Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

nurt Vanitas

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Speedy95

Speedy95
  • Imię:Michał

Napisano 20 kwiecień 2019 - 22:48

cóż zacząłem się interesować tym nurtem gdy przesłuchałem jedną z piosenek Anatoma o tym samym tytule samo słowo Vanitas z łaciny oznacza - Marność - rozwinięcie jego to - Vanitas vanitatum et omnia vanitas - czyli - Marność nad marnościami i wszystko marność - ciekawi mnie on bo cały ten nurt skupia się na tym że od uciech materialnych ważniejsze są te duchowe posłużę się tak wgl słowami Anatoma "wszystko marne, jeśli marny Duch" i to prawda jeśli mamy marną duszę przepełnioną grzechem to choćbyśmy dawali na tace funty o wysokim nominale czy jakąś inną wysoko cenioną walutę nie mamy szansy odkupienia się odkupienie można zdobyć tylko modlitwą oraz chęcią poprawy no i staraniami żadna kasa nam nie da wybawienia od grzechów inna sprawa że to w jakich ciuchach jesteśmy czy brudnych czy czystych to także nie ma znaczenia możemy nosić garniaki Hugo Boss'a a tak naprawdę to i tak wobec Boga będziemy tylko grzesznikami luksusy inne też dla Boga nie mają żadnego znaczenia jeśli my 
nie zechcemy być ludźmi to jakiekolwiek dobra materialne są bez znaczenia ponieważ wszystko to jest marną pociechą więc czasem lepiej się zastanowić nad tym co jest dla nas ważne czy to co posiadamy no albo to kim my wgl jesteśmy a inna strona tego nurtu jest taka że przedstawia on też nieuchronność przemijania i że to co mamy prędzej czy później stracimy niestety ale taka prawda to wszystko co mamy nie jest wieczne ja wybrałem dla siebie postać szczura ponieważ uważam siebie za grzesznika nie za tak radykalnego jak z definicji tego symbolu ale cóż grzesznikiem jestem jestem w sensie takimże wiele razy raniłem ludzi słowami (bo nerwy) i lubiłem alkohol (go rzuciłem 4 miesiące temu i nie chcę więcej go tykać) poza tym jeszcze była kodeina (ją też i od 5 lat jestem czysty) no i tytoń wciąż jest i niestety nie wiem jak go rzucić lecz pragnę odkupić swoje winy i dla mnie to co mamy nie jest wszystkim prawdziwa wartość jaka jest na tym świecie to nie to co my posiadamy lecz wiara, przyjaźń i miłość bez tego się nie da i człowiek jest marny jeśli myśli że kasa jest największą definicją wartościowości człowieka bo i bez tego można mieć jakąś wartość tylko trzeba się jakoś postarać ponieważ nasze starania są najważniejsze drugiego sposobu na pokonanie marności to tylko i wyłącznie nasze starania które są najważniejsze tak uważam i możecie uznać mnie za durnia jakiegoś ale wszystko co mamy jest marne tak naprawdę jeśli zapominamy o Bogu.

#2 Tomek

Tomek

Napisano 20 kwiecień 2019 - 23:28

Motyw vanitas jest ogólnie bardzo często spotykany w literaturze średniowiecznej.
Podobnie jak memento mori czy panta rhei symbolizuje przemijajacy czas i nieuchronnosc śmierci.
  • Tawak i Speedy95 lubią to

#3 Tawak

Tawak

Napisano 21 kwiecień 2019 - 11:43

Mnie interesują te bardzie nowoczesne nurty katolicyzmu. Bardzo ciekawy jest ten nurt, który stara się uzasadnić wykluczenie ze wspólnoty wiernych ludzi mniej zaradnych o proweniencji miejskiej: Józef Tischner,Józef Bocheński, Karol Wojtyła, Josemaría Escrivá.