Skocz do zawartości

Zdjęcie

Witaminy na depresję

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#61 sebastian86

sebastian86
  • Imię:Sebek

Napisano 11 sierpień 2020 - 22:15

Skoro już oficjalnie można stwierdzić że w moim przypadku żadne leki ani terapie nie mają sensu, coraz intensywniej rozważam "leczenie się" witaminami i suplementami. Bo i czemu nie, co mam do stracenia? Czy ktoś ma jakąś radę w tym temacie, oprócz tego co zostało już napisane w tym temacie?

stosuj duze dawki magnezu powyzej 500mg

#62 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 11 sierpień 2020 - 22:16

stosuj duze dawki magnezu powyzej 500mg

Dzięki za sugestię.

#63 sebastian86

sebastian86
  • Imię:Sebek

Napisano 11 sierpień 2020 - 22:17

Dzięki za sugestię.

i nie stosuj multwitaminy

• SadFrog lubi to

#64 dopołowy

dopołowy

Napisano 12 sierpień 2020 - 06:11

@Le Pentrec ech, jak już kupujesz witaminy, kupuj te, które są lekiem, one nie są droższe od komercyjnych, a masz pewność, że są lepiej przebadane laboratoryjnie.
  • ohnowow lubi to

#65 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 12 sierpień 2020 - 12:30

@Le Pentrec ech, jak już kupujesz witaminy, kupuj te, które są lekiem, one nie są droższe od komercyjnych, a masz pewność, że są lepiej przebadane laboratoryjnie.

A jakie to są, bo szczerze powiedziawszy nie znam się na tym totalnie?

Użytkownik Le Pentrec edytował ten post 12 sierpień 2020 - 12:30

#66 amino

amino

Napisano 12 sierpień 2020 - 12:31

@dopołowy co masz na mysli pisząć "te, które sa lekiem" ? suplementy z reguły sa zatwierdzane (jesli wogóle) jako suplementy, nie jako leki bo żeby coś było lekiem musi miec okreslone na co jest to lek i miec udowodnione działanie w tym kierunku, natomiast żeby preparat został zatwierdzony jako suplement musi miec udowodnione, że nie szkodzi (albo raczej, że nie udało się udowodnić, że szkodzi). Mało, który suplement może zostać w związku z tym zatwierdzony jako lek bo one zwykle spektakularnych własciwości leczniczych nie mają, więc cieżko byłoby udowodnić owe działania poprzez takie testy jakie sie na lekach prowadzi.

#67 Complicated_85

Complicated_85
  • Gadu-Gadu:3246621
  • Imię:Dominika

Napisano 12 sierpień 2020 - 12:37

@amino Są leki OTC - wydawane bez recepty. Tak, jak @dopołowy pisze - są lepiej przebadane laboratoryjnie. Mój magnez, który przyjmuję z Sanofi-Aventis jest właśnie takim lekiem.

Użytkownik Complicated_85 edytował ten post 12 sierpień 2020 - 12:38

• SadFrog lubi to
"Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się lęk". 

"Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad samym sobą".

#68 dopołowy

dopołowy

Napisano 12 sierpień 2020 - 12:43

@amino "te, które są lekiem", są jako lek klasyfikowane poprostu. Jak compli napisała. Mają szereg innych badań przeprowadzonych (choćby te, które wymagane są przy lekach), są bez recepty itp.

@Le Pentrec no nie wiem różne sa. Ja mówię zawsze, proszę wit. D lek, to samo z C i z magnezem. Wiem ze to brzmi beznadziejnie ale to tak się nazywa.

Użytkownik dopołowy edytował ten post 12 sierpień 2020 - 12:45

• Complicated_85 lubi to

#69 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 12 sierpień 2020 - 12:51

@Le Pentrec no nie wiem różne sa. Ja mówię zawsze, proszę wit. D lek, to samo z C i z magnezem. Wiem ze to brzmi beznadziejnie ale to tak się nazywa.

OK, dzięki. Ja i tak to będę przez internet kupował, to sobie doczytam dokładnie.
  • dopołowy lubi to

#70 amino

amino

Napisano 12 sierpień 2020 - 14:08

@dopołowy chciałam sie tylko upewnić, że nie miałaś na myśli tego, że jak z apteki to lek a jak nie to nie lek bo już sie spotkałam z takim podejsciem  ^_^  szczególnie, że napisałaś, że ceną sie nie róznią. Skoro ktoś sie pofatygował o cały ten proces i wszystkie formalno-badawcze procedury żeby preparat spełniał wymogi i został zaklasyfikowany jako produkt leczniczy to dziwnym by było gdyby się to nie odbiło na ich cenie, ja takich w każdym razie nie znam. To samo z suplementami, jesli zostanie zatwierdzony a nie tylko zgłoszony do rejestru to też zwykle odbija sie to na jego cenie.

W każdym razie jak ktoś chce sprawdzić z jakim produktem na do czynenia to

tu jest rejest produktów leczniczych: http://pub.rejestrym...e.csioz.gov.pl/ - najlepiej po kodzie EAN szukać, najcelniejsze wyniki wtedy

tu jest rejestr suplementów: https://rejestrzp.gis.gov.pl/  - tutaj dwie ostatnie kolumny mają znaczenie (tu jest opis co one oznaczają: https://powiadomieni.../instrukcja.pdf

Sa też firmy zajmujące się produkcją/wprowadzaniem na rynek suplementów, które są godne zaufania w miarę bo są na radarze konsumentów. Dotyczy to głównie firm zajmujacych się suplementami i odżywkami dla sportówców, bo w tym środowisku ludziom zależy na prawdziwych efektach tego co łykają, więc są skłonni dokładnie na własny koszt sprawdzić co im sie wciska, więc zlecają prywatnie badania w laboratoriach tych specyfików i taka firma będąc wciąż na radarze nie moze sobie pozwolić za bardzo na wałki i sprzedaż badziewia. Takie suplementy zwykle sa mocniejsze od tych standardowo sprzedawanych w aptekach bo wiadomo sportowcy potrzebują innych dawek skoro oczekują spektakularnych efektów. Ale o nazwy tych firm to Syriusa trzeba pytać. On w tym sie lepiej orientuje ode mnie.

P.S. I taką ciekawostę znalazłam przy okazji w necie : Na pudełku z lekiem oraz z suplementem diety kod kreskowy zaczyna się od cyfr 590 (dla preparatów wyprodukowanych w Polsce). Różnica występuje w kolejnych liczbach. W przypadku leku OTC w kodzie pojawiają się cyfry 9990. Natomiast w suplementach diety nie ma tej sekwencji.  

Użytkownik amino edytował ten post 12 sierpień 2020 - 14:10

#71 dopołowy

dopołowy

Napisano 12 sierpień 2020 - 16:21

@amino dziewczyno jak wino. W życiu nigdy tak nie myślałam, ba! Wręcz przeciwnie! Studia, kursy poszłyby na marne jakbym założyła, że w aptekach to tylko leki sprzedają, że tam samo dobro. Sprawdzam wszystko, zawsze, dokładnie zanim wpakuje to w swoj organizm. :P ale dzięki za troskę, zazwyczaj to ja wychodziłam z "upewnianiem się".

Co do cen, fajny kompleks witaminy B (b1 b6 i b2) kosztował 4.90 50 tabletek wiec nie jest to cena zaporowa, a sprawdził się.To samo magnez, za 9 zł również lek 50 tabletek. Wiec ceny są jakby nawet niższe czasem.

Ciekawostka, prywatne badania 5 odżywek białkowych roślinnych (5 różnych pomiarów - całkowite podstawy) kosztowałyby między 1500 a sky is the limit zł. Oczywiście próbki samodzielnie do laboratorium trzeba wysłać. Drogo. Takie ceny były jak ja się orientowałam 1.5 roku temu.

#72 amino

amino

Napisano 12 sierpień 2020 - 16:44

z tego co wiem to ludzie kombinuja mocno jak chca takie badania przeprowadzić, zwykle albo sami pracują gdzieś w tego typu labie albo mają bardzo dobre kontakty i tak to troche bokiem robią. Chociaz na pewno są i tacy co sa w stanie wywalić te kilka tysi żeby się upewnić, że ich w jajo nikt nie robi. Jak ktoś ćwiczy taką np. kulturystykę i startuje w zawodach to dla niego to priorytet żeby mieć pewność.

Co do cen to mi nic nie mówi magnez 50 tabletek 9zł - a co jest w tej tabletce ? ile tego magnezu ? w jakiej postaci ?

kompleks witB (B1 B6 B2) po 4,90 za 50 tabletek - to samo ? ile ich w tabletce ? 

Akurat co do magnezu czy wit. C to one są tak tanie w produkcji, że to zawsze bedą niskie ceny, chyba, że mówimy o magnezie w postaci chelatu to już róznie. Witamina B akurat w przypadku B1, B2 i B6, które wymianiełas też będzie tania, ale już B3 w postaci nikotynamidu (zamiast popularnego i źle tolerowanego kwasu nikotynowego), B9 w postaci folianu (zamiast kwasu foliowego) czy B12 w postaci metylokobalaminy (zamiast popularnej cyjanokobalaminy) już tanie nie będą i też cięzko dostępne. Nie zawsze, więc suplementy w najlepszej postaci  łatwo znaleźć a jeszcze żeby były zatwierdzone jako leki to już cud w niektórych przypadkach. Ja czasem wolę lepiej przyswajalną formę czy mniejsza ilość lub brak niepotrzebnych wypełniaczy niż etykietkę produkt leczniczy. Preferuję np. proszek lub kapsułki zamiast tabletek bo mi na zęby szkodzą wypełniacze z tabletek.

Użytkownik amino edytował ten post 12 sierpień 2020 - 16:46

#73 Wisienka770330

Wisienka770330
  • Imię:Kasia

Napisano 13 sierpień 2020 - 01:05

1. Witamina ż - życie i miłość do życia.
2. Witamina p1- przyjaźń
3. Witamina P2 - pasje i spełnienie marzeń
4. Witamina p3 - praca
5. Witamina k - koty i ich miłość każdego dnia, każdy gest, każde spojrzenie, każde rozrabianie, przytulenie, mruczenie...
6. Witamina S1 - sport w różnej postaci.
7. Witamina S2 - spacery
8. Witamina S3 - ......... (do domysłu)
9. Witamina O - .......... (do domysłu; ściśle powiązana z witaminą S3)
10. Witamina M1 - miłość (w różnej postaci - międzyludzka, przyjacielska, kocia, pieskowa, ptasia itp)
11. Witamina M2 - muzyka
12. Witamina M3 - modlitwa
13. Witamina G - gitara
14. Witamina S4 - słońce
15. Witamina T - taniec
  • SadFrog lubi to

#74 dopołowy

dopołowy

Napisano 13 sierpień 2020 - 04:36

No to dobrze amino, że coś preferujesz. Ja to rozumiem, że interesujesz się tematem i chcesz wszystkim jak najlepiej doradzić, przekazać wiedzę. Ilości substancji są takie jak za 4 zł - wiadomo. I oczywiście, że są lepsze, a bo magnez to w postaci cytrynianów najlepiej, a witaminę D w kroplach, a folie też w kroplach, a omegę w jakichś kapsach itd. A jedno z takim posiłkiem, a drugie na czczo, a trzecie najlepiej z tłustym, a inne z wodą. Jakich ze sobą nie łączyć, bo się wykluczają. Ja to wszystko wiem. Co z czym przyjmować, o jakiej porze, aby nie zmuliło albo za bardzo nie pobudziło. Tylko co z tego? To znaczy, że witamina z apteki jest zła? No nie.

Ja np jestem za tym aby jeść tak, aby suplementacja była tylko w ostateczności tj.  wit D - której często jest niedobór niestety i B12 jeśli ktoś jest weganem. Aby nie faszerować się, tylko spożywać dobrze zbilansowane posiłki. O ile wszystko jest w porządku,  wyniki badań krwi są ok, nie wskazują niedoborów, nie widzę sensu ładowania garści/szklanki supli co rano. Wiadomo już przy niedoborach, chorobach np. depresji przyjmują ludzie jakieś dawki supli, ale co z tego, jak większość nie zaczyna od podstaw czyli posiłków, czy zrobienia choćby badan itp. Łykanie rzeczy, bo tak jest napisane w internetach też jest bez sensu. Bo bez podstaw i tak nic to nie da. Jakie zajebiste i drogie by te suple by nie były. :3 także proponuje badania, zmienić dietę, a później pomyśleć o suplach. ;)

Użytkownik dopołowy edytował ten post 13 sierpień 2020 - 08:33

• ohnowow, amino i WhiteBlankPage lubią to

#75 amino

amino

Napisano 13 sierpień 2020 - 10:44

Nie napisałam, że witaminy z apteki są złe (chociaż mi osobiście nie podoba się, że większość jest w tabsach, czasem tylko w kapsułkach i bardzo rzadko w proszku czy płynie bez żadnych dodatków) tylko, że cena tych, które zostały sklasyfikowane jako lek najczęściej nie jest wcale taka sama jak tych bez tej etykiety jak twierdziłaś. Ale żeby to udowodnić/albo obalić trzeba by było skonfrontować te "nieleki" z tymi "lekami" albo o tej samej cenie - co dostajemy za te 4zł w jednym a co w drugim przypadku albo o tym samym składzie, postaci i ilości w opakowaniu czy rzeczywiscie cenowo sie nie różnią. Poza tym tak jak pisałam wcześniej pula suplementów zatwierdzonych jako "lek" jest ograniczona i czasem nawet jak cena nie gra roli nie idzie znaleźć suplementu w dobrej postaci, który jednocześniej byłby zatwierdzony jako lek, więc sprawa nie jest taka prosta, że idziemy do apteki i prosimy o lek i juz wszytsko jest najlepiej jak sie da.

Taka ciekawostka ad. wit. D, której podobno wszyscy mamy deficyty. Robiłam badania na poziom wit.D (ten najtańszy profil, bo oczywiście są rózne) i wysżło mi, że jestem po środku normy czyli wcale takich niedoborów nie mam. Chociaż istnieje pogląd, że te normy są zaniżone i wiele osób i tak suplementuje.

I oczywiście, że są lepsze, a bo magnez to w postaci cytrynianów najlepiej, a witaminę D w kroplach, a folie też w kroplach, a omegę w jakichś kapsach itd. A jedno z takim posiłkiem, a drugie na czczo, a trzecie najlepiej z tłustym, a inne z wodą. Jakich ze sobą nie łączyć, bo się wykluczają. Ja to wszystko wiem. Co z czym przyjmować, o jakiej porze, aby nie zmuliło albo za bardzo nie pobudziło. Tylko co z tego? 

To z tego, że jak się człowiek zapozna z tymi wszystkimi informacjami, zależnościami, co z czym a co z czym nie i jak to tych supli garściami juz łykał nie będzie bo nawet fizycznie nie byłby w stanie jesli miałby w życiu robić jeszcze cokolwiek innego niż tylko pilnować pory i warunków najlepszych do łyknięcia kolejnego tabsa  :lol:

Użytkownik amino edytował ten post 13 sierpień 2020 - 10:58