Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

kazanie księdza na temat nerwicy/ depresji:-(

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gość_motio_*

Gość_motio_*
  • Gość

Napisano 17 lipiec 2017 - 15:16

Zastanawia mnie również,czy objawy depresji można traktować jako grzech np. niechęć do wszystkiego,czy myśli samobójcze.Czy to nie jest trochę tak,jakby winą osoby chorej na grypę było to,że ma gorączkę,czy też osoby z cukrzycą niedobór insuliny?Co o tym sądzicie?

Depresja zaburza funkcjonowanie organizmu, czyli np. możesz chcieć wstać z fotela, przed depresją nawet nie myślałaś o tym i po prostu wstawałaś, a w depresji takie proste czynności mają ciężar setek kilogramów. Po prostu fizycznie człowiek nie jest w stanie, jest spowolniony fizycznie i to się wtedy nakręca w dół, i tak coraz ciężej wszystko.  A myśli samobójcze to natręctwo, które przynosi ulgę, ale podobno jeżeli naprawdę nie chce się myśleć, to można wybrać niemyślenie o tym, tylko że dużo siły kosztuje utrzymanie w ryzach tego niemyślenia o samobójstwie.( W nerwicy różne chore myśli przychodzą do głowy, ale czy przyjmie się te myśli to już do tego wolna wola potrzebna( wola też może być zniewolona). Tu już trzeba dobrą hierarchię wartości ustalić( Kościół katolicki pomocą).) To jeżeli chcesz za pomocą umysłu tylko. Ale oczywiście z racji tego, że jest Bóg Trójosobowy( obiektywnie ujmując wszechświat, bo subiektywnie to i można uważać że Boga nie ma), to gdy się nawraca człowiek do Niego, to z pomocą Boga, wiadomo, znacznie szybciej, łatwiej. Ale i organizmy są różne, więc można i całe życie się z tym zmagać. 

Nie ma lekko.

• Willow47 lubi to

#22 Gość_północ-południe_*

Gość_północ-południe_*
  • Gość

Napisano 17 lipiec 2017 - 18:02

Zielona Damo, parafii masz na pewno więcej w najbliższej okolicy, więc możesz udawać się do innego kościoła w niedzielę. Nie wszyscy księża to nawiedzone zj€by, jak ten od kazania i to piszę ja, antyklerykał.

#23 Gość_nicram1985_*

Gość_nicram1985_*
  • Gość

Napisano 24 lipiec 2017 - 20:59

Ten ksiądz zapewne sam ma jakieś problemy emocjonalne i dlatego trzeba się wykazać empatią. Uwierz mi, że jest mnóstwo księży, którzy doskonale to wszystko rozumieją. Niektórzy nawet prowadzą specjalne duszpasterstwa dla osób z przeróżnymi zaburzeniami. Od alkoholizmu i narkomanii po schizofrenię. Kiedy poszedłem do spowiedzi, do księdza w mojej parafii (prowadzonej przez franciszkanów), wyznając na wstępie, że jestem niepijącym alkoholikiem powiedział mi tylko: "Najważniejsze aby wiedzieć kim się jest". To jest tak proste i oczywiste prawda? A to, że jeden czy drugi tego nie rozumie? To jest jego problem a nie Twój! :) 

Użytkownik nicram1985 edytował ten post 24 lipiec 2017 - 21:04

• zielona-dama lubi to

#24 SyriuS

SyriuS
  • Gadu-Gadu:6129054
  • Imię:Marcin

Napisano 25 lipiec 2017 - 11:30

Takie kazanie to sobie może o kant dupy rozbić. Kolejny buc bez empatii z wiedzą nie sięgającą po za katechizm i podstawówkę. Co raz częściej myślę sobie, że dla ludzi o bardzo wąskim horyzoncie myślowym seminarium duchowne to jedyny sposób na zarobienie hajsu jeśli ktoś nie chce iść na budowę. Dobra może generalizuję ale w materii kościoła nie wiele się zmienia, a już tym bardziej nie na lepsze. Tak jak mamy medycynę, w której wciąż odkrywane są nowe rzeczy. Wiesz, że powinny mieć one zastosowanie i powinny być znane, rozpowszechniane. A tu Idziesz do lekarza, który prezentuje poglądy rodem z lat 70'' i ma głęboko gdzieś, że badania, że mógłby się doszkolić, że zrewidować część poglądów, że świat poszedł do przodu. Tak samo część księży nie sięga po jakąkolwiek wiedzę po za tą ze "świętych ksiąg", które nie opisywały problemów współczesnego świata. Jedyną nadzieją jest tutaj Papież Franciszek, który jako jeden z niewielu chyba chce zmienić postrzeganie kościoła i wie o tym, że świat to nie to samo miejsce, a ludzie nie potrzebują już religii takiej jaka była ona kiedyś

Asia nie przejmuj się. Jeśli potrzebujesz to faktycznie choć na msze czy inne tego typu spotkania do innej parafii. Może tam będzie choć jeden taki ksiądz co się zastanowi czy mówienie wszystkiego co mu ślina na język przyniesie i co on uważa jest tym co Bóg uważa. Chory nie znaczy winny. Trzymaj się ciepło

#25 Gość_motio_*

Gość_motio_*
  • Gość

Napisano 25 lipiec 2017 - 12:45

Takie kazanie to sobie może o kant dupy rozbić. Kolejny buc bez empatii z wiedzą nie sięgającą po za katechizm i podstawówkę. Co raz częściej myślę sobie, że dla ludzi o bardzo wąskim horyzoncie myślowym seminarium duchowne to jedyny sposób na zarobienie hajsu jeśli ktoś nie chce iść na budowę. Dobra może generalizuję ale w materii kościoła nie wiele się zmienia, a już tym bardziej nie na lepsze. Tak jak mamy medycynę, w której wciąż odkrywane są nowe rzeczy. Wiesz, że powinny mieć one zastosowanie i powinny być znane, rozpowszechniane. A tu Idziesz do lekarza, który prezentuje poglądy rodem z lat 70'' i ma głęboko gdzieś, że badania, że mógłby się doszkolić, że zrewidować część poglądów, że świat poszedł do przodu. Tak samo część księży nie sięga po jakąkolwiek wiedzę po za tą ze "świętych ksiąg", które nie opisywały problemów współczesnego świata. Jedyną nadzieją jest tutaj Papież Franciszek, który jako jeden z niewielu chyba chce zmienić postrzeganie kościoła i wie o tym, że świat to nie to samo miejsce, a ludzie nie potrzebują już religii takiej jaka była ona kiedyś

Asia nie przejmuj się. Jeśli potrzebujesz to faktycznie choć na msze czy inne tego typu spotkania do innej parafii. Może tam będzie choć jeden taki ksiądz co się zastanowi czy mówienie wszystkiego co mu ślina na język przyniesie i co on uważa jest tym co Bóg uważa. Chory nie znaczy winny. Trzymaj się ciepło

Tak, generalizujesz SyriuS.

A medycyna rozwija się tylko w sferze technicznej. W etycznej następuje zacofanie. A wiadomo która ważniejsza i powoduje rozwój. Czyli jesteś w błędzie.

Ksiądz dr Krzysztof Grzywocz "Duchowość a depresja"

#26 Tomcio8484

Tomcio8484
  • Imię:Tomek

Napisano 26 lipiec 2017 - 14:46

o lubię tego księdza , miałem wszystkie jego płyty :)

Użytkownik Tomcio8484 edytował ten post 26 lipiec 2017 - 14:57

#27 Gość_mikea_*

Gość_mikea_*
  • Gość

Napisano 26 lipiec 2017 - 20:18

Moja sympatie zdobyl ksiadz Jan Kaczkowski..niestety juz niezyjacy.
  • Pio_dom lubi to

#28 Complicated_85

Complicated_85
  • Gadu-Gadu:3246621
  • Imię:Dominika

Napisano 26 lipiec 2017 - 20:19

A moją z kolei ksiądz Piotr Pawlukiewicz.

"Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się lęk". 

"Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad samym sobą".

#29 SyriuS

SyriuS
  • Gadu-Gadu:6129054
  • Imię:Marcin

Napisano 27 lipiec 2017 - 12:12

Mojej sympatii nie zdobył żaden po za antonym de mello ale on nie był typowo księdzem.
Ja jestem w błedzie? W którym miejscu? W tym, że częśc kleru to buce bez empatii? Czy w tym, że medycyna ewoluuje? Jakby nie ewoluowała na każdej płaszczyźnie kobiety dalej rodziłyby na kamieniu, wciąż nie sterylizowanoby narzędzi. Dalej upuszczanoby krwi i leczono rtęcią. Medycyna przeszła daleką drogę nie tylko technicznie ale i etycznie. Zacofane jest podejście lekarzy i próby wprowadzania swoich etycznych uprzedzeń gdzie nie ma na to miejsca. Kak widać co niektórzy mają największą prawdę lekarską w dupie... Przyrzeczenie lekarskie

Użytkownik SyriuS edytował ten post 27 lipiec 2017 - 12:13

• Pio_dom lubi to

#30 WyrazyWspółczucia

WyrazyWspółczucia
  • Imię:Magdalena

Napisano 27 lipiec 2017 - 19:11

pamiętam do dziś jak poszłam przed gwiazdką do spowiedzi i wyspowiadałam się z prób samobójczych cięcia się i wszystkiego. na co ksiądz zaczął: - co!? taka piękna dziewczyna?! aniołku,,, xDD trafiłam na super księdza!

• molenka i Willow47 lubią to

#31 Mallory

Mallory
  • Imię:Ula

Napisano 22 marzec 2018 - 02:29

Depresja to nie jest grzech tylko choroba. To może w takim razie chorobę nowotworową też zacznijmy traktować jako karę za grzechy?! Depresja to dla mnie swoisty nowotwór duszy. Uważam, że ksiądz, który wygłosił takie oto kazanie jest ignorantem, który po prostu nie ma pojęcia w temacie i nie ma za grosz empatii. Człowieka w depresji trzeba wspierać Słowem Bożym, a nie mu mówić o grzechu albo karze! Chory na depresję ma wystarczające poczucie winy i wystarczająco cierpi, jak można kopać leżącego i to w imię religii?! Ktoś taki to pseudoksiądz, a nie prawdziwy ksiądz, który pochyla się nad bliźnim i próbuje go zrozumieć. Ksiądz nie jest ani psychologiem, ani psychiatrą i nie ma prawa ani podstaw do tego, by twierdzić, że coś, co powoduje zmiany chemiczne w mózgu jak depresja nie jest chorobą. Jestem chrześcijanką i wierzę w to, że Bóg jest największą dobrocią i nie byłby w stanie ukarać chorej, cierpiącej osoby. Jaki to byłby Bóg? Chyba raczej szatan. Czemu niektórzy ludzie próbują robić z Boga jakiegoś surowego tyrana, który tylko patrzy, jak i kogo ukarać? To jest obraza Boga.

#32 MichalWawa

MichalWawa
  • Imię:Michał

Napisano 20 czerwiec 2018 - 11:08

Obraz kleru w Polsce dawno temu mi przycmil obraz Boga. Wszystkie przewiny, ktorymi obarcza sie katolikow sa moim zdaniem "zasluga" naszych "wspanialych" kaplanow, ktorzy o powolaniu, milosierdziu, skromnosci i pokorze czytali tylko dawno temu i juz nawet nie pamietaja gdzie.

God grant me the serenity
to accept the things I cannot change;
courage to change the things I can;
and wisdom to know the difference.

#33 Gość_Fenomen_*

Gość_Fenomen_*
  • Gość

Napisano 20 czerwiec 2018 - 12:09

pamiętam do dziś jak poszłam przed gwiazdką do spowiedzi i wyspowiadałam się z prób samobójczych cięcia się i wszystkiego. na co ksiądz zaczął: - co!? taka piękna dziewczyna?! aniołku,,, xDD trafiłam na super księdza!

No rzeczywiście super a jakbyś nie była piękna to możesz się ciąć wg jego logiki.

Depresja to nie jest grzech tylko choroba. To może w takim razie chorobę nowotworową też zacznijmy traktować jako karę za grzechy?! Depresja to dla mnie swoisty nowotwór duszy. Uważam, że ksiądz, który wygłosił takie oto kazanie jest ignorantem, który po prostu nie ma pojęcia w temacie i nie ma za grosz empatii. Człowieka w depresji trzeba wspierać Słowem Bożym, a nie mu mówić o grzechu albo karze! Chory na depresję ma wystarczające poczucie winy i wystarczająco cierpi, jak można kopać leżącego i to w imię religii?! Ktoś taki to pseudoksiądz, a nie prawdziwy ksiądz, który pochyla się nad bliźnim i próbuje go zrozumieć. Ksiądz nie jest ani psychologiem, ani psychiatrą i nie ma prawa ani podstaw do tego, by twierdzić, że coś, co powoduje zmiany chemiczne w mózgu jak depresja nie jest chorobą. Jestem chrześcijanką i wierzę w to, że Bóg jest największą dobrocią i nie byłby w stanie ukarać chorej, cierpiącej osoby. Jaki to byłby Bóg? Chyba raczej szatan. Czemu niektórzy ludzie próbują robić z Boga jakiegoś surowego tyrana, który tylko patrzy, jak i kogo ukarać? To jest obraza Boga.

Tylko taki obraz Boga katolickiego się nasuwa skoro pozwala na to wszystko a później skazuje na piekło.

#34 JaKub92

JaKub92
  • Gadu-Gadu:15524953
  • Imię:Jakub

Napisano 20 czerwiec 2018 - 12:16

Musiałam założyć ten temat,ponieważ jest mi bardzo przykro po wygłoszonym kazaniu przez księdza. Jego zdaniem depresje i nerwice nie są realną chorobą i biorą się z popełnionych grzechów i braku wiary.Powiedział też,że żaden psycholog nic nie poradzi,może pomóc tylko spowiedź. Kiedyś podczas spowiedzi usłyszałam,że nie mam powodów do depresji i powinnam codziennie chodzić do kościoła,to wtedy mi przejdzie.Po prostu nie wiem już co o tym myśleć. Czy spotkaliście się kiedyś z podobną sytuacją?

Religia pomaga, co wiem po sobie. Brak wiary i trwanie w grzechu też może się do tego przyczynić. W moim przypadku problemem był również brak przebaczenia. Ale w takim razie, co z ludźmi, którzy są niewierzący, a nie cierpią na takie choroby i świetnie radzą sobie w życiu? Sam takich znam. Niestety ksiądz podszedł do tego niezbyt poważnie i sam czułbym się urażony, gdybym usłyszał te słowa z ust księdza. Niestety, nie każdy ksiądz powinien wygłaszać kazania. Tego typu choroby mogą być także spowodowane problemami z biochemią mózgu, ale ten ksiądz widocznie na to nie wpadł. Widocznie sam nie doświadczył tego na własnej skórze (czego nie życzę jemu ani nikomu innemu), więc dlaczego udaje "doktora" i wygłasza takie kazanie?...

#35 Mallory

Mallory

Napisano 23 październik 2018 - 17:29

Fenomen - to nie Bóg skazuje człowieka na piekło. To człowiek sam je wybiera. Kiedyś ciężko było mi w to uwierzyć, ale teraz widzę, że rzeczywiście tak jest.

• Willow47 lubi to

#36 Gość_Fenomen_*

Gość_Fenomen_*
  • Gość

Napisano 23 październik 2018 - 17:45

Jak człowiek może sam wybrać piekło

#37 Mallory

Mallory

Napisano 23 październik 2018 - 17:49

Właśnie kiedyś zadawałam to samo pytanie :) A owszem, może. W różnych przypadkach. Jeśli ktoś do śmierci utrzymuje, że nie potrzebuje żadnego Boga, to według Ciebie co wybiera? Niebo to wieczność spędzona z Bogiem. Przecież Bóg nie zaciągnie nikogo do siebie na siłę. Dał człowiekowi wolny wybór. Albo jak ktoś postępuje podle, krzywdzi ludzi, idzie po trupach do celu, nie żałuje tego, co zrobił, to co wybierze? Nie wiem, czy wspominać o satanistach...

Użytkownik Mallory edytował ten post 23 październik 2018 - 17:50

#38 Gość_Fenomen_*

Gość_Fenomen_*
  • Gość

Napisano 23 październik 2018 - 20:47

Twierdzenie że ktoś sam z siebie wybiera zło wydaje mi się kompletnie pozbawione sensu wogole trudno mi to sobie wyobrazić coś jak kwadratowe koło. Serio nawet wyobrazić sobie tego nie umiem.

#39 Gość_bylekto_*

Gość_bylekto_*
  • Gość

Napisano 23 październik 2018 - 21:43

No rzeczywiście super a jakbyś nie była piękna to możesz się ciąć wg jego logiki.

Przeciez to byla emocjonalna wypowiedz a nie logiczna argumentacja. Pewnie kazdej by powiedzial ze piekna. Mozna sie czepiac slownictwa ale z wypowiedzi WyrazyWspółczucia wynika ze zachowal sie dobrze. A przeciez niejeden by obwinial... :/

#40 Gość_Fenomen_*

Gość_Fenomen_*
  • Gość

Napisano 23 październik 2018 - 22:22

No powiedzmy Kunia