Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Szukam pomocy

depresja pomoc psychoterapia psycholog terapia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 selfvenom

selfvenom

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 265 postów
  • Imię:Oliwia

Napisano 04 listopad 2018 - 21:03

Witam was wszystkie kochane kotki, jak wie pewnie jakaś część użytkowników nie jestem na tym forum "od wczoraj", z depresją zmagam się już około 5-6 lat z przerwami. Znalazłam się w miejscu gdzie bez terapii ani rusz i spróbuję opisać teraz jak najdokładniej mój problem. Do moich zaburzeń należą: bardzo silna depresja, nerwica, zaburzenia odżywiania, lęk społeczny. Aktualnie od pół roku biorę symfaxin 225 mg na dobę.Mój stan początkowo po lekach rzeczywiście się poprawił ale niestety te słodkie czasy minęły. Aktualnie trudno mi jest podnieść się z łóżka, zaczęłam się na nowo samookaleczać chociaż myślałam że ten etap mam już za sobą. Przeprowadziłam się do Poznania i zaczęłam studia. Po przeprowadzce tak jak sobie zakładałam od razu znalazłam lekarza psychiatrę na miejscu który tak szczerze mówiąc ma mnie w dupie oraz dostałam skierowanie na psychoterapie. Zostałam zapisana niestety czekam "pod kreską" i niestety nic się nie zanosi że taki stan mojego oczekiwania miałby się zmienić w najbliższych dniach. Prywatnie na leczenie mnie nie stać. Jeżeli chodzi o grupy terapeutyczne to też takowa jest płatna tyle samo ile terapia indywidualna lub aktualne tańsze grupy wsparcia nie funkcjonują i także muszę czekać. Całe moje życie aktualnie staje na głowie aby zorganizować jakąkolwiek pomoc w odzyskaniu chociaż STABILNOŚCI W DEPRESJI nie mówiąc już o OGÓLNEJ STABILNOŚCI. Mam do was więc pytanie .... co w takiej sytuacji mogę zrobić ? Czy znacie jakieś inne możliwości podjęcia psychoterapii w jak najszybszym terminie ? Od razu zaznaczę że pobyt w szpitalu psychiatrycznym nie wchodzi w grę ze wględu na to że studiuję a przez to że "uczę się" dostaję pieniądze z PCPR na moje utrzymanie. Bez tych pieniędzy nawet szpital tak na dobrą sprawę nie wchodzi w grę bo po wyjściu z niego zostałabym na totalnym lodzie i sądzę że tylko utrudniłoby to moja obecną sytuację życiową. Czy i jak istnieją formy pomocy niesionej na uczelniach i czy macie może o tym jakieś informacje ?

Będę wdzięczna za każdą podpowiedz bo mam w głowie piekło. 

Problematyczna SelfVenom 

:(

#2 cień wiatru

cień wiatru

cieniu

• Moderator
  • 6327 postów
  • Imię:Michał

Napisano 05 listopad 2018 - 11:23

Odpisałem Ci rano na czacie. Niestety nie mam wiedzy na ten temat ale podniosę go, może ktoś inny pomoże. 

• selfvenom lubi to
Zgubić się to nic strasznego.
Nie szukać drogi - to jest porażka...

#3 dopołowy

dopołowy

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 257 postów

Napisano 05 listopad 2018 - 11:58

Cześć, nie wiem czy to w jakiś sposób pomoże, ale ostatnio rozmawiałam z koleżanką z pracy, która stażuje się w CIKu. Zgłaszają się do nich osoby z depresją, które zmagają się z problemem skoczyć - nie skoczyć. Oni mogą chyba tam zorganizować szybko jakąś wizytę. Nie wiem jak to dokładnie działa, bo nie zdążyłam jej o to wypytać, ale może coś takiego? 

Na jakiej uczelni studiujesz? 

Użytkownik dopołowy edytował ten post 05 listopad 2018 - 12:04

#4 Wisienka770330

Wisienka770330

przerwa kilkunastu miesięczna od aktywności na forum

• Bywalec
  • 12536 postów
  • Imię:Kasia

Napisano 05 listopad 2018 - 12:03

Na uczelniach nie wiem jak jest z taką pomocą, nie korzystałam nigdy studiując.
Ale w każdym większym mieście można uzyskać darmową pomoc w Poradniach zdrowia psychicznego.
Ja w taki sposób ratowałam się kiedyś mieszkając krótko w Toruniu.
Jeden telefon do poradni wystarczył i informacja że potrzebuje natychmiast pomocy, rozmowy z psychologiem i po godzinie mnie przyjęła pani psycholog.
To była jednorazowa pomoc w sytuacji kryzysowej, nie wiem czy na dłuższą terapię psychologiczną można liczyć w takich poradniach ale napewno pomogą.
W Poznaniu nie wiem czy nadal funkcjonuje taka pomoc w miejscu w którym też raz byłam, ale jest wspaniała psycholog w Poradni Przykościelnej na ul.Fredry.
Nie mam tam już nr tel, ale spróbuj się tam przejechać.
Jeśli nie tam, to poszukaj podobnych poradni zdrowia psychicznego.
Pomagają jak się przyjdzie dosłownie z ulicy.
Praktykowałam tylko 2 razy w życiu jak zostałam nagle sama w obcym mieście bez pomocy i perspektywy w złym stanie psych.
Trzymaj się Oliwia.
Zapytam jeszcze przez tel swojej psycholog ze Szczecina, wiem że ma znajomości w Poznaniu też, może coś podpowie.
Napiszę na priw jeśli się coś dowiem.
Chwilowo mam przerwę od forum, czego potrzebuje.
Ale czytam co kilka dni wątki, widzę że sytuacja jest trudna i poważna, wspólnymi siłami pomożemy.
Może jest ktoś na forum z Poznania???
Jeszcze dziś spróbuję się coś dowiedzieć.

Użytkownik Wisienka770330 edytował ten post 05 listopad 2018 - 12:17

• selfvenom lubi to

#5 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 7330 postów
  • Imię:Willow

Napisano 05 listopad 2018 - 12:22

Oliwia ja bym tam chyba codziennie dzwoniła i dopytywała. Albo jeśli masz możliwość to idź i pogadaj w 4 oczy. Wytłumacz w jakiej sytuacji się znajdujesz. Opowiedz o samookaleczeniach i dlaczego nie możesz do szpitala, czasami tak zadziała. 

Teraz uczelnie działają na swoich własnych zasadach, w jednych są lekarze i przychodnie w innych nie ma. Ale w dziekanacie powinni Ci udzielić szczegółowych informacji. Może Compli pomoże, ona pracuje w dziekanacie .....

Gdyby na Twojej uczelni nie było a studiujesz dziennie to wiem, że na AWFie zawsze są przychodnie różnych specjalnoßci dla studentów i uczniów.

• molenka i selfvenom lubią to
Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#6 selfvenom

selfvenom

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 265 postów

Napisano 05 listopad 2018 - 19:29

Cześć, nie wiem czy to w jakiś sposób pomoże, ale ostatnio rozmawiałam z koleżanką z pracy, która stażuje się w CIKu. Zgłaszają się do nich osoby z depresją, które zmagają się z problemem skoczyć - nie skoczyć. Oni mogą chyba tam zorganizować szybko jakąś wizytę. Nie wiem jak to dokładnie działa, bo nie zdążyłam jej o to wypytać, ale może coś takiego? 

Na jakiej uczelni studiujesz? 

Na akademii muzycznej - wydział wokalno-aktorski

Powiem ci ze to może byc naprawde dobry pomysł ... weszłam przed chwila na ich stronę w internecie i ze tego co widzę to zajmuja sie oni takimi rzeqczami jak np. TELEFON ZAUFANIA, więc może to jest dobre miejsce żeby spróbować coś zdziałać z tą rozmową i wgl. Całe sedno tej sprawy ejst takie ze potrzebuję  TERAPII a nie jednorazowego spotkania. Mój kolega jest w samorządzie studenckim ... poprosiłam go o pomoc, powiedział ze jutro na spotkaniu samorządu poruszy temat własnie jakiejkolwiek pomocy od strony uczelni dla osob które zmagają sie z depresją i takiej pomocy by potrzebowały, wiec jutro sie dowiem czy wgl jakaś pomoc istnieje a jezeli tak to jaka.

Użytkownik selfvenom edytował ten post 05 listopad 2018 - 19:43

• molenka lubi to

#7 selfvenom

selfvenom

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 265 postów

Napisano 05 listopad 2018 - 19:40

Generalnie to, udało mi się "cokolwiek" załatwić poprzez PCPR jako że jestem wychowanka z rodziny zastępczej, generalnie umówili mnie dopiero na 14.11 o godzinie 12:00 ALE .... w takim troszeczke innym sensie ... jako, nie gwarantuja mi psychoterapii tylko bardziej ta wizyta bedzie taka ze chcieliby sie "rozeznac" czy taka terapia wgl jest potrzebna. ZABAWNE BO PRZECIEŻ MOJE SKIEROWANIE OD PSYCHIATRY NIE WYSTARCZY ..... no ale trudno. Przynajmniej jest coś. 

• cień wiatru lubi to

#8 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 7330 postów
  • Imię:Willow

Napisano 05 listopad 2018 - 22:47

Nie wiem na ile jesteś otwarta ale przy parafiach działają poradnie rodzinne, np. u mnie w mieście są 3. A w nich psycholog i terapeuta. Nie pobierają pieniędzy. Możesz poszukać w lokalnych parafiach.

• molenka i Wisienka770330 lubią to
Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#9 jacek1209

jacek1209

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 61 postów
  • Imię:jacek

Napisano 06 listopad 2018 - 16:55

U mnie w Lublinie jest tak że aby znaleźć pomoc gdzie kolwiek to naturalnie trzeba czekać cholernie długo albo iść prywatnie , natomiast mamy placówkę leczenia uzależnień, gdzie są terapeuci i grupy terapeutyczne , tam jest za darmo , terminy nie są odległe , no i ludzie którzy tam pracują mają spore doświadczenie , także nie byle co , jedynym minusem jest to ze to dla osób borykajacych się z uzależnieniem , ale zawsze można coś wymyśleć, że np. mam depresję i zaczynam po coś sięgać i dlatego tu jestem ... Możliwe że nie pomoglem, to ze w moim mieście tak jest nie znaczy że u ciebie też,ale może akurat, pozdrawiam !

#10 Abc752

Abc752

Bywalec

• Bywalec
  • 711 postów
  • Imię:Magda

Napisano 06 listopad 2018 - 17:10

W Polsce jest bardzo słaby dostęp do pomocy psychoterapeutycznej, tak jak mówicie - albo jest dla uzależnionych, albo dla ofiar przemocy w rodzinie, albo dla ex- kryminalistów, ale dla zwykłego człowieka na nfz się dostac na terapię jest trudno :/

#11 Wisienka770330

Wisienka770330

przerwa kilkunastu miesięczna od aktywności na forum

• Bywalec
  • 12536 postów
  • Imię:Kasia

Napisano 06 listopad 2018 - 18:43

Z pomocą dla ofiar przemocy też nie jest zbyt łatwo.
Trzeba się nachodzić, naprosić aby uzyskać tą pomoc i jest to oczywiście pomoc krótkoterminowa ale zawsze.
W trakcie trwania procedury niebieskiej karty przysługiwało mi 6 spotkań z psychologiem.
A że w tym czasie nie byłam w stanie fizycznym nadającym się na dojazdy do Szczecina do swojej psycholog, ta pomoc przydała mi się.
Potem wróciłam na prywatną terapię.
Teraz mimo mych próśb, odmówili mi pomocy psychologicznej.
Chciałam przywrócić procedurę niebieskiej karty i mieć na miejscu dodatkowe wsparcie psychologiczne i opiekę policji, odmówili mi.
W ciągu ostatnich kilku tygodni złożyłam 7 wniosków z prośbą o przywrócenie procedury niebieskiej karty i inne wnioski do innych instytucji.
Cały czas odmowy.
Próbuje dalej.
Uważam że mimo trudnych procedur trzeba walić gdzie się da drzwiami i oknami aby uzyskać pomoc, nawet krótką.
Ja sporą część pieniędzy którą odkładam z dorywczej pracy przeznaczam na dojazdy do Szczecina i wizyty u psychologa bo tu gdzie mieszkam nie ma psychologa. Jest tylko psychiatra. A ja potrzebuję terapii psychologicznej na którą od 7 lat z przerwami uczęszczam.
Trudne to wszystko.
Wczoraj nie miałam z kim porozmawiać, pora była wcześnie wieczorna i odważyłam się pójść na plebanię i porozmawiałam chwilę z księdzem.
Parę razy korzystałam już z pomocy z rozmowy z księdzem.
Pomogło mi bardzo.
Policyjny psycholog jest tylko w sytuacjach bardzo poważnych i nie zawsze jest obecny, a moje obrażenia wcześniejsze nie wymagają opieki psychologicznej według policji.
Tzn moja psychika na skutek tych obrażeń nie wymaga opieki psychologicznej.
Także naprawdę trudno czasem samemu być z problemami, trudnymi myślami i szukać pomocy ale warto szukać.
Jestem silna myślę skoro radzę sobie w tej kwestii mimo braku wsparcia ze strony rodziny. Choć nie ukrywam że przerażają mnie krótkie momenty zwątpienia w swoje siły wewnętrzne i chwilowe kryzysy.
Uczę się coraz więcej samodzielnie sobie radzić aby nie czuć wstydu że jestem czasem słaba.
Poczucie wstydu jak okazuje słabość, wyrzuty sumienia że proszę o pomoc to mój problem.
Poza tym jestem trochę surowa dla siebie i cały czas pracuje nad jeszcze większą samodyscypliną.
Ale wracając do tematu, bo trochę popłynęłam z własnymi doświadczeniami z pomocą psychologiczną, należy szukać tej pomocy i czasem być wręcz upierdliwym i walić drzwiami i oknami aby uzyskać pomoc. To skutkuje.

Użytkownik Wisienka770330 edytował ten post 06 listopad 2018 - 21:43

• Willow47 i Feliks lubią to