Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Studia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#21 adresik

adresik

Napisano 18 październik 2020 - 14:51

Mi problemy przedłużyły studia o dwa lata. Ostatecznie jednak ukończyłem. Niestety, ale w czasach gdy nawet sprzątaczka ma wyższe, trzeba jednak ten papier odbębnić. Im szybciej tym lepiej, mniej zmartwień.

#22 amino

amino

Napisano 18 październik 2020 - 15:33

@adresik nie zgadzam sie z tym, ze trzeba bo "nawet sprzątaczka ma" - trochę nieprawda, po pierwsze mało która sprzątaczka rzeczywiście ma (a już napewno nie Polka pracująca jako sprzątaczka w Polsce), po drugie nawet jesli ktoś pracujący na stanowisku niewymagajacym studiów ma je ukończone to oznacza jedynie, ze mu się te studia nie przydały a nie że każdy musi je zrobić bo nawet on ma. Trochę to odwracanie kota ogonem ten tekst o konieczności posiadania papierka ze studiów bo niby wszyscy mają. Tylko to wpędza w niepotrzebne kompleksy tych co go nie mają mimo, ze jakby mieli i tak by z niego nie skorzystali bo np. ledwo co ukończone studia na kierunku, który okazał się fiaskiem nie dają nic poza tymże papierkiem, którym ostatecznie sie tylko podetrzć chyba można albo pomachac znajomym przed nosem, ze się nie jest niby takim ostatnim głabem (jakby to jakiś wyznacznik był) a za kolejne 10-20lat pomachać nim przed nosem własnemu dziecku, że sie studia zrobiło, więc ono też musi. Robienie studiów na siłe byle jakich byle były jest moim zdaniem bezsensownym marnowaniem czasu. Sama wpadłam w ta pułapkę, 5 lat psu na budę, studia prawie skończone ale jednak zabrakło energii na sam koniec zeby magisterkę zrobić i obronić. A polazłam na nie właśnie dlatego, "że coś studiowac trzeba" - bez sensu bo teraz żaden ani taki ani inny papier mi w zyciu potrzbeny nie jest i nigdy jak do tej pory nie był. Tzn. jakbym miała jakiś sensowny pomysł na swoje studia i skończyła coś w kierunku, w którym chciałabym potem pracować to ajsne, że fajnie by bło takie studia mieć zrobione, ale takie studiowanie dla papierka w jakie ja sie dałam wkopać i miliony innych ludzi na zasadzie "bo nawet sprzątaczka..." to marnowanie życia i szans na lepszy rozwój, bo ja te 5 lat zmarnowane na studia bez sensu i bez celu mogłam przeznaczyć na pracę gdziekolwiek, zdobywanie doświadczenia i zawodowego i zyciowego i odpowiedzenie sobie na pytanie co ja waściwie bym chciała robić w życiu. I może wtedy jakbym już doszła do tego co chce robić w życiu, może zdecydowałabym sie na jakieś studia: ale z głową, wiedząc czego od nich oczekuję i majac mobilizacje do ich ukończenia wtedy.

#23 Nann

Nann

Napisano 18 październik 2020 - 16:05

@adresik mieszkam w Niemczech, tu akurat malo kto studiuje czy robi mature, jest inny system.

Ja nie patrze na innych, te studia to byla moja pasja i mi ich zwyczajnie zal. Akurat byl to kierunek ktory by mi sie na wiele nie zdal, ale zrobilam to po prostu z milosci do nauki. 

#24 amino

amino

Napisano 18 październik 2020 - 16:21

@Nann no to w sumie nie masz czego żałować, przyswoiłaś sobie tyle wiedzy z interesującej Cię dziedziny ile dałaś na ten moment radę, a że nie masz papierka to co z tego skoro i tak sama piszesz, że na nic by Ci się nie zdał ? A jak już jakieś podstawy masz z tego kierunku to dla własnej satysfakcji nawet sama kiedy tylko bedziesz miała siłe i ochotę możesz się doedukować.

#25 Nann

Nann

Napisano 18 październik 2020 - 18:50

@amino tak ale to jest jednak zywe i w tym trzeba byc, a ja wypadlam. Bo za tym moja duma mi nie pozwala. Moj perfekcjonizm. 

#26 anche

anche

Napisano 18 październik 2020 - 23:45

@anche to nie jest takie proste. Jasne, ze wiele matek skonczylo studia ale jednak nie wiem czy naleze do tych ktorym sie uda. Kolejna porazka mnie dobije.To sie tak mowi, ze zawsze jest czas. Nie zawsze. 

Nann nie mówię, że jest to łatwe. Na studiach są jednak osoby w bardzo różnym wieku i myślę, że zawsze może być na to czas jeśli będziesz chciała i znajdziesz w sobie na to gotowość kiedyś. 

„Osoba depresyjna raz po raz dochodzi do granicy swoich możliwości DOPASOWYWANIA się do innych i swojej gotowości do REZYGNACJI.

Początkiem uzdrowienia może być dla niej zrozumienie, że nie może uciec przed ISTNIENIEM JAKO PODMIOT, jeśli nie chce zostać zniszczona ciągłymi NADMIERNYMI wymaganiami, jakie stawiają przed nią jej własne „cnoty” i jeśli nie chce ciągle z zazdrością patrzeć na tych, którzy BEZ poczucia winy i lęku biorą od życia pełnymi garściami TO, CO POTRAFIĄ.”

„Oblicza lęku” Fritz Riemann

#27 Nann

Nann

Napisano 19 październik 2020 - 07:03

@anche tak,teoretycznie da sie w kazdym wieku, wiadomo.

#28 adresik

adresik

Napisano 19 październik 2020 - 14:14

@amino No niby tak, tylko że nie. Sprzątaczka to była oczywista hiperbolizacja. Często w ogłoszeniach do pracy biurowej wymagane jest wyższe, przynajmniej w Wawie. Pracować można i podczas studiowania, więc możesz zbierać doświadczenie tak czy tak. Jeśli masz do wyboru dwa CV gdzie doswiadczenie jest podobne, to raczej wybrane zostanie osoba z wyższym, bo to jednak oznacza, że ktoś włożył jakąkolwiek pracę. No ale to moja osobista opinia. Mi odkąd skończyłem studia dużo lepiej się żyje na rynku pracy.

@Nann na zachodzie jest zdrowsze podejście do tego niż u nas.

#29 amino

amino

Napisano 19 październik 2020 - 14:42

@adresik jesli przez depresję i jej pochodne człowiekowi nawet studiów się skończyć nie udaje albo jest to megatrudne i trwa dłuzej niż standardowe 5 lat to trudno tu mówić że można też jeszcze pracowac jednoczesnie  :unsure:  Ja pisałam o sytuacji kiedy człowiek wybiera sie na studia świeżo po maturze nie znający życia, realiów, nie mając jeszcze pojęcia co by w tym życiu mógł robić, do czego sie nadaje a do czego nie (mam tu na myśli nie pobożne życzenia i dobre chęci tylko rzeczywsite predyspozycje i ograniczenia) - bo niby skąd ma wiedzieć jak życia nie zna, nigdy nigdzie nie pracował ect. ? Często te studia to jest taki trochę ślepy wybór: bo ktoś namawiał akurat na te, bo na te łatwiej sie było dostać albo trudniej (dla ambitnych), bo rodzice od zawsze tołkowali, że trzeba mieć jakis solidny zawód typu: prawniki, lekarz ect., bo przyjaciółka/przyjaciel/chłopak/dziewczyna/cała paczka też tam ida studiować. Każda z tych przesłanek jest z gruntu niewłaściwa. Jednym się uda takie studia skończyć innym nie. A nawet tym co sie uda niekoniecznie sie przydadzą potem bo już pracy znaleźć w zawodzie się nie uda. Stąd potem te wszystkie "sprzątaczki" z wyższym wykształceniem. Ja wiem, że to była jakas hiperbola, ale nie zmienia to tego co napisałam, że jeżeli ktoś po studiach nie pracuje w zawodzie tylko gdzieś gdzie te studia nie były mu potrzebne to znaczy, że zmarnował na nie czas. Ale to błędne przekonanie, ze studia trzeba mieć wciąż w Polsce pokutuje, więc wszyscy w miarę kumaci idą na te studia bez względu na to czy mają na nie jakis pomysł czy nie, byle papier mieć. Stąd tez podejście pracodawców - skoro każdy kumaty człowiek idzie na studia to znaczy, ze ten co nie poszedł jest niekumaty, wiec kogo byś w myśl tej logiki zatrudnił na miejscu pracodawcy ? Inna sprawa, że jak pracodawca dostanie CV 25latka z 5 letnim stażem po studiach (czyli przez całe 5 lat studiów ktoś musiałby jednoczesnie pracować ergo nie mogłyby to byś studia dzienne) i takie samo CV 25latka z 5 letnim stażem bez studiów to jasne, że wybierze tego po studiach. Ale jak będzie miał do wyboru 25latka po studiach bez stażu i 25latka bez studiów ale z 5 letnim stażem to juz wybór nie będzie taki oczywisty.

#30 Willow47

Willow47
  • Imię:Willow

Napisano 19 październik 2020 - 20:28

Z perspektywy pracodawcy to wcale nie jest takie łatwe. Mówię tu oczywiście o stanowisku pracy, na którym potrzebne jest wykształcenie. Wiele zależy od samego człowieka. Przychodzi kandydat na rozmowę o pracę. Z rozmowy wynika, że pracować mu się nie chce, rodzice go zmusili to studia skończył. Następna osoba nie ma kierunkowego wykształcenia ale przepracowała w firmie XYZ 7 lat, nie brała zwolnień, dokształcała się na kursach. Chce pracować i się rozwijać. Wtedy wybór jest oczywisty. 

Ale i tak większość przychodzi tylko po pieczątkę. A jak pytam co mam napisać, że się nie nadaje, to wzruszenie ramion. 

• Nann lubi to
Dołączona grafika

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak