Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Mistrz, guru, nauczyciel

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#21 Nope

Nope

Napisano 07 październik 2018 - 20:46

Oj, oj, ja tu nikogo nie krytykowałem, spokojnie, spokojnie.

Teraz po kolei:

Aniołki - i to w tej właśnie też w tej zdrobniałej formie występują w religii katolickiej.

A tekst o księżach? To moje prywatne zdanie, nie wiedziałem, że to temat do wychwalania pana, sądziłem, że jest do rozmowy - a w rozmowie rozmawiający mają często różne zdania, nie?

#22 d z i k a

d z i k a
  • Imię:Arelic

Napisano 29 maj 2020 - 01:30

JEZUS CHRYSTUS

Od zawsze na zawsze, największa potęga.  

• titanic lubi to

#23 Oreganok

Oreganok
  • Gadu-Gadu:Przecież GG już nie działa
  • Imię:Karim

Napisano 22 czerwiec 2020 - 14:22

To ja się podzielę. W latach 1903-1956 żył sobie niejaki Bruno Groening. Urodzony w Gdańsku Oliwie Niemiec.
Uzdrawiał skutecznie i za darmo, bo twierdził, że to Bog uzdrawia a on jest tylko transformatorem Bożej energii.
Niemiecki sąd zakazał mu darmowego udrawiania, bo to sprzeczne z przepisami  zawodu naturoterapeuty

i wtedy Bruno spalił się od środka. Dużo wcześniej przepowiedział swój zgon oraz to,

że kto się do niego zwróci po jego śmierci także otrzyma pomoc.Na yt jest film "fenomen bruno groeninga, który opowiada jego historię)
Ja jako  zbyt mało wierzący korzystam najczęściej z "Bruno Groeningu wierz za mnie". I działa.
Zapisałem się do koła przyjaciół Bruno Groeninga, które w czas epidemii ma wirtualne spotkania.
W korzystaniu z pośrednictwa Bruno Groening'a do kontaktu z Bożą Mocą
nie dostrzegam niczego sekciarskiego czy sprzecznego z Chrześcijaństwem.

W pewnym sensie Bruno Groening jest dla mnie guru/ mistrzem itp.

----------------------------

wszystko jest możliwe.

#24 Willow47

Willow47
  • Imię:Willow

Napisano 22 czerwiec 2020 - 15:54

Aniołki - i to w tej właśnie też w tej zdrobniałej formie występują w religii katolickiej.

A tekst o księżach? To moje prywatne zdanie, nie wiedziałem, że to temat do wychwalania pana, sądziłem, że jest do rozmowy - a w rozmowie rozmawiający mają często różne zdania, nie?

Anioły i owszem, występują w religii katolickiej. O aniołkach słyszałam jedynie w zabobonach.

A poniżej co nt. Aniołów mówi Katechizm Kościoła katolickiego:

Anioł

KKK 350 Aniołowie są stworzeniami duchowymi, które nieustannie wielbią Boga i służą Jego zbawczym zamysłom wobec innych stworzeń: "Ad omnia bona nostra cooperantur angeli" – "Aniołowie współdziałają we wszystkim, co dla nas dobre" (Św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, I, 114, 3, ad 3.).

KKK 328 Istnienie istot duchowych, niecielesnych, które Pismo święte nazywa zazwyczaj aniołami, jest prawdą wiary. Świadectwo Pisma świętego jest tak oczywiste, jak jednomyślność Tradycji.

KKK 329 Święty Augustyn mówi na ich temat: "«Anioł» oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? – Duch. pytasz o funkcję? – Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem" (Św. Augustyn, Enarratio in Psalmos, 103, 1,15: PL 37, 1348-49.). W całym swoim bycie aniołowie są sługami i wysłannikami Boga. Ponieważ zawsze kontemplują "oblicze Ojca... który jest w niebie" (Mt 18, 10), są wykonawcami Jego rozkazów, "by słuchać głosu Jego słowa" (Ps 103, 20).

KKK 330 Jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi (Por. Pius XII, enc. Humani generis: DS 3891). i nieśmiertelnymi (Por. Łk 20, 36.). przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne. Świadczy o tym blask ich chwały (Por. Dn 10, 9-12.).

KKK 351 Aniołowie otaczają Chrystusa, swego Pana. Służą Mu w szczególny sposób w wypełnianiu Jego zbawczej misji wobec ludzi.

KKK 331 Chrystus stanowi centrum świata anielskiego. Aniołowie należą do Niego: "Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim..." (Mt 25, 31). Należą do Niego, ponieważ zostali stworzeni przez Niego i dla Niego: "Bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone" (Kol 1, 16). W jeszcze większym stopniu należą do Niego, ponieważ uczynił ich posłańcami swojego zamysłu zbawienia: "Czyż nie są oni wszyscy duchami przeznaczonymi do usług, posyłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie?" (Hbr 1, 14).

KKK 332 Aniołowie są obecni od chwili stworzenia (Por. Hi 38, 7), gdzie są nazwani "synami Bożymi". i w ciągu całej historii zbawienia, zwiastując z daleka i z bliska to zbawienie oraz służąc wypełnieniu zamysłu Bożego. Oto niektóre przykłady: zamykają raj ziemski (Por. Rdz 3, 24.), chronią Lota (Por. Rdz 19.), ratują Hagar i jej dziecko (Por. Rdz 21, 17.), powstrzymują rękę Abrahama (Por. Rdz 22, 11.), pośredniczą w przekazywaniu Prawa (Por. Dz 7, 53.), prowadzą lud Boży (Por. Wj 23, 20-23.), zwiastują narodziny (Por. Sdz 13.) i powołania (Por. Sdz 6, 11-24; Iz 6, 6.), towarzyszą prorokom (Por. 1 Krl 19, 5.). Wreszcie anioł Gabriel zwiastuje narodzenie Poprzednika oraz narodzenie samego Jezusa (Por. Łk 1,11. 26.).

KKK 333 Życie Słowa Wcielonego, od Wcielenia do Wniebowstąpienia, jest otoczone adoracją i służbą aniołów. Gdy Bóg "wprowadza Pierworodnego na świat, mówi: Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży" (Hbr 1, 6). Ich śpiew uwielbienia przy narodzeniu Chrystusa nie przestał rozbrzmiewać 559 w uwielbieniu Kościoła: "Chwała Bogu..." (Łk 2,14). Aniołowie strzegą Jezusa w dzieciństwie (Por. Mt 1, 20; 2, 13. 19.), służą Mu na pustyni (Por. Mk 1, 13; Mt 4, 11.), umacniają Go w agonii (Por. Łk 22, 43). i mogliby ocalić Go z ręki nieprzyjaciół (Por. Mt 26, 53.), jak kiedyś Izraela (Por. 2 Mch 10, 29-30;11, 8.). Aniołowie także "ewangelizują", głosząc Dobrą Nowinę Wcielenia (Por. Łk 2, 10. 8-14). i Zmartwychwstania (Por. Mk 16, 5-7). Chrystusa. Będą obecni w czasie powrotu Chrystusa, który zapowiadają (Por. Dz 1, 10-11.), służąc Mu podczas sądu (Por. Mt 13, 41; 24, 31; Łk 12, 8-9.).

KKK 352 Kościół czci aniołów, którzy pomagają mu w jego ziemskiej pielgrzymce i opiekują się wszystkimi ludźmi.

KKK 334 W taki sam sposób całe życie Kościoła korzysta z tajemniczej i potężnej pomocy aniołów (Por. Dz 5, 18-20; 8, 26-29;10, 3-8;12, 6-11; 27, 23-25.).

KKK 335 W liturgii Kościół łączy się z aniołami, by uwielbiać trzykroć świętego Boga188Mszał Rzymski, Sanctus.; przywołuje ich obecność w liturgii pogrzebowej (w pieśni In paradisum deducant te angeli... – "Niech aniołowie zawiodą cię do raju...", lub w "Hymnie cherubinów" w liturgii bizantyjskiej) oraz czci szczególnie pamięć niektórych aniołów (św. Michała, św. Gabriela, św. Rafała, Aniołów Stróżów).

KKK 336 Życie ludzkie od początku (Por. Mt 18, 10). aż do śmierci (Por. Łk 16, 22) jest otoczone opieką (Por. Ps 34, 8; 91, 10-13.)i wstawiennictwem (Por. Hi 33, 23-24; Za 1, 12; Tb 12, 12) aniołów. "Każdy wierny ma u swego boku anioła jako opiekuna i stróża, by prowadził go do życia" (Św. Bazyli Wielki, Adversus Eunomium, 3, 1: PG 29, 656 B.). Już na ziemi życie chrześcijańskie uczestniczy – przez wiarę – w błogosławionej wspólnocie aniołów i ludzi, zjednoczonych w Bogu.

• molenka i Wisienka770330 lubią to
Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#25 koronawirus

koronawirus
  • Imię:SARS-CoV-2

Napisano 22 czerwiec 2020 - 16:29

Moi guru jest Jarosław Kaczyński :wub:
  • Complicated_85 i Sebastian89 lubią to

#26 Oreganok

Oreganok

Napisano 23 czerwiec 2020 - 13:30

Dziękujemy forumowiczowi koronawirus za ten żart.
I wróćmy do meritum, by wątek nie z off topiał.

"Zatem po co nam nauczyciele" napisała @Belladonna

By dzięki nim stać się lepszym np. w radzeniu sobie z depresją :) 
Mam wolną wolę więc wybieram zwrócenie się o pomoc to coach'a, doradcy personalnego
trenera osobistego, mentora, by pomógł mi stać się lepszym i lepiej radzić sobie z problemami.
Cz macie kogoś, kto Wam w czymś pomógł, kogo byście polecali, czy może sceptyczni wobec mody
 na coach'ow, trenerów, doradców personalnych i mentorów?

Użytkownik Oreganok edytował ten post 23 czerwiec 2020 - 13:35

wszystko jest możliwe.

#27 SmacznyKeksik

SmacznyKeksik
  • Imię:Magda

Napisano 23 czerwiec 2020 - 13:52

Ja jestem sceptyczna bo to, co oni nam powiedzą na kilku sesjach po 200 zł każda znajdziemy w dużo bardziej skondensowanej formie w książce za np. 50 zł. Chyba, że mowa o jakimś realnie praktycznym podejściu z ćwiczeniami grupowymi itd pod opieką takiego coacha, to by mogło być ciekawe. Ale jesli coach ma nam tylko przekazywać teorię w zaciszu gabinetu... To po co tak srogo przepłacać? :D

#28 anche

anche

Napisano 23 czerwiec 2020 - 17:35

S. N. Goenka, Eckart Tolle, J. C. Lilly, Arnold Mindell

Linia Wsparcia (24h) 800 70 2222

Kryzysowy Telefon Zaufania (pon-pt, 14-22) 116 123

ITAKA centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (24h) 22 484 88 01 

ITAKA antydepresyjny telefon zaufania (pon i czw, 17-20) 22 484 88 01

Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne 801 889 880 (codziennie, 17-22 opłata tylko za pierwszą minutę)

#29 Wisienka770330

Wisienka770330
  • Imię:Kasia

Napisano 23 czerwiec 2020 - 19:44

@Oreganok dlaczego żart? To co dla kogoś jest żartem dla kogoś innego może być ważne. Po co sobie robić żarty z upodobań innych ludzi?

#30 Oreganok

Oreganok

Napisano 23 czerwiec 2020 - 22:25

Mam słabość do prezesa jako skutecznego polityka, ale..

@Wisienka770330 żeby koło nazwiska prezesa postawić emotikona z serduszkami to trzeba być jego kotem!

Czy forumowicz @koronawirus to kot prezesa?

Trzeba to wyjaśnić ;)

Użytkownik Oreganok edytował ten post 23 czerwiec 2020 - 22:26

wszystko jest możliwe.

#31 Wisienka770330

Wisienka770330
  • Imię:Kasia

Napisano 23 czerwiec 2020 - 22:29

@Oreganok ugryzę się w palec... Nic nie napiszę.
A kotki są cudne..😊

Użytkownik Wisienka770330 edytował ten post 23 czerwiec 2020 - 22:31

• K24 lubi to

#32 Willow47

Willow47

Napisano 24 czerwiec 2020 - 10:06

@Oreganok Na forum zasady są takie, że mamy prawo do swoich przekonań politycznych, religijnych itd. Jeśli się nimi dzielimy to dla wiedzy nie dla komentarzy czy prób zmiany przekonań. A już na pewno zabronione jest wyśmiewanie innego użytkownika z powodu jakichkolwiek przekonań. 

Proszę pozostawmy politykę politykom.

Rozumiem że dla użytkownika @koronawirus Jarosław Kaczyński jest w jakiś sposób ważny, wyjątkowy. Dla innych użytkowników będą to osoby duchowne różnych wyznań i religii. Koniec tematu w formie lubię - nie lubię. Przekonania to sprawa osobista. Jak zapach perfum.

• molenka i Wisienka770330 lubią to
Dołączona grafika

#33 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 24 czerwiec 2020 - 15:26

Nie uznaję "autorytetów"

#34 Oreganok

Oreganok

Napisano 25 czerwiec 2020 - 17:16

@Le Pentrec nie uznajesz auterytetów, tak? I jak Ci jest z takim podejściem - lekko czy ciężko?

wszystko jest możliwe.

#35 GoodEnough

GoodEnough

Napisano 25 czerwiec 2020 - 18:29

Moim zdaniem warto mieć jakiś autorytet. Przy czym warto rozdzielać autorytety względem dziedzin. Nie ma autorytetu absolutnego i warto mieć to na uwadze i to umieć akceptować, bo skrajności doprowadzają do fanatyzmu albo do postawy buntowniczej. No i nie należy się porównywać przesadnie, bo i tutaj pasuje powiedzenie "palec wskazujący na księżyc, nie jest księżycem".

Zwykle najpierw naszymi autorytetami są rodzice, opiekuni, nauczyciele... Potem następuje swoisty "SZOK", że oni też czasem się mylą i popełniają błędy. Z czasem to przechodzi i człowiek uczy się żyć ze świadomością, iż wszyscy jesteśmy mieszaniną dobra i zła w różnych proporcjach. 

Jestem też zdania, że uniwersalnym autorytetem jest Jezus Chrystus, nawet jeśli ktoś traktuje go jako postać fikcyjną. To wręcz archetyp człowieka idealnego (zapraszam do dyskusji i czepiania się tego stwierdzenia :P 

Użytkownik GoodEnough edytował ten post 25 czerwiec 2020 - 18:31

• d z i k a lubi to

Codziennie publikowana jest nowa, poprawiona wersja GoodEnough, twórca prosi o wyrozumiałość wobec błędów w działaniu ;)

You never know if you don't go...

#36 Willow47

Willow47

Napisano 25 czerwiec 2020 - 19:39

To ja może w kwestii Jezusa Chrystusa od siebie dwa zdania dodam.

Zawsze mnie to dziwi, że w czasach kiedy Pan Jezus chodził po tym świecie ludzie nie widzieli w nim Boga.  Nie widzieli w nim nic nadzwyczajnego. Mówili o nim, syn cieśli. A w dzisiejszych czasach jesteśmy skłonni uwierzyć że Jezus jest Bogiem ale nie potrafimy uwierzyć, że chodził po tej ziemi :)

• victoria lubi to
Dołączona grafika

#37 GoodEnough

GoodEnough

Napisano 25 czerwiec 2020 - 20:09

Nie widzieli w nim nic nadzwyczajnego.

Według ewangelii widzieli, ale Jego przesłania tak bardzo wyprzedzały swoje czasy i wykraczały poza ówczesną mentalność, iż nie został dobrze przyjęty. Nawet dziś Jego słowa są ciężkie do przyjęcia dla wielu. No bo jak tu zaakceptować, że przykładowo Hitler, mimo swoich zbrodni, może być teraz wraz z Bogiem w Niebie i doznawać boskiej, wiecznej miłości. Ba! Nawet nowe auto "somsiada" irytuje, a co dopiero historyczni zbrodniarze.

Swoją drogą widziałem film o eksperymencie na małpach. Żyły ze sobą dobrze i były zadowolone, tak długo, jak długo dostawały za wykonanie poleceń to samo. Jeśli jednak jedna z nich zaczęła dostawać coś więcej, to "sąsiadka" odmawiała współpracy, pluła itd. Zatem można przyjąć, iż takie zachowania mamy w sobie zakorzenione. Jezus zaś poleca nam odrzucić to i nie polegać na prymitywnym pierwotnym instynkcie, bo odkąd ludzie zaczęli żyć w zorganizowanych społeczeństwach, to zwykłe atawizmy (zbędne relikty ewolucji, jak kość ogonowa). Nawet pomijając metafizyczny aspekt biblii i przyjmując, że to tylko porady ubrane w szaty opowieści, to jest w tym niesamowicie wiele prawdy i sensu.

Dla przykładu, wybaczanie jest ważnym elementem zdrowia psychiki. Zemsta zaś neurotyczna, więc szkodliwa. Instynkt każe się mścić. Może starożytni zauważyli tą prawidłowość, ale nie potrafili wyjaśnić, więc uznali, że to "Bóg tak chce".

Codziennie publikowana jest nowa, poprawiona wersja GoodEnough, twórca prosi o wyrozumiałość wobec błędów w działaniu ;)

You never know if you don't go...

#38 Le Pentrec

Le Pentrec

Napisano 25 czerwiec 2020 - 21:22

@Le Pentrec nie uznajesz auterytetów, tak? I jak Ci jest z takim podejściem - lekko czy ciężko?

Lżej niż wtedy kiedy je uznawałem.

#39 Oreganok

Oreganok

Napisano 02 lipiec 2020 - 17:00

Nie przedstawiłem się , bo ekshibicjonizm mi minął i jestem sporym introwertykiem
i bo przewiduję rychłe wyrzucenie mnie z forum, gdy "wsadzę kij w mrowisko".
O co  mi  konkretnie chodzi?
IMO Każdy z Was jest w dołku jest w nim (o ile jest w dołku) nie dlatego, że nie ma dla Niego ratunku,
ale dlatego, że wśród preparatów zażywanych  i metod, z których korzystał nie było tego jednego,
który w tym konkretnym przypadku by pomógł.  Jakiego na przykład? Hm.Pomyślmy...
Jesteście sceptyczni wobec wszelkiego rodzaju guru, mentorów i coach'ów, bo jesteście w dołku/ depresji,
czy też może jesteście w dołku/depresji, bo odrzuciliście możliwość skorzystania z pomocy guru/ mentora/
trenera/ coacha???
By wyjść wyjścia z dołka potrzeba czegoś więcej/lub czegoś innego niż to co robiliście do tej pory!

BTW (Nie. Nie jestem biznesowo ani emocjonalnie  powiążany z żadnym guru, coachem czy trenerem)

Użytkownik Oreganok edytował ten post 02 lipiec 2020 - 17:02

wszystko jest możliwe.

#40 amino

amino

Napisano 02 lipiec 2020 - 23:01

Jesteście sceptyczni wobec wszelkiego rodzaju guru, mentorów i coach'ów, bo jesteście w dołku/ depresji,
czy też może jesteście w dołku/depresji, bo odrzuciliście możliwość skorzystania z pomocy guru/ mentora/
trenera/ coacha???

Ani jedno ani drugie.