Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

psychika w literaturze - cytaty, uwagi, odniesienia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 carlinde

carlinde

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 309 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 17:06

"Samotność rozumiana jako nieobecność drugiego człowieka, jak głód drugiego człowieka, jako tęsknota za drugim człowiekiem, jako egzystencjalne niespełnienie jest, ma się rozumieć, przykra. Jest prawdą, ale jest to prawda trudna do zniesienia. Ale gorsze od głodu jest oszukiwanie głodu. Ale gorsze od tęsknoty jest frajerskie zapewnianie samego siebie, że już się nie tęskni. Ale gorsze od prawdziwego niespełnienia jest spełnienie pozorne. O te wszystkie fiaska niepojęcie łatwo, bo jak pod wieczór kolejnej czarnej niedzieli aura się samobójczo zagęści, łatwo w tej gęstwinie cień postaci wziąć za prawdziwą postać, echo słów za rozmowę, przypadkowy trop za wymowny znak. I wreszcie, wreszcie jest to: wreszcie jest gdzie wyjść i wreszcie jest z kim wyskoczyć wieczorkiem. I się wychodzi, i się wyskakuje. Tyle, że na ogół tam, gdzie się wychodzi, i tam, gdzie się wyskakuje, jest dopiero strasznie. A ten, z którym się poszło, to dopiero debil. Prawda samotności ma upiorne dekoracje. Ale zmiana dekoracji nic w życiu nie daje".

Jerzy Pilch, Uwagi o samotności, [w:] idem, Pociąg do życia wiecznego, Warszawa 2007.

Użytkownik carlinde edytował ten post 08 wrzesień 2017 - 17:08

• Complicated_85 lubi to

Oh, the road is long
If you stay strong
You're a better man than I

#2 Gość_Lonan_*

Gość_Lonan_*
  • Gość

Napisano 08 wrzesień 2017 - 18:37

Mądry temat, mądry cytat,

myślę, że takim oszukiwaniem głodu jest np. to forum, ale co byśmy bez tych substytutów zrobili (mam na myśli osoby samotne)? gdzie by nas to zaprowadziło jakbyśmy pozwolili naszemu głodowi w pełni zagościć w naszej świadomości?

#3 Gość_tośka_*

Gość_tośka_*
  • Gość

Napisano 08 wrzesień 2017 - 19:24

musze pamietac ze ten substytut to nasze relacje, a nie my sami

#4 carlinde

carlinde

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 309 postów

Napisano 09 wrzesień 2017 - 04:06

Coś w tym może być, ale nie nazwałabym tego "substytutem". To jednak często są prawdziwe relacje, tyle tylko że prowadzone głównie w świecie wirtualnym.

Pamiętaj, Lonanie, że w realu "ten, z którym się poszło, to dopiero debil". (:

Użytkownik carlinde edytował ten post 09 wrzesień 2017 - 04:09

Oh, the road is long
If you stay strong

#5 Gość_Lonan_*

Gość_Lonan_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 08:13

a wiesz, że jestem nawet skłonny zmienic swoje zdanie?

bo faktycznie tutaj można sobie wybrać osobę z którą nadaje się na podobnych falach intelektualnych, a w realu często idzie się na zbyt duże kompromisy.

#6 carlinde

carlinde

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 309 postów

Napisano 09 wrzesień 2017 - 10:06

Ładnie ujęte. Cieszę się, że mój atak mądrości o piątej rano doprowadził cię do takich wniosków.

Oh, the road is long
If you stay strong

#7 Gość_Lonan_*

Gość_Lonan_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 10:54

mam nadzieje, że jeszcze niejednego się od Ciebie nauczę ^_^

• carlinde lubi to

#8 Gość_PurePoison_*

Gość_PurePoison_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 11:25

bo faktycznie tutaj można sobie wybrać osobę z którą nadaje się na podobnych falach intelektualnych, a w realu często idzie się na zbyt duże kompromisy.

no tak ale prawdziwe życie toczy sie w realu a te kompromisy (jesli akurat zachodzą) też są czymś spowodowane. Zwykle jakimiś cechami charakteru tych osób, więc jesli z kimś super się porozumiewasz przez neta a na zywo już nie tak super tzn. że ma on jakies cechy charakteru (lub Ty), które ten kontakt zmieniają, ergo w necie nie poznajecie się tak do końca i mimo nawet bardzo powaznych rozmów to nadal może być dość powierzchowna znajomość. Poza tym nie oszukujmy się dla większości osób (nawet tych które twierdzą, że "nie no skąd") wygląd ma znaczenie. I nie mówię tylko o wygladzie w kontekście ładny/brzydki ale też np. normalny/dziwny. ekstrawagancki, wygląd moze nas przyciągac bądż odpychać nie tylko ze względu na atrakcyjność ale na jakieś inne elementy, które np. mogą być dla kogoś drażniące lub wręcz przeciwnie mogą sie dobrze kojarzyć. Takze mimo wszystko taka netowa i tlyko i wyłącznie netowa znajomość to bezpieczny substytut. Trudniej tą drogą wejść w konflikt z drugim człowiekiem, trudniej też poczuć jakieś silniejsze uczucia (nie chodzi mi tylko o zakochanie/zauroczenie bo akurat zauroczyć się bardzo łatwo przez neta jak ktoś czuje się samotny).

Użytkownik PurePoison edytował ten post 09 wrzesień 2017 - 11:26

• Husky lubi to

#9 carlinde

carlinde

Średniozaawansowany

• Bywalec
  • 309 postów

Napisano 09 wrzesień 2017 - 12:20

PurePoison - ale jednak forum daje możliwość poznania się tym, którzy z różnych powodów nie są w stanie nawiązać kontaktów poza nim. Bo są nieśmiali, bo ktoś uzna, że wyglądają nie tak, jak by chciał (nawiązując do twojej wypowiedzi), bo ktoś ma gorszy dzień i stwierdzi, że sorry, jednak nie, spadaj, dziwny człowieczku. Nie bez przyczyny jest tutaj tyle osób samotnych, które mają złe doświadczenia w kwestii kontaktów z innymi ludźmi. Oczywiście wszystko może zweryfikować spotkanie, jeśli do niego dojdzie, bo w tej kwestii się zgadzam - "prawdziwe życie" nie toczy się na forum - niemniej nadal nie nazwałabym forum substytutem, a raczej pewną szansą na nadrobienie ewentualnych minusów pierwszego wrażenia, po którym jednak, jestem chyba idealistką, nie powinno oceniać się ludzi.

Oh, the road is long
If you stay strong

#10 Gość_Lonan_*

Gość_Lonan_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 15:57

PurePoison z mojego doświadczenia to raczej tak nie jest, bo tych co polubiłem przez neta w większości polubiłem w realu, niektórzy nawet jeszcze większe wrażenie w realu zrobili. Trzeba mieć po prostu dobry rentgen forumowy.

#11 Gość_tośka_*

Gość_tośka_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 15:58

dlatego telefonicznie rozmawiasz po 1razie? :D

#12 Gość_Lonan_*

Gość_Lonan_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 16:05

telefon to też jest forma rentgenowania

#13 Gość_tośka_*

Gość_tośka_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 16:07

no właśnie to mowię ;)

(znaczy nie przeszłysmy pozytywnie compli)
  • Complicated_85 lubi to

#14 Gość_Lonan_*

Gość_Lonan_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 16:17

przeszłyście test, dlatego dalej możecie pisać na moim forum depresja ws -_-

dawaj cytat obrazujący stan psychiczny temida, akurat Ciebie podejrzewam o znajomość jakichś ^_^

#15 Gość_tośka_*

Gość_tośka_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 16:29

oki, robi sie

"Kołdra dawała doraźne uczucie bezpieczeństwa. Och, nakryć się raz na zawsze z głową... nie widzieć, nie słyszeć...nie istnieć. Miała dość. Każdy ruch wydawał się być ponad siły, wprost bolał fizycznie. "Opracowuję strategię umycia kubka po kawie" jak kiedyś streściła kumpeli. Zaśmiała się krótko, bez radości. Kumpela... Póki było dobrze, jakoś funkcjonowała między ludźmi - znajomi, kumple... Teraz odsunęła ich zdecydowanie. To mniej boli niż jeśli oni by ją zostawili. Była zdania że zebrała już dość od życia. I to w najważniejszych kwestiach. Podsumowanie osiągnięć życiowych przypominało liczenie strat wojennych. Bolało jak opatrywanie amputowanych kończyn.
Intensywny przepływ myśli w jakiś sposób wymagał trwania w bezruchu. Prawdopodobnie nie byłaby w stanie kontrolować obu tych rzeczy jednocześnie - myślenia i poruszania. Skąd się ona wzięła, taka? Zrobiło się jej duszno pod kołdrą. Odkryła głowę i otworzyła oczy w ciemność. Możliwe, że płacz przyniósłby ulgę... łańcuszek skojarzeń doprowadził ją do ojca.
Ojciec chciał mieć pierworodnego syna, a urodziła się właśnie ona. Zawód i rozczarowanie wyczuwała od zawsze ... tylko przez długi czas sadziła głupio, że jakieś talenty, zalety, osiągnięcia... będa w stanie sprawić, aby był z niej dumny. W konsekwencji jako 4-latka zdobywała Śnieżkę, biła się z chłopakami, chodziła tylko w spodniach, nie płakała na zastrzykach... prawdę mówiąc w ogóle nie płakała... ani nie śmiała się. Jednym z cenniejszych zachowań był brak łez przed telewizorem, czy w kinie - zwłaszcza na filmach, z których publiczność wychodziła z zapuchniętymi powiekami. Pomagała sobie w razie potrzeby paznokciami wbitymi w wewnętrzna stronę dłoni."

#16 Complicated_85

Complicated_85

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5167 postów
  • Gadu-Gadu:3246621
  • Imię:Dominika

Napisano 09 wrzesień 2017 - 16:31

Noszę w sobie wroga... Jest straszniejszy, bardziej niebezpieczny niż wrogowie zewnętrzni. Kryje się głęboko w mojej duszy, ale to oznacza, że nie mogę przed nim uciec. Nie mogę go też pokonać, bo jak mógłbym iść na wojnę z samym sobą?

Charlotte Link – Ciernista róża

• carlinde lubi to

"The pain you feel today, will be the strength you feel tomorrow".

"Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad samym sobą".

#17 Gość_tośka_*

Gość_tośka_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 16:47

„Dickie Carpenter miał 22 lata, a ja mam 30 - stwierdziła Alistair. Czas jest jedynie innym wymiarem przestrzeni. Bywamy oddzieleni w przestrzeni, można być rozłączonym na wiele sposobów, ale podzielenie przez czas, może stać się dla nas największą tragedią”.

Cyganka – A. Christie

#18 Gość_Lonan_*

Gość_Lonan_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 16:50

kto to jest ten potwór Compli?

temida jak tego czasu się w umyśle nagromadzi to człowiek traci chronolgoie wydarzeń :wacko:

#19 Gość_tośka_*

Gość_tośka_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2017 - 16:52

tam chyba chodzilo po prostu o roznice wieku :huh:

#20 Complicated_85

Complicated_85

Zadomowiony

• Bywalec
  • 5167 postów
  • Gadu-Gadu:3246621
  • Imię:Dominika

Napisano 09 wrzesień 2017 - 16:55

kto to jest ten potwór Compli?

Że hmm?

"The pain you feel today, will be the strength you feel tomorrow".

"Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad samym sobą".