Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Książki to zło?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Komedia

Komedia

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 13 postów
  • Imię:Dawid

Napisano 10 grudzień 2017 - 15:02

Cześć wszystkim. 

Ostatnio często rozmyślam nad sensem literatury. Poziom czytelnictwa na całym świecie spada i Polska (całe szczęście) nie stanowi w tym zestawieniu wyjątku. Gdy jeszcze byłem dzieckiem wiele osób próbowało mnie przekonać do czytania- co ostatecznie się im udało. Czytam aktualnie bardzo dużo, nie tylko książek, ale również miesięczników literackich, czy historycznych. W mieszkaniu mam ponad pół tysiąca własnych woluminów i z przykrością stwierdzam, że był to zmarnowany czas, a co gorsze, mogło to się przyczynić do gorszego stanu mojej psychiki. Dlaczego? Im więcej się wie, tym świat jest coraz to gorszy do przyswojenia, wychodząc dzięki literaturze z pewnej kategoryzacji naszej rzeczywistości wszytko staje się jeszcze bardziej pogmatwane i niezrozumiałe. Dlatego nie polecam nikomu czytania książek. A wy co na ten temat myślcie? Jesteście za książkową prohibicją, czy wręcz przeciwnie?

#2 Milkyway

Milkyway

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 221 postów

Napisano 10 grudzień 2017 - 15:09

I tak i nie. Człowiek który posiada wedzę z książek myśli torem bardziej złożonym niż człowiek prosty(dajmy na to który tylko czytać i pisać umie)Stąd też masz racje że bardziej wykształconemu życie i sprawy z nimi związane są trudniejsze. Książki są o tyle przydatne,że jeśli się czegoś nie wie - można do nich zajrzeć. Jestem za,jeśli człowiek ma czytać rzeczy przydatne/takie które sprawiają mu radość np. poradniki jakieś kulturowo-naukowe itp,nie natomiast gdy otwieram magazyn a tam historie z życia gwiazd..Takiego typu magazynom mówię stanowczo NIE.

#3 północ-południe

północ-południe

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1042 postów

Napisano 10 grudzień 2017 - 15:14

Przeciwnie. Gdyby więcej ludzi czytało, świat byłby inny.
  • Samanta i beatkaok lubią to

#4 carlinde

carlinde

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 221 postów

Napisano 10 grudzień 2017 - 16:35

To pytanie jest zadane na serio? Jakoś trudno mi w to uwierzyć.

Oh, the road is long
If you stay strong
You're a better man than I

#5 temida

temida

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1485 postów

Napisano 10 grudzień 2017 - 16:42

autorytatywnie stwierdzam ze od 30 lat młodziez czyta coraz mniej ksiazek, teraz jest to szczątkowa ilosc obowiazkowych lektur jez polskiego
tak ze pytanie jest bez znaczenia
czytanie w narodzie umarło
spoza czasu

#6 północ-południe

północ-południe

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1042 postów

Napisano 10 grudzień 2017 - 16:47

To pytanie jest zadane na serio? Jakoś trudno mi w to uwierzyć.

A mi nie trudno. Przecież to ja się z razy skarżyłem na to, że prostacy mają łatwiej i są bardziej lubiani. Tylko nie wiem czy dobrym sposobem na naprawianie tego jest równanie w dół.

#7 carlinde

carlinde

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 221 postów

Napisano 10 grudzień 2017 - 16:54

A mi nie trudno. Przecież to ja się z razy skarżyłem na to, że prostacy mają łatwiej i są bardziej lubiani. Tylko nie wiem czy dobrym sposobem na naprawianie tego jest równanie w dół.

Gdzieś tutaj przebija zarys tezy, z którą się zgadzam - inteligentni i/lub mądrzy ludzie z reguły nie są szczęśliwi. Nie widzę jednak powodu, aby miała to być wina książek. Wiedzę można pozyskiwać z tylu źródeł, że dojść można co najwyżej do innego wniosku - za zło odpowiedzialny jest świat sam w sobie, sprowadzanie powodu do książek jest zbyt dużym, niepotrzebnym i kontrowersyjnym uproszczeniem.

• beatkaok, Willow47, północ-południe i 1 inna osoba lubią to

Oh, the road is long
If you stay strong
You're a better man than I

#8 zielona-dama

zielona-dama

Bywalec

• Użytkownik
  • 585 postów
  • Imię:Joanna

Napisano 13 grudzień 2017 - 14:30

Uważam, że czytanie książek wcale nie powoduje tego, że człowiek staje się nieszczęśliwy. Mało tego, moim zdaniem jest wiele przydatnych lektur dzięki którym można się rozwijać nie tylko na poziomie wiedzy, ale też na poziomie duchowym. Czytając, uczymy się też krytycyzmu, co do przekazywanych informacji. Po prostu moim zdaniem należy dobrać odpowiednią literaturę do własnych upodobań i do charakteru. Ja jestem dość lękliwa, więc np. nie czytam horrorów, nie lubię czytać też pseudonaukowych książek z dziedziny `` medycyny`` ale to już temat na inną dyskusję.:)

#9 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Użytkownik
  • 5276 postów
  • Imię:Willow

Napisano 13 grudzień 2017 - 14:42

wg mnie książki to samo dobro, dzięki nim przetrwałam wiele trudnych chwil, to moja odskocznia i najlepszy relaks....książki rozwijają wyobraźnię, uczą, 

• Samanta lubi to

Animated+Cats+Gif+(291).gif

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#10 Wind

Wind

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 7 postów
  • Imię:Bartek

Napisano 13 grudzień 2017 - 21:50

Książki warto czytać, ale oczywiście w sensownych ilościach, czyli nie za dużo bo to nie zdrowo. Sam mam tak że nie daje rady nieraz czytać dalszej części książki ale wracam do niej po miesiącu. Teraz świat akurat nieco się spłycił i wszystko idzie w stronę impulsów emocji z gier czy filmów czy emocji w relacjach i innych dziwnych rzeczach ale według mnie to nie powód żeby zostawiać książki ZUPEŁNIE

• północ-południe lubi to

#11 północ-południe

północ-południe

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1042 postów

Napisano 16 grudzień 2017 - 21:55

W sumie jak czytam współczesne książki i porównuje z tymi 20-30 i więcej letnimi, to też mi się wydają strasznie "bezpośrednie" i nie pobudzające wyobrazni. Może to złudzenie lub dotyczy to moich ulubionych gatunków, nie wiem.

#12 titanic

titanic

Zadomowiony

• Użytkownik
  • 4384 postów

Napisano 17 grudzień 2017 - 16:03

Jedyne książki jakie czytam to instrukcje obsługi różnych urządzeń, oprogramowania itp.  w wersji papierowej czy też elektronicznej. Widzę w tym interakcję między czytaniem a działaniem i potrafię się chwilowo skupić. Czytanie czegoś innego kompletnie mija się u mnie z celem. Mam takie kłopoty z pamięcią, że po kilku dniach nie pamiętam już kompletnie przeczytanej treści a czasem i tytułu. Podobno czytanie książek rozwija to czy tamto, ale według mnie to większość tytułów dotyczących wyimaginowanej rzeczywistości raczej zwyczajnie odrywa od tej realnej. To już lepiej iść z kolegami na piwo. Też się można zresetować i to w dobrym towarzystwie. haha.

CHAD- ...i wszystko jasne...

#13 Abc752

Abc752

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 147 postów

Napisano 17 grudzień 2017 - 20:01

Mam takie kłopoty z pamięcią, że po kilku dniach nie pamiętam już kompletnie przeczytanej treści a czasem i tytułu. Podobno czytanie książek rozwija to czy tamto, ale według mnie to większość tytułów dotyczących wyimaginowanej rzeczywistości raczej zwyczajnie odrywa od tej realnej. To już lepiej iść z kolegami na piwo. Też się można zresetować i to w dobrym towarzystwie. haha.

Bo właśnie gdybyś czytał, to byś nie miał takich kłopotów z pamięcią Bo czytanie, nawet o "wyimaginowanej rzeczywistości" po prostu ćwiczy mózg - w tym pamięć i wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa. ;)

#14 północ-południe

północ-południe

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1042 postów

Napisano 17 grudzień 2017 - 20:40

Ja za to zasypiam nawet nad ciekawymi książkami. :( Relacja oko-mózg przy śledzeniu literek... :(

#15 titanic

titanic

Zadomowiony

• Użytkownik
  • 4384 postów

Napisano 17 grudzień 2017 - 21:15

Bo właśnie gdybyś czytał, to byś nie miał takich kłopotów z pamięcią Bo czytanie, nawet o "wyimaginowanej rzeczywistości" po prostu ćwiczy mózg - w tym pamięć i wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa. ;)

yhm. Idąc tym tropem  jakbym czytał dużo "poradników" psychologicznych to by mnie tu nie było.

CHAD- ...i wszystko jasne...

#16 Pawel123

Pawel123

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 14 postów
  • Imię:Pawel

Napisano 17 grudzień 2017 - 23:15

Ksiązki są super, jednak pod warunkiem ze umiesz z nich wyciagać wnioski

Rozwój Osobisty - Świetny Projekt, Świetnego Człowieka

#17 Willow47

Willow47

Zadomowiony

• Użytkownik
  • 5276 postów
  • Imię:Willow

Napisano 18 grudzień 2017 - 09:38

a ja będę bronić książek.....nawet jeśli książka to zwykłe czytadło pisane na zamówienie wydawnictwa w dwa miesiące ale komuś poprawia humor i pomaga przetrwać dzień, to warto czytać....poza tym wciąż a nawet coraz bardziej mamy szeroki dostęp do różnych form czytelnictwa.....biblioteki, czytniki, chomiki i inne....książki pobudzają wyobraźnię, poszerzają horyzonty, ubogacają.....

• Samanta i północ-południe lubią to

Animated+Cats+Gif+(291).gif

Odwaga to panowanie nad strachem a nie jego brak 

#18 zielona-dama

zielona-dama

Bywalec

• Użytkownik
  • 585 postów
  • Imię:Joanna

Napisano 20 grudzień 2017 - 22:46

Ja też uważam że warto czytać bo dowiadujemy się nowych rzeczy i stanowi to dla mnie odskocznię w gorszych momentach.Jest to ucieczka od natrętnych myśli.
  • północ-południe lubi to

#19 północ-południe

północ-południe

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1042 postów

Napisano 21 grudzień 2017 - 00:00

Nawet jeśli książka stanowi tylko rozrywkę, to chociaż obcowanie ze słowem pisanym jest zdrowe pod względem szlifowania ortografii, sposobu wysławiania się i tak dalej. I pobudza wyobraźnię, jak już wcześniej napisano - film jej nie pobudzi.

Użytkownik północ-południe edytował ten post 21 grudzień 2017 - 00:00

• Abc752 lubi to

#20 whet

whet

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 21 grudzień 2017 - 00:47

To, że ludzie coraz mniej czytają nie oznacza, że ksiażki są złe.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych