Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Lęk przed pracą?

lęk depresja nerwica ergofobia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Old Igi

Old Igi

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 04 grudzień 2018 - 15:36

Witajcie.

Zwracam się do Was z prośbą o jakieś opinie, albo sposoby na radzenie sobie z tym cholerstwem.

Problemy z nerwicą lękową mam już od 12 lat. 15 lat temu przeżyłem mocne załamanie nerwowe i wpadłem w depresję.

Przez kilka lat chodziłem na psychoterapie - grupowe i indywidualne. Brałem też leki przez 2 lata, ale nie czułem żadnych zmian. Teraz też chodzę do psychoterapeuty jak mam pieniądze, czyli raz na 2-3 tygodnie.

Kilka dni temu trafiłem w internecie na termin ergofobia, czyli lęk przed pracą i obawiam się, że ten problem może mnie dotyczyć.

Te kilkanaście lat temu, odkąd ukończyłem szkołę średnią, nie umiałem w żadnej pracy wytrzymać dłużej niż kilka miesięcy. Ciągle chciało mi się spać, ciężko mi było wywiązać się z obowiązków i czułem duży lęk, szczególnie rano przy przebudzeniu. 5 lat temu otworzyłem własną działalność i całkiem dobrze zarabiałem, bo były to 2-3 średnie krajowe, ale w końcu nie wytrzymałem tego lęku i się posypało. Wpadłem w długi na ponad 100 tys. złotych i teraz powinienem zapieprzać za dwóch, żeby nie stoczyć się do końca, a zamiast tego realizacja każdego nowego projektu budzi we mnie taki lęk, że automatycznie robię wszystko, żeby go nie zrealizować albo nie dokończyć. Zawodzę siebie, swoich bliskich i klientów.

Boję się, że skończy się to bardzo źle. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

#2 cień wiatru

cień wiatru

cieniu

• Moderator
  • 6829 postów
  • Imię:Michał

Napisano 04 grudzień 2018 - 18:12

Witaj.
Ten temat jest mi kompletnie obcy, ergofobia rozwija się na podłożu lękowym i z tego co wyczytałem leczy się ją za pomocą psychoterapii zwanej ekspozycją i reakcją na bodziec.
Myślę, że to temat do konkretnej rozmowy z psychoterapeutą.
  • Complicated_85 lubi to
Zgubić się to nic strasznego.
Nie szukać drogi - to jest porażka...

#3 Abc752

Abc752

Bywalec

• Bywalec
  • 782 postów
  • Imię:Magda

Napisano 05 grudzień 2018 - 10:01

Zastanów się, z czego wynika twoja ergofobia. Czy na przykład z narcystycznego lęku przed negatywną oceną i porażką albo z lęku przed ludźmi? Im szybciej zidentyfikujesz przyczynę tego lęku, tym szybciej będziesz mógł nad tym pracować. Ale pracować można tylko w praktyce.

Przez wiele lat byłam teoretykiem rozwoju osobistego, przeczytałam tony książek psychologicznych, ale to wszystko na nic dopóki nie skonfrontowałam swoich lęków z praktyką życia i pracy..
  • molenka lubi to

#4 anche

anche

anche

• Moderator
  • 5139 postów

Napisano 09 grudzień 2018 - 16:40

Dziwi mnie, że zażywałes leki 2 lata, nie czułeś zmian, a Twój lekarz ich nie zmienił- po  ok. 3 tygodniach widać czy lek dziala czy nie, a już czas obserwacji 2 miesiące to max.

A jak jest teraz z lekami?

Jakie masz odczucia dotyczące terapii? Czujesz, że wspiera Cię w Twoim życiu?

Jak u Ciebie ze snem, jak się odżywiasz? 

szczęście nie jest dziełem przypadku ani darem bogów.
szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.
~ e. fromm