Depresja.ws - Forum: Choroba a renta. - Depresja.ws - Forum

Skocz do zawartości

• 2 stron +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Choroba a renta. Oceń temat: -----

#1 Gość_Kleopatra_*

• Grupa: Gość

Napisano 30 październik 2009 - 14:36

Witajcie. Mam 19 lat i zdiagnozowaną psychozę urojeniową, czy w tym przypadku przysługuje mi renta? Nigdy nie pracowałam, teraz jestem studentką ale nie daję sobie rady na studiach, każdy dzień jest dla mnie walką z własnymi ograniczeniami i chorobą (powoli zaczynam rozumieć, że jestem chora). Bardzo trudno jest mi wyjść z domu, np. na studia, trudno mi się skoncentrować i czegokolwiek nauczyć - tak więc nie wierzę, bym poradziła sobie na studiach. Wcześniej miałam anoreksję, potem depresję połączoną z nerwicą, teraz pojawiła się psychoza. Powiedzcie, co zrobić w moim przypadku? Na studia i pracę nie mam siły, moje myśli są owładnięte chorobą, czuję się jakby wszystko było snem itp. Od kilku lat leczę się u psychiatry, kilka razy byłam w szpitalu. Czy mam szanse na rentę? Jaki to będzie rodzaj renty i jaka kwota około? Proszę pomóżcie.
0

#2 Gość_toy._*

Napisano 30 październik 2009 - 20:53

z tego co wiem to około 500 zł... jeśli ci przyznają
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   ELLA 

• ELLA
  • PipPipPip
  • Wyślij prywatną wiadomość
  • Wyświetl galerię
  • Grupa: Użytkownik
  • Postów 947

Napisano 30 październik 2009 - 21:39

Wejdz na strone www.zus.pl
tam powinny być informacje z których dowiesz sie jak/o jaka ręte masz sie starac.
Ludzie życzliwi ...... tak myślałam....
0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   tadam 

• z dźwigu skoczył nie podskoczył :-) skoczył z dachu i do piachu
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Oczekujący
  • Postów 17189

Napisano 30 październik 2009 - 22:28

Zaburzenia psychotyczne (F2) sa rozpatrywane jako schorzenia, ktore prowadza do znacznego ograniczenia sprawnosci, nasilonej dezorganizacji zycia i glebokiej inwalidyzacji. Jesli zaburzenie jest czynne, to masz szanse na uznanie Cie za trwale niezdolna do pracy. Ustapienie ostrych objawow wytworczych nie musi oznaczac od razu poprawy, ktora bylaby przeslanka do uznania jedynie czesciowej zdolnosci do pracy - pamietaj o tym, to wazne gdyby chcieli Ci wcisnac kit (moga sie powolywac na to, ze to dotyczy glownie schizofrenii, ale jak sie postarasz to moze cos ugrasz).

Co jeszcze ... a wieloletnia remisja po jednej dekompensacji psychicznej przy jednoczesnym dobrym funkcjonowaniu spolecznym i zawodowym (nawet w warunkach specjalnych), oznacza ze nie uznaja calkowitej niezdolnosci do pracy. W Twoim przypadku masz problemy ze studiowaniem, wiec na tym sie opieraj, a takze na nieumiejetnosci nawiazywania relacji spolecznych - te dwie rzeczy mocno przemawiaja za przyznaniem komus renty.

Pytanie ktore tu sie pojawi, to pytanie czy pojawila sie juz ostra dekompensacja psychotyczna, jesli tak i jest ona udokumentowana przez lekarzy to spoko, jednak jesli nie i na razie chodzi tylko o objawy prodomalne (roznego rodzaju zaburzenia zachowania, dolegliwosci nerwicowe, problemy szkolne itp), to z pewnoscia nie bedzie tu mowy o uznaniu calkowitej niezdolnosci do pracy. Przy powaznych problemach jest mozliwe orzeczenie calkowitej niezdolnosci do samodzielnej egzystencji, ale po tym co piszesz, to raczej w ogole Cie nie dotyczy.

Wszystko zalezy od dokumentacji lekarskiej, gdyz jesli nawet zglaszasz czynne objawy psychotyczne, ale nie jest to potwierdzone przez lekarza, albo domumentacja lekarska wskazuje na dlugi okres remisji i dobre spoleczne funkcjonowanie, to bedzie dzialalo na Twoja niekorzysc. Podobnie krotki okres badan ambulatoryjnych moze rowniez nie byc uznany przez orzecznika jako wystarczajacy do przeprowadzenia weryfikacji czy rzeczywiscie doswiadczasz objawow psychotycznych, czy tylko przypominasz sobie objawy z ostrej fazy choroby.

Jesli chcesz uznania calkowitej niezdolnosci do pracy, to najlepiej jakbys na jakis dluzszy okres polozyla sie w szpitalu, jesli nie, to mozesz miec problem z tym, ale moze uda ci sie uzyskac orzeczenie o czesciowej tymczasowej niezdolnosci do pracy, lub otrzymac choc swiadczenie rehabilitacyjne. To tyle co pamietam z zajec. Zycze powodzenia.
najbardziej chciałbym być po prostu zwykłym pudełkiem po butach
mamy tylko jedno ciało, które wymaga od nas, abyśmy go nie oszukiwali alice miller
...........................................................................................................
Baza adresów Ośrodków Interwencji Kryzysowej
0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   Wiktoria 

• Weteran forum
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Postów 9606

Napisano 30 październik 2009 - 22:46

Ja nigdy nie pracowałam z zarejstrowaniem,i mam zasiłek stały tylko 120 zł.
JESTEM ~~ Jaka jestem....SZANUJĘ-Tych którzy szanują mnie i szanują siebie...POTRAFIĘ-Wybaczyć...
NIE UMIEM ~~ Zapomnieć krzywdy...UFAM-Chyba trochę za często...NIENAWIDZĘ ~~ Kłamstwa...UCZĘ SIĘ-Na własnych błędach..
POPEŁNIAM-Czasem fatalne błędy...CIERPIĘ-Gdy ktoś mnie rani...CIESZĘ SIĘ ~~ Że są ludzie na których mogę polegać...
MOJE ŻYCIE ~~ To ciągłe czekanie...NIGDY NIE ZAPOMNĘ O TYCH-którzy są obok mnie,bez względu na wszystko...
KIEDYŚ ~~ Zostanie po mnie tylko kilka prostych słów i starych fotografii...MUSZĘ-Żyć mimo wszystko...
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   Wiktoria 

• Weteran forum
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Postów 9606

Napisano 30 październik 2009 - 22:48

Rente mozna dostac jesli zaczeło się chorowac w dziecinstwie,jesli nie miałas ukonczonych 18 lat,potem juz nic z tego-tak mi powiedzieli.
JESTEM ~~ Jaka jestem....SZANUJĘ-Tych którzy szanują mnie i szanują siebie...POTRAFIĘ-Wybaczyć...
NIE UMIEM ~~ Zapomnieć krzywdy...UFAM-Chyba trochę za często...NIENAWIDZĘ ~~ Kłamstwa...UCZĘ SIĘ-Na własnych błędach..
POPEŁNIAM-Czasem fatalne błędy...CIERPIĘ-Gdy ktoś mnie rani...CIESZĘ SIĘ ~~ Że są ludzie na których mogę polegać...
MOJE ŻYCIE ~~ To ciągłe czekanie...NIGDY NIE ZAPOMNĘ O TYCH-którzy są obok mnie,bez względu na wszystko...
KIEDYŚ ~~ Zostanie po mnie tylko kilka prostych słów i starych fotografii...MUSZĘ-Żyć mimo wszystko...
0

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   tadam 

• PipPipPipPipPip
  • Postów 17189

Napisano 30 październik 2009 - 23:19

Mowia rozne rzeczy, ale to tak jak nie dac komus renty bo mu nogi obcielo jak mial 32 lata. ;) Caly problem polega na tym, ze oni wmawiaja ludziom rozne rzeczy byle tylko nie przyznac renty. W swojej pracy jako pedagog rodzinny mialem kilka przypadkow osob, ktorym odmawiano raz za razem, a wlasciwie przygotowani uzyskali rente bez zadnego problemu, po prostu nie dali sobie wciskac kazdego kitu. Z tego co pamietam to cos takiego bylo przy orzecznictwie stopnia niepelnosprawnosci .... ale teraz nie wiem gdzie mam te notatki i po prostu cos mi swita, ze cos takiego bylo. Wracajac do samej zusoweskiej renty:

renta przysluguje kiedy spelnione sa 3 warunki ustawowe:
1. niezdolnosc do pracy
2. ma wymagany okres skladkowy i nieskladkowy
3. niezdolnosc do pracy powstala w okresie ubezpieczenia, ale nie pozniej niz 18 miesiecy od ustania zatrudnienia.

Nie wiem jak to jest ze studiami, w sumie jestes ubezpieczona, ale tu nie jestem pewien czy studia sie wliczaja czy nie, nie pamietam jak to jest liczone, wiem ze jest wliczane, ale nie wiem czy same studia bez podjecia pracy sie licza, czy nie. Ogolnie musisz miec staz ubezpieczeniowy (okres skladkowy + okres nieskladkowy) 1 rok - dla osob ponizej 20 rz, 2 lata dla 20-22, 3 lata 22-25, 4 lata 25-30 i 5 lat dla osob powyzej 30ki.
mamy tylko jedno ciało, które wymaga od nas, abyśmy go nie oszukiwali alice miller
...........................................................................................................
0

#8 Gość_toy._*

Napisano 31 październik 2009 - 11:16

dawne przepisy, nie wiem na ile aktualne

Osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu nie będą już otrzymywać renty socjalnej z pomocy społecznej. Od października 2003 r. świadczenia te będą wypłacane przez ZUS.

Przyjęta przez Sejm ustawa o rencie socjalnej przenosi rentę socjalną do systemu ubezpieczeń społecznych, co z kolei powoduje konieczność jej ubruttowienia. Jednocześnie ZUS będzie mógł sprawdzić w urzędzie skarbowym wysokość przychodów mających wpływ na zawieszenie wypłaty renty socjalnej. Wysokość tej kwoty będzie ogłaszana, co kwartał w Monitorze Polskim.

Wysokość renty socjalnej ma wynosić 84 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wypłacanej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W przyszłym roku będzie to kwota 464 zł brutto.
0

#9 Gość_Kleopatra_*

Napisano 31 październik 2009 - 11:27

Dziękuję Wam za pomoc :)
0

#10 Gość_toy._*

Napisano 31 październik 2009 - 11:32

miałaś kiedykolwiek orzeczenie o niepełnosprawności?
0

#11 Gość_Kleopatra_*

Napisano 31 październik 2009 - 15:32

Nie.
0

#12 Gość_toy._*

Napisano 31 październik 2009 - 15:36

tak spytałam... mój syn ma od urodzenia, więc pewnie dostanie 1 grupę...
0

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   tadam 

• PipPipPipPipPip
  • Postów 17189

Napisano 31 październik 2009 - 18:17

No gdy bedzie pelnoletni to tak, do tego czasu nie ma rozroznien na grupy. Tez trzeba pamietac, ze orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci czesto ma sie nijak to orzecznictwa ZUSowskiego niestety, ale w takich przypadkach jak Twoj chlopak nie bedzie sie to od siebie roznic.
0

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   rydelek41 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 5

Napisano 31 październik 2009 - 21:15

Jesli nigdzie nie jestem ubezpieczona to czy moge sie starac o stały zasiłek z opieki społecznej . Agata
0

#15 Gość_toy._*

Napisano 31 październik 2009 - 22:01

jeśli jesteś pełnoletnia, nie pracujesz i nie uczysz się, nie jestes zarejestrowana w urzędzie pracy - możesz się ubiegać o 3 miesięczne ubezpieczenie zdrowotne z mops-u
0

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   Luc 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 125

Napisano 14 grudzień 2009 - 18:58

wiktoria napisał:

Rente mozna dostac jesli zaczeło się chorowac w dziecinstwie,jesli nie miałas ukonczonych 18 lat,potem juz nic z tego-tak mi powiedzieli.

To Ci powiedzieli nieprawdę. Ja zachorowałem w wieku 20 lat, w czasie studiów, których przez chorobę nie skoczyłem. Dostałem rentę socjalną na okres 3 lat.
Mój blog: Luckrownia
dodaj luckru
z plazmy białek,
pudru cukru
0

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   lewelewelove 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 25

Napisano 23 styczeń 2010 - 20:27

ja też myślę o rencie. czasem mam straszne napady lęku, depresja ciągnie się od dobrych kilku lat, nie umiem sobie już z tym poradzic, nie mam siły walczyć z ludźmi, nie nadaję się do życia jak inni. to nie ja, wiem o tym, ale nic nie moge zrobic.
0

#18 Użytkownik nie jest zalogowany   ZIELONOOKA 

• w pogoni za nieznanym
  • PipPipPipPipPip
  • Wyświetl galerię
  • Postów 1945

Napisano 20 październik 2010 - 17:33

probowac starac sie o rente zawsze mozna ale warto tez pamietac by probowac takze starac sie o orzeczenie o stopniu niesprawnosci
i choc to nie da pieniedzy,no nie w kazdym przypadku,to jednak jest bardzo przydatne
DOKĄD ZAPROWADZI MNIE PRZESZŁOŚĆ...

czynić dobrze innym służy sobie samemu

z niedostrzegania dobra w dobrym rodzi się smutek...
0

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   szukająca_wsparcia 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 9

Napisano 23 październik 2010 - 09:06

Rentę socjalną można otrzymać po ukończeniu 18 roku życia, jeśli niezdolność do pracy powstała do 18 roku życia bądź do 25 roku, w czasie kontynuowania nauki.
Jednak na samą depresję renty się nie dostanie. Obecnie ZUS szuka oszczędności we wszystkim gdzie się da. Nawet w zaopatrzeniu biurowym.Dlatego też przyznawania rent wszelakiego rodzaju zostało ograniczone do maksimum. (pracuję w ZUSie to wiem). Ale może masz jeszcze jakieś inne zaburzenia psychiczne wywołane depresją?
0

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   lekliwa 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 1

Napisano 10 listopad 2010 - 21:43

zachorowalam maja 16 lat ( byla proba samobojcza) depresja, agorafobia,lęk napadowy. Nie wychodze z domu od kilkunastu lat. Lecze sie, mialam wiele terapii w tej chwili mam lat 38 udokumentowane leczenie od 22 lat i po raz pierwszy odwazylam sie stanac przed komisja zus i wiecie co uslyszalam? Nie dadza mi renty pytam ich a gdzie i jak mam pracowac? odp. moze sprzatanie? pytam jak mam isc sprzatac skoro juz za progiem domu dostaje ataku paniki? wzruszenie ramionami. Nie ukonczylam szkoly sredniej bo zmarlo mi dziecko, przeszlam zalamanie, potem 3 lata w silnej depresji i to sie ciagnie i ciagnie... lęk nie pozwala mi funkcjonowac, mam problemy z koncentracja, skupieniem sie ale kurcze po 22 latach leczenia renta mi sie nie nalezy... super
0

Udostępnij ten temat:

• 2 stron +
  • 1
  • 2