choć skrycie czuję się troszkę dumna z siebie jakim jestem człowiekiem (tylko nie mogę dać tego po sobie poznać);
Osób które odeszły chociaż zawsze będę w moich myślach i sercu💙.
Dziecka, brata, drugiej strony..., ojca kochające jakiego pamiętam z dzieciństwa i wczesnej dorosłości;
Gry na gitarze;
Częstszych wyjazdów w góry, nad morze, do Torunia;
Jazdy konnej;
Gry w bilard;
Niebieskich sexi bluzek;
Tańca, częstszych niż raz w roku wyjazdów na koncerty Agnieszki;
Kąpieli w wannie z szampanem;
Gry w ping ponga;
Jazdy na motorze;
Życia dla siebie zgodnie ze swoimi potrzebami wewnątrz;(bez zaspakajania wciąż oczekiwań innych ludzi);
I wiele innych rzeczy a przede wszystkim ludzi.
Ale staram się skupiać na tym co mam i cieszyć każdą chwilą.
Ale ten wątek uświadomił mi jak wiele rzeczy które kocham przez brak czasu już dawno nie robię.

Użytkownik Wisienka770330 edytował ten post 18 lipiec 2019 - 11:49

• Willow47 lubi to

#9 Tawak

Tawak

Bywalec

• Bywalec
  • 838 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 12:24

A ja wciąż poszukuję sensu w życiu i znaleźć go nie mogę

Nie szukaj, bo nie warto. Korzystaj z życia w miarę możliwości.

#10 victoria

victoria

...se ne vrati...

• Bywalec
  • 9073 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 12:58

@Tawak życie bez sensu jest bez sensu, także nadal będę próbowała go znaleźć...

• molenka lubi to

#11 Daniela2018

Daniela2018

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2139 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 13:05

czy_na_pewno_wykorzystujesz_zycie_na_max

najwieksza_glupota_ludzka_bac_sie_co_102

• Milkyway lubi to

#12 Liana

Liana

Zadomowiony

• Bywalec
  • 6336 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 13:13

@victoria współczuję...sama pamiętam ten stan i wiem, że do najmilszych nie należy. Nie wiem do końca jak odnalazłam swój sens...po prostu powoli we mnie zakiełkowała chęć życia,  spojrzenie na pewne sprawy zmieniło się. Raczej nie szukałam sensu życia bo nie wierzyłam w jego ponowne istnienie ale przemiana zaczęła się ode mnie od mojego wnętrza.

Wypisaliście potrzeby...co możecie zrobić aby je zaspokoić?

W moim przypadku jest zrzucenie opinii na mój temat jako "skarbu" jakiego noszę w sobie...nie przejmowanie się ludźmi, którzy przestali mi mówić "cześć" na ulicy. Spróbowanie żyć w lokalnej społeczności a nie izolowanie się od nich. Jednak wydaje mi się to strach nie do pokonania...

• molenka, Wisienka770330 i cień wiatru lubią to

#13 victoria

victoria

...se ne vrati...

• Bywalec
  • 9073 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 13:18

@Liana mam chęc do zycia i żyję jako tako :) nastroj też mam często w miarę dobry lub znośny, ale to tylko posuwanie się do przodu bez większego sensu. Żyję pełnią życia, ale to zycie jest pozbawione barw. Najadam się posiłkiem, ale jest on bez smaku. Tak to mniej więcej wygląda...

• beatkaok, Complicated_85 i Liana lubią to

#14 Tawak

Tawak

Bywalec

• Bywalec
  • 838 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 14:59

@victoria
Trzeba sobie w życiu ustawić jakiś cel. Ja go mam - zdobyć jak najwięcej dóbr, pieniędzy dla córki. Nie jest to łatwe przy moich mizernych możliwościach, braku talentów.
Życie dla samego siebie, dla własnych przyjemności nie jest już dla mnie celowe. Nie było też osiągalne.

@Liana
Nie mam potrzeb wyższego rzędu, za wyjątkiem papierosów.
Moje braki mają charakter fizyczny i nieusuwalny.

Użytkownik Tawak edytował ten post 18 lipiec 2019 - 15:01

#15 Sebastian89

Sebastian89

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 68 postów
  • Imię:Nikt

Napisano 18 lipiec 2019 - 15:28

Brakuje chęci...

#16 Daniela2018

Daniela2018

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2139 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 16:30

Wypisaliście potrzeby...co możecie zrobić aby je zaspokoić?

Boziuniu, Liana zadajesz coraz trudniejsze pytania :)

Ja po prostu żyję... tu i teraz, biorę życie takie jakie jest. To właśnie ono weryfikuje mi moje potrzeby i ich zaspokajanie. Nie planuję nic odległego.

Marzenia, które kiedyś miałam - dały radość i spełnienie. Jestem bardzo wdzięczna losowi za to, że takie radości miałam.... pozostały miłe wspomnienia. :)

Z najbliższymi żyję w zgodzie i wzajemnym zrozumieniu i w razie potrzeby we wsparciu...

Nie mam aż tak wygórowanych wymagań, znoszę i przyjmuję to, co życie przynosi... i dziękuję za każdy dobrze wypełniony dzień, za przyjaciół i rodzinę, za telefony od znajomych z pytaniem: co u Ciebie, za propozycję spaceru lub spotkania na herbatkę popołudniową.

Otaczam się raczej życzliwymi ludźmi... dziękuję też za dobre sąsiedztwo, gdy zapukają by pożyczyć przysłowiową szklankę cukru.

Od toksycznych ludzi odgrodziłam się i nie żałuję.

Kryzys odosobnienia i pragnienia ciszy i spokoju (w tym gorszym okresie) minął na szczęście. Jeżeli teraz potrzebuję takich dni, to też je mam w razie potrzeby - potrafię o tym mówić rodzinie i znajomym.

• molenka, Wisienka770330, cień wiatru i 1 inna osoba lubią to

#17 Marek123

Marek123

Weteran forum

• Bywalec
  • 1159 postów
  • Gadu-Gadu:10566169
  • Imię:Marek

Napisano 18 lipiec 2019 - 17:12

Tylko kogoś obok do kochania.

• Wisienka770330 lubi to

#18 Daniela2018

Daniela2018

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2139 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 17:17

Oto recepta na bycie radosnym, spełnionym i szczęśliwym.... oby jak najczęściej Was to spotykało! :wub:

38738016_682375418796220_650958400584574

@Marek123, obyś jak najszybciej znalazł ten Obiekt!!! :)

• Wisienka770330, Milkyway i cień wiatru lubią to

#19 Marek123

Marek123

Weteran forum

• Bywalec
  • 1159 postów
  • Gadu-Gadu:10566169
  • Imię:Marek

Napisano 18 lipiec 2019 - 17:18

Dzięki. ale niemożliwe.

• Tawak lubi to

#20 cień wiatru