Depresja.ws - Forum: Cital - Depresja.ws - Forum

Skocz do zawartości

• 3 stron +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

Cital Oceń temat: -----

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   Fen 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Wyślij prywatną wiadomość
  • Grupa: Użytkownik
  • Postów 3

Napisano 27 czerwiec 2007 - 10:53

To lek, który naprawdę dobrze mi zrobił. Po innych nie czułem specjalnego działania, chyba, że in minus, a Cital pomógł mi się trochę skoncentrować, zebrać w sobie.
Dla ciekawych - kilka informacji z ulotki:

Cital (Citalopramum), 20 mg, tabletki powlekane
Wskazania: leczenie depresji zwłaszcza w fazie początkowej oraz w leczeniu podtrzymującym.
Zachować szczególną ostrożność stosując Cital
- Podczas pierwszych kilku tygodni leczenia lub dłużej, objawy poprawy stanu pacjenta nie są widoczne. Z tego powodu pacjenci powinni być w tym czasie nadzorowani ze względu na ryzyko prób samobójczych, które może być większe w początkowym okresie leczenia.
- U pacjentów z cukrzycą lek Cital może zaburzać kontrolę stężenia glukozy we krwi. Podczas leczenia lekarz powinien dostosować dawkowanie insuliny i (lub) doustnych leków przeciwcukrzycowych.
- Należy zgłosić się do lekarza, gdy wystąpią napady padaczki.
- Nie należy nagle przerywać leczenia lekiem Cital, gdyż mogą wystąpić reakcje odstawienne. Reakcje te objawiają się: zawrotami głowy, parestezjami, drżeniami mięśniowymi, nudnościami, niepokojem, kołataniem serca. Z tego względu lekarz zaleci stopniowe zmniejszenie dawki leku przez okres od 1 do 2 tygodni.
- Należy zachować ostrożność w przypadku leczenia depresji elektrowstrząsami, ze względu na ograniczone dane kliniczne.
[...]
- Lek Cital nie powinien być stosowany w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
0

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   DerKater 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 2

Napisano 18 wrzesień 2007 - 15:36

Witam, też zażywam Cital. Od prawie roku. Chciałbym, cz raczej muszę jednak przerwać. Mam jeszcze 1,3 opakowania, czy ktoś może mi powiedzieć jak się go odstawia. Nie mogę skorzystać z porady lekarskiej.
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Fen 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 3

Napisano 20 wrzesień 2007 - 12:36

Najlepiej tak jak inne leki przeciwdepresyjne, czyli stopniowo. Na przykład przez tydzień połowę lub 2/3 dawki, przez następny tydzień połowę połowy i tak dalej, aż do zera.
0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   DerKater 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 2

Napisano 10 październik 2007 - 23:21

Dzięki Fen
0

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   anitka555 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 20

Napisano 23 kwiecień 2008 - 17:05

Też biore cital od tygodnia i jestem w takim stanie że mama czarne myśli,zawroty głowy, nic nie jest w stanie mnie "ruszyć",mimo depresji mam bardzo pozytywne nastawienie do zycia więc się nie poddaję i czekam na lepsze dni.Cital biorę ok.14h, wtedy jestem juz po pracy i mogę sie zaćpać
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   anitka555 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 20

Napisano 13 maj 2008 - 15:00

Biorę już cital ponad miesiąc i stopniowo jest lepiej. Jesli ktoś czyta co zrobić ze skutkami ubocznymi typu zawroty głowy, sennośc, ropieranie głowy itd.to można tak:- brać lek pierwsze 2 ,3 tygodnie po pracy ok.16. W tym okresie spałam tylko do 4 rano, w dzień czułam się dużo lepiej - bo nie było senności, problemów zawrotów itd .Kiedy organizm się przyzwyczaił ( a wierzcie że tak będzie), można przejśc na ranne branie i spać wtedy w nocy normalnie
0

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   kate 

• Zadomowiony
  • PipPipPipPipPip
  • Postów 2520

Napisano 13 maj 2008 - 17:50

ja biore cital rano razem z alproxem ...biore od soboty...ale chyba moge juz powiedzieć że czuje sie lepiej...tak mi sie wydaje...jedyny minus to własnie senność ale nie wiem czy przypadkiem nie jest to spowodowane właśnie alproxem....
0

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   kate 

• Zadomowiony
  • PipPipPipPipPip
  • Postów 2520

Napisano 16 maj 2008 - 05:31

przestalam rano brać alprox bo bylam za bardzo zaćpana...jakies dzialanie chyba juz lekow jest mimo ze minie tydzien jutro...wogole nie chce mi sie plakac, troche inne nastawienie jest, nie mam jakis czarnych mysli, mam lekkie zjazdy po godzinie 17, a jak wezme alprox wieczorem to ok 22 mnie juz usypia, jedyne co mnie niepokoi to to ze budze sie juz przed 6 rano. od jutra cital mam juz brac po 1 tabletce rano, bo mija dawka wprowadzajaca juz czyli 1/2 tabletki rano.

czy cital to jakis silny lek? czy sie po nim tyje czy jak? prosze napiszcie cos wiecej
0

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   ice 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 3

Napisano 07 sierpień 2008 - 13:04

Witam

Brałam Cital przez mniej więcej rok. Pierwszy tydzień po pół tabletki - i całe szczęście, że tylko tyle ze względu na ból głowy, bóle stawów i inne różne ciekawe doznania. Po tygodniu organizm przyzwyczaił się do citalu, ale przez kolejny tydzień konsumowałam ta samą dawkę - 1/2 tabletki. Po dwóch tygodniach przeszłam na jedną tabletkę. Nastąpiła istotna poprawa, zaczęłam jeść i przede wszystkim odczuwac smaki i mieć ochotę na cokolwiek do jedzenia. Potem zaczęółam normalnie spać.
Odstawiłam ten lek w maju. Od jakiegos czasu czuje sie coraz gorzej, więc chyba czeka mnie znowu powrót do citalu.Przytyłam po odstawieniu tego leku - ok. 5 kg;-(((

Generalnie miło wspominam ten lek, a należę do osób, które źle znoszą różne przedziwne leki.
0

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   anahi 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 36

Napisano 13 wrzesień 2008 - 13:44

Witam. Jestem drugi dzień na citalu w połączeniu z cloranxenem, który biorę wyłącznie na noc. cital mam brac codziennie rano po całej tabletce 20mg. Jak na razie czuje się niezbyt dobrze jestem senna robi mi się niedobrze i słabo..ale troszkę jakby zmalały duszności które towarzyszą mojej depresji...czy ktoś zażywał te leki w takim połączeniu jak ja? jak długo trzeba czekac aż miną te dolegliwości i nadejdzie upragniona poprawa? z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.
0

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   anche 

• anche
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Moderator
  • Postów 4742

Napisano 13 wrzesień 2008 - 14:52

no cóż cital ma bardzo długą liste efektów ubocznych wiec prawie wszystkie można uznać za normalne zwlaszcza senność czy to że robi się niedobrze. sama zresztą też to miałam. tyle, że ja łykam po 2tabletki.
szczęście nie jest dziełem przypadku ani darem bogów.
szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.
~ e. fromm
0

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   anahi 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 36

Napisano 14 wrzesień 2008 - 10:57

dziękuję anche za odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanko ile trzeba czekac na poprawę tzn. kiedy zniknął te skutki uboczne i kiedy zacznie działac tak jak powinien??
0

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   anche 

• anche
  • PipPipPipPipPip
  • Postów 4742

Napisano 14 wrzesień 2008 - 13:23

nudności po kilku dniach, senność jednak się utrzymuje. chociaz ja zawsze jestem senna wiec ciezko mi powiedziec dokladnie.
~ e. fromm
0

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   anahi 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 36

Napisano 14 wrzesień 2008 - 17:17

a te typowe dolegliwości depresyjne? np od 3 dni nie miałam już duszności a dzisiaj znów się nasiliły ;/ to już mnie tak męczy e przestaje wierzyc w skutecznosc tych leków!!:((
0

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   anche 

• anche
  • PipPipPipPipPip
  • Postów 4742

Napisano 14 wrzesień 2008 - 18:18

u mnie działanie zaczęło być widoczne ponad miesiąc od rozpoczęcia.
jeśli te objawy uboczne są uciążliwie i tak jak w przypadku duszności mogą być niebezpieczne to radziłabym pójść do lekarza i spróbować zmienić leki lub po prostu upewnić się czy to nie będzie dla Ciebie szkodliwe.
~ e. fromm
0

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   anahi 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 36

Napisano 14 wrzesień 2008 - 20:27

bardzo Ci dziękuję anche :) skonsultuję się z lekarzem dla wewnętrznego spokoju:)
0

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   adamsen 

• Weteran forum
  • PipPipPipPip
  • Postów 1357

Napisano 15 wrzesień 2008 - 06:49

Te leki to ja sie zastanawiam czy działają na depresje czy jakąś tam sraczkę czy inie tam duperelentypu zawirowania w pale
0

#18 Użytkownik nie jest zalogowany   anahi 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 36

Napisano 15 wrzesień 2008 - 13:44

działają....tylko na pozytywne efekty trzeba troszkę poczekac. żeby było dobrze najpierw musi byc zle tak to działa niestety...ale w koncu bedzie dobrze;)
0

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   lady_lazarus 

• Weteran forum
  • PipPipPipPip
  • Postów 1324

Napisano 22 październik 2008 - 14:07

Citalopram
citalopram
antidepressivum
N06AB

Działanie: Silny i wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Nie wywiera żadnego wpływu bądź działa minimalnie na wychwyt norepinefryny, dopaminy i kwasu g-aminomasłowego. Nie wykazuje powinowactwa lub ma minimalne powinowactwo do receptorów: serotoninergicznych 5-HT1A i 5-HT2, dopaminergicznych D1 i D2, adrenergicznych a1, a2 i b, cholinergicznych typu muskarynowego, benzodiazepinowych i opioidowych. W związku z tym znacznie rzadziej wywołuje działania niepożądane. Chociaż citalopram nie wiąże się z receptorami opioidowymi, potęguje efekt analgetyczny powszechnie stosowanych opioidów. Nie upośledza funkcji poznawczych (intelektualnych) i sprawności psychomotorycznej, nie wywiera działania sedatywnego. Citalopram nie zmniejsza wydzielania śliny w teście z użyciem pojedynczej dawki u ochotników. U zdrowych ochotników lek nie wywiera znaczącego wpływu na parametry układu krążenia. Citalopram nie wpływa na osoczowe stężenie prolaktyny i hormonu wzrostu. Jest niemal całkowicie wchłaniany niezależne od rodzaju spożywanego pokarmu (tmax - średnio 3 h). Dostępność biologiczna po podaniu p.o. wynosi ok. 80%. Wiązanie z białkami osocza wynosi poniżej 80%, zarówno dla citalopramu, jak i jego głównych metabolitów. Metabolizowany do aktywnych związków: demetylocitalopramu, didemetylocitalopramu, N-tlenku citalopramu, oraz nieczynnej biologicznie pochodnej deaminowanej kwasu propionowego. Wszystkie metabolity są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, działającymi krócej, słabiej i mniej swoiście niż związek macierzysty. Nie przyczyniają się one do ogólnego działania przeciwdepresyjnego leku. W osoczu przeważa citalopram w niezmienionej postaci. Biologiczny t1/2 citalopramu wynosi ok. 36 h. Wydalanie: głównie przez wątrobę (85%), ok. 15% przez nerki (12-23% dawki dobowej w postaci niezmienionej). Stan stacjonarny pojawia się po 1-2 tyg. Nie ma ścisłej zależności między stężeniem osoczowym a efektem terapeutycznym czy występowaniem działań niepożądanych. U osób w podeszłym wieku wykazano wydłużenie t1/2 leku i zmniejszenie klirensu spowodowane wolniejszym metabolizmem. U chorych z niewydolnością wątroby citalopram jest wydalany wolniej, t1/2 wydłuża się ok. 2-krotnie, stężenie w stanie stacjonarnym zwiększa się mniej więcej 2-krotnie. U osób z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek wydalanie citalopramu zachodzi wolniej, jednak nie wpływa to w poważniejszy sposób na farmakokinetykę leku. Długotrwałe przyjmowanie leku nie powoduje tolerancji.

Wskazania: Leczenie depresji. Profilaktyka nawrotów zaburzeń depresyjnych nawracających. Zespół lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u dzieci (zbyt mało danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u dzieci; w czasie badań stwierdzano również u dzieci i młodzieży otrzymujących leki przeciwdepresyjne zwiększenie częstości występowania zachowań samobójczych i wrogości). Nie stosować z inhibitorami MAO. Nie ma inforamcji dotyczących stosowania u osób z klirensem kreatyniny B); zaleca się jednak zachowanie ostrożności podczas równoległego stosowania tych leków, nie zaleca się stosowania w skojarzeniu z selegiliną w dawce >10 mg/d. Również stosowanie równolegle z agonistami receptorów 5-HT (tryptanami) lub tramadolem może powodować wystąpienie zespołu serotoninowego. Preparaty zawierające ziele dziurawca mogą powodować nasilenie działań niepożądanych. Ostrożnie stosować równolegle z metoprololem (powoduje 2-krotne zwiększenie stężenia metoprololu), cymetydyną (powoduje umiarkowane zwiększenie stężenia citalopramu). Z solami litu nie wykazano istotnych interakcji, jednak ponieważ lit nasila neuroprzekaźnictwo serotoninergiczne, należy zachować ostrożność podczas równoległego stosowania tych leków. Ostrożnie u osób otrzymujących równolegle doustne leki przeciwzakrzepowe lub leki wpływające na czynność płytek krwi. Nie zaobserwowano interakcji podczas równoczesnego przyjmowania citalopramu i alkoholu, lewomepromazyny, karbamazepiny, pochodnych benzodiazepiny, neuroleptyków, leków przeciwbólowych, przeciwhistaminowych, preparatów przeciwnadciśnieniowych, b-adrenolityków.

Działanie niepożądane: Obserwowane podczas leczenia citalopramem działania niepożądane mają zwykle charakter łagodny i przejściowy. Zazwyczaj pojawiają się podczas pierwszych 2 tyg. terapii i zmniejszają się w trakcie jej kontynuowania. Najczęściej obserwowano: nasilone pocenie się, suchość błony śluzowej jamy ustnej, pobudzenie, zmniejszenie łaknienia, impotencja, zmniejszenie popędu płciowego, zaburzenia wytrysku, niezdolność do wytrysku, zahamowanie orgazmu u kobiet, bezsenność, senność, ziewanie, biegunka, nudności, uczucie zmęczenia. Bardzo rzadko hiponatremia, nieprawidłowe wydzielanie hormonu antydiuretycznego, nadwrażliwość, drgawki, zespół serotoninowy, zespół odstawienny, nudności, parestezje, wybroczyny, plamica, zaburzenia pozapiramidowe.

Ciąża i laktacja: Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią (ograniczone doświadczenia kliniczne, dotyczące stosowania u kobiet w ciąży i przenikania do pokarmu kobiecego).

Dawkowanie: P.o. raz na dobę, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Początkowo w leczeniu depresji 20 mg/d, w leczeniu lęku napadowego przez 1. tydz. 10 mg/d, następnie 20 mg/d. W zależności od indywidualnej reakcji chorego na leczenie oraz nasilenia objawów dawkę można zwiększyć maksymalnie do 60 mg/d. Leczenie depresji należy prowadzić co najmniej przez 6 mies. w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby. Chorzy w podeszłym wieku - zalecana dawka 20 mg/d, maksymalna dawka dobowa 40 mg/d. Chorzy z niewydolnością wątroby - dawkę zmniejszyć do 30 mg/d. Chorzy z niewydolnością nerek - w przypadku nieznacznej lub umiarkowanej niewydolności nerek modyfikacja dawkowania nie jest konieczna, w ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny <20 ml/min) - brak danych klinicznych.

Uwagi: Citalopram nie wpływa na zdolności intelektualne i sprawność psychoruchową, jednak u osób leczonych lekami psychotropowymi mogą występować zaburzenia koncentracji i uwagi zarówno ze względu na samą chorobę, jak i na przyjmowane leki. Z tego powodu należy przestrzegać chorych przed pogorszeniem zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Preparaty
citalopram
"Nie zmienimy świata adoptując jednego zwierzaka,ale dla niego, to przecież zmieni cały świat"

0

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   ladykatherin 

• Nowy uczestnik
  • Pip
  • Postów 9

Napisano 16 marzec 2009 - 19:34

Ja brałam cital około roku - fakt działanie terapeutyczne zauważa się po jakimś miesiącu, ale pomaga, mnie przynajmniej pomógł, co do skutków ubocznych - nie przypominam sobie.........Pozdrawiam wszystkich
"W księżycowy wniknąć chłód,
Wejść w to srebro na wskroś złote,
W niezawiły śmierci cud
I zawiłą beztęsknotę"
0

Udostępnij ten temat:

• 3 stron +
  • 1
  • 2
  • 3