Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Nauka nowego języka od podstaw

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Solwinka

Solwinka

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 40 postów
  • Imię:Sylwia

Napisano 11 luty 2017 - 21:12

Ktoś z Was uczył się kiedyś we własnym zakresie nowego języka zupełnie od podstaw, bez żadnej znajomości?

Ja własnie zaczynam hiszpański, po dwóch latach przygotowań i kupowania nowych książek.

Nie wiem na jakim etapie się zatrzymam, ale udało mi się tydzień systematycznie codziennie coś ćwiczyć i mam nadzieję, że nie przestanę.

Macie jakieś sugestie jak nie stracić zapału do nauki?

• Willow47 lubi to

#2 Gość_Aleks G._*

Gość_Aleks G._*
  • Gość

Napisano 11 luty 2017 - 23:56

Yyyyy to i tak jesteś niezła. Ja się przygotowuję do nauki angielskiego od... to chyba 7 rok będzie, a o drugim języku myślę od jakichś 3 lat. :unsure:

#3 Tomcio8484

Tomcio8484

Weteran forum

• Bywalec
  • 1229 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 12 luty 2017 - 08:53

ja mam sugestie, co jakiś czas melduj na forum czego nowego się nauczyłaś  czego zapomniałaś:) będziemy Ci kibicować 

• Gracja lubi to

#4 Chinsky

Chinsky

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 137 postów
  • Imię:D

Napisano 12 luty 2017 - 10:10

Ja mam pewną sugestię i jeżeli będziesz sie do tego stosować to zapału nie stracisz!

Podam ci na priv nr konta, i załóżmy, że masz się uczyć co 2 dni. Jeżeli opuścisz dzień nauki to przelewasz mi dyszke :rolleyes:? Albo dwie  -_- 

#5 Solwinka

Solwinka

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 40 postów

Napisano 12 luty 2017 - 10:27

ja mam sugestie, co jakiś czas melduj na forum czego nowego się nauczyłaś  czego zapomniałaś:) będziemy Ci kibicować 

Na razie jestem na etapie "Yo soy Sylwia" i "Yo come manzana" :).

#6 Gość_Simple_85_*

Gość_Simple_85_*
  • Gość

Napisano 12 luty 2017 - 16:02

Ja uczyłam się na własną rękę ukraińskiego, bo jego znajomość jest dla mnie bardzo pomocna  w pracy. Fakt, że jest on dość podobny do polskiego, co od razu stawia go na lepszej pozycji do nauki. Dodatkowo, byłam bardzo osłuchana, bo słyszałam bardzo wiele tego języka na codzień. Koniec końców, po ściągnięciu jakiś materiałów z neta i oglądaniu filmików na you tube, w 3 miesiące udało mi się dość zadowalająco opanować język, tak by zrozumieć, co ktoś do mnie mówi i sklecić jakieś proste zdania.

#7 Solwinka

Solwinka

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 40 postów

Napisano 12 luty 2017 - 17:26

Ja uczyłam się na własną rękę ukraińskiego, bo jego znajomość jest dla mnie bardzo pomocna  w pracy. Fakt, że jest on dość podobny do polskiego, co od razu stawia go na lepszej pozycji do nauki. Dodatkowo, byłam bardzo osłuchana, bo słyszałam bardzo wiele tego języka na codzień. Koniec końców, po ściągnięciu jakiś materiałów z neta i oglądaniu filmików na you tube, w 3 miesiące udało mi się dość zadowalająco opanować język, tak by zrozumieć, co ktoś do mnie mówi i sklecić jakieś proste zdania.

Też myślę, żeby zacząć słowacki bo przyda mi się w pracy, ale jak zacznę kilka języków, to w końcu żadnego nie opanuję :).

#8 karolina86

karolina86

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 2 postów
  • Imię:Karolina

Napisano 08 wrzesień 2017 - 11:57

Też uczę się hiszpańskiego, fajny język i przyjemnie się go uczy :) ja szukam sobie różnych ćwiczeń online i staram się je wykonywać systematycznie. Ale coraz poważniej zastanawiam się nad zapisaniem się na kurs do szkoły językowej

#9 Tajgi

Tajgi

Bywalec

• Bywalec
  • 790 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 14:42

Polecam program i metodę supermemo. Od lat uczę się tym programem angielskiego; powoli mi to idzie, ale łatwo przyzwyczaić się do robienia codziennie powtórek.

Tak patrzę sobie na to supermemo. Możesz coś więcej o tym opowiedzieć? Jak u Cb wygląda nauka tą metodą?

#10 Gość_Sana_*

Gość_Sana_*
  • Gość

Napisano 08 wrzesień 2017 - 14:45

Ja sobie nie potrafię wypracować żadnej metody. Nauka języków nawet tego podstawowego angielskiego jest dla mnie zmorą. Blokada językowa i tyle, ktoś do mnie mówi a ja słów nie rozróżniam ;p

#11 Tajgi

Tajgi

Bywalec

• Bywalec
  • 790 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 18:43

Ja robię od lat kursy ogólny ang "No problem" i kursy do słówek. Każdego dnia przynajmniej jedno nowe słówko czy zwrot. Ćwiczenia jak uzupełnianie też są w kursie ogólnym. W ogóle najważniejsze jest to, że gdy oceniasz czy znasz odpowiedź; na przykład jakieś słówko (nie wiem/prawie wiem/wiem) to program dobiera CI powtórzenie go na przykład jutro, potem powiedzmy za 3 dni, potem za tydzień, potem jeszcze powiedzmy za miesiąc; tak żeby efekt zapamiętania był optymalny. Z kolei gdy nie możesz czegoś zapamiętać to przypomina Ci to codziennie aż się nauczysz. Ta metoda i program nie zastąpi aktywizowania języka obcego, ale pozwala wiele zapamiętać bez wysiłku. Można 10 razy nie wiedzieć czegoś jednego dnia i dopiero za 11 razem sobie przypomnieć jak jak Ci "wyskoczy", ale się nie przejmujesz bo program sam przez twoje niepowodzenie zrozumie, że to coś trzeba więcej powtarzać  ;)

W sumie ten program to coś jak "inteligentne fiszki".

Ps. Kupiłem też kurs Olive Green, bo ja nie aktywizowałem zbytnio ang. i sprawdzę czy to pomoże takiemu nieukowi jak ja...

Pytam, bo ja mam wykupioną fiszkotekę i kończy mi się za niedługo dostęp. W sumie podobnie, masz słówka, zwroty, słówka z przykładami i też samo Ci dobiera czy przypomnieć Ci jutro czy za tydzień. Też na zasadzie zaznaczasz wiem lub nie wiem. Zastanawiałam się czy w tym supermemo nie ma czegoś więcej.

#12 Tomek

Tomek

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2117 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 18:54

Wiele osob popelnia ten blad, ze czyta sobie slowka, stara sie je zapamietac, ale pozniej w ogole ich nie uzywa i te sie ulatniaja. Moja rada? ogladac duzo filmow / seriali z napisami (won z lektorem!) zeby sie osluchac i duzo czytac w tym jezyku. Nie musza to byc od razu ksiazki, na poczatek wystarcza chocby proste artykuly. Dodatkowo, jezeli dzisiaj nauczyles sie 5 slowek, to uloz sobie z nimi zdania. Wezmy np. slowko "basement" (piwnica) "I'm afraid of my basement. It's so dark in there!" (boje sie mojej piwnicy, jest tam tak ciemno!). Praktyka, praktyka, praktyka :) Ja studiowalem anglistyke, ale mimo to duzo czytam i slucham w tym jezyku zeby nie zardzewiec :)

• XAW lubi to

#13 Gość_bylekto_*

Gość_bylekto_*
  • Gość

Napisano 08 wrzesień 2017 - 18:59

najlepiej jest miec codzinnie chociaz maly kontakt z danym jezykiem. wtedy jego znajomosc sie tak szybko nie ulatnia z glowy

#14 Tajgi

Tajgi

Bywalec

• Bywalec
  • 790 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 19:01

Wiele osob popelnia ten blad, ze czyta sobie slowka, stara sie je zapamietac, ale pozniej w ogole ich nie uzywa i te sie ulatniaja. Moja rada? ogladac duzo filmow / seriali z napisami (won z lektorem!) zeby sie osluchac i duzo czytac w tym jezyku. Nie musza to byc od razu ksiazki, na poczatek wystarcza chocby proste artykuly. Dodatkowo, jezeli dzisiaj nauczyles sie 5 slowek, to uloz sobie z nimi zdania. Wezmy np. slowko "basement" (piwnica) "I'm afraid of my basement. It's so dark in there!" (boje sie mojej piwnicy, jest tam tak ciemno!). Praktyka, praktyka, praktyka :) Ja studiowalem anglistyke, ale mimo to duzo czytam i slucham w tym jezyku zeby nie zardzewiec :)

W sumie z osłuchaniem nie mam problemu. Raczej w drugą stronę z używaniem.

#15 Tomek

Tomek

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2117 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 19:02

W sumie z osłuchaniem nie mam problemu. Raczej w drugą stronę z używaniem.

Na studiach przed egzaminem z konwersacji gadalem sam do siebie zeby jezyk szlifowac :P tez dziala.

• XAW lubi to

#16 illegals

illegals

Nowy uczestnik

• Bywalec
  • 91 postów
  • Imię:Kasia

Napisano 08 wrzesień 2017 - 20:28

Hej, w razie czego możesz mi zadawać jakieś drobne pytania z hiszpańskiego prywatnie. Mówię biegle. Obopólne korzyści: dla Ciebie pomoc językowa, dla mnie podniesienie poczucia własnej wartości, bo hej, jednak nie jestem taka beznadziejna i się na czymś znam. :P A może i okaże się, że mieszkasz blisko i uda się umówić na jakieś korki czy w przeciwnym razie na lekcje przez skype ;)

#17 Gość_północ-południe_*

Gość_północ-południe_*
  • Gość

Napisano 08 wrzesień 2017 - 22:29

Jako osoba domniemanie uzdolniona w tym kierunku polecam:
- jakiekolwiek podręczniki do samodzielnej nauki - choćby najtańsze i mało szczegółowe, byle z nagraniami. Rozwiązywanie zadań zawsze pomaga, nawet jeśli nie jest przyjemnością.
- oglądanie telewizji i słuchanie radia w danym języku
- FISZKI, koniecznie z nagraniami - geniusz to wymyślił
- słuchanie muzyki w danym języku - nawet jeśli muza nam nie leży, to słówka podłapiemy
- słownik papierowy lub elektroniczny, konieczność, bo google trans. to jakieś nieporozumienie
- najlepiej jakiś czas spędzić w danym kraju, ale nie zawsze jest to możliwe
- czytanie newsów i książek, to raczej oczywiste...
- dobrze mieć też kogoś, z kim można się od czasu do czasu porozumiewać, świetnie, jeśli jest native.

#18 Tomek

Tomek

Zadomowiony

• Bywalec
  • 2117 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 22:38

- FISZKI, koniecznie z nagraniami - geniusz to wymyślił

Kwestia gustu. Ja nigdy z tego nie korzystalem. Generalnie nie ma jednej metody, bo kazdemu podpasuje cos innego. Ja wolalem sluchac i czytac, bo w ten sposob wylapywalem nowe slowka i nigdy nie uczylem sie ich z listy na pamiec. Z kolei ktos inny bedzie wolal uczyc sie po kolei z listy.

Swoja droga, jesli ktos chce wyjechac do innego kraju zeby podpalac jezyk, to pozniej znajomosc tego jezyka nie bedzie zbyt poprawna (mowie o anglii i angielskim, nie wiem jak jest z innymi). Sluchajac ludzi w sklepie czy na ulicy nauczy sie mowy potocznej, gramatyka tez tam sie zbytnio nie przejmuja. Takze pozniej robiac jakis certyfikat jezykowy mozna sie niezle zdziwic, nie wspominajac juz o jakims liscie formalnym.

• XAW i illegals lubią to

#19 Gość_bylekto_*

Gość_bylekto_*
  • Gość

Napisano 08 wrzesień 2017 - 23:40

Hej, w razie czego możesz mi zadawać jakieś drobne pytania z hiszpańskiego prywatnie. Mówię biegle.

tez chcialabym dobrze znac ten jezyk. niestety mam tak zawalone terminy ze nie moge isc na zaden kurs :(

#20 Gość_bylekto_*

Gość_bylekto_*
  • Gość

Napisano 08 wrzesień 2017 - 23:45

- słuchanie muzyki w danym języku - nawet jeśli muza nam nie leży, to słówka podłapiemy
(...)
- czytanie newsów i książek, to raczej oczywiste...

Moja rada? ogladac duzo filmow / seriali z napisami (won z lektorem!) zeby sie osluchac i duzo czytac w tym jezyku.

to sie u mnie sprawdzilo z angielskim. czasem nawet mysle ze to mi wiecej dalo niz lekcje w szkole czy jakies kursy.