Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

faq psychiatra

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Starrk

Starrk

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 90 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 10 sierpień 2017 - 14:40

Dziś po wstaniu czułem się okropnie, już nawet nie smutno i samotnie tylko fizycznie okropnie. Koleżanka stwierdziła że to mogą być napady nerwicy lekowej czy jakiegoś podobnego gówna...

--> Chciałbym pójść do psychiatry/psychologa.

Jak to wygląda krok po kroku?

Słabo u mnie z kasą dlatego wolałbym na nfz (jak najmniej płacić), idę do lekarza pierwszego kontaktu i co? Po prostu proszę o skierowanie do psychologa/psychiatry?

Muszę mu opowiadać całą historię życia, czy po prostu mi da? I potem zapisuję się jak do kardiologa/ortopedy?

Jak to wygląda?
Psychiatra czy psycholog?

--> Dziś nie wytrzymałem i przed chwilą kupiłem sobie setkę.  I wszystkie te beznadziejne uczucia wyparowały, przestałem się trząść ze smutku; nawet się uśmiecham.

Czy po lekach będzie tak samo??? 

Samotność to przedsionek śmierci :(

#2 niegramatycznie

niegramatycznie

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 27 postów
  • Imię:Magda

Napisano 10 sierpień 2017 - 14:56

Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Psychiatra ma bardziej "medyczne" podejście, z rzeczy praktycznych - wystawia recepty i zwolnienia lekarskie. Zapisujesz się najzwyczajniej w świecie, jak do każdego innego lekarza.

Psycholog skierowania już wymaga, czy musisz się spowiadać rodzinnemu? Podejrzewam, że zależy od lekarza, ja nie prosiłam, sami dawali. Z tym że jeśli masz jakieś fizyczne objawy, proponowałabym najpierw komplet podstawowych chociaż badań, głównie z uwzględnieniem badań tarczycowych + pod kątem objawów.

Alkohol nie jest żadnym rozwiązaniem, wręcz może nasilać wszystkie symptomy. Co do leków, nie wypowiem się, gdyż do tej pory stosowałam bardzo łagodnie działającą hydroksyzynę - "odcina" od negatywnych uczuć, w sumie od jakichkolwiek, ja się czuję po niej, jakbym była na takim etapie zmęczenia, że mnie nic nie obchodzi. Ale to jest, jak wspominałam, bardzo łagodny lek, w dodatku doraźny.

Ogólnie, jeśli lekarz rodzinny będzie Ci chciał przepisać jakieś uspokajacze, antydepresanty - no nie wiem, nie jestem jakoś za tym, żeby brać takie leki pod okiem lekarza rodzinnego. To już lepiej wybrać się do specjalisty.

Użytkownik niegramatycznie edytował ten post 10 sierpień 2017 - 14:57

• molenka lubi to

#3 molenka

molenka

Molly

• Moderator
  • 12033 postów

Napisano 11 sierpień 2017 - 18:18

Dziś po wstaniu czułem się okropnie, już nawet nie smutno i samotnie tylko fizycznie okropnie. Koleżanka stwierdziła że to mogą być napady nerwicy lekowej czy jakiegoś podobnego gówna...

--> Chciałbym pójść do psychiatry/psychologa.

Jak to wygląda krok po kroku?

Słabo u mnie z kasą dlatego wolałbym na nfz (jak najmniej płacić), idę do lekarza pierwszego kontaktu i co? Po prostu proszę o skierowanie do psychologa/psychiatry?

Muszę mu opowiadać całą historię życia, czy po prostu mi da? I potem zapisuję się jak do kardiologa/ortopedy?

Jak to wygląda?
Psychiatra czy psycholog?

--> Dziś nie wytrzymałem i przed chwilą kupiłem sobie setkę.  I wszystkie te beznadziejne uczucia wyparowały, przestałem się trząść ze smutku; nawet się uśmiecham.

Czy po lekach będzie tak samo??? 

Zacznę od końca: leki nie spowodują, że Twoje problemy znikną, nastrój się poprawi i nastąpi cudowna przemiana ;) Tak między nami setka, ani pół litra też tego cudu nie sprawią, a wręcz sprawy pogorszą.

Jak już @niegramatycznie napisała, do psychiatry na NFZ zapisujesz się bez skierowania, z tym, że często jest problem z terminami na już. Ja swego czasu, gdy zaczynałam "przygodę" z depresją, zapisałam się na dalszy termin na NFZ, a na wcześniejszy do tego samego lekarza prywatnie. Ale ja chciałam pomocy szybko, więc musisz się zastanowić, czy chcesz, możesz lub musisz zaczekać na termin, czy jednak lepiej zapisać się wcześniej.

Wizyta u psychologa w prywatnym gabinecie oczywiście nie wymaga skierowania. Możesz się umówić, ale radziłabym sprawdzić opinie albo popytać znajomych, może w poradni psychiatrycznej lub psychologicznej, do kogo warto pójść.

Zwykle w trakcie leczenia u psychiatry pada hasło "terapia" i jest to bardzo ważny proces w wychodzeniu z problemów, ale powinien go prowadzić psychoterapeuta. I tu uwaga: nie każdy psycholog jest psychoterapeutą (ale psychoterapeuci są psychologami :) ).

Leki antydepresyjne działają różnie, każdy je różnie znosi, natomiast ja osobiście uważam, że w wielu przypadkach branie leków jest konieczne, by zacząć dobrze funkcjonować (uczyć się, pracować, żyć). Stereotypowo demonizuje się leki uznając je jako coś, co obciąża niepotrzebnie (!!!) organizm, zamula, tłumi, nie pozwala jasno myśleć itd.itp. Jak każde stereotypy, te również pokazują nieprawdę. Pacjenci, którzy mają odpowiednio dobrane leki i współpracują z lekarzem, czyli sumiennie obserwują swoje reakcje i nastroje, na wizytach lekarskich szczerze rozmawiają z lekarzem, nie piją alkoholu i nie zażywają narkotyków w czasie leczenia, ale przede wszystkim mają wolę zmiany swojego życia na lepsze, często doświadczają poprawy samopoczucia :)

Psychoterapia natomiast ma za zadanie pomóc zmienić swoje reakcje na różne bodźce, nauczyć pacjenta rozróżniania emocji, radzenia sobie z różnymi trudnościami itd. 

Powodzenia!

kotek.gif

#4 Starrk

Starrk

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 90 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 12 sierpień 2017 - 13:29

Dobra dawać dobrych psychologów(psychoterapeutów) i psychiatrów na NFZ (lub po prostu darmowych/tanich) (Warszawa okolice)! 

PROSZĘ!!!

Samotność to przedsionek śmierci :(

#5 Graviora

Graviora

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 370 postów
  • Imię:Sebastian

Napisano 12 sierpień 2017 - 13:40

Poszkaj na internecie bo tutaj chyba malo osob z Wawy, chyba, ze ktos sie jednak znajdzie.

Powodzenia stary !

Setki pytan, tysiace odpowiedzi. #BedzieGorzej.

#6 XAW

XAW

Zadomowiony

• Junior Admin
  • 4629 postów

Napisano 12 sierpień 2017 - 15:32

Przejrzyj ten dział: http://www.depresja....ni-psychiatrzy/- jest tam kilka tematów odnośnie Warszawy, więc może coś znajdziesz ;)

#7 illegals

illegals

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 91 postów
  • Imię:Kasia

Napisano 22 sierpień 2017 - 15:06

Też mieszkam w Wawie i straszne mam problemy ze znalezieniem tu psychologa na nfz niestety, za to do psychiatry chodzę w rodzinnym mieście...