Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Czy to już borderline...? Czasem ciężko ze sobą wytrzymać...

borderline watpliwości myśli samotność reakcja obrzucenie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lady in black

Lady in black

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 60 postów
  • Imię:Lady in black

Napisano 19 lipiec 2018 - 15:11

Być może istniał tutaj wątek z takim tytułem i pytaniem wcześniej, ale nie umiem się do takiego dogrzebać. Zdecydowałam się napisać, bo choć wiem, że  nie będziecie w stanie udzielić mi jasnej odpowiedzi, gdyż diagnozy przez internet nie istnieją, to jednak przynajmniej ze mną ktoś w tym będzie.

Zastanawiam się od pewnego czasu bowiem, czy reagowanie lękiem na opuszczenie, pozostawienie innych osób, a najbardziej tych znaczących, taka depresja poopuszczeniowa, lęk przez tym, nie dopuszczanie do siebie myśli o opuszczeniu i samotności, bardzo złe znoszenie niepewności, huśtawki emocjonalne a także poczucie, że kiedy jakaś relacja się kończy to wszystko wali się na głowę i zostaje kompletna pustka, to już poziom funkcjonowania borderline? Wiem, że tego nie stwierdzicie przez internet, ale chodzi mi raczej o Wasze doświadczenia z takim typem osobowości/ poziomem funkcjonowania osobowości. Męczy mnie już to... od złosci na kogoś, kto czegoś nie rozumie, przez dopatrywanie się chęci zranienia i opuszczenia, przez płacz, aż do lęku przed i rozpaczy po prawdziwym opuszczeniu. A takich opuszczeń sporo w moim życiu było, nawet ostatnio... Czasami już nie daję rady, bardzo ciężko tak funkcjonować... Potem mam bardzo wysoki poziom lęku, przed tym, że ktoś oceni i pozostawi. O dziwo nie jestem impulsywna, nie grożę komuś, że się zabiję, gdy mnie opuści, ale za to czuję, że rzeczywistosć mnie przytłacza, że zostaję sama, że nie mam dokąd pójść i jestem samotna wśród ludzi. Zauważyłam, że właśnie najbardzdziej dotyka mnie odrzucenie, opuszczenie, to jest dla mnie bardzo, bardzo trudne... chyba najtrudniejsze. 

Kiedy rozmawiałam z osobami, które też tak reagują w relacjach międzyludzkich, to właśnie często  są to borderline, albo osoby lękowe funkcjonujące na tym poziomie, z klasyfikacji też się częściowo zgadza. Nie oczekuję diagnozy, bardziej zrozumienia, bo czasem ciężko mi wytrzymać z samą sobą i myślami, które przynoszą obawy...

Jeśli ktoś miał stycznosć z borderline, jak to u Was wyglądało? 

Użytkownik Lady in black edytował ten post 19 lipiec 2018 - 15:15

"Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło.

Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć."

#2 Gość_Lady Cassandra_*

Gość_Lady Cassandra_*
  • Gość

Napisano 19 lipiec 2018 - 15:24

Moim zdaniem mozesz miec borderline, lub kilka jego objawow, nie majac samego borderline. Wiem, jak to jest, gdy sie jest samotnym wsrod ludzi i gdy sie tak reaguje emocjonalnie na odrzucenie i gdy sie niewlasciwie ocenia, ze komus na nas nie zalezy, gdy rzeczywiscie jest inaczej. Mam tez lęki przed tym, ze zostane sama. Ja mam borderline od kilku lat. Nie jest latwo z tym mi zyc, bo ostatnio czasem mi to dokucza. Czasem musze przepraszac osoby, ze reagowalam zloscia na nich, gdy mi sie wydawalo, ze im nie zalezy na relacji ze mna. Powiem Ci z doswiadczenia, ze takie mysli trzeba od razu wylapywac i tlumaczyc sobie, ze to tylko chorobowe mysli, ze naprawde jest inaczej. Tzn w tych przypadkach, jesli jestes kogos pewna, ze by Cie nie zostawil. A gdy pojawia sie takie mysli, to szybko trzeba sobie myslec o czyms innym, przyjemnym, zeby te mysli zagluszyc, i zeby minely.

#3 zielona-dama

zielona-dama

Weteran forum

• Bywalec
  • 1002 postów
  • Imię:Joanna

Napisano 19 lipiec 2018 - 16:06

Moim zdaniem to normalne,że boisz się opuszczenia.Każdy człowiek się tego boi.Nie jesteś impulsywna,więc to nie borderline.Huśtawki emocjonalne ma wielu ludzi,występują też np.w depresji.Pocieszę cię.Każdemu człowiekowi można przypisać jakieś cechy z zaburzeń osobowości,jednak pojedyncza cecha to jeszcze nie zaburzenie.W razie wątpliwości poradź się psychologa lub psychiatry.Pozdrawiam;-)

#4 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Moderator
  • 8246 postów
  • Imię:Willow

Napisano 19 lipiec 2018 - 18:27

Nie nam stawiać diagnozę ale to co opisujesz to osobowość lękowo zależna. Tak się to chyba określa. Nie określiłabym Cię borderline. W tym schorzeniu funkcjonują chyba mocne kompulsy.

Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#5 Lady in black

Lady in black

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 60 postów
  • Imię:Lady in black

Napisano 19 lipiec 2018 - 19:17

Lady Cassandra: Dziękuję za odpowiedź. Piszesz o myślach, które trzeba wyłapać. Właśnie na takich myślach się łapię. Wydaje mi się, że ktoś np. Może być na mnie zły, albo mnie nie rozumie to mnie odrzuci i odejdzie. To życie w ciągłym napięciu. Dlatego zdecydowałam się też tutaj zarejestrować i podzielić tym z Wami.
Zielona-damo: Co do mojej depresji, parę lat temu lekarka powiedziała mi "epizod depresji". Minął, jakoś się wyciszyłam, pozbierałam, tylko teraz, za każdym razem gdy dotyka mnie samotność to czuję się podobnie do tego stanu... Więc to raczej reakcja na pozostawienie. To, że ludzie się boją... Bo są zwierzętami stadnymi, ale ja już mam to mocno zsomatyzowane, niestety. Znajomy, ktory jest psychiatra się zastanawiał. Ciche borderline też przecież istnieje.

Willow47: Możliwe. Jest osobowość lękowa i zależna, często ich cechy się przenikają. Jedna i druga właśnie znajdują się na poziomie funkcjonowania borderline. Kompulsy też są... Ale walcze z nimi i czasem sie udaje.:)
A depresja... Z opuszczenia chyba właśnie, niezrozumienia, samotności emocjonalnej i braku możliwości.

"Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło.

Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć."

#6 Gość_Maciek._*

Gość_Maciek._*
  • Gość

Napisano 20 lipiec 2018 - 00:49

Hej

Borderline charakteryzuje się tym, że jak masz wziąć pół tabletki to albo nie bierzesz, albo bierzesz 10.  I można to przełożyć na uczucia.