Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

pytania o nature Pana Boga

Bóg Ziemia Ludzie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 niektory29

niektory29

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 70 postów

Napisano 06 marzec 2017 - 23:29

Zastanawiam się:

1. W jakim celu Bóg utrzymuje fermę ludzką na Ziemi? Czy dlatego, ze lubi przyjmować od ludzi pokłony, wyrazy szacunku, uznania, przyjmować ofiary, posty, modlitwy? To wydaje się takie powierzchowne, aż niepasujące do Istoty Boskiej. Czy zadowala Go to, nawet gdy Jego pośrednicy na Ziemi wymuszają te dary od ludzi strachem i lękiem?

2. Dlaczego Bóg chce (lubi?) być wielokrotnie proszony zanim spełni czyjąś prośbę, o ile w ogóle? No bo gdy taką postawę prezentuje człowiek, robi to w celu podkreślenia wagi swojego urzędu i zgnojenia interesanta, jaki jest w tym cel Boga?

3. Dlaczego Boga cechują inne płytkie uczucia takie jak bardzo silna zazdrość? (np Wj 20)

4. Ile jeszcze takich ferm typu Ziemia prowadzi Bóg? Czy są bardziej udane niż ta, tutaj?

5. Co by było gdybyśmy jako ludzkość zaprotestowali, przerwali eksperyment na fermie i nie rozmnażali się więcej, czy Bóg bardzo by się wkurzył? A jeśli nawet - to w sumie dlaczego? Że Bóg posiada cechy takie jak zwykła złość - to fakt biblijny. Że Bogu zależało mocno na naszym rozmnażaniu to też fakt, przyrodniczo-naukowy; to jeden z najsilniejszych instynktów.

Użytkownik niektory29 edytował ten post 06 marzec 2017 - 23:35

#2 Gość_Simple_85_*

Gość_Simple_85_*
  • Gość

Napisano 07 marzec 2017 - 08:44

W poście niektórego nie widać opowiedzenia się jasno po stronie Boga lub nie. Zadaje poprostu ciekawe pytania o istotę absolutu, na które ja - osoba, której również nie do końca po drodze z wiarą, poznałabym odpowiedź.

#3 Tomcio8484

Tomcio8484

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1076 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 07 marzec 2017 - 08:50

jak ktoś jest nie wierzący to po co mu odpowiedź? Żeby kłócić się z wierzącymi? 

PS. Widzę że mój komentarz został usunięty, może to i dobrze bo narzucał mój sposób myślenia , a wiara to wiara zawsze jest subiektywna

Użytkownik Tomcio8484 edytował ten post 07 marzec 2017 - 08:51

#4 wydra

wydra

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 07 marzec 2017 - 21:17

Ja lubię myśleć o Bogu jako o Ojcu (o czym mówi sam Kościół), Rodzicu, wtedy wiele rzeczy wydaje mi się jaśniejszych. Np. dlaczego nie spełnia naszych zachcianek, dlaczego nie wyręcza nas ze wszystkiego, dlaczego nie naprawia naszych błędów i w ogóle pozwala nam je popełniać itd. Gdyby normalny, ludzki rodzic tak postępował, to od razu nazwalibyśmy go złym, bo rozpuszcza swoje dzieci, nie pozwala im dorosnąć i trzyma wiecznie pod kloszem etc.

1. W jakim celu Bóg utrzymuje fermę ludzką na Ziemi?

Na to można odpowiedzieć na milion sposobów. Może nas stworzył i zapomniał, olał? Może obserwuje jak sobie radzimy? Każdy kolejny dzień to jest szansa. Może gdyby nas zgładził byłoby nudno?

2. Dlaczego Bóg chce (lubi?) być wielokrotnie proszony zanim spełni czyjąś prośbę, o ile w ogóle?

Wyobrażasz sobie, co by było gdyby Bóg spełniał każdą prośbę/zachciankę, która pojawiła się w naszej głowie? ;D Po pierwsze, niektóre nasze pomysły są głupie, po drugie to byłoby uciążliwe i nudne też dla nas.

Jak byś to widział?

3. Nie sądzę, żeby to była zazdrość. W jakiejś przypowieści Jezus to tłumaczy, że nie można służyć dwóm panom jednocześnie. Ponadto Bóg w założeniu jest tylko jeden, więc to przykazanie ma bardziej chronić człowieka przed omamieniem. Współcześnie z kazań często pada to metaforycznie, aby nie stawiać "innych bogów" przed Boga, w sensie: pieniędzy, dóbr materialnych, alkoholu itd. Ogólnie jestem za tym, żeby właśnie nie traktować Biblii zbyt dosłownie, choćby przez tak prozaiczny powód jak różnice w tłumaczeniach czy inny kontekst kulturowy tamtych czasów.

4. Haha, może niedługo się przekonamy, skoro zostały odkryte teraz planety tak podobne do Ziemi ;)

5. Ciężko mi zaproponować swoją odpowiedź, ponieważ jakoś nie wydaje mi się to w ogóle prawdopodobne. Prędzej pozabijamy się nawzajem niż zadecydujemy aby przestać się rozmnażać. Chociaż... w sumie to coraz rzadziej zakładamy rodziny i decydujemy się na dzieci, a jeżeli nawet, to coraz później. Aczkolwiek nie robimy to z premedytacją przeciw Bogu i nigdy się nie zgadamy wystarczająco, żeby to zrobić. Raczej wcześniej czy później zmierzymy się z konsekwencjami niżu demograficznego i będziemy starali się to jakoś naprawić. Ludzie jako ogół mają, jak każdy żywy organizm, w sobie chęć przetrwania.

Jeżeli już muszę coś zaproponować, to myślę, że Bóg po prostu zaakceptowałby ten fakt. I jakiś inny, nowy organizm zająłby nasze miejsce jako dominujący, a według Twojego toku myślenia: jako główny obiekt eksperymentu.

Mnie bardziej nurtuje dlaczego Bóg ze S i N Testamentu jest tak różny. Dostosowuje swoje działania do naszego poziomu rozwoju i cywilizacji? Kiedyś był bardziej okrutny, bo ludzie rozumieli tylko prawo pięści, a bardziej abstrakcyjne myślenie było dla nich za trudne?

• PurePoison lubi to

#5 toy_

toy_

na forum od 12.07.08 r.

• Użytkownik
  • 19043 postów

Napisano 07 marzec 2017 - 21:31

inny kontekst kulturowy tamtych czasów moze znaczyc więcej niz sądzimy
  • molenka lubi to
smutek nie jest grzechem, ale nic nie czyni serca tak twardym jak on

#6 Tomcio8484

Tomcio8484

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1076 postów

Napisano 07 marzec 2017 - 22:12

a ja jestem w stanie wyobrazić że Bóg spełnia no powiedzmy prawie każdą zachciankę. A co dopiero |Bóg który może wszystko i na pewno coś by wymyślił żebyśmy byli szczęśliwsi

#7 Tajgi

Tajgi

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów

Napisano 08 marzec 2017 - 11:58

a ja jestem w stanie wyobrazić że Bóg spełnia no powiedzmy prawie każdą zachciankę. A co dopiero |Bóg który może wszystko i na pewno coś by wymyślił żebyśmy byli szczęśliwsi

Żebyśmy wszyscy byli szczęśliwi, musiałby Nam zabrać wolną wolę. Polecam film "Transcendencja". Tam też bohater miał na celu szczęście innych.

• wydra lubi to

#8 PurePoison

PurePoison

Zadomowiony

• Użytkownik
  • 3148 postów

Napisano 08 marzec 2017 - 12:19

Tajgi widze kilka nieścisłości w tym co napisałaś: przecież bóg jest niby wszechmocny i niepojęty co znaczy, ze my nie umiemy objąć naszym umysłem i wyobraźnia jego możliwości, więc stweirdzenie, ze sie nie da tak zrobić żeby wszyscy byli szczęsliwi bo tego sobie nie mozemy wyobrazić oznaczałoby, ze jednak nie jest wszechmocny i niepojęty i te okreslenia sa na wyrost wymyślone przez ludzi. Druga sprawa, ze podobno czeka na nas nagroda w niabie/raju i tam mamy być podobno szczęsliwi wszyscy. To sie w koncu da czy nie da ?

#9 Tajgi

Tajgi

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów

Napisano 08 marzec 2017 - 13:48

Pisałam raczej o ziemskim, cielesnym życiu, czyli o takim jakie znamy. Przecież nie będę się wypowiadać na temat życia w jakim innym wymiarze. Nie znam takowych. 
Wyobraź sobie życie, gdzie nie ma smutku, żalu, złości i wszystkich negatywnych uczuć. Jest tylko radość, poczucie szczęście, spełnienia. Jak dla mnie to oznacza brak wolności.

• zielona-dama lubi to

#10 Tomcio8484

Tomcio8484

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1076 postów

Napisano 08 marzec 2017 - 14:02

Tajgi jak od ochrony autorytetu Boga zależy Twoje szczęście to broń go i bądź szczęśliwa. Każdy ma prawo do swojej prawdy  :rolleyes:

#11 toy_

toy_

na forum od 12.07.08 r.

• Użytkownik
  • 19043 postów

Napisano 08 marzec 2017 - 16:48

uwazasz ze prawda jest jak dupa i kazdy ma swoją?
smutek nie jest grzechem, ale nic nie czyni serca tak twardym jak on

#12 Tomcio8484

Tomcio8484

Weteran forum

• Użytkownik
  • 1076 postów

Napisano 08 marzec 2017 - 16:51

prawda czasem bywa nie do poznania w praktyce i tyle, więc każdy chwyta co mu tam pasuje. A jesli chodzi o teorię to nie chce mi się już teoretyzować, przynajmniej dzisiaj 

Użytkownik Tomcio8484 edytował ten post 08 marzec 2017 - 16:52

#13 zielona-dama

zielona-dama

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 163 postów
  • Imię:Joanna

Napisano 08 marzec 2017 - 23:22

Uważam, że faktycznie gdyby istniała na tym świecie tylko radość , to tak naprawdę nie miałoby to większego sensu. Bo właściwie czemu miałoby służyć nasze ziemskie życie, skoro nie wymagałoby od nas żadnego wysiłku? A tak przez różne doświadczenia możemy się doskonalić, by być jeszcze lepszymi osobami.

Uważam,że dzięki tym gorszym momentom w życiu możemy lepiej doceniać te dobre chwile.

• Tajgi i wydra lubią to

#14 niektory29

niektory29

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 70 postów

Napisano 10 marzec 2017 - 22:22

Nie uważam się za osobę nie wierzącą w Boga, przecież bym o Nim nie pisał.

W żadnym wypadku nie uważam, że Bóg powinien spełniać wszystkie zachcianki ludzi, wprost uważam, że lepiej byłoby gdyby Bóg i religie zgodnie twierdziły: "odczepcie się, Bóg nie jest od spełniania waszych zachcianek, radźcie se sami". Albo gdyby wyznaczyli jakieś zasady, typu 1 mała zachcianka za 1 bardzo dobry uczynek.
Obecne np w katolicyźmie "proście wytrwale a będzie Wam dane ale jednak jeśli to, o co prosicie nie będzie zgodne z wolą Boga, to nie będzie Wam dane" - to trochę taka tania manipulacja na zasadzie dajmy dziecku cukierek i zabierzmy cukierek.

Co do tematu pobocznego, myśle, że sens życia w nudnym świecie bez trosk jest trudny do wyobrażenia dla człowieka. Ale Pure Poison ma chyba racje, że skoro Bóg jest wszystkomogący i wszechwiedzący to dla chętnych powinien potrafić to zorganizować, tym bardziej, że niemal każda religia zajmuje się odraczaniem szczęścia swoich wyznawców na czas przyszły. Nie mówię, że jestem chętny, nie mówię, że nie jestem, ja po prostu bym preferował świat, w którym w ogóle nie eksperymentowanoby na ludziach.

Pytanie było o naturę Boga, jaki jest, dlaczego miałby lubić latami wysłuchiwać próśb, czy wyznacza to Jego autorytet albo granice bliskości.

Użytkownik niektory29 edytował ten post 10 marzec 2017 - 22:47

#15 WyrazyWspółczucia

WyrazyWspółczucia

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 261 postów
  • Imię:Magda

Napisano 10 marzec 2017 - 22:55

Dlaczego Bóg mnie nie słucha?

#16 Aleks G.

Aleks G.

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 80 postów
  • Gadu-Gadu:2710766
  • Imię:Ola

Napisano 10 marzec 2017 - 23:01

Bo go nie ma?

• Darektor lubi to

#17 WyrazyWspółczucia

WyrazyWspółczucia

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 261 postów

Napisano 10 marzec 2017 - 23:03

A jeśli jest?

#18 Aleks G.

Aleks G.

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 80 postów
  • Gadu-Gadu:2710766
  • Imię:Ola

Napisano 10 marzec 2017 - 23:28

A jeśli jest?

Jak jest i nie słucha, to albo jest głuchy, albo jest mu obojętne, co tam do niego gadasz. Więcej opcji nie ogarniam.

• WyrazyWspółczucia lubi to

#19 Tajgi

Tajgi

Średniozaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów

Napisano 12 marzec 2017 - 12:19

A Ty potrafisz Go usłyszeć? Potrafisz Go słuchać?

#20 magno

magno

Nowy uczestnik

• Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 12 marzec 2017 - 14:57

A Ty potrafisz Go usłyszeć? Potrafisz Go słuchać?

Coś w tym jest. Zauważeniu, wysłuchaniu? Ale nie chodzi tu o samego Boga, zależy też czym, jak i w kim objawia się Bóg, lub czy nazywamy to coś Bogiem czy energią czy jeszcze czym innym. Kwestia zauważenia w depresji jest okropnie trudna.

• wydra lubi to

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Bóg, Ziemia, Ludzie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych