Skocz do zawartości

Zdjęcie

Migrena

ból głowy światłowstręt wymioty

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8268 postów
  • Imię:Willow

Napisano 28 kwiecień 2019 - 19:48

Witajcie,

od wielu lat walczę z uporczywymi migrenami. Niestety choroba jest w mojej rodzinie od zawsze. Chorują kobiety i mężczyźni. Ostatnio dwa ataki miał mój synek. 

Zapraszam do merytorycznej rozmowy nt. metod leczenia migreny, sposobów jej zapobiegania, jak sobie radzicie i pomagacie w trudnych chwilach.

https://zdrowie.pap....reny-wyjasniona

http://pokonajbol.pl...glowy-i-migreny

https://www.mp.pl/pa.../150555,migrena

Z mojego doświadczenia wiem, że nie należy zwlekać z podaniem leku. Jak już migrena się rozszaleje trudno ją zatrzymać. Kto miał choć raz, ten wie. Dlatego przy pierwszych objawach należy zażyć tabletkę, zwykle na początku może to być ibuprofen. Herbatka miętowa ( o ile zapach nie przeszkadza ), termofor na żołądek i wątrobę i poleżeć w ciszy w zaciemnionym pokoju.

Jeśli do godziny nie przejdzie należy zażyć silniejszy lek. Zwykle są to tryptany ( Imigran, Imitrex, Sumatryptan, Migea itp.) Najlepiej w postaci sprayu do nosa lub czopka. W moim przypadku tabletka na tym etapie już odpada, zwymiotuję wszystko i nie jestem w stanie skontrolować ile leku zostało a ile poszło do toalety.

Zadziwiające ale na migrenowe bóle głowy doskonały jest plaster APAPu na czoło. O ile w tabletkach nie działa na mnie wcale o tyle w plastrze na czole robi robotę.

Czasami migrena jest tak silna, że nie jesteśmy w stanie opanować bólu. Dzwońcie po pogotowie. Nie czekajcie. Wielokrotnie lądowałam na SORze, pod kilkugodzinnymi kroplówkami, wyczerpana bólem i wymiotami.

Zapobieganie migrenie. 

Jeśli migrenie towarzyszy tzw. aura nie jest trudne. W momencie pojawienia się aury bierzemy tabletkę i to zwykle rozwiązuje problem.

Gorzej, jeśli ból atakuje nagle. Ja mam zawsze tabletkę p/bólową w torebce. 

A swego czasu lekarz neurolog przepisał mi leki zapobiegające migrenie. Są to leki zwykle na inne schorzenia, które jako skutek uboczny mają w działaniu zapobieganie skurczom naczyń mózgowych co w efekcie nie dopuszcza do gwałtownego rozkurczania tych naczyń, czyli migreny.

P.S. Czytałam artykuł, że ludzie z naszych stron cierpiący na migreny są tzw. mutantami genetycznymi, transformującymi się do znoszenia zimnych temperatur. Przyznaję szczerze, że nie mam chęci przystosowywania się w ten sposób. Na szczęście technologia nam pomaga technologicznymi wynalazkami typu goretex. No ale natura wie swoje.

Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#2 victoria

victoria

...se ne vrati...

• Bywalec
  • 9098 postów
  • Imię:tak

Napisano 28 kwiecień 2019 - 20:39

Znam ten ból... Całe szczęście migreny już zaleczone i obecnie ich nie miewam :)

• Willow47 lubi to
nie mam nic do powiedzenia

#3 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8268 postów

Napisano 28 kwiecień 2019 - 21:27

@victoria a może podzielisz się czym się leczyłaś? jakie metody Ci pomagały a co nie działało?

Dołączona grafika

#4 victoria

victoria

...se ne vrati...

• Bywalec
  • 9098 postów
  • Imię:tak

Napisano 28 kwiecień 2019 - 21:34

@Willow47 Miałam leczenie około 1,5 roku pod opieką neurologa. Brałam Divascan i przez jakiś czas Flunarizinum.

Leczenie polega na tym, ze przez jakis czas bierze sie leki i migreny powinny ustac - tak też się zadziało :)

Teraz jeśli w ogóle boli mnie głowa [bardzo rzadko], to jest to lekki ból, raczej taki ćmiący, ale i tak biorę procha [zwykły przeciwbolowy] gdy już się zaczyna coś dziać.

Zanim zaczęłam się leczyć miałam silne migreny z mdłościami kilka razy w miesiącu. Raz mnie nawet karetka zabierała z ulicy :/

• Willow47 lubi to
nie mam nic do powiedzenia

#5 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8268 postów

Napisano 28 kwiecień 2019 - 21:54

A u mnie migreny ustały jak któryś z kolei lekarz zauważył, że za każdym razem na SORze mam bardzo niski poziom potasu. Teraz łykam grzecznie Kaldyum i migren prawie nie ma. 

Dołączona grafika

#6 Speedy95

Speedy95

Naczelny Szczur (El Presidento Szczurolandii)

• Bywalec
  • 4530 postów
  • Gadu-Gadu:48162724
  • Imię:Michał

Napisano 02 maj 2019 - 21:17

mi też na szczęście już przeszła.

Nie po to jesteśmy mózgiem obdarzeni by godność swą na drobne zamienić 
Ty mi pomożesz i ja ci pomogę raźniej będzie walczyło się z wrogiem 
Bo czasy srogie ja dam lek na zmęczoną duszę Ewenement Selecta
Vienio i Pele - To dla moich ludzi feat Gutek, Luis.

#7 Speedy95

Speedy95

• Bywalec
  • 4530 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 01:01

Po raz kolejny wczoraj miałem ból głowy i to nie pierwszy raz w ciągu tego miesiąca.

#8 dopołowy

dopołowy

Zadomowiony

• Bywalec
  • 1606 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 07:34

Migrena to nie jest zwykły ból głowy. Byłeś u lekarza? Tak często głowa nie powinna boleć.

#9 Speedy95

Speedy95

• Bywalec
  • 4530 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 08:52

Kazała sprawdzać ciśnienie a jest ono w normie i o dziwo boli mnie głowa po płaczu
Ale nie jak zwykle w okolicach oczu ale też w innych miejscach głowy czasami tam gdzie
Prawa półkula mózgu czasami tam gdzie lewa a czasem w okolicach potylicy to nie jest
Normalne dodając do tego moczenie nocne bo jest tak: pije cokolwiek bo płacze mocno
No i mam suchote w ustach potem nie czuje żadnego parcia na pęcherz zero zupełne naprawdę
Wtedy nie mogę załatwić potrzeby potem co noc to samo a najgorzej jest jak mam
Koszmary senne a do urologa nie potrafię pójść bo mam blokadę psychiczną niestety.

Użytkownik Speedy95 edytował ten post 25 czerwiec 2019 - 08:55

#10 cień wiatru

cień wiatru

Zadomowiony

• Moderator
  • 13365 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 08:56

@Speedy95 mózg potrzebuje wodę. Pij przynajmniej półtora litra dziennie, przy takich temperaturach ludzi boli głowa często na skutek odwodnienia.

#11 dopołowy

dopołowy

Zadomowiony

• Bywalec
  • 1606 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 09:00

Proponuję jednak wybrać się do lekarza. Znam to uczucie blokady, ale trzeba zacisnąć zęby i iść, bo tutaj się rozchodzi o twoje zdrowie. 

A przy takim ubytku wody + temp. powinno pić się przynajmniej 1,5l wody na 30kg masy ciała.

#12 Speedy95

Speedy95

• Bywalec
  • 4530 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 09:01

Tyle że u mnie ten ból jest z innej przyczyny bo pije ile należy tylko u mnie to jest
Z nerwów bo jak opowiadałem ostatnio psycholożce z PCPRu (bo dostałem zaproszenie
Od PCPRu na spotkanie z drugim psychologiem) to nie dziwiła się wcale czemu jest jak jest.

#13 cień wiatru

cień wiatru

Zadomowiony

• Moderator
  • 13365 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 09:04

Rozumiem. Ale ostatnio chyba częściej odczuwasz takie dolegliwości? Może powinieneś brać doraźnie benzo jeśli przewidujesz presyjne sytuacje, spotkania. Chyba, że czujesz napięcie cały czas no to trzeba to jakoś znieść lekami.

#14 Speedy95

Speedy95

• Bywalec
  • 4530 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 09:15

Proponuję jednak wybrać się do lekarza. Znam to uczucie blokady, ale trzeba zacisnąć zęby i iść, bo tutaj się rozchodzi o twoje zdrowie. 
A przy takim ubytku wody + temp. powinno pić się przynajmniej 1,5l wody na 30kg masy ciała.

Nie da się sorry ale nie da się bo nie wierzę w siebie bo nikt we mnie nie wierzy...

Rozumiem. Ale ostatnio chyba częściej odczuwasz takie dolegliwości? Może powinieneś brać doraźnie benzo jeśli przewidujesz presyjne sytuacje, spotkania. Chyba, że czujesz napięcie cały czas no to trzeba to jakoś znieść lekami.

Biorę chlorprothixen który jest silnym lekiem przeciwlękowym oraz parogen który jest antydepresantem ponoć dobrym i neurotop a zmian leków nie chcę bo się ich boję niestety..

#15 dopołowy

dopołowy

Zadomowiony

• Bywalec
  • 1606 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 09:18

@Speedy95 Słuchaj, ja ci tylko napisałam co powinno się w takiej sytuacji zrobić. A ty zrobisz sobie co zechcesz. To nie jest kwestia wiary, a rozsądku. 

#16 Speedy95

Speedy95

• Bywalec
  • 4530 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 09:21

Chodzi mi o to że ja nie wierzę w siebie.
Zresztą przepraszam że ciebie wkurzyłem..

#17 dopołowy

dopołowy

Zadomowiony

• Bywalec
  • 1606 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 09:48

@Speedy95 ale mnie nie zdenerwowałeś. Przecież nic nie zrobiłeś mi ;) . Może się tak wydawać, źle dobrałam słowa. Luzik arbuzik. 

#18 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8268 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 13:59

@Speedy95 kwestia picia wody w odpowiedniej ilości to co innego niż brak wiary w siebie...pij tę wodę aż do bólu, ile tylko dasz rady....wiem z własnego doświadczenia, że picie wody pomaga. Również w stresie. 

Na koszmary senne pomaga chłód w pokoju w którym śpisz, brak telewizora i ostatni posiłek najpóźniej 4 godziny przed snem. Oczywiście telefon i komputer w drugim pokoju zostawiamy.

Dołączona grafika

#19 Speedy95

Speedy95

• Bywalec
  • 4530 postów

Napisano 25 czerwiec 2019 - 14:10

tyle że jak ktoś ma taki układ domu jak ja czyli studio w pokoju to to nie wykonywalne a ojciec mi tego nie zrobi bo nie chce

nic od niego bo jestem do niego zrażony a z kolei chłód też nie możliwe wiesz czemu? bo mam pokój na poddaszu ponieważ

sorry ale nie mieszkam w luksusach bo tak: łóżko mam duże ale się sypie, fotel mam od sąsiada taki z szopy bo nie stać mnie

no i to nie tylko bo mam beznadziejne okna które w zimę są spoko ale w lato jak na dworze jest te 36 stopni to u mnie jest

39 stopni bo jest 3 stopnie więcej i od tego że jestem na poddaszu i od tego że mam okna które są jakie są a co do kompa

nie mam drugiego pomieszczenia bo przenieść tam telewizor, 2 kompy i sampler z całym osprzętowieniem do robienia muzyki

ponieważ sorry ale mam dom urządzony przez mojego "kochanego" tatusia tak że rzygam i nim i jego budownictwem i wgl

nie zdziwiłbym się jakby z roboty go wywalili za to że on by coś zepsuł bo wszystko co on zrobi się sypie w domu nawet

sypią się przełączniki od światła i on jeszcze zwala winę na mnie i mamę a po mojemu to on jest nic nie potrafi zrobić niestety.

#20 sebastian86

sebastian86

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 22 postów
  • Imię:Sebek

Napisano 22 listopad 2019 - 12:58

u mnie wystepuje codziennie uczucie pulsowania mozgu , sciskania i falowania , czasem towarzyszy temu uczucie goracej glowy. czy to jest migrena czy jednak jakis zespol psychosomatyczny?

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ból głowy, światłowstręt, wymioty

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych