Skocz do zawartości

Zdjęcie

Migrena

ból głowy światłowstręt wymioty

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8052 postów
  • Imię:Willow

Napisano 28 kwiecień 2019 - 19:48

Witajcie,

od wielu lat walczę z uporczywymi migrenami. Niestety choroba jest w mojej rodzinie od zawsze. Chorują kobiety i mężczyźni. Ostatnio dwa ataki miał mój synek. 

Zapraszam do merytorycznej rozmowy nt. metod leczenia migreny, sposobów jej zapobiegania, jak sobie radzicie i pomagacie w trudnych chwilach.

https://zdrowie.pap....reny-wyjasniona

http://pokonajbol.pl...glowy-i-migreny

https://www.mp.pl/pa.../150555,migrena

Z mojego doświadczenia wiem, że nie należy zwlekać z podaniem leku. Jak już migrena się rozszaleje trudno ją zatrzymać. Kto miał choć raz, ten wie. Dlatego przy pierwszych objawach należy zażyć tabletkę, zwykle na początku może to być ibuprofen. Herbatka miętowa ( o ile zapach nie przeszkadza ), termofor na żołądek i wątrobę i poleżeć w ciszy w zaciemnionym pokoju.

Jeśli do godziny nie przejdzie należy zażyć silniejszy lek. Zwykle są to tryptany ( Imigran, Imitrex, Sumatryptan, Migea itp.) Najlepiej w postaci sprayu do nosa lub czopka. W moim przypadku tabletka na tym etapie już odpada, zwymiotuję wszystko i nie jestem w stanie skontrolować ile leku zostało a ile poszło do toalety.

Zadziwiające ale na migrenowe bóle głowy doskonały jest plaster APAPu na czoło. O ile w tabletkach nie działa na mnie wcale o tyle w plastrze na czole robi robotę.

Czasami migrena jest tak silna, że nie jesteśmy w stanie opanować bólu. Dzwońcie po pogotowie. Nie czekajcie. Wielokrotnie lądowałam na SORze, pod kilkugodzinnymi kroplówkami, wyczerpana bólem i wymiotami.

Zapobieganie migrenie. 

Jeśli migrenie towarzyszy tzw. aura nie jest trudne. W momencie pojawienia się aury bierzemy tabletkę i to zwykle rozwiązuje problem.

Gorzej, jeśli ból atakuje nagle. Ja mam zawsze tabletkę p/bólową w torebce. 

A swego czasu lekarz neurolog przepisał mi leki zapobiegające migrenie. Są to leki zwykle na inne schorzenia, które jako skutek uboczny mają w działaniu zapobieganie skurczom naczyń mózgowych co w efekcie nie dopuszcza do gwałtownego rozkurczania tych naczyń, czyli migreny.

P.S. Czytałam artykuł, że ludzie z naszych stron cierpiący na migreny są tzw. mutantami genetycznymi, transformującymi się do znoszenia zimnych temperatur. Przyznaję szczerze, że nie mam chęci przystosowywania się w ten sposób. Na szczęście technologia nam pomaga technologicznymi wynalazkami typu goretex. No ale natura wie swoje.

Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#2 victoria

victoria

...se ne vrati...

• Bywalec
  • 8530 postów
  • Imię:EgzotycznE

Napisano 28 kwiecień 2019 - 20:39

Znam ten ból... Całe szczęście migreny już zaleczone i obecnie ich nie miewam :)

• Willow47 lubi to
nie mam nic do powiedzenia

#3 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8052 postów

Napisano 28 kwiecień 2019 - 21:27

@victoria a może podzielisz się czym się leczyłaś? jakie metody Ci pomagały a co nie działało?

Dołączona grafika

#4 victoria

victoria

...se ne vrati...

• Bywalec
  • 8530 postów
  • Imię:EgzotycznE

Napisano 28 kwiecień 2019 - 21:34

@Willow47 Miałam leczenie około 1,5 roku pod opieką neurologa. Brałam Divascan i przez jakiś czas Flunarizinum.

Leczenie polega na tym, ze przez jakis czas bierze sie leki i migreny powinny ustac - tak też się zadziało :)

Teraz jeśli w ogóle boli mnie głowa [bardzo rzadko], to jest to lekki ból, raczej taki ćmiący, ale i tak biorę procha [zwykły przeciwbolowy] gdy już się zaczyna coś dziać.

Zanim zaczęłam się leczyć miałam silne migreny z mdłościami kilka razy w miesiącu. Raz mnie nawet karetka zabierała z ulicy :/

• Willow47 lubi to
nie mam nic do powiedzenia

#5 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8052 postów

Napisano 28 kwiecień 2019 - 21:54

A u mnie migreny ustały jak któryś z kolei lekarz zauważył, że za każdym razem na SORze mam bardzo niski poziom potasu. Teraz łykam grzecznie Kaldyum i migren prawie nie ma. 

Dołączona grafika

#6 Speedy95

Speedy95

Naczelny Szczur (El Presidento Szczurolandii)

• Bywalec
  • 4251 postów
  • Gadu-Gadu:48162724
  • Imię:Michał

Napisano 02 maj 2019 - 21:17

mi też na szczęście już przeszła.

Nie po to jesteśmy mózgiem obdarzeni by godność swą na drobne zamienić 
Ty mi pomożesz i ja ci pomogę raźniej będzie walczyło się z wrogiem 
Bo czasy srogie ja dam lek na zmęczoną duszę Ewenement Selecta
Vienio i Pele - To dla moich ludzi feat Gutek, Luis.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ból głowy, światłowstręt, wymioty

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych