Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Mistrz, guru, nauczyciel

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 Belladonna

Belladonna

Napisano 07 październik 2018 - 20:04

Czyli ludzie, którzy mają zaprowadzić nasze dusze do oświecenia. 

Lub nie.

A tak na serio.

Jak podchodzicie do religii czy praktyk związanych z wiarą (wiadomo, czasem dane zgrupowanie nie mieści się w ramach formalnej religii), w których ważna jest postać jednej czy dwóch osób, które prowadzą zgrupowanie?

Macie poczucie, że jest to niebezpieczne? Że aż "pachnie" manipulacją i naciągarstwem?

Czy jednak bylibyście w stanie uznać, że możecie takiemu komuś zaufać?

an it harm none do what ye will

#2 Frozen21

Frozen21

Napisano 07 październik 2018 - 20:09

Ja jestem katolikiem i wierzę w jednego Boga w 3 osobach. W nic innego nie wierzę bo jest to sprzeczne z moją wiarą. Nie można wierzyć we wszystko bo można nieźle pobladzic i trafić na naciagaczy właśnie albo ludzi którzy sprowadza Cię na złą drogę... I tak wszystko co z poza mojej religii uważam za niebezpieczne i oddalajace od Boga... To moje zdanie, dziękuję
  • Willow47 lubi to

#3 Nope

Nope

Napisano 07 październik 2018 - 20:10

Zaufać? Patrzę w obie strony przechodząc przez jednokierunkową, tak ufam ludziom...

Nie wierzę w żadnego z bogów opisywanych przez znane mi religie.

#4 Nope

Nope

Napisano 07 październik 2018 - 20:11

Ja jestem katolikiem i wierzę w jednego Boga w 3 osobach. W nic innego nie wierzę bo jest to sprzeczne z moją wiarą. Nie można wierzyć we wszystko bo można nieźle pobladzic i trafić na naciagaczy właśnie albo ludzi którzy sprowadza Cię na złą drogę... I tak wszystko co z poza mojej religii uważam za niebezpieczne i oddalajace od Boga... To moje zdanie, dziękuję

Dopuszczasz chociaż możliwość pomyłki czy wierzysz ślepo?

#5 Gość_EXile_*

Gość_EXile_*
  • Gość

Napisano 07 październik 2018 - 20:12

W związku z teologią? Nie ma mowy. Co innego humanizm.

#6 Frozen21

Frozen21

Napisano 07 październik 2018 - 20:17

Dopuszczasz chociaż możliwość pomyłki czy wierzysz ślepo?

Gdybym był pewien na 100% to to już by nie była wiara tylko fakt. Czasem mam gorsze chwile i zdarza mi się być niedowiarkiem ale zawsze staram się wracać na tą moim zdaniem właściwą drogę. Naturą ludzką jest błądzić podobno ;) Wierzę w kaplanow że są pośrednikami między wierzącymi a Bogiem ale nawet w kościele katolockim są ludzie zgorszeni i przestępcy wśród duchownych. Ale mam Biblię. Robię wszystko tak jak umiem najlepiej i nie wiem tylko czasami jaka jest granica między wierzę a wydaje mi się że wierzę lub chcę w to wierzyć.
To może trochę skomplikowane... :)
  • molenka, szmaragd i Willow47 lubią to

#7 Belladonna

Belladonna

Napisano 07 październik 2018 - 20:20

Wiara sama w sobie jest skomplikowana. Nie sądzę, że jest jakiś sens ją bardziej komplikować.

Ważne są chyba indywidualne odczucia i emocje. Jeżeli czuje się bliskość boga lub bogów, to to jest chyba ważniejsze od "faktów".

Każdy ma prawo praktykować na swój sposób. Jedni mają Biblię, drudzy jej nie potrzebują.

• Nope lubi to

#8 Nope

Nope

Napisano 07 październik 2018 - 20:21

Skracając Twoją wypowiedź - tak już zostałeś wychowany.

Powodzenia z tym, ponoć wierzącym jest łatwiej.

#9 Frozen21

Frozen21

Napisano 07 październik 2018 - 20:22

Człowiek ma wolną wolę. Może robić co chce

#10 Frozen21

Frozen21

Napisano 07 październik 2018 - 20:24

Oczywiście że łatwiej, więc czemu sobie komplikujesz życie ? ;)

#11 Belladonna

Belladonna

Napisano 07 październik 2018 - 20:24

Człowiek ma wolną wolę. Może robić co chce

Zatem po co nam nauczyciele?

• Frozen21 lubi to

#12 Frozen21

Frozen21

Napisano 07 październik 2018 - 20:25

Zatem po co nam nauczyciele?

Nie widzisz niczego dziwnego w tym pytaniu ? :)

#13 Nope

Nope

Napisano 07 październik 2018 - 20:27

Oczywiście że łatwiej, więc czemu sobie komplikujesz życie ? ;)

Nie wierzę w aniołki i takie tam. Nie wierząc w nic i nie mając dylematu duchowego nie mam ani łatwiej ani trudniej. Mój stan jest jedynym możliwym stanem dla mnie.

Poza tym nie "nawrócę się" bo wierzę, że nie ma żadnego boga oraz, że przeciętny ksiądz szybciej by mnie spróbował złapać za jajka albo wydoić z pieniędzy niż przekazać mi jakąś duchową prawdę ;)

#14 Nope

Nope

Napisano 07 październik 2018 - 20:27

Nie widzisz niczego dziwnego w tym pytaniu ? :)

Ja nie, poprawnie napisane ;) :D

#15 Frozen21

Frozen21

Napisano 07 październik 2018 - 20:28

Nauczycielami dla dziecka chociażby są jego rodzice... Gdyby nie oni dziecko bylo by że tak powiem dzikie ? Niewychowane, nie nadające się do społeczeństwa

#16 Belladonna

Belladonna

Napisano 07 październik 2018 - 20:29

Nauczycielami dla dziecka chociażby są jego rodzice... Gdyby nie oni dziecko bylo by że tak powiem dzikie ? Niewychowane, nie nadające się do społeczeństwa

Ja pytam o duchowych nauczycieli. Zwróć uwagę w jakim temacie jesteśmy.

• Nope lubi to

#17 Frozen21

Frozen21

Napisano 07 październik 2018 - 20:30

Koniec dyskusji bo kolega obraża mi tu mój Kościół i duchownych. Obrażasz też mnie więc do niczego dobrego dla mnie to nie prowadzi a tylko pogarszasz mi nastrój Nope.

#18 Belladonna

Belladonna

Napisano 07 październik 2018 - 20:33

Koniec dyskusji bo kolega obraża mi tu mój Kościół i duchownych. Obrażasz też mnie więc do niczego dobrego dla mnie to nie prowadzi a tylko pogarszasz mi nastrój Nope.

Cóż... nie ma nic gorszego niż przewrażliwienie i brak dystansu w kwestii swojej wiary.

Każdy ma prawo mieć podejście do KK jakie ma. KK sam sobie w pocie czoła pracuje na swoją opinię.

Dobrą i złą opinię.

A aniołki itd. są nie tylko domeną KK - pragnę zauważyć.

#19 Gość_relic_*

Gość_relic_*
  • Gość

Napisano 07 październik 2018 - 20:39

Cóż... nie ma nic gorszego niż przewrażliwienie i brak dystansu w kwestii swojej wiary.

Chciałbym skromnie zauważyć, że kwestie wiary są wyjątkowo delikatną sprawą i krytyka kogoś za protest przeciwko takim sformulowaniom jakich użył Nope jest nieco nie na miejscu.

#20 Belladonna

Belladonna

Napisano 07 październik 2018 - 20:44

Chciałbym skromnie zauważyć, że kwestie wiary są wyjątkowo delikatną sprawą i krytyka kogoś za protest przeciwko takim sformulowaniom jakich użył Nope jest nieco nie na miejscu.

Każdy ma prawo nie wierzyć w aniołki. I każdy ma prawo o tym napisać i nie czuć wyrzutów sumienia, że zrani to czyjeś uczucia religijne.

Kościół, który jest instytucją, chociaż wspiera wiarę, nie jest jej częścią. Wierzy się w kwestie duchowe, niematerialne. Nie w księży, kapłanów, itd. Podważanie ich moralności nie jest więc krytykowaniem wiary, która owszem... może być kwestią delikatną.

Dlatego wciskanie księży w część swojej wiary jest przewrażliwieniem i brakiem dystansu. Bo to brak umiejętności rozdzielenia tego co ludzkie, od tego co duchowe.